Vaj esencial i mrekullueshëm livando


Fushat hije amazingly bukur e banorëve të purpurt kënaqësinë e frëngjisht Provence dhe pajisje të Krimesë. I butë dhe e këndshme merrë aroma dhe fton një përqafimin butë e Morpheus. Lavender zbut, charms dhe i jep paqen e shpirtit, ajo meritave fitoi një kryesor, si një lëndë e parë për produktet kozmetike.

Përmbajtje

 • Pronat specifike të vajrave aromatike
 • Përdorimi i naftës livando
 • Vajra esenciale në botën e bukurisë
 • Flokët Lavender bukuri

Gama e zbatimit të saj çuditërisht të gjerë. Ky mjek dhe beautician dhe antidepressant. Livando vaj esencial është përdorur shpesh në sallonet masazh, ajo është e madhe dhe relaksuese.


Vaj prodhohet nga uji-avull distiluar livando. Përqendrimi më i lartë i ajrit të përfshira në lulëzim, por të përshtatshme për përpunimin e të gjitha pjesët e bimës. Shumica lule përmbajnë taninet dhe sasi të vogla të rrëshirë. Naftës është një lëng pa ngjyrë dhe të lehta. Ai përbëhet nga: eter alkoolit, acetik, acidi butirik dhe valerik

Pronat specifike të vajrave aromatike

Ajo ka veprim diuretik dhe limfodrenazhnoy. Me pronat mikro fundit nxit qarkullimin e mirë të gjakut, përmirëson sistemin kardiak, qarkullimin e gjakut të trurit. Kjo është një antiseptik, antibacterial dhe rigjeneruese agjent shumë i theksuar. Lavender naftës shërojnë plagët, vret mikrobet, promovon rezorbimit e dhëmbëza.

Disa studime kanë treguar se vaji ka veti qetësues dhe tonik. Thithja aromën e livando mund të normalizuar funksionimin e sistemit nervor, të aftë për të përballuar me pagjumësi.

Si të aplikoni vaj livando? Prona që ndihmojnë të rregulluar veprat e trupit, ajo me të vërtetë ka, për shkak të ndikimit që mund të përdoret në mënyra të ndryshme. Aroma, medallions aromatike, spërkatje, banja, fasha dhe zbatimi i drejtpërdrejtë në lëkurë.

Mos harroni të gjitha karakteristikat e vajra esenciale dhe parandalon mundësinë e tejkalon dozën e rekomanduar, nuk lejojnë kontakt me vaj mukozës livando butë për të shmangur acarim.

Livando ajrit tenton edhe mbyten nga aromat e pakëndshme. Nëse ju vendosni për të bërë një udhë, mbani në mend se blends naftës e agrume, u rrit, pishe, karafil, i urtë dhe patchouli.

Përdorimi i naftës livando

Lule livando në kohët e lashta ka insistuar mënyrë për të trajtuar inflamacion, sëmundjet kardiake dhe neurologjike, vaj esencial është brenda pastër nuk është e vlefshme duke marrë, ajo mund të shkaktojë acarim të rënda të stomakut.

Nëse ju doni të përpiqen për të reduktuar stresin dhe presionin e ulët të gjakut për t'u çlodhur pikoj llambë paksa vaj aromatike livando.
Thithja shtuar ky vaj për të ndihmuar të shëruar rrugët e frymëmarrjes. Ju mund të bëni një kompresë të ngrohtë me shtimin e pesë pika vaj. Ajo do të japë efekt shumë të mirë anti-reumatike.

Një kompresë të ftohtë i ngjashëm do të ndihmojë për të përballuar me djegie të vogla, ulcerat, lezionet purulent lëkurës. Vaj për këtë së pari duhet të jetë i holluar në vaj bazë (çdo vaj të pastër vegjetal) 1 deri në 10.

Banja me shtimin e aromatike ekstrakt naftës punë si choleretic, diuretik, bën të dalë djersë, ndihmon në trajtimin e urolithiasis, pielonefrit, dhe inflamacione të tjera. Ata janë gjithashtu të mirë të ndihmojë për depresion, nevralgji dhe migrenë.

Dush mrekullueshme është një punë e lehtë për të përgatitur, vetëm të shtoni ujë për rreth shtatë pika vaj. Nuk është një mashtrim i vogël që përdoret vaj është e shpërndarë në mënyrë të barabartë dhe jo vetëm një film lundrues në krye, ju keni nevojë për të marrë një grusht kripë deti dhe vaj për të dalë direkt në të, dhe pastaj derdh përzierje në ujë aromatik.

Nga rruga e kombinuar me banjot kripë deti janë më të efektshme si një tonik, dhe heq akumulimin dëmshme të trupit. Më të mirë të blerë kripë të pastër dhe të pasurojë vaj vet livando.

