Heqja Scars metodat moderne të trajtimit plagët


Ne të gjithë e dimë lloj, duke thënë se plagët zbukuro burrat. Pajtohem me atë krejtësisht e pamundur, për shkak se jo të gjitha plagët dhe jo gjithmonë të duken si dekorim. Dhe flasin për atë mbresë në trupin e gruas është tërë fatkeqësi e saj, në parim, nuk është e nevojshme. Prandaj, duke hequr scars është temë e veçanërisht e nxehtë në mjekësinë moderne kozmetike.

Përmbajtje

  • Cilat janë shenjat dhe plagët
  • Teknikat moderne për shpëtimin e plagët
  • Metoda Ilaçet

Cilat janë shenjat dhe plagët


Para se të merremi me metodat aktuale të hequr plagët dhe dhëmbëza, ju duhet të kuptoni saktësisht se çfarë kemi të bëjmë në mjekësi ekziston një klasifikim mjaft të qartë të subjekteve të të dhënave.

Unë do të doja të fillojë nga procesi i njohur për ne, si fiziologjike. Secili prej nesh nuk është i tmerrshëm mbi lëkurë vija të lehta ose pika në vendin që ishin më parë abrasions, scratches, sipërfaqja e djegur ose më herët prodhuar prerë gjatë operacionit. Ky opsion plagë shërimi me zhvillimin mbresë që s'bie në sy është konsideruar normë.

Proceset nisur karakter tjetër në vend të puçrra fytyre ose vlon. Pas trajtimin e sëmundjeve të tilla janë gjurmët zakonisht janë të bardha ose mish-colored, tërhequr paksa në lëkurë. Pamja e tyre është e lidhur me faktin se patologji prekur lëkurës dhe nënlëkurës yndyrë. Këto janë quajtur scars atrophic.

Në disa raste të formuara tmerrshëm dendur mbi plagët e lëkurës, të cilat janë patologjike dhe është hypertrophic. Para se zhvillimi i strukturave të tilla mund të shkaktojë djegie të thella, plagët, shpesh grabitur ose kafshuar. Vendndodhja proces zgjatues ose flexor sipërfaqet çojnë në trauma të saj të përhershëm, duke kontribuar në inflamacion të saj dhe ekzemë. Mos harrojmë për faktorin trashëgimore. Festoni dhe rolin e nevojshme e kujdesit të duhur dhe të specializuar plagë.

Mbresë keloid është një opsion i madh. Zhvillon në njerëz të predispozuar gjenetikisht. Këto plagët tmerrshëm mbi lëkurë dhe pamjen e tyre shpesh është krahasuar me kërpudhat. Ankesa të shpeshta janë dhimbje, djegie dhe kruarje në të.
Mbani mend, vetëm një mjek profesionist mund të klasifikojë arsimin dhe sugjerojnë mënyrat më të mira heqjen.

Teknikat moderne për shpëtimin e plagët

Opsioni më radikale për të hequr plagët ende mbeten për kirurgji. Me profesionalizmin e duhur të kirurgut dhe të drejtë mbulesë kozmetike bashkoj në ostanetsya trupin tuaj të jetë mezi të dukshme. Kjo metodë është ideale për heqjen e plagët e vjetra, hypertrophic veshur karakter.

Trajtim lazer lulëzuar. Nën ndikimin e lazer po rishfaqet mbresë ind është për shkak të faktit se lazer heq vetëm zonat e jo normale, duke mos e bërë efektet traumatike në inde të shëndetshme. Si rezultat i këtij korrigjimi shtresa prodhuar heqjen mbresë lazer, vendi i cili më pas fillojnë në mënyrë aktive qelizat e ndarjes dhe zhvillimin e indeve të shëndetshme. Heqja e plagët fytyrës lazer konsideruar më efektive dhe ka rrezikun më të vogël të komplikimeve.


Në cosmetology përballet me lazer po rishfaqet ndihmon të hequr plagët e vogla nga aknet.

Në rishfaqet lazer dhe i pjesshëm remodeling stërvitje lazer. Shkarko fund është se nën rreze lazer për të prodhuar ind mbresë mikrootvory një sasi të njëmiliontë. Në fazën e shërimit qelizat e shëndetshme do të rritet mbresë që do të çojë në zhdukjen e saj.

