Butë kimike lëkurë acide frutash


Emri procedurën "lëkurë" rrjedh nga fjala angleze «zhvishem», që do të thotë - "të pastër". Përkthim të saktë shpjegon kuptimin e procedurës kozmetike. Gjatë lëkurë është një shtresohem aktive qelizat e vdekura nga sipërfaqja e veshje e guaskës.

Përmbajtje

  • AXA acid-roje Bukuri
  • Peels acid Procedura
  • Kundërindikimet të zhvishem
  • Lëkurë acide frutash në shtëpi

Për shkak të kësaj përshpejtuar metabolizmin dhe rigjenerimin e lëkurës, zbutjen rrudhat gjobë, përmirëson çehre, Freckles lehta dhe spote moshës, duke rritur krem ​​performancës dhe serums.


AXA acid-roje Bukuri

Normalisht, qelizat e epidermë nga momenti i formimit të saj deri në orohoveet ajo jeton rreth 28 ditë. Por nën ndikimin e rrezatimit ultravjollcë dhe faktorë të tjerë agresive e proceseve rinovimit të lëkurës ngadalësojnë, apo edhe ndaluar. Lëkura bëhet gri, e thatë dhe pa jetë. Kjo është për të shpejtuar metabolizmin dhe indeve riparim janë përdorur lëkurë. Kjo procedurë është gjithashtu një zgjidhje e shkëlqyer për inflamacion, Dilated poret dhe kamedoniv puçrra fytyre.

Lëkura janë të ndryshme, në varësi të agresivitetit të anëtarëve aktivë. Një prej acideve më beninje kimike schytaetsya lëkurë fruta. Tjetër emrin e tyre - ose alfahidroksidnye AXA-acid. Kjo lëkurë sipërfaqësore, ajo ndikon në shtresat e thella të epidermë, të përshtatshme për popullin e 30 vjet (kjo është mosha e rekomanduar që të fillojnë të bëjnë peels) në pafundësi dhe për çdo lloj të lëkurës. Acidet e frutave janë me origjinë natyrale se jo për shkak të veprimit të tyre agresive në lëkurë.

Ka disa lloje të acideve të përdorura për lëkurë sallonet e bukurisë. Më të shpenzojnë lëkurë acid glycolic. Ajo është marrë nga kallam sheqeri, mjalti, rrushi papjekur.

Molekulat e glycolic acid madhësisë më të vogël, e cila shpjegon pastrimi veprimet e tyre të shkëlqyer. Gjithashtu për zhvishem kimike fytyrës lloje të përshtatshme të acideve të tilla si laktik, tartaric, malik dhe limoni. Për acid laktik, blueberries dhe kos.

Acid tartaric prodhuar nga rrushi i pjekur apo verë, acid malik, që rrjedhin nga mollë dhe panje sheqer, limon - agrume dhe pineapples. Limoni dhe malic acide - antioksidantë të fortë, përdorimi i tyre do të çlirojë lëkurën tuaj nga radikalet e lira që grumbullohen nën ndikimin e mjedisit. Për më tepër, ata kanë efekt antibacterial.


Peels acid Procedura

Peeling një sallon bukurie të fillojë me një lëkurë të plotë të spastrimit fytyrës me mjete të posaçme. Pastaj e lulëzim të mundshme enzimatik, të tilla si papain apo bromelain. Pas predpilinhovoy të fillojë përgatitjen e lëkurës dhe pastaj aplikuar për përzierje acid ose acid për një kohë të shkurtër dhe pastaj duke hequr agjentët neutralizues.


Hapi i fundit është aplikimi i hidratues apo qetësues agjent për të mbrojtur lëkurën nga faktorët e mjedisit të shkaktuar. Kombinuar me spastrim lëkurë shpesh shpenzojnë kohë mund të një masazh. Pas procedurës, është e rëndësishme të përdorni një krem ​​të përballet me një faktor të mirë të mbrojtjes së diellit. Gjatë ditëve të para pas lëkurë ndjenjë të mundshme të ngushtësi ose ënjtje. Të ndihmojë për të përballuar Moisturizers dhe compress ftohje. Pastaj errësojë lëkurën dhe për të filluar procesin e lulëzim. Nëse korja formuar - në çdo rast nuk mund të hiqni veten. Nëse skuqje dhe ënjtje që vjen disa ditë është e rekomanduar për të përdorur krem ​​antihistamine.

Çdo acid ka një sërë veprimesh. Match tipit acid, përqendrimi dhe cosmetologist koha domosdoshmëri mjek në varësi të gjendjes dhe të lëkurës llojit.

