Hydrating maskë të fytyrës në shtëpi


Shkencërisht provuar se trupi i njeriut rreth tetëdhjetë për qind ujë. Uji është një domosdoshmëri për të ruajtur shëndetin tonë dhe bukuri! Dhe ndonjëherë jetëdhënës të ujit që na mungon lëkurën tonë ...

Përmbajtje

 • Çfarë mungon hidratues të lëkurës
 • Recipes maska ​​në shtëpi
 • Këshilla të dobishme

Hydrating Facial Mask ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi dhe të sigurojë fytyrë të freskët, elasticitet dhe ndriçim. Por gjërat e para të parë.

Pse lëkurës hidratues humbur?


Për secilin prej nesh do të jetë përgjigjja juaj për këtë pyetje. Ne do të përpiqemi për të listën arsyet kryesore për këtë fenomen:

 • mjekim;
 • sëmundjet e lëkurës (ekzema, psoriasis);
 • dietë paekuilibruar dhe të ushqyerit;
 • ajrit të thatë në dhomë;
 • Ndikimi i mjedisit (të ftohtë, ngrohje, radikalet e lira);
 • kujdesit të pasakta ose të pamjaftueshme.

Siç mund ta shikoni, lista është e madhe. Mendoni se çfarë artikuj që ju mund të 'shënoni shenjë "për veten e tyre? Gjetja shkakun, ju mund të lëvizin në.

Recipes maska ​​në shtëpi

Shko tek pjesa praktike - le të shohim se si dhe ku të përgatitur hidratues maskë të fytyrës në shtëpi.

Maskë me vaj ulliri dhe vezë e verdhë veze

Vajra natyrore - një nga mjetet më efektive për t'u kujdesur për lëkurën delikate. Për dehidratuar, të prirur për të thatë maskë e lëkurës që përmban një lloj vaj ulliri, do të jetë një shpëtim i vërtetë. Kjo është e dobishme për të përdorur kurset e tij dy herë në javë në vjeshtë dhe dimër, kur fytyra ka nevojë për lagështi shtesë.

Për të përgatitur nevojën maska ​​e verdhë veze veze dhe një lugë çaji me vaj ulliri. Nëse e dëshiruar, shtoni një bollgur pak për pastrimin më të mirë dhe mjaltë. Aplikoni pastrues në lëkurë, të presim të thatë dhe të aplikoni shtresë tjetër. Mos u shqetësoni styahyvayuscheho efekt të lehta dhe duhet të jetë.

Shpëlaj me ujë të ngrohtë dhe përbërjen, si zakonisht, përdorni preferuar krem ​​tuaj ushqyes. Pas procedurës, ju do të shihni rezultatin - ajo është e butë, të freskëta, të lëkurës delikate, e cila është prekur në mënyrë të këndshme!

Maskë freskuese kastravec

Shpejt të sjellë lëkurën tuaj "a" përpara një ngjarje e rëndësishme do të ndihmojë në perime nga kopshti, i cili do të kishte menduar! Të gjithë ju duhet të bëni është sitë kastravec mesme, shtrydh lëng dhe përzierje me yndyrë të freskëta krem ​​në të njëjtën sasi.


Pas përfundimit të vënë njëzet minuta, hiqni leckë maskë ngjyhet në supë e bimëve dhe pije të përballet me ujë të ftohtë. Shih se si luhet skuqem! Maskë Detajet kastravec të lexoni artikullin tonë të veçantë.

Banane Tropical maskë të fytyrës

Kush ka nevojë për Botox kur banane janë ...?! Mos u habitni, sepse banane nuk mund të moisturize lëkurës, por për të dhënë atë elasticitet, freskinë dhe shkëlqimin. Receta është e thjeshtë: Merrni një banane e pjekur dhe Mashi mesme atë në një masë homogjene.

Hapi i ardhshëm - Vendose dy pure banane e lugë salcë kosi dhe një lugë çaji mjaltë. Aplikoni mjetet rekomanduar jo vetëm fytyrën, por edhe qafën, e cila gjithashtu ka nevojë për lagështi. Njëzet minuta kaluar? Maska mund të lahen off. Ne ju garantojmë rezultat ju do të vini në të njëjtën kohë!

Maskë ushqyes me avokado dhe mjaltë

Kjo recetë është e përkryer për të thatë, i thatë dhe i prirur për lëkurë. T'ju tregoj një sekret që një maskë me kënaqësi të madhe përdor shumë të famshëm dhe yjet! Intriguar?

Pastaj ne nuk do të tërheqë kohë! Merrni avokado gjysma e pjekur, një lugë çift mjaltë, shtoni një lugë çaji vaj bajame dhe lëvizje përzierje në një blender. Aplikoni maskë duhet të jetë në të gjithë fytyrën, me përjashtim të zonës nën sytë, dhe për të mbajtur pesëmbëdhjetë minuta.


Pas një kohe jashtë, lani dhe prisni derisa fytyra thatë të natyrshme. Honey lëkurë të përkryer të përballen me dhe shëruar mikrotreschinki dhe fruta lëng dhe avokado rivendosur njom "kapriçioz" lëkurë!

Bulmet spa maskë

Ndoshta secili prej jush keni dëgjuar për banjot Kleopatra e qumështit. Kështu bukuri-egjiptiane u arratis nga efektet negative të diellit dhe për të mbajtur lëkurën në gjendje të përsosur.

Në vështrimin e këtij recetë gjithashtu punon në mënyrë të përkryer! Bëni një maskë mund të përzierje katër lugë qumësht pluhur me një lugë mjaltë dhe ujë.

