Vaj për qëllim thelbësor në kujdesin e lëkurës dhe flokëve


Mint është përdorur në kozmetikë dhe mjekësi për mijëra vjet. Ajo ka një spektër shumë të gjerë të aktivitetit, dhe në kujdesin e lëkurës ka një efekt të theksuar anti-inflamator.

Përmbajtje

 • Pronat e vajrave thelbësore
 • Vaj karamele mente për flokët
 • Përfitimet për lëkurë
 • Vaj Bath

Vaj Mint forcon rrënjët e flokëve, fitilin dhe stimulon veprimet kokës si një lulëzim i butë, heq shtresa e qelizave të lëkurës të vdekur, duke parandaluar në këtë mënyrë clogging poret. Ky bar i mrekullueshëm aromatik heq pothuajse çdo inflamacion të lëkurës, duke e bërë atë një aleat i shkëlqyer në luftën e përjetshme për bukurinë dhe vaj esencial nga ajo është përdorur gjerësisht për lëkurën dhe flokët.


Pronat e vajrave thelbësore

Vaj esencial i mente jo vetëm pastron lëkurën, por edhe i jep lëkurës një ndjenjë e mrekullueshme e freski të këndshme dhe gjallëri në mëngjes. Për shkak të spektrit të gjerë - nga efekt të butë qetësues në lëkurë, në përqëndrime të ulëta të naftës, dhe, në përqëndrime të larta, stimulimin e furnizimit me gjak.

Nëse lëkura është e rrudhave, lëkura e keqe për të shikoni butë dhe të gjera, nuk është rosacea apo pigmentim, ky vaj ju me siguri do të rekomanduar. Aplikoni atë dhe me poroz, lëkurë të ashpër, një tendencë të shfaqjes së comedones, Dilated poret dhe kur. Mint përmirëson çehre, heq shkëlqimin e yndyrës lëkurës. Kjo jep një efekt zbutës dhe freskuese lëkurës.

Vaj karamele mente për flokët

Vaj karamele mente është e madhe për kujdesin efektiv të tipit me vaj e flokëve. Ajo në mënyrë aktive promovon rritjen më të mirë flokëve dhe rregullimin e gjëndra dhjamor, si dhe për të parandaluar humbjen e tyre.

Pothuajse të gjitha vajra esenciale nuk janë përdorur në formë të pastër. Vaj karamele mente nuk është gjithashtu një përjashtim. Ajo është përdorur si një përbërës, i kombinuar me bazë të para-zgjedhura. Kjo mund të mos jetë domosdoshmërisht vaj vegjetal (bajame, ulliri), por edhe përbërës të tilla natyrore si kefir, kos, vezë e verdhë veze ose mjaltë. Vaj esencial i flokëve karamele mente mund të shtoni një produkt të përfunduar kozmetike.

Flokët mund të jetë një balsam apo kondicioner, dhe për individët - krem ​​ose qumësht. Në locion thelb mund të shtohen vetëm nëse ajo është me bazë alkooli. Përndryshe, të naftës nuk do të të shpërndajë.

Ju mund të shtoni tre pika vaj karamele mente dhe dy pika vaj livando në shampon tuaj të rregullt, atëherë vetëm flokët sapun dhe kështu të lënë për pesë apo dhjetë minuta. Lëshohem në këtë kohë, shtrihem në vaskë, dhe nenexhik, duke vepruar në lëkurë e kokës, do të rrisë qarkullimin e gjakut në sistemin rrënjë. Më shumë se dhjetë minuta nuk duhet të mbajnë. Ka një përmirësim të ndjeshëm në flokët tuaj, është rritur në mënyrë të konsiderueshme rritjen e flokëve bëhet shumë e trashë dhe të butë.

Pastrimi Maskë "Mint"

Përbërësit:

 • Pesë pika vaj esencial të nenexhik;
 • Tre pika vaj esencial të rozmarinë;
 • Pesë gjethe nenexhik të freskëta;
 • 30 ml të ujit;
 • 25 gram argjile të bardhë kozmetike (kaolinë).

Gjethet janë të grimcuar në qull me miell misri, shtoni ujë, përziejnë atë me kaolinë. Përzierje rezultuar Llokoçis tërësisht dhe shtoni vaj esencial atje në atë sasi. Pastaj të vënë maskë në flokët tuaj, dhe kështu të lënë për 15 minuta akuzë.

Kjo procedurë spastrim të konsiderueshme të forcuar rrënjët e flokëve, japin flokët një shkëlqim natyror dhe të privojnë ata nga sebum tepërt.

Maskë zbokth

Përbërësit:

 • Dy pika vaj karamele mente;
 • Një rënie e pemë çaji vaj;
 • Një rënie e rozmarinë;
 • 30 mg vaj pluhur.

Të gjithë përbërësit përzierje tërësisht, pastaj aplikoni një maskë për dyzet minuta në flokët tuaj, atëherë lani ato në mënyrë të zakonshme. Kjo është e dobishme, maskë do Flokët që i zhvishnin dështuar për t'u ngjyrosur, ose të dëmtuara ndryshe. Një maskë e mirë dhe pas të tillë një verë të nxehtë, kur flokët është e tharë në diell.

Maskë Peppermint vezë për tonik flokët e thatë

Përbërësit:

 • Tre pika vaj karamele mente;
 • Dy pika vaj livando;
 • Dy yolks vezë.