Ne e dimë se acid glycolic më mirë se pastron tjera dhe exfoliates lëkurën, qumësht - moisturizes, nga pika të moshës për të ndihmuar të heqin qafe e tartaric dhe acid limoni dhe shpejtësi deri malic rigjenerimin e qelizave dhe për të përmirësuar ushqimin.

Efektivisht të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve komplekse përzierje e disa lloje të acideve frutave. Shpesh, këto barna të shtoni vitamina, të tilla si Retinol (vitaminë A) dhe tocopherol (vitaminë E). Ai gjithashtu mundëson shtimin e acidit Hyaluronic për një hidratues dhe heqjen efekt të thellë. Hidratues gjithashtu ndihmon Arbutin, plotësimin veprimin e acidit laktik. Lëkurë acid laktik në kombinim me Arbutin gjithashtu zbut lëkurën, p.sh. pas akneve.

Peels Fruta bëjnë kursin e 5-7 trajtime. Intervali në mes të seancave të një jave për 10 ditë. Procedura me procedurën e përdorur beautician rrit përqendrimin e acideve dhe zvogëlon kohën e ekspozimit të lëkurës.

Në përgjigjet e tyre ndaj acide frutash lëkurë klientët festuar djegur gjatë procedurës, disa edhe të flasim për dhembjen e saj. Pas lëkurë skuqje të mundshme për një periudhë prej disa orë në disa ditë. Pastaj fillon procesi i përjashtimit të qelizave të vdekur. Peels lëkurës shumë pak ditë për aq kohë sa të gjitha shtresat me brirë nuk vijnë poshtë.

Kundërindikimet të zhvishem

Përkundër të gjitha avantazhet dhe përfitimet e lulëzim të lëkurës, ajo duhet të mbahet mend se ajo është në thelb kontrollohet djegur kimike, dhe të marrë parasysh rekomandimet e gjatë cosmetologist.

Kundërindikimet absolute plagë, gërvishtje, plagët keloid dhe shkelje të tjera integritetin e lëkurës. Make ndalohet lëkurë psoriasis dhe ekzemë. Procedura sy gjumë kanë një përkeqësimin e herpesit ose puçrra fytyre, prania e skuqjen alergjike në fytyrë ose dermatit. Gjatë rrjedhës së një muaji dhe peels në përfundimin e tij nuk mund të kalojnë kohë në diell dhe në shtretër për rrezitje. Konsultimi me një qasje beautician dhe individuale kërkon sëmundje të tillë si rosacea dhe moles shumta në fytyrën e tij. Procedura nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë prodhon.

Filloni procedurën e lëkurë duhet brumë - testuar reagimin në lëkurën tuaj lëkurë agjent. Për këtë qëllim, në përgatitje për përqendrim minimale lulëzim. Saj modest aplikuar në lëkurë për një kohë, rreth 10-15 minuta dhe të presin, ose nuk paraqiten alergji. Nëse skuqje, ënjtje, ose zona e tepruar tymi-testuar për lëkurë të lëkurës nuk është i rekomanduar.

Lëkurë acide frutash në shtëpi

Sigurisht, për lëkurë shtëpi përqendruar përgatitjet e pamundur. Për shtëpi Përdorni një përbërje që përmban acide jo më shumë se 25%. Kjo në masë të madhe zvogëlon efikasitetin e procedurës, por e bën atë më të sigurt. Gjithashtu reputacionin peels shkëlqyer vetë prodhimin e përbërësve natyrore. Ajo mund të jetë portokalli ose limoni feta, tul integruar mollë me boronica apo rrush, kos. Maska e këtyre produkteve janë të sigurta, ato mund të përdoren edhe njerëzit me lëkurë shumë të ndjeshme.


Kozmetikë me acide frutash për përdorim në shtëpi të rekomanduara nga tetori deri në Mars - Në këtë periudhë, dielli në korsinë tonë pak aktiv. Para përdorimit, ju duhet të tërësisht të pastër lëkurën nga përbërjen dhe i poshtër, të aplikojnë një mjet për lëkurë, sipas udhëzimeve, dhe pasi kostot e heqjes duhet të moisturize lëkurën.

Për të marrë efektin, të krahasueshme me procedurën sallon, lëkurë në shtëpi duhet rregullisht 1-2 herë në javë për disa muaj. Kujdesi i tillë ndihmon ngushta poret, heqin qafe e puçrra fytyre dhe blackheads, të përmirësuar çehre, e bëjnë lëkurën më elastike, të butë dhe të shëndetshme.