Fytyra electroporation dhe buzët - komente, Kundërindikimet, foto para dhe pas


Lëkure - një pasqyrë të shëndetit të njeriut. Kjo është një nga më të rëndësishmet e të cilave kryen një funksion shumë të rëndësishëm - mbrojtje kundër ndikimeve të jashtme metabolizmin, sinteza e vitaminave dhe materiale të tjera të nevojshme.

Përmbajtje

 • Çfarë electroporation
 • Përfitimet elekroporatsii
 • Indikacionet dhe Anëshkrim
 • Si është procedura
 • Përgatitjet për electroporation

Me moshën, sasia e lagështisë në lëkurë zvogëlohet, duke çuar në një rënie graduale të elasticitetit, elasticitet, për rrudhat, sagging, fushat e pigmentim.


Cosmetology moderne ka zhvilluar më shumë se një metodë e përtëritje për të lëkurës, por shumica e tyre janë procedurat e dhimbshme që ofrojnë për futjen e hala brenda dermis e ushqyesve të ndryshme dhe acidit Hyaluronic. Por kjo metodë e trajtimit anti-moshës, electroporation lëkurës si të lirë të meta injektimin metodat e përtëritje, duke mos u dhënë atyre efikasitetin e tyre.

Çfarë është electroporation?

Electroporation - është një metodë Mezoterapia jo-gjilpërë të bazuar në ligjet e biofizikës dhe teknologjive moderne. Për herë të parë kjo procedurë u aplikua në vitin 1970. Në vitin 2003, Peter Agre, Çmimi Nobel i dha "për kanale të kërkimit në membranat qelizore."

Plakjes lëkurës në vendin e parë është se trashësia e lëkurës zvogëlon numrin e molekulave të acidit hyalurona, fibrave kolagjenit, ujit dhe substancave të tjera të nevojshme, elementet dhe vitaminat gjurmë, reduktuar lëkurës krovoobespechenie, duke çuar në akumulimin e toksinave, radikaleve të lira, duke zvogëluar sasinë e oksigjenit në qelizat. Këto Kushte dhe të çojë në të gjitha pasojat e njohura dhe katastrofike në formën e moshës lidhur me ndryshimet.

Për të ngadalësuar dhe të ndaluar këtë proces, lëkura duhet të hyjë nga jashtë të gjitha materialet e nevojshme. Por lëkura e njeriut është ideale mbrojtëse "kostum", nëpërmjet të cilit ai ka depërtuar pa një molekulë të vetme. Prandaj, mjekësi estetike dhe kozmetike moderne janë në kërkim të vazhdueshëm të metodave dhe teknikave të reja në mënyrë që të gënjejnë këtë pengesë natyrore.

Deri kohët e fundit, e vetmja metodë që lejohen të hyjnë në acid Hyaluronic dhe koktej ndryshme anti-plakje thellë në lëkurë, ishte Mezoterapia - Metoda injeksion. Disavantazhi më i madh është konsideruar dhimbjen e saj, procedurat trauma, mundësia e komplikacioneve të ndryshme (bruising, infeksion, ënjtje, bruising, dhe të tjerët.). Por me futjen e kësaj metode të përtëritje fytyrës, si electroporation dhe pjesë të tjera të trupit, arriti të shmangur të gjitha mangësitë "bukurinë e përfunduar", dhe efektivitetin apo se si të mos zvogëluar.


Komponenti kryesor aktiv i metodës është electroporation aktuale. Pajisja electroporation gjeneron pulses me frekuencë të caktuar të caktuar dhe intensitet të cilat në kontakt me kanale të lëkurës jon hapur në kolonën e saj. Këto kanale janë vazhdimisht në pozitë të mbyllura, në mënyrë që asgjë nuk merr brenda. Zbulimi i tyre nga një impuls elektrik krijon kushtet për substancat e nevojshme kanë depërtuar thellë në dermis. Për më tepër, ky proces është tërësisht fiziologjik, jo të dhunshme si futja e përzierjeve meso gjilpërës. Edhe substanca të dobishme "të ngopura" gjithë trashësinë e lëkurës në, jo vetëm në një thellësi të caktuar në gjilpërë.

Pjesa e punës së aparatit është manipulë. Ajo është e ngjashme me sensor me ultratinguj skanera.Nizhnyaya e mayipuly ka një formë të ndryshme dhe hapësirë, në varësi të destinacionit - Trupi apo entitet. Në pjesën e sipërme është një enë që vihet droga që do të futura në lëkurë (më shpesh - një acid hialuronik).