Është e mundur për të hequr procesin patologjike për shkak të ndikimit të azotit të lëngshëm ose cryodestruction. Metoda bazohet në aftësinë e azotit të lëngshëm të prishen indeve mbresë.

Mikrovalët cryosurgery konsiderohet pothuajse e përsosur në trajtimin e plagët keloid. Procedura është bazuar në fushën mikrovalë rrezatim mbresë. Rezultati plotësisht mund të shpëtoj i Arsimit. Një përsëritje është minimal.

Metoda Ilaçet

Për këtë qëllim administratës injeksion, si dhe aplikimin lokal të ointments.
Trajtim injeksion bazohet në futjen e steroid indeve mbresë. Duhet të theksohet se sigurisht do të ju merr gjashtë muaj.

Lidhur me zgjerimin e ointments Sigurisht ju mund të them të njëjtën gjë. Përdorimi i ointments plagët dhe dhëmbëza, shfaqet zakonisht në procesin e lokalizimit në fytyrë. Sot, për të shpëtoj nga plagët dhe dhëmbëza shpesh përshkruajnë ointments bazuar në heparin dhe allantoin (p.sh. "Kontraktubeks").

Këto fonde rubbed në zonën e problemit tri herë në ditë (shih. Udhëzime për përdorim). Kursi zgjat për tre muaj. Për të rritur efektin e treguar shpenzimet e administratës nën lëkurë nga veprimi i ultrazërit, por ajo është në një mjedis klinike.

Xhel silikoni nuk është ointments inferiore për shkak të aftësisë së saj për të aktivizuar prodhimin e enzimë të veçantë që prishet fibrave kolagjenit, atëherë mbresë fillon gjendjen e tij. Për këtë qëllim, xhel, siç zbatohet në fushat me probleme. Rezultati do të jetë rreth tre muaj. Për të ndihmuar erdhi xhel silikoni silikoni pjatë. Këto pllaka do të ndihmojë të hequr qafe të gjitha llojet e plagët. Pjatë të vendosë në faqen e caktuar me një copë toke ose fashë. Pjatë duhet të larë dhe larë dy herë në ditë. Trajtimi Termi gjithashtu është brenda tre muajve.

Një faktor i rëndësishëm në trajtimin e plagët dhe plagët është karakteristikë individuale e trupit. Në këtë drejtim dikush proces patologjik zhduket shpejt, dhe dikush nuk duhet të përdorë metoda të tjera dhe të shpenzojnë një muaj në trajtimin e plagët dhe plagët.

Megjithatë, në qoftë se këto procedura nuk janë për ju, por në të gjatë krem ​​vtyranyy ju nuk e shihni perspektivat për veten e tyre, sallon bukurie të përsosur për ju. Aktualisht ekziston një gjë e tillë si dermopehmentatsiya. Në bazë të saj do të thotë mbresë maskuar për shkak të ngjyrosur saj nën tonin e lëkurës tuaj. Kjo procedurë do të eliminojë defekt kozmetike, duke e bërë shtresë pothuajse të padukshme.

Nëse ju keni vendosur tashmë për të luftuar me plagët tuaja, pastaj të fillojë punën në një problem me vizituar kirurg. Me të ju mund të diskutojnë të gjitha opsionet e mundshme e trajtimit për ju. Kur zgjedh duhet të marrë parasysh llojin e lë mbresë, vendndodhjen e saj, madhësinë dhe karakteristikat e organizmit. Është e rëndësishme për të kuptuar se procesi i gjetjes shpëtoj nga plagët në aplikimin e trajtimit mjekësor do të jetë mjaft e gjatë.

Ndikimi mekanike dhe fizike, por do të marrë pak kohë. Nëse ju nuk më pëlqen askush nga këto opsione mësipërme, ju lehtë mund të bëni veten dermopehmentatsiya apo tatuazh maskyruyuschuyu.

Gjëja më e rëndësishme është që të zgjidhni qasje optimale për të eliminuar plagët. Pas disa kohë që ju dhe mos harroni JO shqetësuar për defektet tuaja.