Masazh terapeutik përdorur vajra të dobishme në hundë hedhur dhe dhimbje koke. Dip në majë të gishtave të naftës dhe butësisht masazh tempujt tuaj, krahë hundë. Në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën delikate, ajo është e mirë për të holluar lumë, duke shtuar të naftës - bazë, siç u përmend më lart.


Vaj esencial e livando fytyrës mund të përdoret vetëm pas kontrollimit ndjeshmërinë. Për të shmangur reaksione alergjike të pakëndshme - aplikoni pak vaj në lëkurë për 24 orë në qoftë se ju shihni skuqje, kruajtje ose tjetër janë reagime negative, atëherë gjalpë për ju.

Aplikimi në botën e bukurisë

Që nga dezinfektues bimore, vaj anti-inflamator dhe të thata livando është përdorur gjerësisht në kozmetikë. Designed për vaj ose kombinim lloj të lëkurës. Ajo është e përkryer për duart kujdes flokët dhe thonjtë.

Livando dhe ekstraktet e saj në mënyrë efektive të luftuar puçrra fytyre, abrasions, seborrhea, dermatit. Mjaft efektive puçrra fytyre livando naftës, kjo është ideale për lëkurë të vuajnë nga inflamacion. Oil zvogëlon gjasat e efekteve të puçrra fytyre si plagët unaesthetic.


Megjithatë, efekti është dobia shumë individuale për disa lloje të lëkurës duke përdorur praktikisht çdo vajra thjesht katastrofike. Dhe jo vetëm në reaksione alergjike. Nëse vuani nga aknet, përdorimi i naftës livando mund të zgjidhin problemin, si dhe forcimin e kundërta e saj, duke shkaktuar clogging poret. Megjithatë, në shumicën e rasteve, efekti i aplikimit mjaft pozitiv. Vajra Tifozët vini re se për shkak të përdorimit të saj të gjëndra dhjamor normale. Lëkura është e krehur të gjatë, kjo nuk duket overdried.

Vaj për sallon e flokëve

Essential Oil, një nga mbretëreshat e shije - Lavender ka dëshmuar edhe si një mjet për të kujdesen për ringlets brishtë. Në zbatim metodike të kënaqur të shkëlqejë e flokëve të shëndetshme, vitalitet, më pak pushim edhe follicles flokët më të forta, zvogëlon humbjen e flokëve. Naftës lufton bukur me probleme të tilla, si zbokth.

Një efekt i mirë është objekte të gatshme të pasurimit duke shtuar disa pika të eter ato. Ju nuk mund të shtoni vaj në një shampo ose balsam për flokët, por edhe të përgatisë veten maskë shumë të efektshme.

Nëse ju doni të arritur volumin, curls të heqin qafe e yndyrë dhe kështu të plotësojë vitaminat e tyre, ju keni nevojë për një qese me këna pangjyrë, veze dhe vaj livando.

Plotësoni këna me ujë të valë, llokoçis mirë dhe le të qëndrojë për pesë minuta për të vodichka ftohur pak, shtoni disa pika vaj esencial dhe vezë, llokoçis, vënë maskë në flokët tuaj, të përfundojë polietileni dhe të lartë me një peshqir, kështu që ecni gjysmë ore. Efekti do të jetë i dukshëm pas disa përdorime, flokët bëhet i shëndetshëm dhe me shkëlqim. A procedura mund të jetë disa herë në javë.

 • për të forcuar thonjtë, fshij bazë të naftës me shtimin e livando në cuticle ajrit. Thonjtë do të bëhet më e fortë, do të rritet më shpejt.
 • në qoftë se nuk e kaloni llambë me erë aromatike livando herët në mëngjes, apo të pushojnë shumë dhe vlyazhetsya përsëri në shtrat pa përfunduar vepra të mëdha
 • Mos përdorni vaj gjatë shtatzënisë.
 • përdorni kujdes në epilepsi, hipotension, astma, mos e përdorni vaj livando me shfaqjen e alergjive ndaj saj
 • shtoni disa pika të krem ​​preferuar vaji juaj, maska ​​dhe balms
 • duke përdorur liri eter livando mund të salcë duke shtuar se gjatë shpëlarje
 • Për të përballuar me vaj molë pikoj në një disk pambuku dhe të lënë në dollap

Mjetet juridike natyrore organike është gjithmonë e më të sigurt dhe kopshtin për trupin tonë se sa homologët e tyre të panatyrshme. Siç mund ta shikoni, varg e aplikimit të naftës livando të vërtetë të gjerë, ju mund të bien në dashuri dhe të bëjë asistent të mirë në kujdesin e bukurisë dhe shëndetit.