Krem hidratues në shtëpi


Në njerëz, tetëdhjetë për qind e ujit, nuk duhet të ketë asnjë dyshim për nevojën për të mbajtur një nivel adekuat të lagështisë në trupin e tij. Ajo nuk duket nga askund, por shumë e shpenzuar me bujari trupin - të mbështesë temperaturën, heqjen e kursimeve të rrezikshme, formimin e qelizave të reja indeve të çdo sistemet e organeve, duke përfshirë lëkurë. Krem hidratues - vetëm një nga mënyrat për të mbështetur hidrobalans mbuluar, por ai është i domosdoshëm në kujdesin e përditshëm.


Përmbajtje

 • Shenjat e dehidrimit të lëkurës
 • Përbërësit moisturizer
 • Krem hidratues në shtëpi

Shenjat e dehidrimit të lëkurës

Ka disa lloje të lëkurës: të thata, normale, kombinim, vaj, të ndjeshme. Secili prej tyre mund të vuajnë nga mungesa e lagështisë. I pari për të reaguar dehidratim të thatë dhe të ndjeshme - ka lëkurë të qartë, ndjesi të pakëndshme e ngushtësi dhe madje edhe kruarje.

Shtresa me brirë, nën rrethana normale rreth një e katërta e ujit pushon të funksionojë plotësisht. Lëkura është e hollë, dhe në qoftë se ju shtypni atë me gishtin tuaj, ai duhet të jetë i pa rozhladytsya shumë shpejt. Si rezultat - formimin e shpejtë të rrudhave të reja dhe intensive thellimin ato ekzistuese. Po pėrcaktuara shërimin e kolagjenit dehidratuar, acid Hyaluronic dhe fibrave elastin dobësuar në trashësinë e dermis.

Lëkura dhe dhjami tipit të përzier me një mungesë të ujit të shpejt të bëhet i shurdhër - në këtë situatë është e vështirë për të hequr qafe e qelizave të tyre të vjetruara epiteliale. Akumulimi i këtyre grimcave në sipërfaqe pengon rinovimin individuale indeve, por kontribuon në zhvillimin e organizmave patogjene dhe kanalet bllokuar dhjamor. Si rezultat i kësaj, nuk janë të gjitha llojet e pimples dhe inflamacion.

Për lëkurë normale paraqitja e ndonjë nga këto simptoma mund të jetë një sinjal i çekuilibër. Në çdo rast, mendoj se për hydration jashtme shtesë herët a vonë kanë gjithçka. Me moshën, metabolizmi ngadalëson progresin në të gjitha indet, dhe trupi do të mbajë hierarkinë e tij të nevojave. Për fat të mirë apo për fat të keq në qoftë se, por lëkura - vetëm ekran mbrojtëse dhe demonstrim, dhe trupi juaj nuk do të shpenzojnë burimet e tyre skudeyuschie për të mbështetur atë presentable. Për shkak të lëkurës - krejtësisht rezultat i gruas së saj të dashur.

Para së gjithash, ky shqetësim është shprehur në një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ushqimin e duhur, konsumimin adekuat të pastër lirë regjimin e ujit dhe aktiviteti fizik, refuzimin e zakone të këqija. Pa këtë faktor të jashtëm fondet uhodovye do të jetë praktikisht i paefektshëm.

Krem që ushqen lagështi dhe parandalon avullimit - metodën e dytë më e madhe e hydration. Ajo vepron menjëherë, duke hequr pasoja të pakëndshme dhe të kthyer lëkurën. Ajo zbut atë, e bën më pak të dukshme linjat e bukura dhe lëkurë, duke u përgatitur për kozmetikë. Por është e rëndësishme për të zgjedhur një mjet për nevojat tuaja: krem ​​hidratues për fytyrën pas 40 vjet ndryshon nga ajo për vajzat e reja dhe të lëkurës me vaj nuk do të funksionojë mjet i projektuar për të thatë.

Përbërësit moisturizer

Çdo krem, shtëpi apo dyqan, përbëhet nga dy faza - ujë dhe yndyrë. Ata plotësojnë veprimin e njëri-tjetrit dhe të formojnë një substanca aktive të përshtatshme për të depërtuar strukturën. Uji pa yndyrë nuk ka efekte të mira në lëkurë - ajo vetëm avullohet nga sipërfaqja e saj. Vajra të sigurojë qelizat me ushqyesve, por jo shuaj etjen e tyre. Për moisturizer ishte më efikase në formulimin administruar substancave hidratanty saj.