Si rezultat, konsistenca e produktit duhet të ngjajnë një paste trashë. Kujdes aplikojnë përzierje në lëkurën tuaj, prisni për tharje të plotë dhe pije me ujë të ngrohtë. Fytyra jote menjëherë merr një pamje të freskët dhe rrezatues dhe ndjenja e ngushtësi dhe thatësi do të mbetet larg në të kaluarën!

Fytyra e majonezë

Pse të kalojnë një pasuri në "rozpiareni" krem, kur ju mund të trajtoj veten me një maskë të mrekullueshme, të përgatitur me atë që është ndoshta në frigorifer? Këto përbërësit nuk janë të mirë vetëm në një sallatë, por edhe për t'u kujdesur për veten e tyre, por vetëm nga lëkura. Kjo është në lidhje me vezët e pulave dhe majonezë.

Për të përgatitur maska ​​keni nevojë për një e verdhë veze vezë të freskët dhe një çift i lugë majonezë. Llokoçis do të thotë të qetë qëndrueshmëri, dhe me guxim të aplikoni në fytyrë.

Kohëzgjatja e trajtimit - njëzet minuta. Pas një kohe jashtë, hiqni maskë me një leckë të lagur dhe të fshij lëkurën e kube akulli. Objektivi i arritur - lëkurë të pastër, të butë dhe të hidratuar!

Maskë bollgur me efekt qetësues

Thekon tërshërë janë ideale për të ndjeshme, të prirur për alergji dhe lëkurë të thatë dhe për të ndihmuar të shëruar ekzemë, puçrra fytyre dhe të qartë bllokuar poret.

Në kombinim me mjaltë dhe kos, dhe ata do të kenë një efekt qetësues, të reduktuar skuqje, rozhladyat rrudhave të vogla. Kështu që ju duhet dy lugë bollgur rasparennoy, një lugë gjelle mjaltë dhe lugë kos ose kos.

Përzierje të gjithë përbërësit duke përdorur një blender, pastaj aplikoni në fytyrë dhe të ecin me atë për dhjetë minuta. Kryejë një procedurë rekomandohet normat, por jo më shumë se dy herë në javë. Dhe atëherë rezultati i dëshiruar nuk është e gjatë për të pritur!

Fruta hidratues maskë kundër rrudhave të para

T'i japë personit një sy me ngjyra të ndezura dhe për të parandaluar rritjen e baktereve të dëmshme mund të "lëng" maskë për lëkurë të thatë. Për përgatitjen e tij përzihen sasi të barabarta në një tas me kos pa aditivëve, lëng të freskët portokalli dhe një lugë çaji çdo vaj bazë (bajame, bukuroshe, detit buckthorn, jojoba).

Pastroni qumësht micellar ose ujë, lani dhe në mënyrë të barabartë të aplikoni në fytyrë. Përbërja Hold duhet të jetë rreth njëzet minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë dhe të aplikoni një moisturizer pak.


Vaj bajame është i shkëlqyer njom e lëkurës, dhe vitaminë C, e cila është e përfshirë në një numër të madh në lëng portokalli, minimizuar shfaqjen e rrudhave të fytyrës dhe "këmbët në anët e syve".

Këshilla të dobishme për hydration lëkurës në shtëpi

 • Larë apo lënë dush, nuk nxitojnë për të përdorur një peshqir. Lejo lëkurë të thatë të natyrshme. Kështu, një pjesë e shërimit dhe lagështi zhytur edhe moisturize atë.
 • Mos përdorni ujë të nxehtë për larje - jo vetëm që ndikon negativisht në lëkurë, por gjithashtu rrit prodhimin e sebum që clogs poret.
 • A nuk e lënë pas dore krem ​​si ditën dhe natën. Nëse ju nuk bëni si produkte moderne prodhuesit përdorin vaj - për këto qëllime është i përsosur bajame, bukuroshe, ullirit, rrushit fara dhe embrion gruri.
 • Miratimi zakonin e mëngjesit fshij lëkurën me kube akulli, gatuar me zierje e kamomil, i urtë dhe bimëve të tjera. Kjo nuk është vetëm të përkryer moisturizes veshje e guaskës, por edhe të përkryer tone, forcon poret, pengon shfaqjen e hershme të rrudhave të fytyrës.
 • Blej ujë termal dhe spërkati fytyrën e saj si para dhe pas aplikimit moisturizer, dhe në ditët e nxehta për freski shtesë.
 • Pini më shumë ujë - bukuria vjen nga brenda.
 • Mbroni përballen me një dimër të erës me gjemba dhe borë, dhe në verë nga rrezet përvëluese të diellit duke përdorur kapele, kapele, shalle.
 • Në qoftë se ju "nuk e tradhton" i njëjti moisturizer për muaj apo edhe vite - të marrë një të re! Lëkurës kanë tendencë për të marrë të përdoret për kozmetikë, kjo është arsyeja pse rezultati kohë pas kohe do të jetë më pak e theksuar. Kur pazar, theksohet prania në përbërjen e komponentëve të mbajë lagështi si acidit Hyaluronic, proteinat e qumështit, aminoacidet, chitosan.
 • Nëse dhomën ku ju jeni, ajër të thatë, është e këshillueshme për të blerë një humidifier ose, në rastin më të keq, vetëm vënë një gotë me ujë pranë.

Dhe, sigurisht, mos harroni në lidhje me Facials hidratues, bëjnë që në shtëpi fuqinë e secilit. A ato rregullisht, dy herë në javë, dhe probleme të tilla si ngushtësi, thatësi dhe flaking më shqetësoj!