Heqja Lythat me pikat e forta të lëngshme të azotit dhe të Dobta metodat


Shumë prej nesh kanë pasur një defekte kozmetike të tilla si lythat arsimit në trup. Sidomos këto rritje të lëkurës të bëjnë gratë. Në shumicën e rasteve, ata nuk mbajnë ndonjë dëm për shëndetin e njeriut dhe jetën, por mos harroni se arsimi i tyre është virusi lyth njeriut, të cilat disa lloje mund të shkaktojnë kancerin e qafës së mitrës.

Përmbajtje

 • Shkakton tumoret
 • Llojet e lythat
 • Cilat janë metodat moderne të largimit?
 • Metoda cryodestruction

A nuk nënvlerësojnë HPV dhe të vetë-mjekoj. Ne duhet të kërkoni ndihmën e një mjeku të kualifikuar do të shqyrtojë dhe do të vendosë çështjen e metodave më të përshtatshme e asgjësimin e defekteve kozmetike. Gjithnjë e më shumë ekspertë tani rekomandojnë lythat hequr me azot të lëngshëm, si një mënyrë moderne dhe efikase e privimit.


Shkakton tumoret

Arsyeja ka disa lytha dhe formacione të tjera të lëkurës (papilomat, lythat) është një virus lyth njeriut. Në natyrë, ka shumë lloje të këtij virusi, mjekësi të njohura në lidhje me më shumë se 120 varietetet e saj.

Shumica e tyre janë patogjen për njerëzit, disa lloje janë shkaktuar faktor për transformim malinj të qelizave epiteliale të mukozën e mitrës mitrës (veçanërisht llojet 16 dhe 18), ndërsa të tjerët të shkaktojnë rritje të lëkurës si lythat, papilomat dhe lythat (zakonisht 2 dhe 4 lloje të virusit ).

HPV është transmetuar vetëm nga personi në person. Është e mundur që të infektohen nga media apo pacienti të drejtpërdrejtë ose nëpërmjet mallrave të konsumit të përgjithshëm. Migrojnë grimcave virale vetëm me anë të një defekti në lëkurë. Quite një gërvishtje të vogël në patogjen gjeti rrugën e saj në trupin tuaj.

Duhet të theksohet se një rol të rëndësishëm në humbjen e qelizave të lëkurës të virusit luan statusin imunitar të njeriut. Me reagime adekuate imunitar virus nuk mund të shumohen dhe të eliminohen nga trupi apo simptomet vazhdojnë për një kohë të gjatë. Por, sa më shpejt që mekanizmat e tua mbrojtëse imun dobësohet, grimca virale të fillojnë që në mënyrë aktive riprodhohet, jashtë manifestohet si lythat.


Edhe në qoftë se ju vendosni në një metodë të tilla si heqjen e lythat dhe papilomat temperatura të ulëta ose ndryshe, por sistemi juaj imunitar ka mbetur i ulët, më shumë gjasa, formimi i lëkurës do të shfaqet përsëri. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës - si debugging lokale dhe të përgjithshme të sistemit imunitar.

Llojet e lythat

Specialistët ka disa lloje të të dhënave tumoreve beninje të lëkurës;

 • Konvencionale (i quajtur shpesh vulgare);
 • shputës (lloj normale);
 • të sheshtë (të rinjtë);
 • senile (keratomy) - është i moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës dhe etiologji virale nuk janë të lidhura.

Përveç kësaj, lëkura shpesh ndodhin:

 • lyth;
 • lythat gjenitale.

Si për të gjetur një lez?

Shfaqja e lythat mjaft tipike dhe në qoftë se ju vendosni për të hequr lythat me azot, është e nevojshme që të dini atë.

Simptomet e lythat:

 • Arsimimi nuk ka lënduar;
 • xhungë, e cila ngrihet mbi lëkurë, specifike i lirë për çdo foto;
 • rritje të rinj harakteryzyruetsya sipërfaqe me shkëlqim dhe të qetë, ndërsa të vjetër - i përafërt;
 • Arsimi është shumë e dendur dhe të vështira;
 • ngjyrë praktikisht nuk ndryshon nga lëkura përreth;
 • Dimensionet janë të ndryshme - nga disa milimetra në një centimetër;
 • Arsimimi mund të jetë i izoluar dhe mund të riprodhoni, atëherë ka grupe të tëra e lythat që mund të bashkohen me njëri-tjetrin;
 • thellë në ndërtuar-up që ju mund të shihni njolla të zeza - një shenjë se ajo rritet.

