Transkon'yuktivalnaya Dëshmia e ulët qepallë blepharoplasty, komplikime, foto para dhe pas


Ka vjen një kohë, dhe ne fillojmë të vërejmë se në pasqyrë gradualisht duke ndryshuar, dhe të ndryshuar, për fat të keq, jo për të mirë. Para së të gjitha këtyre Metamorphoses në lidhje me Eyes - qepallat fillojnë të varem, zhvillimin rrjetë e rrudhave të fytyrës të cilat janë shumë të bezdisshëm pronari i saj.

Përmbajtje

 • Dallimet nga transkon'yuktivalnoy konvencionale blepharoplasty
 • Indikacionet dhe contraindications për kirurgji
 • Përgatitje para operacionit
 • Si është operacioni?
 • Rehabilitimi pas blepharoplasty

Lëkura rreth syve është një nga zonat më të ndjeshme, kështu që është e ekspozuar ndaj plakjes më të shpejtë. Për më tepër, në qoftë se nuk ka kujdes të duhur fytyrë kozmetike dhe ky rajon është i pranishëm ndikimi i faktorëve negativ (dietë e varfër, dehidratim, mungesa kronike e gjumit, stresi, rrit insolancë etj) Pastaj zhvillimin moshës lidhur me ndryshimet më herët se zakonisht dhe shumë shpejt.


Pastaj vijnë në ndihmë të kirurgjisë plastike. Ky operacion, si transkon'yuktivalnaya blepharoplasty ju lejon të plotësisht të hequr qafe pasqyrim urryer në pasqyrë.

Dallimet nga transkon'yuktivalnoy konvencionale blepharoplasty

Ju duhet të dini se nuk është vetëm një lloj i një operacioni të tillë - të ulët transkon'yuktivalnaya qepallë blepharoplasty. Në qasjen e sipërme qepallë kirurgjikale nëpërmjet konjuktiva e pamundur.

Gjatë një operacion të tillë nuk do të kryejë prerje kirurgjikale në lëkurën e qepallë më të ulët, si gjatë operimit normal (në buzë ciliar), dhe në konjuktiva e qepallë më të ulët, rrudhë ulët conjunctival kalimtare. Kjo është bërë me qëllim për moshën e lëkurës u la absolutisht asnjë gjurmë të ndërhyrjes. Kjo është quajtur blepharoplasty seamless, si shpesh as nuk duhet të qepje membranën conjunctival.

Përkundër faktit se të gjitha manipulimet kirurgjikale kryer shumë afër syrit, vizion nuk është prekur. Ky plastike teknikë qepallë më të ulët është konsideruar më e butë dhe minimalisht invazive. Periudha e shërimit është rreth dhjetë ditë, ndërsa pas operacionit klasike - gati një muaj.

Përveç kësaj, ndërhyrja mund të kryhet nën anestezi lokale, e cila është një mënyrë për ata anestezi të përgjithshme është i kundërindikuar. Gjithashtu me kërkesën e pacientit mund të mbajë një anestezi të përgjithshme intravenoz.

Por Transkon'yunktyvalna blepharoplasty ka kufizimet e saj. Pra, kur të shprehura shenjat e plakjes, një numër i madh i indeve të tepërta në qepallë më të ulët, ky manipulim është e padobishme. Në raste të tilla, vetëm versioni klasik plastike të përshtatshme. Kështu, kandidati ideal për transkon'yuktivalnoy blepharoplasty janë njerëz të moshës së mesme dhe peshën e mesme fillestar të shekullit të ndryshimeve të lëkurës.

Përfitimet blepharoplasty seamless:

 • Procedura praktikisht jo-traumatik;
 • nuk ka nevojë për suturing;
 • Periudha e vogël rehabilitimi;
 • të zvogëlojë rrezikun e komplikacioneve pas operacionit;
 • Nuk ka gjurmë të ndërhyrjes;
 • mundësia e përdorimit anestezi lokale.

Indikacionet dhe contraindications për kirurgji

Shekulli plastike - është një operacion estetik që ka një qëllim - për të hequr dhe korrigjuar pranishëm qepallë mosha e ndryshimeve të lëkurës që janë cosmetology defekt.

Indikacionet:

 • rrudhat rreth syve;
 • zhvillimi nazolakrimalnoy i brazdat e thella;
 • palosjen horizontale përgjatë qepallë më të ulët;
 • sagging lëkurës;
 • zhvillimi është psevdohryzh shumë e madhe qepallat më të ulët (çanta nën sytë);
 • reduktimin e elasticitetit dhe indet elastike e qepallë më të ulët.

Braktisin operacion është e nevojshme në rastet e mëposhtme:

 • Sindromi i syrit të thatë;
 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • akute apo rëndim të sëmundjeve kronike;
 • patologji të rënda somatike;
 • diabeti në fazën dekompensimi;
 • sëmundje infektive dhe inflamatore sy;
 • rritur presioni intraokular (glaukoma);
 • Sëmundja shoqërohet me gjakderdhje çrregullime;
 • patologji onkologjike çdo vend.

