Hydrating procedurë fytyrës maskë të rëndësishëm në kujdesin e lëkurës


Nuk është një mit që duhet vetëm hidratues lëkurë të thatë. Jo, jo dhe përsëri nuk ka! Lëkura e çdo lloji kërkon mirëmbajtje të kujdesshëm dhe të rregullt. Sot ne shohim se si për të ruajtur bukurinë dhe zgjuarsi personat, parandaluar thatësi, ngushtësi, flaking dhe rrudhat e hershme. Për t'ju ndihmuar të vijnë Facials hydrating, bëjnë që në shtëpi lehtë.

Përmbajtje

 • Recipes maska ​​hidratues
 • Këshilla të dobishme për hydration lëkurës

Mungesa e lagështisë në lëkurë - një fenomen i rrezikshëm. Veshje e guaskës bëhet më e hollë, dhe si rezultat, lëkura humbet elasticitetin, rrudhat paraqiten. Faktorët që shkaktojnë dehidratim, shumë. Këtu janë ato kryesore:


 • ajrit të thatë;
 • era dhe dielli (photoaging);
 • ftohtë (temperatura të ulëta, të thata e ajrit);
 • sezonin e ngrohjes;
 • uji vështirë, supersaturated me kripëra të hekurit, magnez dhe kalcium.

Recipes maska ​​hidratues

Hydrating Mask gatuar në shtëpi mund të jetë më pak efektive se sa blerjen e pajisjeve të shtrenjta. Si për të vënë atë përbërësit e duhur janë të nevojshme dhe atë të rezultojë që ju merrni nga një recetë të veçantë - lexoni në.

Apple maskë

Për ta bërë këtë do të thotë që ju keni nevojë për një lugë integruar mbi një mollë gjobë rende, lugë gjelle gjalpë, vezë e verdhë veze dhe disa mjaltë të freskët.

Rubbed pure molle me gjalpë, pastaj shtoni mjaltin dhe shkumë whipped verdhë veze. Butësisht përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikoni në lëkurën për njëzet minuta.

Kjo maskë për lëkurë të fytyrës të thatë nuk është larë off, ju vetëm të hequr inde të tepërt. Mundësisht të bëjë atë para gjumit për të moisturize dhe ushqyer lëkurën. Rezultati që ju shihni në mëngjes, dhe ai në mënyrë të qartë të ju lutem ju!

Blossom Maskë hidratuese

Peaches janë shumë të dobishme për lëkurën, sepse ajo mban lagështi, ngadalëson procesin e plakjes dhe parandalon butësi.

Recetë është shumë e thjeshtë - pure tul e bukuroshe, shtoni edhe pak krem ​​dhe lugë çdo vajra, të tilla si ullirit. Aplikoni maskë në lëkurën tuaj dhe të lënë për gjysmë ore.
Për të thatë, me shelushaschymysya ngastrave lekure këtë mjet - një gjeni të vërtetë.

Hidratues dhe rinovimin maskë me kungull i njomë

Kjo maskë hydrating lëkurës me vaj përshtatet vetëm në mënyrë të përkryer. Përgatitja ajo nuk do të jetë e vështirë - copëtuar integruar kungull i njomë pulpë, vënë në napë dhe të aplikoni në fytyrë për pesëmbëdhjetë minuta.

Maskë e mirë që moisturizes dhe zbut lëkurën pa goditje me çekan me poret, përmirëson tonin e saj, zbut, parandalon rrudhat.

Maskë mjaltë-vezë për pushtet dhe lëkurës spastrim

Përgatitja e një maskë me një çift të bardhë veze, dy lugë mjaltë, një lugë vaj bajame dhe një grusht thekon tërshërë milled. Përzierje të bardhët, mjaltë dhe vaj deri qëndrueshmëri të butë, shtoni bollgur. Maskë është gati! Aplikoni dhe të lënë atë për gjysmë ore, atëherë hiqni ngjyhet në ujë të ngrohtë me një pecetë. Së fundi, fshij lëkurën me kube akulli, ajo është e ngushtë poret dhe i japin tonin e lëkurës.


Hydrating maskë me mjaltë dhe vezë e bardhë të përkryer ushqen dhe pastron. Zonjat përsosur me vaj ose kombinim llojit të lëkurës.

Maskë me lëng buckthorn detit

Dip në lëng buckthorn detit garzë, butësisht shtrydh dhe të zbatohet në para pastruar fytyrën për pesëmbëdhjetë minuta. Pas heqjes maskë, fshij lëkurës me një disk pambuku me lagështi.