Yolks vezë tërësisht prishur, atëherë nuk do të shtoni vajra esenciale. Aplikoni para se të larë kokën për 20 minuta.

Pronat e dobishme e vaj esencial për fytyrën

Karakteristika kryesore e vaj esencial të karamele mente, përmes së cilës ajo është përdorur për kujdesin e lëkurës, është se ajo është e përkryer neutralizon mikrobet patogjene të ndryshme. Prandaj, ajo është kudo në barnave që trajtojnë dermatit, kruarje dhe zgjebja. Vetëm ky vaj mund të ngushtë kapilarët, dhe në mënyrë të konsiderueshme rifreskoni lëkurën.

Krem me vaj nenexhik zvogëlon manifestime të ardhur keq, heq stresin dhe inflamacion të lëkurës në djegien nga dielli. Në rastin e fundit, ajo shkon mirë me vaj livando.

Mint thjesht pazëvendësueshëm në rast të problemeve me lëkurë me vaj që është i prirur për skuqje dhe inflamacion, Përveç kësaj, ajo ndihmon shumë me shumë të avancuara dhe të kontaminuara poret. Dy pika vaj shtuar në qumësht kozmetike, gradualisht të hequr pigmentim në fytyrë, në qoftë se ju do të fshijë fytyra e tij këtë qumësht dy herë në ditë. E njëjta gjë vlen edhe për plagët dhe plagët në lëkurë. Megjithatë, ky i fundit duhet të shtohet përveç nenexhik qumështit, disa pika të trëndafilave ngjyrë trëndafili.

Mint në kohët e lashta është përdorur si një bukuri të fshehtë. Vajra esenciale e karamele mente nuk ekzistonte, por e lë kthyer në qull me miell misri dhe imponohet si maska ​​e fytyrës anti-inflamator dhe qetësues. Është çehre shumë freskuese, dukshëm eliminon shndrit yndyrë, dhe gjithashtu redukton anijeve rrjetë. Lëkura bëhet e butë, i zhdërvjellët, e butë. Kjo lë lëkurën të një parfum të këndshëm të freskëta. Pra, zonja mend nenexhik lë për të shënuar.

Pronat antiseptik, anti-inflamator dhe antibacterial e këtij vaji e bën përdorimin e saj për të lëkurës me vaj. Redukton prodhimin yndyrë, reduktuar poret. Ajo mund të përdoret për të trajtuar aknet.

Face Care e akneve (për lëkurë me vaj)

Përbërësit:

 • 15 g balta blu;
 • 20 gram e ujit mineral;
 • Tre pika vaj karamele mente;
 • Në një rënie të Yarrow naftës, livando dhe Clary.

Të gjitha komponentët e përzierje. Së pari argjila të shtoni ujë për konsistencën butë, atëherë ka futur vajra esenciale. Maskë vënë në lëkurë të pastër (nuk e vënë Syri) dhe të mbajtur lëkurën pesëmbëdhjetë minuta. Lahen e parë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.

Krem për kujdesin e lëkurës me vaj

Përbërësit:

 • 30 miligram vaj jojoba;
 • Tre pika vaj karamele mente;
 • Dy pika vaj bergamot;
 • Dy pika vaj livando;
 • Dy pika vaj grejpfrut.
 • Përbërësit përziera dhe aplikohet në lëkurë herë në ditë.

Përveç kësaj, në kujdesin e lëkurës me vaj dhe të dëmtuara të dobishme për 150ml. ujë mineral, shtoni tre pika vaj nenexhik dhe dy pika vaj livando, dhe llak fytyrën me një llak disa herë në ditë. Nga rruga, kjo procedurë është shumë freskuese në të nxehtit, dhe mund edhe të aplikojnë për meshkujt pas rroje.

Vaj Bath

Kripërat me vaj esencial të mente ka efekt qetësues të jashtëzakonshme. Ato mund të ndihmojnë edhe në stres ekstrem, përveç dush do dezinfektues dhe efekt pastrimi. Ajo ka aftësinë për të hequr toksinave nga shtresat e lëkurës.
Dush Mint përkryer ndihmon me tendosje të rënda mendore, heq depresionin.

Bath neutralizon proceset ndenjur problematike. Ajo është shumë mirë tolerohet pezmatim i lëkurës, i shoqëruar nga kruarje, për shembull, psoriasis ose dermatit atopic. Rastësisht, dush i ftohtë verës nenexhik të gjatë do të çlirojë ty nga të nxehtit. Ajo ofron një ndjenjë e freski, dhe për këtë arsye është e këshillueshme për të marrë edhe para partisë ardhshme. Vajra esenciale duhet të jetë para-përziera me kripë deti. Vaj karamele mente mund të vënë gjashtë pika në banjë për një efekt qetësues të përziejnë atë edhe me tri pika livando, dhe në qoftë se ju jeni do të ketë argëtim, dhe keni nevojë për humor të mirë, pastaj përzierje vaj mente me të njëjtën sasi të vajit të balsam limon. Bath marrë të paktën 20 minuta.


Dhe e fundit. Sa më shpejt që ne kemi vendosur që të përdorni këtë vaj për Nisë bukuri që të ketë atë në kabinetin tuaj mjekësi rregullisht. Aroma e vajrave thelbësore të mente të përkryer dhe menjëherë heq marramendje dhe dobësi, dhimbje koke. Është e nevojshme për të fshij një rënie e uiski.