Përgatitje para operacionit

Për ndërhyrje kaluar pa komplikime dhe ishte më efektive, ju duhet të ndiqni këto udhëzime:

 • konsultim okulist është i detyrueshëm;
 • kalojë gjak standarde laboratorike dhe testet e urinës dhe ekzaminimet instrumentale (EKG, gjoks X-ray dhe të tjerët.);
 • në qoftë se ju jeni duke marrë ndonjë ilaç rregullisht, të jetë i sigurt për të na tregoni në lidhje me këtë kirurg plastik, ndoshta disa prej tyre do të ketë nevojë për të anulluar, të tilla si aspirina dhe droga të tjera nonsteroidal anti-inflamator;
 • Mos bëj banja dielli ose përdorin alkool për 10-14 ditë para operacionit;
 • të marrë një pushim për 2 javë pas operacionit që t'i nënshtrohen një shërim të plotë.

Si është operacioni?

Të gjitha fazat operacioni është kryer nën anestezi lokale nëse pacienti dëshiron, ajo mund të jetë anestezi të përgjithshme. Kohëzgjatja e ndërhyrjes nuk i kalon 1,5 orë. Plastike Transkon'yuktivalnaya përgjithmonë - kjo është operacioni ambulatore dhe brenda 5-7 orë pas ndërhyrjes pacienti mund të shkojë në shtëpi.

Bisturi ose një rreze lazer (laser blepharoplasty transkon'yuktivalnaya) kirurgu bën një prerje mbi sipërfaqen e brendshme të qepallë më të ulët përmes konjuktiva. Përmes kësaj qasje hequr dhjamin e tepërt nga qepallat më të ulët bisturi apo "zhduket" lazer.

Plagë membranat postoperative conjunctival që qepi apo imponojnë disa qepje shumë i zoti. Menjëherë pas operacionit sy squeezing imponojë një fashë që mund të hiqet në disa orë.

Komplikime të mundshme transkon'yuktivalnoy blepharoplasty:

 • ectropion zhvillimi (eversion ulët qepallë jashtë);
 • infeksion dhe ekzemë indeve të syve me zhvillimin e orbitës celuliti;
 • hyperpigmentation në vendin e ndërhyrjes;
 • ënjtje dhe bruising në fushën e operacioneve;
 • Gjakderdhje Zhvillim;
 • zhvillimi i syrit të thatë.

Laser blepharoplasty ka disa avantazhe mbi operacioni kryhet me një bisturi:

 • rreziku i komplikacioneve infektive minimizohet;
 • Linja prerë shumë të saktë dhe të ngushtë (nuk kanë nevojë për suturing);
 • thellësinë e prerë dhe ndryshe manipuluar saktë, e cila eliminon mundësinë e dëmtimit të indeve themelor dhe syrit;
 • mundësia e operacionit nën anestezi lokale dhe mbi një bazë pacient i jashtëm;
 • Periudha pak ndërhyrje;
 • ndarja e indeve gjatë pothuajse asnjë gjak, në mënyrë që lazer mpikset enët e gjakut dhe të ndaluar gjakderdhje, ajo minimizon bruises zhvillimit dhe hematomas pas operacionit;
 • Ndërhyrja minimalisht invazive;
 • Periudha e rehabilitimit është më i shkurtër (nuk ka nevojë për të hequr qepje, nuk ka ënjtje, bruising).

Kohëzgjatja e përfitimeve të transkon'yuktivalnoy blepharoplasty varet teknikën e manipulimit, mosha pacientit, mënyrën e jetës së saj, rajonin e kujdesit të lëkurës të drejtë syrit. Në mënyrë tipike, rezultati mbahen 5-7 vjet.

Rehabilitimi pas blepharoplasty

Një pikë shumë e rëndësishme është rehabilitimi i saktë pas transkon'yuktivalnoy blepharoplasty. Restaurimi filloi menjëherë pas procedurës. Siç u përmend, ju duhet të aplikoni një fashë, shtypur në sy për 5-6 orë.

Në orët e para pas operacionit ju mund të shqetësojnë ndjesi djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, dhimbje të butë në ndërhyrjen, suturing - ndjenja e një objekti të huaj në sy.

Gjithashtu ënjtje pranishëm, bruising, bruising. Krahasuar me qepallë klasike chrezkozhnoy, këto lezione janë minimale.

Të gjithë periudhën e rehabilitimit jo më shumë se 2 javë është. Sutures janë hequr, nëse imponuar, për 2-3 ditë. Në klinikat më moderne duke përdorur materiale qepje që shkrin, dhe për të hequr seams nuk është e nevojshme në të gjitha.

Bruises dhe ënjtje gradualisht zhduken dhe janë përgjithësisht deri në 10 ditë nga to nuk ka gjurmë. Gjatë kësaj periudhe, pikë e rëndësishme është pajtim me të gjitha rekomandimet për kujdesin e plagës postoperative që u dha kirurg (antibacterial, plagë shëruese ointments dhe bie, etj).

Kërkesat themelore:

 • kufizimi i aktivitetit fizik gjatë periudhës së rimëkëmbjes;
 • Mos përdorni kozmetike për 10 ditë;
 • Ju nuk mund të bëj banja dielli dhe për të vizituar një dhomë me diell për 1 javë në dalje të rrugës në një ditë me diell - përdorimi sunscreen dhe syze dielli;
 • nuk të mbajnë lente kontakti gjatë rehabilitimit.

Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut pas operacionit, periudha e rimëkëmbjes do të zhvillohet qetësisht dhe pa pasoja, dhe në dy javë ju mund të shikoni në botën me sy të rinj dhe të rinj.