Efektet Foto negative të Botox janë dy anët e të njëjtën monedhë


Ashtu si çdo drogë tjetër, Botox ka kundër-indikacione dhe implikime. Por, megjithatë, injeksione të Botox - një procedurë e njohur dhe e zakonshme që kryejnë qëllime të dy kozmetike dhe terapeutike të ketë kohë të mjaftueshme.

Përmbajtje

 • Toksina zbutur
 • Çfarë mund të shkojnë keq?
 • Kur injeksione janë kundërindikuar?

Cilat janë efektet negative të Botox - një fakt, por kjo nuk do të thotë që çdo pacienti herët a vonë do të përballet me të njëjtin problem.


Ajo duhet gjithashtu të theksohet se në shumicën e rasteve futjen e dozave kozmetike dhe terapeutike e toksina botulinum krejtësisht normale tolerohet (të përmendura në nenin japim komplikime Showgirl pasi injeksione në qëllime kozmetike Vini re se efektet statistikat anësore të Botox përdorim në mjekësi -. Është një tjetër) . Vetëm në raste të rralla, ka efekte anësore që janë vetëm për 1-2 ditë pas procedurës (ënjtje, skuqje, sindromi gripit-si, dhimbje koke etj). Dhe mos kërkojnë ndërhyrje mjekësore.

Por së bashku me probleme të tilla të vogla pasoja më serioze (personi asimetri ptosis). Ata janë direkt të varur nga kompetencat e mjekut dhe zbatimin e të gjitha rekomandimeve të ekspertit pas manipulimit.

Këto komplikime, për fat të mirë, më të ndërhyjë, ato nuk janë të rrezikshme për jetën dhe shëndetin. Pas ndikimin e drogës në trup (3-5 muaj), të gjitha efektet negative të tyre.

Toksina zbutur

Në praktikë mjekësore Botox erdhi si droga për të trajtuar blefarospazmu (e dhimbshme të shekullit spazma). Mjekët vënë re se lëkura rreth rozhladylasya e administratës dhe mori shpëtoj e rrudhave. Ajo ishte atëherë se ky "efekt anësor" dhe filluan të përdorin në kozmetikë, në mënyrë të qetë rrudhave të fytyrës.


Baza e përgatitjes së toksina botulinum tipit A, e cila rrjedh nga bakteret botulinum Clostridium. Në natyrë, këto organizma jetojnë në anaerobe (pa oksigjen) kushte, të tilla si kanaçe e ushqimit, dhe kur prekje shkakton sëmundje të rënda dhe të rrezikshme infektive - botulism.

Këto baktere prodhojnë toksina botulinum, e cila i takon toksina më të fuqishëm. Kjo substancë jep përçueshmëri neuromuskular, paraliza është muskujt e butë dhe skeletik. Ky veprim shkakton paraliza e muskujve të grupeve të ndryshme, duke përfshirë frymëmarrje, të cilat mund të çojnë në vdekjen e botulizmi pacientit.

Toksina Botulinum, e cila është pjesë e Botox natyral është e ndryshme - ajo është e trajtuar në mënyrë të veçantë, në mënyrë që sende është më pak aktiv. Përveç kësaj, qindra dozë e herë nën sasinë e prodhuar gjatë sëmundjes.

Në mjekësi, Botox është përdorur për të trajtuar sëmundje, shumica e të cilave janë të shoqëruar me vrull muskujve:

 • blepharospasm karakter tonik;
 • vrull e muskujve imitoj;
 • keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu;
 • mosmbajtjeje urinare spastik;
 • Migrenë kronike;
 • sqetull tepruar djersitje.

Në toksina botulinum kozmetike është përdorur në mënyrë të qetë nga rrudhat. Hyrje në një person të caktuar pika të drogës, duke shkaktuar paralizë lokale të muskujve të fytyrës, duke e bërë rrudhat zhduken në 3-5 muaj.

Çfarë mund të shkojnë keq?

Botox është përdorur në mjekësi dhe cosmetology më shumë se 30 vjet. Gjatë kësaj kohe të drogës më shumë se një herë u testuar në një shumëllojshmëri të laboratorit dhe studimet klinike. Në rrjedhën e këtij studimi të detajuar u gjet ndërlikimet që mund të dëmtojnë shëndetin ose jetën e pacientit.

Shumë njerëz kanë frikë se pas futjes, toksina botulinum mund të shkaktojë botulism. Ky është një gabim i madh. Për të drogës përfunduan në një paralizë të muskujve të frymëmarrjes ose gëlltitjes duhet të kalojë qindra terapeutike dozë të kohës, e cila është lojë me fjalë.

Ka 3 grupe të efekteve anësore të injeksione Botox:

 1. Verërat mjeku.
 2. Pacienti verërat.
 3. Verërat drogës.

Gabimet profesionale

Shumica dëme nga Botox zhvillon futjen e saj në të gabuara, që varet tërësisht në kompetencën e tij profesionale.

Kur përdorni specialist Botox duhet të dini në lidhje me fenomenin e difuzionit (migrimit të substancave nga vendi i injektimit në indet ngjitur). Për shembull, kur punojnë në qoshe e jashtme të syrit beautician papërvojë mund të mos jenë të vetëdijshëm për përhapjen dhe lloji botulinum toksina më shumë se e nevojshme.

