Mëso për të përgatitur një pastrim të trupit dhe oriz fytyrës


Fakti se oriz nuk është vetëm e shijshme, por edhe të dobishme të dinë shumë, por se ajo është e dobishme jo vetëm si ushqim, por edhe si pjesë e kujdesit në shtëpi për fytyrën dhe trupin, e di shumë më pak njerëz. Ndërkohë, efektiviteti oriz në marrjen e kujdesit në shtëpi kushton të vërtetë e madhe.

Përmbajtje

  • Çfarë është figura më e mirë kemi ardhur 
  • Përgatitja pastrim shtëpi me oriz
  • Body Scrub

Kokrra të vogla të përmbajë një sasi të madhe të antioksidantë, vitamina, elementët gjurmë, ngopura dhe acidet yndyrore të pangopura janë të dobishme për shëndetin dhe pamjen e lëkurës dhe të flokëve.


Fig përkryer pastron, largon toksina dhe ujit të tepërt, whitens dhe evens lëkurës që mbulon Freckles dhe pika të moshës, neutralizon radikalet e lira të dëmshme, aktivizon proceset shërim në qelizat. Me të gjitha përfitimet thjesht nuk llogariten!

Çfarë karakteristika të vijnë tek ne më të mirë?

Ka shumë lloje të orizit, për të mos përmendur faktin se ka shkallë të ndryshme të përpunimit të grurit. Natyrisht, përbërja kimike e varieteteve të ndryshme të drithërave është e ndryshme, por më dramatike, sepse lloj i barit nuk është veçanërisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për përdorimin kozmetike.

Konsideruar si më të dobishme oriz papërpunuara kafe në një guaskë e cila përmban substanca më të rëndësishme. Tani ju mund të blejnë në dyqane të specializuara dhe madje edhe shumë supermarkete. Ajo kushton më shtrenjtë se zakonisht, por ende jo shumë të shtrenjta.

Ardhshëm të shërbimeve - një oriz steamed. Kur përpunimin e një palë predha brenda gruri shkon deri në 80% të përbërësve.

Më pak i dobishëm është konsideruar oriz përpunuar nga e cila krunde hequr. Në fakt, u largua pas përpunimit të grurit përbëhet thuajse tërësisht nga niseshte. Kjo shifër është arsyeja më e shpeshtë dhe e zakonshme. Natyrisht, për qëllime kozmetike ai i përshtatet më së paku, edhe pse, në qoftë se nuk ka tjetër, atëherë ajo është e dobishme - një përqindje të caktuar të ushqyesve ajo është ende e pranishme.

Përfitimet për pastrim oriz gatim

Rajs është e mirë që asnjë manipulim komplikuar nuk mund të kenë nevojë. Ajo duhet të bluaj vetëm në një mulli kafeje - dhe ai është i gatshëm. Ky produkt është e përkryer përzier me gjëra të ndryshme të tjera të dobishme që mund të gjenden në çdo kuzhinë, duke i dhënë hapësirë ​​të vërtetë pafund për imagjinatën.

Jashtë verës dhe luleshtrydhe në një rresht? Awesome! Ajo duhet të shtrihet një çift të manave dhe shtoni një lugë oriz të rëndë - mirë dhe të gatshëm për vitaminë pastrim! Për dy dimra dhe fruta të freskëta nga kopshti të prisni edhe disa muaj? Nuk ka problem! Lugë vaj ulliri, mjaltë dhe oriz - dhe gati cleanser ushqyes!

Përgatitja pastrim shtëpi me oriz

Siç u përmend më lart, ju vetëm duhet të bluaj oriz. Shkalla e rëndë varet qëllimin përfundimtar të aplikimit. Nëse oriz i gatuar pastrim të trupit, pastaj bluaj atë në statusin e miellit nuk është e nevojshme, por në qoftë se ju doni të bëni një pastrim të butë për lëkurën delikate dhe të ndjeshme, nuk ka miell dobishme oriz.


Për më tepër, ne nuk duhet të harrojmë se oriz thith kur ajo është shtuar në përbërësit lëngshme. Nëse ju doni të pastrim ishte më të rrepta, ajo duhet të përdoret menjëherë pas përgatitjes, dhe nëse është e nevojshme një pastrim i butë, ju mund të prisni një rozm'yakshytsya pak oriz.

