Lythat Heqja aq pa dhimbje dhe të shpëtoj nga lythat në duart dhe trupin


Lythat - një Tumoret beninje të lëkurës që variojnë në madhësi 1-2 milimetra deri në disa centimetra. Shumica e origjinës së rritje të tilla - virale. Shkaqet e papillomavirus njeriut (papillomatosis -. Një sëmundje e shkaktuar nga grupi i virusit HPV, e cila ka më shumë se 70 lloje Virusi prek kryesisht të lëkurës dhe indeve mucous). Tani hiqni lythat - shkaku më i zakonshëm i trajtimit te mjeku-cosmetologist.

Përmbajtje

  • Si të njohin një lez
  • Shkaqet
  • Parandalimi i
  • Trajtimi i lythat


Kjo vonesë nuk është e nevojshme. Së pari, për shkak se tumoret kanë aftësinë për të rritet dhe vendin e njërit shpesh duket pak, përveç kësaj, ata shpesh rritet në madhësi dhe mund edhe të degjeneruar. Së dyti, duket unaesthetic. Sidomos kur lyth i madh sa të shfaqen në fytyrë, buzët, qafën dhe lëkura e ekspozuar.

Si të njohin një lez

Lythat zakonshme - është rritje mjaft të dendura keratinizuara lëkurë të thatë me një sipërfaqe të përafërt. Madhësia mund të jetë nga kokrra hikërror në bizele. Shpesh këto janë lytha në duar. Painlessly. Ngjyra nuk është i ndryshëm nga lëkurë. Rrezikshme se shpesh plagosur gjatë kryerjes edhe punët e thjeshta shtëpiake, dhe të çara të lehtë depërton infeksionin.

Lythat shputës - shumë të dendura, edukimi shumë të madhe atje në këmbë përmes këpucë të ngushta të pakëndshme, më shpesh ndodhin kur lëkura këmbët tepërt djersitje. Gri dhe ngjyrat e errëta. Dhimbshme. Ndonjëherë pengojnë efikasitetin.

Lythat banesë - të rinjtë e njohur edhe. Më të ndodhë në adoleshencë. Vendndodhja misc. Kanë formë konveks flluska. Ngjyra nuk mund të ndryshojë nga ngjyra, dhe mund të jetë rozë ose ngjyrë bezhë.

Lythat gjenital - Lythat gjenitale ose. Tumoret konveks butë me kokë dhe këmbë. Nuk mund të jetë i zbehtë - apo të ndritshme trëndafili. Më shumë gjasa të shfaqet në zonën gjenitale. Mund të kalojë veten pa asnjë trajtim.

Keratomy mosha ose lythat senile - arna të vogla gri në të zezë dhe kafe. Nga virusi lyth njeriut palidhur. Ka nga moshës lidhur me ndryshimet në dhjamor dhe djerse gjëndra e lëkurës. Paraqiten në qafë, gjoks, mbrapa.

Shkaqet

Lythat promovon shkeljeve integritetin e lëkurës. Virusi sukses depërton në çarje, plagë, gërvishtje, pas prekur objektet që ishin në përdorim në transportuesit e virusit ose me kontakt të drejtpërdrejtë. Ju mund të merrni në transportin përmes peshqir të përbashkët, libra bibliotekës, enët dhe sende të tjera shtëpiake të zakonshme. Ju mund të merrni infektuar kur viziton një sallon gozhdë përmes mjeteve neprodezynfikovanyh.

Hynin në trup, HPV disa vjet nuk mund të shprehen, duke pritur për momentin e duhur kur mbrojtjet e trupit janë dobësuar. Shkas mund të jetë antibiotikët infektive sëmundje, hipotermi të rënda.

Parandalimi i

Masat kryesore parandaluese është për të ruajtur imunitetin. Për këtë qëllim, të përsosur për vitaminë terapi, forcim, trajtimi me kohë te mjeku në rastin e ftohjet. Gjithashtu është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të veçantë për të higjienës personale.

Padëshirueshme veshur këpucë të ngushta sintetike çorape që parandalojnë lëkurën të marrë frymë dhe të kontribuojnë në djersitje e tepruar. Duhet sneaker këpucëve kur vizitojnë pishina, sauna dhe vende të tjera publike. Përdorni vetëm peshqir personal dhe vegla.

Trajtimi i lythat

Nëse lez është ende atje. Ka disa mënyra për të hequr lythat.
Ndoshta më të zakonshme - mënyra për të hequr atë në shtëpi. Ju mund të përpiqen për të hequr një lez veten duke përdorur farmaceutike të veçanta ose duke përdorur shumë mjete popullore. Për të hequr tumore - krem, ointments, sprays dhe arna që përfshijnë acide të ndryshme, të tilla si salicili ose tryhloruksusnuyu ose më tepër të përqendruara alkali.


