Stretch Marks Shkarkimi Laser dëshmi Thelbi i metodës dhe rezultat


Defekt të tilla të pakëndshme kozmetike si zgjerime mund të gjenden në një numër të madh të femrave. Arsyeja kryesore për pamjen e tyre është konsideruar si një shtatzëni, por ka edhe faktorë të tjerë përnjëhershme.

Përmbajtje

 • Pse shënon shtrirje
 • Cilat metodat e kontrollit të ekzistojnë
 • Si funksionon lazer
 • Cilat janë lazer përdorur beauticians
 • Indikacionet dhe Anëshkrim
 • Çfarë ju pret gjatë procedurës

Nëse jeni me fat, dhe natyra nuk ju jepet një elasticitet të mirë të lëkurës, ju nuk jeni të imunizuar ndaj këtyre problemeve. Por mos u frikësoni, sepse mjekësia moderne estetike nuk mund të ofrojë një metodë efektive të hequr shënon shtrirje dhe plagët. Sidomos popullor tani gëzon një procedurë të tillë, si heqja e shënon shtrirje lazer.


Pse shënon shtrirje?

Shënon Stretch, ose striae - është në thelb e njëjtë plagët që mbeten në lëkurë, për shembull pas një prerje. Pse ata janë formuar? Fakti është se kur një rritje të mprehtë në trup (shtatzënia, shtim në peshë, etj). Procesi i sintezës së kolagjenit dhe fibrave elastin pamjaftueshme. Kjo çon në faktin se lëkura humbet elasticitetin e saj dhe qëndrueshmëri.

Si rezultat, zhvillimin mikrotreschinki në lëkurë.

Trupi të shpejt të rivendosur integritetin e lëkurës dhe "riparimin" ajo fillon prodhimin e indeve mbresë lidhës në trauma mikro.

Për fat të keq, natyra estetike e rezultatit përfundimtar nuk është marrë kujdesin e, si dhe dëme në vend zhvillimin e shënon shtrirje.

Mëso zgjas shumë e thjeshtë. Kjo linjë në lëkurë që janë radiale apo paralele (në varësi të zonës e trupit). Ngjyra rozë shënon shtrirje në fillim dhe pastaj të bëhet e bardha. Ata nuk dhemb kruhet. Madhësia dhe numri janë të ndryshme. Nuk janë lloj i veçantë i shënon shtrirje që kanë një ngjyrë vjollcë kaltërosh (me sëmundjen e Cushing).

Shkaqet kryesore të shënon shtrirje:

 • shënon shtrirje pas lindjes;
 • Përshpejtimi i mprehtë i rritjes së fëmijëve dhe adoleshentëve (lëkura nuk ka kohë për t'u rritur pas skelet);
 • shtim në peshë papritur dhe hedhje e mëvonshme;
 • Rritja e shpejtë e muskujve në bodybuilders dhe atletë të tjerë;
 • patologji endokrine (origjina qendrore obeziteti, sindroma Cushing);
 • predispozicion gjenetik;
 • të ushqyerit e dobët, dehidratim.

Cilat metodat e që kanë të bëjnë me shënon shtrirje atje?

Të gjitha metodat e gjetjes shpëtoj shënon shtrirje mund të ndahen në dy grupe: jo radikale dhe radikale. Por ajo duhet të mbahet mend se metodat shumica ekzistuese nuk janë në gjendje për të eliminuar plotësisht e defektit. Ata janë të dizajnuara për ta bërë atë më pak të dukshme, kështu që do të ketë të ndryshme sidomos në ngjyra dhe cilësi nga lëkura përreth. Sidomos kur ju nuk e ndihmoni recetat popullore si popullore.

Metoda e vetme radikale që ju lejon të vërtetë të hequr shënon shtrirje është abdominoplasty. Kjo kirurgji plastike kur të hiqni lëkurën e barkut me shënon shtrirje. Por kështu mund vetëm të shpëtoj i shënon shtrirje në bark dhe pastaj, në qoftë se ka një rritje të indeve të buta që mund të hiqet në mënyrë të sigurtë.

Shumica e metodave jo radikale të korrigjimit të shënon shtrirje:

 • peels kimike dhe mekanike;
 • masazh dhe vetë-masazh duke përdorur vajra bimor;
 • përgatitjet kozmetike për korrigjimin e shënon shtrirje;
 • mykrodermabrazyya;
 • heqjen lazer shënon shtrirje.

Si e bën lazer?

Është e pamundur të imagjinohet mjekësinë moderne pa teknologji lazer nuk ishte përjashtim dhe drejtimi i saj estetike. Laser cosmetology ka në arsenalin e tij të teknikave që t'ju ndihmojë të shpejt dhe pothuajse pa dhimbje për të hequr qafe të gjitha defektet e lëkurës, duke përfshirë plagët dhe shënon shtrirje. Siç vepron në një ind mbresë lazer?

Së pari ne duhet të kuptojmë se çfarë është një lazer? Kjo është një bimë e veçantë që mund të konvertohet në një formë të energjisë (termike, elektrike, kimike, të lehta) në rreze të lartë të energjisë së dritës të dukshme (laser). Kështu, "mbushje" për lazer mund të jenë të ndryshme. Gjëja kryesore që një substancë (gaz, zgjidhje, Kristal, etj). Ata mund të gjenerojë një rrjedhë e fotoneve (grimcave të lehta), nën energji aplikuar. Kjo Fluksi shkëlqen me një sistem të veçantë pasqyrë të mbledhura në një rreze të ngushtë e lartë të energjisë, e cila është rrezatim lazer.