Disa prej tyre janë shumë lagështithithës, duke i lejuar ata për të tërhequr ujë dhe për të mbajtur atë. Në varësi të madhësisë të molekulave të përbërësit natyral dhe origjinës tyre, ata mund të veprojë në sipërfaqe të lëkurës (kolagjenit lartë Hyaluronate molekulare natriumi, betaine, polisakaridet ose) fiksohet në strukturën e saj (ulët molekulare hyaluronate sodium peshe, glicerinë).

Substanca të tjera janë më të vështira - ato ndikojnë në funksionimin e qelizave dhe indeve, ndër të tjera, të ndihmojë ata të aksioneve deri lagështi. Këto përfshijnë vitamina, komplekset vitaminë dhe komponentët e faktorit hidratues natyrore (GUF) - acidet yndyrore polyunsaturated, Panthenol, allantoin, ure, vitamina A, C dhe E.

Përbërësit që janë analoge sakta prodhuar materiale lëkure, e përdorur kryesisht në kozmetikë për lëkurë të pjekur. Retinoids, acid Hyaluronic, vitaminë F përdorur në moshë të re vetëm në rast nevoje urgjente, apo sinteza e tyre natyrore ngadalëson dhe lëkura peresushuyetsya më shumë. Por allantoin, Panthenol, betaine mund të shtoni edhe një mjet për fëmijët.


Në mesin e substancave natyrore që të ndihmojë rivendosur nivele normale të lagështisë në lëkurë, mund të identifikohet mjaltë, lëng aloe, vajra esenciale e portokalli, kamomil, barbarozë, u rrit, dru sandali, mirrë, mërsine, jasemini, vajra bimore pjeshke, kajsi, vaj bajame farë, jojoba, avokado, embrion gruri.

Krem hidratues në shtëpi

Avantazhi kryesor krijuar kozmetike e veta kanë aftësinë për të zgjedhur vetëm komponentët më të nevojshme për të rregulluar përbërjen yndyrë, të minimizuar rrezikun e reaksioneve alergjike. Duke përgatitur një krem ​​hidratues në shtëpi në recetë e propozuar, ju do të sigurojë hydration intensive dhe të ushqyerit e lëkurë të thatë.

Përdorni komponentëve të cilësisë vetëm të lartë kozmetike me një jetë të mirë raft, blerë nga shitësit të besueshme. Të jetë i sigurt për të shpenzuar testet për praninë e intolerancës individuale të produkteve natyrore dhe sintetike.
Krem "Tender" për lëkurë të thatë, 50 g

Faza vaj

 • Jojoba naftës - 2 gram
 • Gropa bukuroshe vaj - 7 g
 • Embrion gruri vaj - 1 gram
 • Hlytseryl monostearate - 3 g

Faza e ujit

 • Ujë të distiluar - 20 g
 • Ajrit saharoze - 1.5 g

Faza aktive

 • Kolagjenit - 2.5 g
 • Ure - 2.5 g
 • Aloe - 8.5 g
 • Tocopherol - 0.5 g
 • Dexpanthenol - 0.5 g
 • Benzyl alkoolit - 0.3 g
 • Sorbat i kaliumit - 0.3 g
 • Kamomil vaj esencial - 10 pika

Përgatitja:

Shpërndarë në ujë e kolagjenit, ure dhe sorbate kalium.
Përbërësit yndyror dhe faza ujore përzierje në disa anije, ngrohje në një banjë me ujë deri në shpërbërjen e plotë të të gjitha komponentëve (70 gradë).

Shkruani, nxitje të vazhdueshme, me ujë në vaj. Llokoçis mirë kapuchynatorom.
Shto një zgjidhje e sorbate kolagjenit dhe ure. Mix.
Çdo emulsioni vymeshivaya, shkruani atë në komponentët e tjerë - tocopherol, Panthenol, lëng aloe, vaj esencial, alkoolit benzyl.

Kur krem ​​ka ftohur, trokasin atë përsëri dhe të zhvendoset në një kavanoz të pastër të përgatitur.

Pavarësisht pranisë në ruajtës, shpenzimet e magazinimit mundësisht në shtëpi i bërë në frigorifer - ajo ndihmon të jetë i sigurt për sigurinë e tij për një kohë të gjatë.

Përgatitja e krem ​​me duart e tyre - do të thotë për të treguar shqetësimin e vërtetë për lëkurën e tyre. Ndiqni reagimet e saj për bukurinë e keni krijuar kokteje - kjo do t'ju tregojë se çfarë të shijojnë atë, dhe që - sinqerisht bezdisshëm. Pi trupin tuaj dhe jetëdhënës lagështi nga brenda dhe jashtë dhe ju me siguri do të merrni një rezultat - të butë, të freskët dhe rrezatues fytyrën e të rinjve.