Shock-valë përdorim terapi në kozmetikë


Mjekësia moderne estetike dhe hardware cosmetology përdoren gjithnjë e më shumë në trajtimin e celulitit dhe të lokalizuara depozita dhjami metodë të tillë si terapi valë shoku (MTL).

Përmbajtje

 • Çfarë është celuliti
 • Si i MTL
 • Si është procedura
 • Indikacionet për 
 • Përfitimet dhe Anëshkrim

Kjo nuk është një teknikë e re, e cila ka vendosur tashmë veten në anën pozitive në trajtimin e urolithiasis, sëmundjet ortopedike, ndryshimet kronike e lëkurës trofike dhe të tjerët. Në cosmetology terapi valë shoku filluan të përdorin mesin e viteve nëntëdhjetë të shekullit të kaluar, dhe ajo ende mbetet një numër trajtimin e celulitit në çdo fazë.


Thelbi i ndryshimeve patologjike e celulitit

Për të kuptuar saktësisht se si FTA ndihmon për të luftuar celulitin, ju duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë proces patologjik dhjamor nënlëkurës indeve.

Në përkthim literal të fjalës "celulitin" do të thotë inflamacion i indit dhjamor. Kjo sëmundje nuk ekziston, por në këtë rast, veçanërisht në kozmetikë, celuliti ka një kuptim të ndryshëm. Kjo lipodystrophy henuynnaya, e cila zhvillohet në gratë thotë karakteristikave fiziologjike të trupit dhe të shkaktojë femra faktorëve të.

Ind dhjamor nënlëkurës në trupin e një gruaje jo vetëm që kryen funksionet e veta standarde (mbrojtje nga lëndimet e brendshme, burimin e energjisë dhe mbështetjen e thermoregulation), si dhe një numër tjetër shumë e rëndësishme. Për shembull, një burim shtesë i energjisë gjatë shtatzënisë, si për gratë dhe për fëmijën e saj, menopauza dhe menopauza luan rolin e organit endokrine që prodhon hormonet për gratë pas dështimit ovarian.

Këto karakteristika fiziologji e indit dhjamor në gratë çoi në faktin se vlera e tij është shumë më e lartë sesa tek burrat, dhe metabolizmi është shumë aktive dhe të kërkojë krovoobespecheniya mira dhe limfatike.

Në çdo shkelje (rënie në rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenit, përkeqësimi proceset kullimit limfatike) qelizat normale yndyrë janë të ekspozuar ndaj procesit të degjenerimit dhe zhvillimin e celulitit.

Shumë ekspertë mjekësor nuk e konsiderojnë gjendjen celulitit patologjike, dhe thonë se natyra është hedhur proces fiziologjik në femra.

Qelizat yndyrë të fillojë të grumbulluar një sasi të madhe të yndyrës, shtrirje dhe të rritet rreth adipocytes zhvillohet mur ndarës lidhës, e cila çon në zhvillimin e efekteve vizuale si "lëvozhgë portokalli".

Si i MTL

Ndoshta celulitin dhe i referohet trupit normale të femrave, por çdo grua nuk do të tolerojë të tillë një defekt kozmetike në lëkurën e tyre. Terapia Shock-valë e celulitit përkryer ndihmon për të hequr qafe e grua gjithë urryer "lëvozhgë portokalli".

Aparatet për terapi valë shoku gjeneron akustike (shoku) valët ynfrazvukovoho gamë të lartë, të fokusuar në mënyrë të qartë dhe të ketë një fuqi të caktuar. Kur shell fuqia valë tronditëse shkatërruar qelizat yndyrë dhe të bien akumulimin yndyrë në hapësirë ​​ekstracelular, ku ata të migrojnë në enët limfatike dhe të gjakut.

Kështu, yndyrë të tepërt është excreted natyrshëm nga depozitat e tij vend pa ndonjë procedurë invazive.


Në fuqi shkatërrimi i adipocytes, terapi MTL mund të ndihmojë në lehtësimin e ind lidhës, duke e bërë ndarëse lidhës celulitin zhduken dhe lëkura bëhet qetë fillestar (uritur dhe gunga të zhduket).

Efektet e MTL:

 • Normalizimi i qarkullimit të gjakut dhe rrjedhën e limfatike;
 • zhdukjes ndarëse lidhës;
 • shkatërrimi i qelizave yndyrë të tepërt;
 • Rregullimi i metabolizmit në adipocytes dhe qelizat epiteliale, e cila çon në zëvendësimin anormale yndyrë për përtëritjen normale dhe të shpejtë të qelizave të lëkurës;
 • sinteza e fibrave kolagjenit, duke e bërë lëkurën të forcuar, në rritje TURGOR saj;
 • stimulimi i funksionit fibroblast;
 • rritjen e elasticitetit të lëkurës;
 • rritjen e pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore për oksigjen dhe ushqyesve;
 • aktivizimi i lipolysis (yndyrë ndarjen natyrore).

