Shkarkimi i moles - efektet e rrezikshme dhe Anëshkrim


Nishan - një emër kolektiv për një numër të formacioneve të lindura dhe të fituara pigment të lëkurës. Në praktikë mjekësore për të referuar në këto elemente të përdorur nevus afat.

Përmbajtje

 • Llojet kryesore të nevus pigmentuar
 • Cili është rreziku
 • Si mund ta shpëtoj e moles

Veten mol në formën e saj origjinale nuk paraqesin ndonjë rrezik për jetën ose shëndetin. Këto zona të pigment të lëkurës të pranishëm në të gjithë. Në mënyrë tipike, rreth 10 vjet të jetës numër rritet e tyre dhe pastaj stabilizon.


Në shumicën e rasteve, birthmarks rrallë tërhequr dyshimin e pronarit, por nëse diçka fillon të shqetësojë ty (sidomos duhet të i kushtoj vëmendje të rritet në madhësi, ngjyra ndryshim dhe formë), atëherë ju duhet të mendoni për heqjen e moles që ngrenë dyshimet.

Llojet kryesore të nevus pigmentuar

Me origjinë spote hiperpihmentirovannye mund të ndahen në 2 grupe:

 • kongjenitale;
 • fituar.

Është e nevojshme për të sqaruar se më të rrezikshme në drejtim të rrezikut të kancerit janë arsimi saktësisht lindur pigment. Për të mbrojtur veten, ju duhet të monitorojnë me kujdes Nevi tilla. Dhe për të plotësisht të mbrojtur veten më mirë hiqni nishan, e cila nuk do të jap çlodhje. Hiperpihmentirovannye kongjenitale spote veçanërisht të rrezikshme të mëdha (1.5 cm ose më shumë), të cilat në disa raste mund të arrijnë madhësi të madhe (10 cm dhe më shumë).

Me ndërtimin e moles mund të klasifikohen si më poshtë:

 • Vnutridermalnyy (qelizat pigment të grumbulluar në kuadër të shtresës së lëkurës të lëkurës);
 • (qelizat pigment të vendosura në epidermë) lentiho;
 • kufitare (gjendet në kufirin mes epidermë dhe dermis)
 • Setton nevi (pjesa e pigmenteve rrethuar depyhmentyrovannoy fushë);
 • nevi blu (me ngjyrë blu, bartin rrezikun e kancerit);
 • nevi displastike (me pothuajse të gjitha shenjat e rrezikut të shfaqen në një moshë më të vjetër).

Cili është rreziku?

Rreziku kryesor i lëkurës pigmentuar është degjenerimi i tyre të jetë e mundur në një tumor malinj - melanoma. Substrate melanoma janë qeliza vetëm pigment. Kjo është kapaciteti shumë e rrezikshme opuhol.Po malinje për metastazë të shpejtë nuk ka të barabartë.

Gënjeshtrat rrezik dhe mashtrim në disa nga tumoret - Ndërsa në lëkurë mund të jenë të pranishëm vetëm i vogël defekt pigmentosa, metastazë tumori mund tashmë të ndodhë në organet më vitale.

Për të gjitha moles potencial onkologjik mund të ndahen në 2 grupe:

 1. Melanomoopasnym (Blue nevus, nevus Ott, kufiri pigment, pigment gjigant, melanosis Dyubreya).
 2. Melanomoneopasnye (Nevus Setton, pigment Vnutridermalnyy, papillomatoznyh, fibroepitelialnyy, verrukoznoy nevi, "Mongolian spot").

Birthmarks zakonshëm kanë karakteristikat e mëposhtme - Edhe kufitare, madhësia e vogël, ngjyrë uniforme, mezi rritje mbi lëkurë, nuk e lënduar, prej të cilave asgjë nuk qëndron. Mole rrezikshme karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme:

 • Arsimi i madh (më shumë se 1 cm);
 • moles që ndryshojnë me kalimin e kohës.