Kjo mund të çojë në përhapjen e drogës në qepallë e sipërme, duke rezultuar në ptosis (ptosis). Ky është një gabim mjaft e zakonshme për mjekun dhe efektet e injektimit Botox. Por trajtimi i zoti i difuzionit të drogës në disa raste është një plus dhe jo një minus.

Tre gabime të mëdha mjekësore:

 • proporcione dështimit përgatitjen hollim - efekt të pamjaftueshme ose, anasjelltas, duke bllokuar muskujt imitoj tepërta, i cili çon në "efektin maskë";
 • Përzgjedhja dozë të gabuar për një fushë të caktuar - në pëlhurë mbidozë mund të varem dhe të bien;
 • Botox është shpesh dëm manifestuar kur administrohet drogës në zonën, e cila nuk është projektuar për këtë.

Mjeku paaftësi mund të çojë në pasojat e mëposhtme:

 • ënjtje rreth syve, të cilat mund të jenë të pranishëm për 2-3 muaj;
 • Personi asimetri;
 • sytë e thatë, shkelje keq;
 • ptosis e qepallë e sipërme;
 • shkelje të artikulimit;
 • vështirësi të hahet pas administrimit të toksina botulinum në zonën rreth gojës.

Për fat të mirë këto komplikime të kalojë pas përfundimit të mjekimit (3-5 muaj). Ata dorëzojë vetëm kozmetike dhe parehati psikologjike të pacientit. Në mukozës sy të thatë rekomandojmë të përdorni lot artificial për parandalimin e keratitit. Përveç kësaj, ka disa metoda për administrimin e barnave që zvogëlojnë efektin e Botox.

Fajësojnë pacientin

Shpesh përshkruhet më sipër efekte anësore mund të shkaktojë rekomandime dështimi mjekut pacientit për periudhën e hershme rehabilitimit.

Së pari, përpara paraqitjes së dozës së nevojshme për të informuar profesionale për të gjitha ilaçet që janë marrë, si dhe procedurat e tjera kozmetike që ju vizitoni rregullisht e sëmundjes, e cila ndikon, disponueshmërinë dhe reagimet tjera alergjike.

Ndalimi i madh pas administrimit të Botox:

 • nuk mund të tilted kokën përgjithmonë (larë dyshemenë, të marrë pjesë në krevat masazh, të përballet me poshtë, dhe të tjerët.);
 • mos pini alkool;
 • eliminimin e të gjitha procedurat termike dhe stimuluese në ditët e ardhshme;
 • nuk do të marrë ilaçe të tilla si seri antibiotikët aminoglukozidi, linkozamidy, polymyxins, quinidine, sulfate magnezi dhe agjentët Anticholinergic;
 • nuk mund të jetë aktiv për 24 orë fshij fytyrë të drogës nuk është përhapur në indet ngjitur.

Injeksion Verërat e toksina botulinum

Shpesh dëmi është i kufizuar në efektet e procedurës injektimit Botox vetë injeksion. Në vendin e injektimit mund të ndodhë ënjtje, inflamacion, bruising, hidhërim. Të gjitha këto pasoja të cenuar integritetin e lëkurës. Në mënyrë tipike, këto simptoma kishte shprehur dhe janë vetëm për disa ditë.

//
Botox edhe dëmtimi mund të ndodhë në formë të reaksion alergjik (kruarje, skuqje në vendin e injektimit, lëkurës ulur, vështirësi në frymëmarrje, ënjtje të fytyrës madhe, gjuha, buzët). Kur këto simptoma duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore, siç është rreziku i shok anafilaktik.

foto - ndërlikimet më të zakonshme në rast mosveprimi të një (asimetri e dukshme) e shekullit

Brenda një jave, pasi futja e toksina botulinum mund të përjetojnë simptoma jospecifik të tilla si fenomene të gripit-si, dhimbje koke, shqetësimit të shëndetit të përgjithshëm. Të gjitha këto shtete nuk kanë nevojë për rregullim, janë vetëm.

Kur injeksione janë kundërindikuar?

Ka contraindications për Botox:

 • inflamacion në vendin e injektimit;
 • sëmundje infektive;
 • ethe;
 • mbindjeshmëri ndaj toksina botulinum;
 • semundjeve dermatologjike;
 • shtatzënisë;
 • miastenia gravis;
 • Kursi i terapisë me antibiotikë;
 • Mosha fëmijët;
 • glaukoma.

Pyetja, çfarë është Botox keq, duke pasur parasysh shumë njerëz dhe profesionistëve të shëndetit. Midis mjekëve Perëndimor përhapet Teoria e konspiracionit që thotë se përvoja e Botox është ende shumë i vogël, dhe shumë herët për të nxjerrë konkluzione në lidhje me harmlessness e saj, sepse ajo është e panjohur se si këto injeksion ndikim në të ardhmen e largët, për shembull, nuk ndikon negativisht në drogës gjenomit njerëzor.

Megjithatë, në praktikën e përditshme klinike të futur droga të reja, efektet e përdorimit të cili është edhe i panjohur. Çfarë mund të them? Presim e të shohim.