Në një procedurë do të jetë vetëm një lugë gjelle lëng - jo aq shumë. Kaloni procedurave të ngjashme Natyrisht dy herë në javë për tre muaj. Rezultati do të papritur ju, sepse buckthorn krijon mrekulli të vërtetë me lëkurë - ushqen, moisturizes, forcon poret, zvogëlon për asgjë skuqje dhe acarim.

Kjo maskë ushqyes fytyrës është e madhe për të gjitha llojet e lëkurës.

Kamomil Maskë

Hydrating maskë për lëkurë të thatë me kamomil është e përgatitur si më poshtë. Ju do të duhet të derdh një filxhan të vogël me ujë të valë pak lugë buds të thata, të presë një orë dhe shtoni rezulton lugë çaji slurry e vaj bajame.
Shpërndarë në disa shtresa maskë të garzë dhe të aplikojnë atë në fytyrën tuaj për dyzet minuta. Duke e bërë procedurën, do të përpiqen për t'u çlodhur, ju mund të ketë një muzikë të qetë të qetë.

Kjo maskë copes me probleme të lëkurës të tilla si thatësi dhe ngushtësi.

Hydrating maskë me balte

Para gatimit hidratues maskat e fytyrës nga balta është e rëndësishme për të zgjedhur llojin e drejtë e një balte. Lëkura e thatë është trëndafili më i përshtatshëm, të bardhë dhe të kuqe. Mix në pjesë të barabarta argjile, mjaltë dhe vaj ulliri. Aplikoni gati-përziera për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj pije me ujë.


Një maskë balta do të zbutur lëkurën, moisturize, të sjellë toksina personi shton një shkëlqim të shëndetshme dhe madje edhe ngjyra.

Banane Maskë

Hydrating Maskë prej banane shumë efektive dhe të mbledhur një numër rekord komente pozitive. I përgatitur në këtë mënyrë nga tul e gjysmave banane, e verdhë veze, një lugë çaji gjalpë (të tilla si bajame) dhe bollgur. Cook bollgur nuk është e vështirë - për këtë ju duhet mulli kafeje dhe bollgur. Përzierje përfunduar duhet të dalë mjaft e dendur.


Aplikoni maskë në për njëzet minuta dhe për të hequr duke përdorur pads pambuku ngjyhet në ujë të ftohtë.

Bollgur Hydration Mask

Bollgur maskë të fytyrës është i përgatitur si më poshtë. Vlim qumësht në disa spoonfuls e bollgur, le të ftohtë pak dhe shtoni një lugë mjaltë. Aplikoni maskë duhet të jetë në formën e nxehtësisë, të mbajtur njëzet minuta. Ky mjet është përkryer moisturize lëkurën e çdo lloji dhe heq lëkurë. Një tjetër opsion maskë bollgur ju mund të shihni në video.


Këshilla të dobishme për hydration lëkurës

 1. Maska Pampers lëkurës nja dy herë në javë, kohëzgjatja - rreth pesëmbëdhjetë procedurat. Përsëriteni kurs mund të jetë disa muaj.
 2. Maskat duhet të zbatohen për linjat masazh drejt tempujve. Pra, ju nuk zgjas lëkurën tashmë delikate. Zona rreth qytetit sytë lubrifikuar nuk mund të përdorni krem ​​tuaj të preferuar sy.
 3. Efekti më i mirë i maskës mund të arrihet në rast se vënë atë pas një banjë me avull.
 4. Kur maskë zbatohen, do të përpiqen për t'u çlodhur, qetësuar. Mos tendosje muskujt e fytyrës.
 5. Në fundjavë, kur nuk do të ketë nevojë të nxitojnë, provoni procedurën e mëposhtme: Merrni një llak të thjeshtë e të pastër të butë (mundësisht filtruar) ujë, dhe të koordinojë dritë fytyra e tij dush.
 6. Maskë ushqyese është e dobishme nuk zbatohet vetëm në fytyrë. Pas të gjitha aty aty zonën shpesh japin moshën e një gruaje të vërtetë është për shkak se lëkura është e hollë dhe delikate. Mos harroni të përkëdhel këto maska ​​zonë.
 7. Dhe ndoshta më e rëndësishmja - lëkura ka nevojë për lagështi dhe të ushqyerit gjatë gjithë vitit, pavarësisht nga të cilat shtypni atë.

Zonja bukuroshe, tani ju e dini se si të rrezikshme dehidratim të lëkurës dhe pasojat që ajo shkakton. Ne shpresojmë që secili nga ju do të gjeni një zgjidhje të përshtatshme.

Hedhin jashtë idenë e Facelift rrethore dhe kirurgji plastike! Të gjitha të zgjuar është e thjeshtë - bukurinë e lëkurës Sekreti qëndron në lagështi e rregullt dhe pjesa tjetër të mirë!