Për të gjitha nishaneve e tyre duhet të shikojnë nga afër. Ekspertët rekomandojnë që të fotografoj ato në intervale të rregullta. Kështu që ju mund të vëreni edhe ndryshimet më të vogla. Nuk janë shenja që duhet të lajmërojnë dhe për të marrë për të shkuar në një konsultim me një specialist për të përcaktuar taktika të mëtejshme. Ju mund të kenë nevojë për të hequr disa moles.


Shenjat moles rrezikshme:

 • sipërfaqja është me shkëlqim;
 • ndryshon formimi pigment model natyrës;
 • ndryshon nga mënyrat tradicionale të nevus (duket asimetri përshkruan karakterin bëhet e pavlefshme);
 • mol fillon të rritet në një drejtim horizontal (rrit zonën e saj) ose vertikalisht (fillon të rritet mbi lëkurë);
 • nevus fillon të kruhet dhe të djegur;
 • mund të shfaqen në sipërfaqe të kores dhe ndarjen e llojeve të ndryshme (fluide i lëngshëm, të gjakut);
 • humbja e flokëve në arsim;
 • nevus ndryshon ngjyra e saj, ajo bëhet e parregullt, me rotacion hypopigmentation dhe hiperpihmentatsiy;
 • nevi ind ose bëhet kompakt shumë të butë;
 • shenja të inflamacionit në formimin pigment;
 • paraqitja e moles në erozioni sipërfaqësor, ulcerat, ose nodules.
Nishan normal Shansi i melanoma Tipar Përshkrim
Asimetri Gjysma e nishan nuk përputhet dytë
Kufiri i pabarabartë Kur skajet e mole janë formë të pabarabartë apo të parregullt
Ngjyra johomogjene Kur pendë pjesërisht të ndryshojë ngjyrën ose të ndryshojë ngjyrën rreth
Diametri i madh Diametri i nishan mbi 6mm

Çka në qoftë se njeriu i zhveshur nishan

Nga fëmijëria e hershme, prindërit na mësoi se ju nuk mund të shqyej off moles. Por ku e bëri këtë ndalesë dhe pas saj "mbrapa"? Fakt i pamohueshëm është se Moles duhet të trajtohet me kujdes. Askush në mendjen e tyre të drejtë nuk do të shqyej off nga nevi tij të lëkurës. Por, çfarë nëse zhveshur pa dashje nishan?

Shpesh ndodh që formimi pigment ekzistuar për një kohë të gjatë dhe nuk shkaktojnë ndonjë siklet për njeriun, por pas traumave aksidentale sipërfaqe të saj, ajo filloi që në mënyrë aktive të rritet dhe të ndryshojë jashtë. Këto simptoma janë jashtëzakonisht të rrezikshme, siç thonë ata në transformimin e mundshëm malinje.

First Aid - Së pari, ju duhet për të qetësuar (edhe pse kjo është e rrezikshme, por jo fatale), atëherë ju keni për të ndaluar gjakderdhje, e cila shpesh është e rëndë dhe të zgjatur. Për ta bërë këtë, thith një peroksid hidrogjeni topin pambuk apo fashë dhe në mënyrë të vendosur shtypni atë në sipërfaqe plagë, të mbajë rreth 15 minuta. Zakonisht kjo është e mjaftueshme.

Mos harroni se ajo është e domosdoshme për të vizituar një mjek për një specialist përcaktuar taktikat: mund të hiqni moles apo edhe më mirë akoma.

Atëherë ju duhet të kontrolloni moles tuaj. Për ta bërë këtë, mjeku do të shqyrtojë dhe biopsi (të marrë një pjesë mikroskopike të indeve për të studiuar nën një mikroskop). Ky studim do të bëjë të mundur për të përcaktuar nëse nevus tua mirë apo i keq.