Rajs fytyrës Scrub Cream +

Shumë e thjeshtë në përgatitjen e tij të pastrim, ideale për lëkurë të thatë.

Milled oriz për përzierje me krem ​​të rënda, numri i përbërësve duhet të jetë e tillë që të pastrim mund të vihet lehtë në fytyrë. Shpëlaj me ujë ose bimor, por pa sapun.

Rajs + kos

Nga recetë e mëparshme ndryshon vetëm në se krem ​​është përdorur në vend të kos. Ky pastrim është përdorur më mirë për të lëkurës me vaj, sepse acid përfshira në kos, shkrin ndotjes mblodhën në zgjeruar poret. Ky pastrim pastron jo vetëm të shkëlqyer, por edhe evens lëkurën.

Oriz dhe vaj

Një easy-to-prodhimin pastrim. Miell i bluar trash bluarje holluar naftës kozmetike. Kjo mund të jetë ulliri, lirin, susam, jojoba ose lloj tjetër të përshtatshëm dëshiruar lëkurës.


Një strukturë e tillë mund të shtoni edhe disa pika të vajrave thelbësore. Për shembull, pemë çaji lufton inflamacion, dhe u rrit vaj rejuvenates lëkurës. Lani pastrim kështu që ju duhet pa sapun. Kjo e naftës e cila mbetet në fytyrë, pas një kohë të absorbohet në lëkurë.

Rajs + kafe + kanellë

Oriz dhe kafe duhet të merren në sasi të barabarta, dhe kanellë - gjysma e madhësisë. Ky pastrim uluchaet çehre, zbut atë, largon toksina. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës.

Qumësht oriz + mjaltë +

Pastrim shumë i ushqyeshëm që pastron lëkurën dhe njëkohësisht pasuron atë me ushqyesve. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, sigurisht, me përjashtim të atyre që janë alergjik në mjaltë.

Pastrim oriz me maynezom

Nëse shtëpia nuk ka gjetur ndonjë ushqim tjetër të dobishme për pastrim gatim, atëherë një paketë të majonezë në frigorifer mund të gjendet gjithmonë. Sigurisht, unë do të thotë majonezë mirë, me një përmbajtje maksimale e përbërësve natyrore.

Përbërja e majonezë mjaft të mirë në aspektin e cosmetology, vajra masazh, vezë e verdhë veze, pluhur mustardë janë shumë të mira për kujdesin e lëkurës. Rajs, holluar majonezë - një pastrim ushqyes, hidratues të lëkurës.

Oriz dhe karrota lëng

Ky pastrim është shumë i mirë që ushqen dhe moisturizes lëkurës, zbut rrudhat e vogla dhe me njolla pak fytyrën, duke i dhënë asaj një ngjyrë të artë natyrale. Pastrim është e dobishme për të aplikuar para sezonit të plazhit. Beta-carotene që përmban karrota të nevojshme për të prodhuar melaninës mbrojtëse pigment.

Body Scrub

Në lëkurën e trupit ka problemet e veta, jo në lëkurë. Ajo shpesh është e fshehur nën veshje që mbron atë nga mjedisi, por ajo merr të plotë të ujit, sapun ose dush xhel, kontakti me pëlhura sintetike dhe ngjyra e tyre.

Kujdesi nuk është aq aktive si në person, kështu që shumë janë të njohur me lëkurë, thatësi, acarim, pimples në anën e pasme dhe supet. Ne gjithashtu duhet të përmendim një telash të tillë si celulitit.

Scrubs oriz natyrore - nuk është vetëm një mjet i shkëlqyer kundër "lëvozhgë portokalli". Ata të përkryer pastruar lëkurën pa sapun dhe moisturize dhe ushqyer atë.

Rajs dhe dush xhel

Pastrim më e lehtë që ju mund ta imagjinoni. Ne kemi nevojë për të marrë një dush të bluaj një grusht oriz. Të gjitha banka në banjo nuk është e nevojshme, pasi oriz është shumë lagështithithës dhe të lejojë që ajo absorbohet lagështi është e padëshirueshme. Në sfungjer para-foamed duhet të derdh një oriz pak i copëtuar dhe fërkoni lëkurën. Xhel Dushi siguruar granula buta rrëshqitje oriz në lëkurë.