Lokalizimin e preferuar e rritje të lëkurës - duart. Sepse duart janë të traumatizuar shpesh dhe kontakti me objekte të kontaminuara dhe të infektuar me HIV ndodh duke prekur duart.

Cilat janë metodat moderne të largimit?

Mjekësia mund të ofrojnë disa metoda e gjetjes shpëtoj e tumoreve të lëkurës beninje, secila prej të cilave ka avantazhet dhe disavantazhet e veta:

 • prerje kirurgjike - një kirurg heq metat e lëkurës nga heqje me një bisturi;
 • electrocoagulation - djegurit përdorur frekuencë të lartë elektrik aktual;
 • heqja e tumoreve me nitrogjen të lëngët - shkatërrimi i parregullt ndërtojë-up nën temperaturë të ulët duke përdorur azotit të lëngshëm;
 • Acidet përcëlluese;
 • Shkatërrimi Laser - koagulimit rritje rrezatim lazer.

Në teori, mënyra ideale për të hequr lythat duhet të jetë pa dhimbje, të shpejtë, më të shkatërruar tumoret e indeve, me minimale ndikojnë përreth të shëndetshme të lëkurës, mos e lënë pas plagët, plagët, pigmentim, kanë një periudhë minimale rehabilitimi. Për fat të keq, asnjë metodë e tillë nuk ekziston. Por cryosurgery me azot të lëngshëm në shumë mënyra të afërta me teknikë të përsosur.

Metoda cryodestruction

Faktori aktuale në këtë metodë e disponon si cryosurgery, është azotit të lëngshme. Temperatura në të cilën azotit kalon nga gaztë të lëngshme korrespondon me 196 gradë Celsius nën zero. Në planetin tonë është askund temperatura të tilla të ulëta, por në fabrika, kushtet nën të cilat azotit është transferuar në gjendje të lëngët për të pastaj të përdorin vetitë e saj në mjekësi dhe fusha të tjera.

Gjatë një sesioni të cryotherapy lez në vend që të ndikojë azotit të lëngshëm, sipas të cilit nuk vdes (ngrirjes) zonat patologjike.

Kur e ekspozuar ndaj temperaturë të ulët shtresë kritike epidermik lagështi brendaqelizor, ngrin kufizuara lez. E ujit, duke rritur në vëllim, thyen lythat trupit celular, duke e shkatërruar atë. Rezultati është një "vdekja" lythat atë.

Fusha kryesore Procesi cryodestruction djegur lythat. Koha e kontaktit është prej 10 deri 30 sekonda, në varësi të vendndodhjes dhe madhësisë së lythat. Për shembull, ju keni nevojë për një subjektet më të gjatë ekspozimit të madh dhe të vendosura në zonat e përafërt e lëkurës (këmbë).

1-2 min. Procedura djegurit duhet të përsëritet, dhe, gjatë përpunimit, shtupë pambuku duhet të mbulojë jo vetëm lythat rajonit, por edhe të kapur hendekun ngushtë në 1-1,5mm shëndetshme të lëkurës rreth tij. Gjatë trajtime lez humbet ngjyra e saj natyrore është halo ngurta të bardhë rreth atje. Kjo sugjeron plotë shtresa promerzanyy lëkurës dhe përfundimin e ngrirjes, pastaj dhimbje të lehtë, e cila varet nga madhësia dhe vendndodhja e edukimit.

Këto ndjenja janë të shkurtër dhe të vogla, kështu që kjo metodë është përdorur me sukses në fëmijët dhe pacientët me lëkurë veçanërisht të ndjeshme. 1-2 min. Pasi skuqje dhe vërehet një rritje në lytha madhësia e trupit, atëherë brenda natës lëkura formon një flluskë e mbushur me lëng intersticiale (ujth) ose këtij lëngu mund të përmbajnë sasi të vogla të eritrociteve papastërti. Ai i shpëtoi një mesatare prej rreth një javë pas kohe - dries. Otshelushyvaetsya kore sapo formuar në 10-12 ditë, duke lënë një udhë të zbehta rozë. Shumë flluska të mëdha të zbulojë dhe flluska e shfaqura aksidentalisht duhet të përpunohen zgjidhje pa mikrobe alkoolit, e ndjekur nga imponimi i zakonshëm ngjyhet në një xhel antibacterial ose emulsioni.

