Kimike lëkurë agresioni fytyra për të mirën


Kur është fjala për metodat e përtëritje, është se më popullor është lëkurë, lëkura është heqja e shtresës sipërfaqësore, i përbërë nga të vdekurit, keratinizuara.

Përmbajtje

 • Llojet e peels kimike
 • Sipërfaqësore të përballet me peels kimike
 • Mid-lëkurë
 • Thellë të përballet me peels kimike
 • Facials pas një lëvozhgë kimike
 • Kundërindikimet për peels kimike

Tani përdorin kozmetike lloje të ndryshme të lulëzim: mekanik (duke përdorur microcrystals ose granula), hardware (tejzanor ose laser). Por më i kërkuar pas fytyrës lëkurë kimike. Ajo është e bazuar në lulëzim e qelizave të lëkurës vdekur.


Llojet e peels kimike

Kjo është një kontrolluar lëkurë trauma të lëkurës duke përdorur zgjidhje acid, pra në thelb - të planifikuar dhe të lëkurës llogaritur me kujdes kimike djeg, e cila - shkaktojnë rigjenerimin bazuar në rishikim të zgjeruar të qelizave të rinj. Shkalla e ndikimit është i ndarë në tri lloje:

 1. lëkurë sipërfaqësore;
 2. mesatare;
 3. lëkurë të thellë.

Le të konsiderojmë në detaje secila prej këtyre specieve.

Sipërfaqësore të përballet me peels kimike

Kjo është më e lehtë, lloji i butë e lulëzim. Ajo është përdorur në rastet kur ndërhyrja nuk është e nevojshme të thellë të mjaftueshme vetëm ndikimi sipërfaqësore. Kjo është veçanërisht e efektshme në moshën 30, kur lëkura është ende mjaft i ri, ka spote moshës dhe nuk ka rrudhat. Ky lloj është i njohur si një pastrim të fytyrës zhvishem kimike. Qëllimi i tij - për të ndriçohet dhe të freskohem lëkurën. Ai pastron poret, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe qelizat e vdekura limfatike sluschivaetsya epiteliale, rrit metabolizmin e qelizave të reja, lufton mira nxituar seborrhea dhe puçrra fytyre.

Peels kimike sipërfaqësore persona kryer duke përdorur të ashtuquajturat "acide frutash" (të cilat janë të përbërë nga shumë fruta). Këto acide gjenden në literaturën e quajtur AHA (alfa acidet hydroxy acideve alfa hidroksi,, acidet hydroxy). Dëshironi të dini më shumë rreth lëkura frutash - lexoni artikullin tonë!

Këto përfshijnë malik, limoni, tartaric, laktik dhe acid glycolic përfshira në rrush. Të gjitha ANA molekulë madhësia më e vogël është acid glycolic, dhe kështu që ka një pushtet të lartë hyn në thellësi. Kjo është ajo që e bën lëkurë duke përdorur acid glycolic më të zakonshme.

Kimike lëkurë acid glycolic fytyrës është në gjendje të nivelit sipërfaqen e lëkurës, për të përmirësuar elasticitetin dhe TURGOR saj (elasticitet), ka një zbardhje të fortë dhe veprim anti-inflamator. Veçanërisht rekomandohet për trajtimin e akneve (fytyre) dhe shenjat e mbetur pas trajtimeve puçrra fytyre (postacne). Ngadalëson plakjen biologjike. Me kërkesë të përgatitjeve për sipërfaqe lëkurë gjendjen e lëkurës përmirësuar proceset stimuluar dukshëm të restaurimit të epidermë. Përveç kësaj, dermis (shtresat e thella të lëkurës) simuluar.

Nuk mund të jenë simptoma të pakëndshme (skuqje, ënjtje të vogël, lëkurë), e cila, megjithatë, shpejt kalojnë. Kjo procedurë zakonisht nuk ndodh një herë, por një normë prej 4 vizitave tek mjeku me një interval prej 10-12 ditë. Në fund të qëndrime të gjata të lëkurës të pastër të rinj dhe të freskëta. Për mbështetjen e saj në këtë shtet të rekomanduara peels glycolic rregullisht (një më të mirë, por ju mund dy herë në vit), nuk ka nevojë për procedura më serioze.

Mid-lëkurë

Ky lëkurë kryhet duke përdorur acid trichloroacetic (TCA) ose acid salicilik (SA). Ndikon në shtresat e mesme të epidermë, ndihmon në lehtësimin pacientët nga spote moshës dhe rrudhat sipërfaqësore. Megjithatë, procedura është pak e dhimbshme por shërimi vjen shpejt.

Pacientët nuk kanë edhe nevojë për këtë kohë për të bërë ndryshime të tjera stilin e jetës tuaj, mos e ndërpresë karrierën e tij. Pas një mesatare lëkurë efekt përtëritje është tronditëse: lëkura duket të rinj 10-15 vjet, gjendja e saj është përmirësuar dukshëm, pacientët vuri në dukje një ndjenjë të pabesueshme të rehati. Rreziku i komplikimeve - minimumi (nëse origjinalitet).

Kryer në disa faza, zakonisht katër trajtime në interval kohor prej 10 ditësh. Për të ruajtur efektin rekomandohet një kurs të tillë çdo vit, në pranverë dhe verë për të përdorur kozmetike me një sunscreen fortë faktor (SPF 30 ose më të lartë).