Nourishing Body Scrub

Qumësht yndyrë është më e mirë për të marrë - në këtë rast kjo nuk e dëmton figura, por vetëm e kundërta. Ky pastrim ushqen lëkurën, dhe në qoftë se ju shtoni vaj esencial, për shembull - agrume, ajo gjithashtu do të luftuar celulitin. Pemë çaji vaj do të ndihmojë puçrra fytyre dhe inflamacion, dhe vaj livando - dhe madje edhe të qetësuar nervat.

Scrub me çaj jeshil

Një e mirë pastrim sezonin e nxehtë, kur lëkura nuk është aq shumë duan për të kënaqur si refresh.

Çaji jeshil mund të përdoret si një tretësirë, i cili duhet të jetë i holluar me oriz dhe një pluhur i gjetheve të çajit, grimcuar në një mulli kafeje.

Ky pluhur duhet të jenë të përziera me oriz në proporcione të barabarta, i hedh ujë të nxehtë dhe të prisni disa minuta për të zavarylysya crumbs çaj. Scrub me tone çaj të gjelbër dhe freskon lëkurën, moisturizes atë.

Dimër Scrub

Kokrra oriz duhet të holluar ndonjë vaj kozmetike ose përzierje e vajrave, të tilla si vaj hidratues ulliri, jojoba. Lëkura e thatë mund të shtohet dhe vajra të ngurta të tilla si gjalpë Shi apo kakao, para roztopyvshy tyre në një banjë me ujë.

Ky pastrim i ushqyeshëm është shumë e mirë për dimër. Këtë kohë të vitit shumë njerëz të vëreni se lëkura bëhet e thatë dhe madje edhe me luspa. Arsyeja kryesore - sezonin e ngrohjes. Dimrit shpesh ka qëndruar në ambiente të mbyllura dhe lagështia në to ulur. Lëkura reagon për këtë thatësi, dhe ajo ka nevojë për më shumë ushqim dhe lagështi, e cila mund të marrë oriz kujdesit të mirë që moisturizes dhe vajra që ushqejnë.

Pastrim anti-inflamator

Balta mund të marrë ndonjë, bazuar në vetitë e saj. Për shembull, balte të zakonshëm të bardhë largon toksina nga lëkura dhe dries pimples, blu përmirëson qarkullimin dhe aktivitetin e qelizave dhe të verdhë - tone.

Rajs dhe alga deti

Tani shumë dyqane të duhet për të blerë të thata alga deti, të tilla si Fucus, leshterik, Spirulina. Këto bimë detare përmbajnë një sasi të madhe të micronutrients të dobishme të tilla si jod, kalium, kalcium, magnez, natrium dhe fosfor. Ata janë vitamina të pasura dhe të ndryshme.

Alga të ndihmojë lëkurën të mbajë lagështi dhe për të hequr produktet metabolike, forcon poret, të reduktuar rrudhat, përmirësojnë elasticitetin, duke luftuar celulitin, evens çehre, eliminimin e pimples dhe inflamacion. Apliko për algave pastrim është shumë e thjeshtë - ju duhet të bluaj bimëve të thata shtyp ose mulli kafeje dhe përzierje me oriz. Pastaj derdh ujë të nxehtë dhe të lejojë zavarytysya algat. Çdo gjë është gati për pastrim.

Pastrim oriz me kamomil

Trajtim shumë të mirë pastrim i akneve në gjoks dhe mbrapa. Kamomil mund të përgatisë veten ose të blejnë në farmaci, pres dhe përzierje me oriz. Manipulimi i mëtejshëm i përzierjes janë të njëjta si në recetë e mëparshme.

Ju mund të shtoni disa pika të vajrave thelbësore të grejpfrut, portokall, mandarin ose agrume të tjera. Pastrim i tillë jo vetëm që japin humor Krishtlindjeve në sajë të aromë e saj pikante, por do të luftojë në mënyrë aktive celulitin.

Scrub me lëvozhgë portokalli

Nëse ju shkoni jashtë shumë shpesh, ajo mund të jetë i holluar me lëng portokalli. Ky pastrim edhe përmes vaj uplifting esencial i portokallit dhe lufton celulitin dhe ushqen lëkurën me vitamina.