Aplikoni direkt me përgatitjet e nevojshme në vetvete papilomat, mbrojtur lëkurën rreth krem ​​e saj yndyrë ose vazelinë mjekësore. Procesi i privimit mund të marrë disa muaj. Gjithashtu, shpesh ka një kimike djeg.

Në krem ​​dhe ointments në farmaci ishin agjentë të veçanta të lythat si aerosols e ftohje përmes të cilit ju mund të hiqni lez cryodestruction në shtëpi.

Mjetet juridike popullore për heqjen e lythat është gjithashtu shumë popullor, edhe pse efikasiteti i tyre është shumë e diskutueshme. Një opsion - është aplikimi i lëng celandine, tjetri - fërkim lythat hudhër, një tjetër urtësi popullor sugjeron përdorimin mollë, patate, veshët e grurit dhe më shumë.

Metodat kirurgjikale të hequr tumore shumë më të shpejtë. Ka disa opsione:

Largimi i nitrogjen të lëngët

Heqja lythat me nitrogjen të lëngët ose cryosurgery. Metodë noninvasive për të hequr lythat. Kuptimi i metodës është që lez me ndikim të lëngshme azotit shpejt ngrirjes atë, me lythat formuar brenda përqendrim të madh të lëngjeve brendaqelizor që akumulon gjatë ngrirjes një produktet e mbeturinave të qelizave dhe shkatërron arsimin brenda.

Procedura jo me shume se dy minuta zgjat. Menjëherë pas lez bëhet e bardhë dhe të trasha, pastaj fillon ënjtje. Ditën tjetër ajo i ngjan një shishe me lëng - është fillimi i procesit nekrotike. Plotësisht zhduken diku Papilloma 4-5 javë pas manipulimit.

Plus metodë është se ajo është plotësisht i pagjak, pa dhimbje dhe pasi është lënë plagët dhe dhëmbëza. Ngrirje rritje shputës kalojnë disa herë në intervale prej 3-5 ditë, ndikimi në podoshvennuyu lez është rreth 1 minutë. Pas heqjes më të mirë në spital dhe për të zvogëluar ngarkesën në këmbë.

Metoda e electrocoagulation

Electrocoagulation - heqjen e lythat në temperatura të larta. Një pajisje të veçantë - elektrokoahulometr (duket si një lak metalike në një shkop) është ndezur, ndërsa kalon një aktuale nëpërmjet saj në 80 gradë Celsius.

Nën temperaturë të lartë në neoplasms shkatërruara proteina molekulave proteinike svorachyvayas formon një kore në sipërfaqen e lëkurës.

Zhduken kore të tillë në 8-10 ditë. Metoda kërkon anestezi. Pasi mjeku electrocoagulation merr një mostër të mirë të indeve për të kontrolluar për kancerin.

Lythat Shkarkimi Laser

Heqjen Laser lythat - një nga metodat më të avancuara deri më sot. Hiq prodhuar nën anestezi lokale. Ka dy lloje - heqja shtresa ose koagulimit të indeve. Në vend Papilloma është një depresioni të vogël, e cila është disa javë. Procedura zgjat 1-2 minuta.

Heqjen Vala

Fshirja valët e radios (aparat Surhytron) - një metodë të bazuar në aftësinë e një radio frekuencave për të shkatërruar qelizat nga dehidratim dhe këputje. Nuk ka asnjë kontakt me indet e pajisjes, metoda është absolutisht pa dhimbje, plagë shërojnë plagët shpejt, vendi i tumoreve nuk është formuar. Disavantazhi i kësaj metode është kostoja relativisht e lartë e procedurës në krahasim me metodat e tjera.

Hiq kirurgjike

Prerje e lyth bisturi nën anestezi lokale dhe suturing mëvonshëm. Është e rekomanduar kur arsimi ka arritur një madhësi shumë të madhe. Sutures janë hequr ditën e shtatë. Pas kësaj procedure mund të shkaktojë mbresë. Megjithatë, operacioni rrit aftësinë tuaj për gjakun e njeriut papillomatosis virus.


Indikacionet për heqjen urgjente përfshijnë: njollë, dhimbje, gjakderdhje, e rritjes së shpejtë, apo çfarë pengon tumoret në jetën e përditshme. Para se të marrë vendimin për të hequr lythat duhet të konsultoheni me një dermatolog.