Vetëm atëherë mund të fshini. Mjeku juaj do të ju tregojë për mënyrat ekzistuese moderne të gjetjes shpëtoj e moles. Nëse ju do të hiqni moles në fytyrë dhe zona të tjera të lëkurës pas një dëmtimi, ju nuk keni për t'u shqetësuar rreth asaj se si të sillen në arsim në të ardhmen.

Nëse ju doni të heqin qafe e arsimit të pigmenteve që, në çdo rast nuk e hequr atë. Pasojat mund të jenë katastrofale. Më të mirë të bërë heqjen lazer e nishaneve. Kjo është pa dhimbje, të shpejtë, të sigurt, të lira.

Si mund ta shpëtoj e moles?

Mjekësia moderne mund të ofrojnë disa mënyra për të hequr njollat ​​e moshës:

Metoda kirurgjikale

Kjo është mënyra më e vjetër dhe më e zakonshme. Sot ajo është përdorur vetëm për të, formacionet e mëdha të thellë, proceset pigment malinje.

Pas këtij trajtimi trupi janë plagët që janë defekt serioze kozmetike.

Cryodestruction (ngrirjes me nitrogjen të lëngët)

Sipërfaqja e nevus trajtuar me azot të lëngshëm. Në vend të ndikimit të kores thatë është formuar, e cila parandalon infeksionin e plagëve. Kur korja është formuar inde të shëndetshme. Pas rënies larg crusts në vend të saj është lëkurë të pastër.

Disavantazhi i kësaj metode mund të konsiderohet si paaftësia për të kontrolluar thellësinë e trajtimit. Ka raste kur ndikimi është shumë e thellë dhe të dëmtuara indeve të shëndetshme, dhe nganjëherë mungojnë cryodestruction energjisë dhe nevi rritet përsëri. E gjitha varet nga përvoja e mjekut.

Electrocoagulation

Birthmarks pëlhurë ndikojnë goditje elektrike për shkak të rrezatimit termike, ind pigment koagulimit ndodh kore është formuar, pas largimit prej të cilave mund të jetë një mbresë vogla.

Duke pasur parasysh ndërlikimet e mundshme të heqjes estetike e moles në lëkurë në fytyrë e kësaj metode është e padëshirueshme.

Heqja metodë Moles valë radio

Kjo është metoda më e butë, e sigurt dhe efektive e duke u shpëtoj prej formacioneve të moshës. Prodhuar duke përdorur aparatin - radiokoahulyatora.

Parimi i të mëposhtme - valëve të radios të frekuencave të larta, e cila gjeneron pajisje formë një nxehtësi të madhe që lehtë mpikset pigment indeve, duke lënë pas asnjë plagët.

Procedura është noncontact - nuk ka nevojë për presionin fizik dhe kontaktit të lëkurës me pjesët e makinës. Pas procedurës korja është formuar, e cila në të ardhmen zhduket dhe nuk lë gjurmë prapa.

Laser Mole Shkarkimi

Shumë të njohura sot, dhe mjaft e meritave. Me lazer mund të krejtësisht pa dhëmbëza shpëtoj njolla të vogla të errëta. Është i shpejtë, pa dhimbje dhe të lira.

Kur hequr moles mëdha efektet lazer mund të jetë në formimin formë hipopihmentovani e njollave në vend të rrezatimit lazer. Përparësia e heqjen lazer është se ju mund të shumë të saktë dhe pikërisht ndikojnë në nevus pigment, dhe shkatërrimin e indeve përreth është e mundur.

Është e nevojshme për të gjetur mënyrë të qartë për veten tuaj se mol thjeshtë nganjëherë përbëjnë një rrezik të madh, si për shëndetin dhe për jetën. Prandaj, në qoftë se ju keni formacione të shumta pigment, atëherë ata duhet të monitorohen nga afër, nëse të dëmtuara - të jetë i sigurt që të kërkoni ndihmë nga një specialist. Vetëm një mjek pas spote provë, vendos se si për të hequr atë.