Thellë të përballet me peels kimike

Kjo procedurë zbatohet për kategorinë e agresive, shumë traumatike, por rezultati dhe i jep veçanërisht e dukshme. Peels kimike thellë bëhet përmes fytyrë fenol. Ajo ndikon në lëkurën, depërtojnë në shtresat më të thella, duke rezultuar bëhet korrigjimi të mundshëm të rrudhave të thella dhe plagët, të eliminuar pigmentim dhe hyperkeratosis (keratinization tepruar, trashje e lëkurës).

Peels fenol duhet të bëhet vetëm në një spital me mbikëqyrje mjekësore non-stop. Kjo procedurë është shumë e rëndë dhe shumë e dhimbshme. Në këtë rast, ne seriozisht mund të flasim për bukurinë që me të vërtetë kërkon sakrificë. Por ata që guxojnë të viktimave të tilla, kurrë nuk ndjehen keq për këtë, sepse efekti është thjesht mahnitëse. Me moshë mesatare grua duke marrë një lëkurë të rinj dhe të shëndetshëm.

I njohur fakti: Këngëtarja Edita Peha ka pësuar peels fenol moshës më shumë se 60 vjet. Ajo është përshkruar në detaje ndjenjat e tyre, dhe rezultati mund të shihet nga të gjithë shikuesit, edhe tani, kur këngëtari është larg nga 70, lëkura në fytyrën e saj duket aq i ri që edhe gruaja xheloz, dhe çfarë për dyzet diçka larg ...

Facials pas një lëvozhgë kimike

Çdo lëkurë, sidomos të mesëm dhe të thellë - një ndërhyrje serioze në proceset e lëkurës, kështu që pas procedurave kimike pastrimit duhet të ndjekin disa rregulla dhe të përmbushë të gjitha kërkesat e një mjeku. Personi pas një lëvozhgë kimike kërkon qëndrim veçanërisht të kujdesshëm.

Procedurën lëkurë përfshin jo vetëm dhimbje, por kruarje (pas procedurës). Kjo është për shkak se lëkura fillon rigjenerim të zgjeruara. Në mënyrë tipike, pasi lëkurë lëkurë veçanërisht nevojë për lagështi dhe të ushqyerit. Mjeku, bazuar në lëkurë, përzgjedh një pacient të krem ​​dhe të bëjë rekomandime mbi frekuencën e përdorimit. Këto udhëzime duhet të ndiqet në mënyrë rigoroze. Mbrapsht në kozmetikë e tyre të zakonshme uhodovoy (krem ditë e natë), do të jetë disa ditë, kur do cosmetologist.

Përveç kësaj, pas mesatare dhe peels thellë të ketë disa ditë për të qëndruar në shtëpi. Nëse unë shkoj kore, ju mund të shkoni jashtë, por nuk e vë fytyrën për rrezet direkte, dhe duhet të përdorni sunscreen edhe në mot me re. Niveli i mbrojtjes UV duhet të jetë mjaft e lartë (35-40), dhe madje edhe atëherë është e këshillueshme që të ecin në anën e errët të rrugës, për të mbrojtur fytyrën nga dielli kapelë me një grykë të gjerë. Kjo do të parandaluar pigmentim padëshiruar në lëkurë që është veçanërisht e ndjeshme pas heqjen e shtresës së sipërme mbrojtës.

Kundërindikimet për peels kimike

Kimike lëkurë të përballet me një contraindications shumë serioze. Që nga kjo procedurë është edhe një mjekësore dhe traumatike, ka disa contraindications rrepta për zbatimin e tij:

 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • herpes, veçanërisht në fazën akute;
 • Prania në acarim fytyrë, plagë të hapura ose gërvishtjet;
 • Reagimi alergjik ndaj ilaçeve të përdorura;
 • Aktiviteti i lartë diellor (nuk duhet të mbahen në muajt e verës, sidomos në rajonet jugore).

Nëse përdoret siç duhet procedurën zhvishem kimike, ju mund të arrijë rezultate të vërtetë magjike që mund të arrihet edhe me kirurgji plastike, dhe edhe më shumë - duke përdorur maska ​​dhe krem.

Shqyrtime procedurë zhvishem kimike është gjithmonë vetëm më të pasionuar. Ata që kanë përjetuar një herë në këtë procedurë, vuri në dukje se pothuajse asnjë siklet (përjashtim - peels thellë fenolit), rezultati është i shpejtë: vetëm disa ditë pëlqen pamjen e lëkurës tuaj dhe gjendjen e përgjithshme, nuk ka rrezik të tillë, si në kirurgji plastike komplekse, nuk kanë nevojë për shumë kohë për të shërohen.

Është e njohur se shumë politikanë dhe tregojnë yjet e biznesit, dmth ata njerëz për të cilët personi - kryesore "mjet pune", shpesh mbështeten në këtë procedurë. Hillary Clinton, Mariah Carey, madje e famshme "Die Hard" Bruce Willis guximshëm dhe të tjerët që jetojnë në Hollywood herë pas here të organizojmë një "seanca rinovimin" me një lëvozhgë kimike.

Dhe ne nuk jemi më keq! Për bukuritë tona (dhe i bukur!) Ka shumë klinika ku mjekë të kualifikuar kryejnë procedura të tilla. Gjëja kryesore - mos kini frikë. Zgjidhur këtë procedurë - dhe të jenë të rinj dhe të bukur!