Avantazhet e metodës

Nëse analizojmë komente personi electroporation ka disa avantazhe padiskutueshme e kësaj metode mbi përtëritje tjetër, kryesisht injeksion, procedurat:

 • manipulimi është absolutisht pa dhimbje, nuk kërkon përdorimin e painkillers;
 • ka rrezik të edemë, bruising, hematoma pas procedurës;
 • nuk ka komplikime inflamator dhe infeksioni pas seancës;
 • futjen e ushqyesve në thellësi të lëkurës;
 • Nuk ka periudhë shërim;
 • efikasitet të lartë edhe pas procedurës së parë;
 • lehtësimin dhe shpejtësinë e zbatimit;
 • nuk ka nevojë për të përgatitur lëkurën për seancën dhe kujdes të veçantë pas saj;
 • kombinuar lehtësisht me çdo procedurat e tjera kozmetike;
 • nuk shkakton djegie elektrike.

Krahasimi i metodave moderne të përtëritje të lëkurës

Nëse analizojmë të gjitha avantazhet e electroporation dhe mungesa virtuale e të metave, atëherë ne mund të sigurtë të themi se kjo është metodë ideale për të luftuar ndryshimet e lidhura me moshën dhe imperfections lëkurës.

Kur manipulim dhe contraindications kërkuar?

Kjo teknikë ofron një efekt pozitiv në rastet dhe situatat e mëposhtme:

 • puçrra fytyre dhe plagët pas tyre;
 • Problemet dekoltin;
 • pika të zeza dhe zmadhuar poret;
 • ulet në elasticitetin e lëkurës, TURGOR saj dhe i butë;
 • Cellulite çdo fazë;
 • Dehidratim i lëkurës;
 • çrregullime pigmentim - fushat e mbi- ose hopipihmentatsii;
 • alopecia (alopecia ose totale);
 • si restaurimin e lëkurës pas procedurave të ndryshme agresive kozmetike, kirurgji plastike;
 • eliminimin e rrudhave dhe vathë;
 • trajtimin e rosacea, seborrhea.

Me sa duket, mundësitë e kësaj metode është shumë mbresëlënëse, por personat electroporation më të përdorura zakonisht acidit Hyaluronic për heqjen efekt.

Contraindication

Bllokuar për procedurën nuk janë të shumta, në mesin e tyre:

 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • stimulues kardiak futur;
 • çrregullime mendore dhe epilepsi;
 • patologji të rënda somatike në fazën e dekompensimi;
 • reaksion alergjik dhe origjinalitet i barnave që janë planifikuar për të hyrë;
 • Tumoret malinje të çdo lokalizimin;
 • inflamacion akut purulent në metodën e aplikimit.

Efektet anësore të procedurës ka praktikisht asnjë. Shumë e rrallë për të parë një reaksion alergjik ndaj përbërësve të kokteje, të cilat janë futur në lëkurë.

Si është procedura?

Seanca e tërë nuk ka marrë më shumë se 30 minuta, por koha varet nga zonat e zonës trajtohet. Cosmetologist parë do demakijazha. Pastaj bëni lëkurë (shpesh - një lëkurë tejzanor). Ky trajnim do t'ju shpëtojë nga qelizat e vdekura dhe të lehtësojë shpërndarjen e ushqyesve gjatë electroporation.


Pas kësaj, lëkura trajtohet në këtë mënyrë, duke shkaktuar acid Hyaluronic ose një nga kokteje mezoterapevtychnyh. Nëse makina është manipulim, ajo është e mbushur përgatitjet për Mezoterapia.

Pastaj do të vazhdojë për përpunimin e impuls tanishme.
Për efekt maksimal duhet të kalojnë 10 procedura me një interval prej një javë, edhe pse rezultati është i dukshëm tashmë, pas seancës së parë. Buzët electroporation përbëhet nga 4 trajtimet në intervale prej 1 jave. Kjo ju lejon për të hequr qafe shelushaschyhsya dhe buzët e thatë.

Përgatitjet për electroporation

Kur kryerjen electroporation mund të depërtojnë në të substancave të vetëm të tretshme në ujë, në mënyrë mjete në formën e vajrave ose krem ​​nuk janë absolutisht përshtatshme. Përdorni ujë dhe xhel zgjidhje që lehtë depërtojnë hapur kanalet jon lëkurës.

Më shpesh 2% -hialuronovuyu acid, e cila prodhon shumë farmaceutike dhe kompanitë kozmetike. Gjithashtu injektuar në lëkurën e acidit Askorbik dhe vitamina të tjera volorastvorimye farmaceutike të tilla janë të përgatitur si xhel X-adn dhe DMAE-zgjidhje. Ato përmbajnë shumë e nevojshme për të rivendosur substancat e lëkurës.

Për të zgjidhur problemet e celulitit kokteje sigurt për të shtuar L-carnitine, i cili është një agjent lipolytic dhe ndihmon për të thyer qelizat yndyrë poshtë, ekstrakt artichoke, phosphatidylcholine.

Aktualisht electroporation nuk është përdorur shpesh në klinika bukuri, kështu që metoda është relativisht e re dhe kërkon pajisje të shtrenjta. Por kërkesa në rritje për metodat e pa dhimbje, efektive dhe të sigurta të përtëritje është në rritje çdo ditë në të ardhmen do të electroporation trajtimet anti-moshë №1.