Cryodestruction ka disa avantazhe, shefi në mesin e tyre është fakti se leckë të ftohtë djegurit nuk refuzoi menjëherë, mbetet në vend, mbron të mëngjesit, që është formuar nga marrja e infeksioneve dhe si pasojë, promovon shërimin e shpejtë pa dhëmbëza.

Kur tregohet duke hequr azotit të lëngshëm?

Kjo procedurë, si lythat cryosurgery mund të kryhet në rastet e mëposhtme:

 • Edukimi fillon të ndryshojë shpejt ngjyrën apo formën;
 • Kufijtë e jashtëm janë të paqarta ndërtuar-up;
 • neoplasms ngjyrë uniforme;
 • rezultat të plagosur në mënyrë të përhershme ose të sëmuret, kruarje ose rrjedh gjak;
 • rritur numrin e subjekteve;
 • Arsimimi në fushën e organeve gjenitale të jashtme;
 • është një defekt kozmetike;
 • me kërkesën e pacientit.

Procedura: pse të presim?

Nëse formimi i madh në njerëzit është pragu shumë i ulët dhimbje ose procedura kryhet fëmijë, para-ndikimi azotit vend znebolyuyut anestetikë lokalë. Në raste të tjera, ju mund të bëni pa anestezi, dhimbja nuk është e fortë.

Azotit të lëngshme është e ruajtur në enë të veçanta, ku ajo dhe për të marrë jashtë drejtpërdrejt para përpunimin e lëkurës. Aplikoni lëngshme në lez në dy mënyra:

 • duke përdorur një aplikues (shkopinj pambuku konvencionale);
 • me një kriodestruktora veçantë.

Në klinikat moderne cosmetology azotit të lëngshme është aplikuar vetëm me aparat të veçantë të trajtimit të lëkurës. Gjatë procedurës, mjeku mund të trajtojë disa tumore. Ky specialist proces kontrollon në mënyrë të pavarur, bazuar në ndjenjat dhe përvojën e tyre.

Pas ngrirjes indeve ndërtuar-up dhe lëkurën rreth tij janë të bardhë. Ky është një reagim normal për të dëmtimit të lëkurës dhe vdekjen e qelizave mjeteve. Pas disa kohë në këtë pjesë të trupit është formuar flluskë të ngjashme me atë djeg.


Pastaj fillon procesin e shërimit plagë. Disa ditë prysohne sipërfaqe fshikëz dhe prifti zhduket. Në vendin e saj formuar lëkurë të rinj, i cili fillimisht do të jetë pak më të ndryshme në ngjyra nga përreth (do rozhevishi), por 1-2 javë do të jetë vendi ku më parë lez, asnjë çështje në vetvete.

Kundërindikimet dhe komplikime

Kundërindikimet për të mos cryodestruction. Ajo mund të kryejnë edhe gratë shtatzëna dhe fëmijët.
Zhvillimi i komplikimeve të mundshme në kundërshtim me teknologjinë e procedurës (shumë të thellë, apo, anasjelltas, mungesa e ndikimit të azotit) ose në kundërshtim me rregullat e kujdesit për goditje pacient (shpim një flluskë, nxjerrje kafe, antiseptics jo-pajtueshmërisë dhe higjienën personale).

Komplikime të mundshme:

 • plagë infeksionit;
 • mbresë pas cryodestruction në ndikimin shumë të thellë;
 • Rikthim edukimi me pak ngrirjes.

Avantazhet dhe disavantazhet

Ashtu si çdo metodë tjetër, hiqni çdo lythat me nitrogjen të lëngët ka avantazhet dhe disavantazhet e veta.

Pro Cryotherapy:

• hequr lythat me nitrogjen të lëngët nuk është i kundërindikuar në fëmijët;
• Nuk ka contraindications;
• çmim të arsyeshëm;
• Shpejtësia e ekzekutimit;
• nuk lë me ekzekutimin e duhur teknikë.

Cryotherapy Cons:

• Ajo mund të marrë disa seanca;
• manipulim në shkelje të teknologjisë ose në thellë-vendosur formacioneve dhëmbëza të jetë e mundur;
• sëmundshmërisë e procedurës;
• nevoja për kujdes të kujdesshëm plagë pas cryodestruction;
• mundësia e përsëritjes.

Mos harroni se trajtimi lythat nuk duhet të kufizohet nga procedurat lokale duhet të heqin qafe e virusit brenda.