Gjithashtu, valë shoku promovon aktivizimin e proceseve metabolike në qelizat e lëkurës, kolagjenit. Kjo çon në një përtëritje të përgjithshëm të lehta efekt, shtrëngimi, të rritur elasticitetin e lëkurës. Si rezultat, pas heqjes së yndyrë të tepërt, lëkura nuk varem dhe forcuar, për të minimizuar efektet anësore të tilla pas Liposuction veprojnë si bark baggy dhe të tjerët.

Si është procedura?

Sesioni valë shoku terapi nuk kërkon trajnim dhe asnjë periudhë rehabilitimi. Kohëzgjatja është rreth 30 minuta (ndonjëherë 01:00). Kjo është krejtësisht pa dhimbje, dhe madje disa konsumatorët të marrin kënaqësi nga efekti lehta masazh.

Pacienti shtrihet në shtrat. Cosmetologist vë në zonën e problemit një xhel të veçantë hypoallergenic për kontakt të mirë me manipulimin e lëkurës së njësisë dhe fillon të masazh në sipërfaqe të trupit. Kohëzgjatja e masazh varet nga faza e celulitit apo nevojat e tjera kozmetike.

Efekti i procedurës është e dukshme tashmë pas 1-2 seancave. Për trajtimin e fazës së parë dhe të dytë celulitit 5-6 seanca të nevojshme për trajtimin dhe fazën e tretë chervertoy duhet të jetë të paktën 10-12 seanca MTL. Pushim në mes të vizitave të veçanta në beautician nuk duhet të kalojë 4-5 ditë. Nga parandalimit për t'u vizituar zyrën UHT din çdo 2 muaj.

Indikacionet MTL

Kjo teknikë si terapi valë shoku në cosmetology ka një gamë të gjerë të aplikacioneve. Ajo mund të përdoret:

 • për të luftuar celulitin çdo fazë;
 • Shifrat proces simulim;
 • për të hequr qafe e akumulimit lokale yndyrë (mjekër të dyfishtë, abdomen, mollaqe, hips, etj);
 • në këto probleme kozmetike si reduktuar elasticitetit dhe TURGOR e lëkurës;
 • korrigjimin e shënon shtrirje dhe plagët;
 • për shërim të shpejtë pas kirurgji plastike (p.sh., Liposuction)
 • për shërimin plagë me dhëmbëza minimale pas operacionit;
 • ne trajtimin e defekte vaskulare.

Përfitimet dhe Anëshkrim

Terapi valë shoku ka disa avantazhe që e dallojnë pozitivisht metodë ndër metodat e tjera të cosmetology hardware, dhe mënyra të tjera për të luftuar celulitin:

 • plotësisht i sigurt dhe metodë pa dhimbje;
 • efikasitetit më të madh në luftën kundër celulitit çdo fazë;
 • Nuk ka periudhë rehabilitimi, efekte të tilla anësore si ënjtje dhe bruising;
 • Përdorimi i prostatës, e cila minimizon efektet anësore dhe rezultate të tjera të padëshirueshme për shkak të një mjeku;
 • Procedura çmim të arsyeshëm;
 • Qëndrueshmëria (12 muaj).

Edhe pse metoda MTL është e sigurt, por ka disa contraindications për Shock terapi valë:

 • konsumatorët të cilët janë nën moshën 18 vjeç ose me lejen me shkrim të prindërve;
 • nënat shtatzëna dhe gji;
 • në sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • lezione qelbëzues inflamator dhe sëmundjeve dermatologjike në veprim;
 • Tumoret malinje të çdo lokalizimin;
 • droga hormonale;
 • trombozë venë të thellë;
 • End-fazë veshkave dhe dështimi hepatike;
 • Manipulimi kohët e fundit nga sclerotherapy për venat në vendin e ndikimit të dyshuar të MTL;
 • stimulues kardiak instaluar.

Duke përmbledhur, mund të themi me siguri se vala shoku terapi - një mënyrë plotësisht të sigurt dhe efektive për të krijuar microcirculation, metabolizmin, të forcojë e lëkurës, të hequr qafe celulitin, shifër të saktë dhe për të zvogëluar volumin e trupit në vendet e drejtë.