Nëse ju pyesni se pse ata kanë nevojë për atë, përgjigja qëndron në karakteristikat e rrezatimit lazer. Valët lazer ka të njëjtën gjatësi, duke bërë të mundur të ndikojë saktësisht të caktuar të lëkurës thellësi pa dëmtuar indet përreth. Përveç kësaj, kjo gjatësi mund të vendosen, në varësi të qëllimit të zbatimit të lazer.

Gjithashtu, të gjitha rrezet paralele me njëri-tjetrin, duke e bërë manipulim shumë i saktë (mund të ndikojë vetëm shënon shtrirje në lëkurë dhe nuk ndikojnë në indet përreth). Një rrezatim i lartë i energjisë bën të mundur për të arritur efektet e koagulimit, avullimit, shkatërrimin e indeve dhe byostymulyatsyy.


Rrezatim lazer nuk mund vetëm të hequr qafe shënon shtrirje, por edhe e bëjnë lëkurën më të zhdërvjellët dhe elastik. Energji, duke rënë në ind mbresë të çon në koagulimit saj dhe avullimit shkak të efektit termik. Sigurisht, eliminuar mbresë nuk mund të ndryshojë, por nën ndikimin e rrezatimit lazer është zvogëluar zonat që shtrihen, ata marrin ngjyrën e lëkurës, cilësi të përafruar me lëkurë të shëndetshme (duke u bërë thuajse të padukshme për syrin lakuriq).

Përveç kësaj, për shkak se efekti biostimuliruyuscheho prodhohen qelizat e lëkurës të rinj, kolagjenit dhe fibrave elastike - lëkura bëhet elastike dhe e re.

Çfarë beauticians përdorni lazer?

Shumë lloje të lazer. Për procedurat e tilla si Laser po rishfaqet shënon shtrirje duke përdorur disa lloje të sistemeve lazer:

 1. Erbium lazer, karakterizohet nga ndikimi sipërfaqësore (depërton jo më thellë se 5 mikron), plotësisht e mundur për djegie termike dhe dëme të thellë indeve. Përdorim më të zakonshme për këtë procedurat anti-plakje të lëkurës të tilla si lazer po rishfaqet.
 2. Lazer dioksidit të karbonit. Ajo mund të depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës (40 mikronë). Lejon të heqin qafe e indeve mbresë, dhe ngrohjes që është krijuar nuk është e rëndësishme (rreziku i termike djegieve minimum).
 3. Lazer neodymium. Penetron thellë (2 mm) nuk ndikon në veshje e guaskës sipërfaqësore dhe dermis e lëkurës. Të përshtatshme për heqjen e plagët dhe shënon shtrirje shprehur.
 4. Fraksel (Lazer pjesshëm). Rrezatim lazer nuk ka pika-pika dhe rreze, i përbërë nga qindra e rrezeve. Procedurat Fraxel përshtatshme për përtëritje të lëkurës. Ajo është shumë efektive dhe procedura të sigurt.

Në çdo rast, lloji i sistemit lazer zgjedh mjekun, bazuar në lëkurën e pacientit dhe e problemit.

Indikacionet dhe contraindications për procedurat

Indikacionet për lazer lustrim lëkurës shënon shtrirje nuk janë të kufizuara në:

 • striae kufizime të ndryshme në bark, kofshë, zemrat, mollaqe, kofshë;
 • Ndryshimet e moshës;
 • ulet në elasticitet dhe elasticitetin e lëkurës;
 • rrudhat;
 • pigmentim;
 • rosacea;
 • hyperkeratosis.

Ju nuk mund të përdorni lazer në rastet e mëposhtme:

 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • sëmundjet sistemike ind lidhës;
 • proceset inflamatore në veprim;
 • sëmundjet ngjitëse akute;
 • diabeti në fazën dekompensimi;
 • çrregullime mendore dhe epilepsi;
 • patologji onkologjike;
 • lëkurë (kimike ose mekanike), tan pak se dy javë më parë;
 • medikamente që kanë veprim fotosensybylyzyruyuschym;
 • tendencë për të rritur keloids.

Çfarë prisni ju gjatë procedurës?

Për një kohë të lëkurës është përpunuar një herë. Pacienti shtrihet në një shtrat. Më parë, për të eliminuar çdo mjek siklet bën një anestezion lokal. Kohëzgjatja është zakonisht jo më shumë se 30 minuta.

Për të shmangur shfaqjen e spote moshës në të ardhmen, është e rëndësishme të mos bëj banja dielli për 2 javë para procedurës, ose lazer po rishfaqet shënon shtrirje mund të përfundojë në dështim.

Zakonisht një seancë për të hequr shënon shtrirje Laser mjaftueshme. Numri i procedurave të varet nga kufizimet e defektit, zonën e saj, dhe karakteristikat individuale të moshës së pacientit. Zakonisht numri i seancave varion midis trajtimeve 5-10 në intervale prej 1-1.5 muaj.

Periudha e rehabilitimit zgjat dhjetë ditë. Ne duhet të përgatitemi për faktin se lëkura në zonën e trajtimit do të jetë i fryrë dhe të kuqe. Ajo do të jetë plotësisht në 5-7 ditë. Pastaj ajo fillon otshelushyvatsya dhe përditësuar.

Gjatë rehabilitimit duhet të përputhet me të gjitha rekomandimet për mjeku i kujdesit. Vetëm në këtë mënyrë ju do të shmangur ndërlikimet e mundshme nga të procedurës dhe efekti do të jetë maksimalisht.