BCAA janë amino acidet esenciale për tren


Kombinimi i L-leucine, L-izoleucine dhe L-valine quajtur BCAA. Shtimi i këtyre aminoacideve fituar kohë dashurinë e konsumatorëve. Por sot rastet e shitjeve të sportit të ushqyerit për hir të shitjeve, dhe shumë të ardhurve marrë amino gabuar.

Përmbajtje

  • Çfarë BCAA
  • Çfarë mund dhe nuk mund BCAA
  • Si për të marrë BCAA

Le të fillojmë me faktin se çdo shtesë ushqimi nuk është një zëvendësues i përshtatshëm për qëllime sportive të ushqyerit. Dhe sidomos, nuk përmend asnjë efekte zhyroszhyhayuschye. Ky ekzagjerim marketingut.


Çfarë BCAA

Amino acidet esenciale që përdoren nga trupi, jo vetëm për ndërtimin e muskujve. Ato përdoren për të rivendosur sistemin imunitar, "ndërtimin" e qelizave të gjakut dhe sekretimit normal të hormoneve. Këto trupi i njeriut substanca nuk mund të sintetizojnë tyre, dhe në kushte normale merr nga ushqimi.

Essential aminoacidet BCAA (leucines, izoleucin dhe valine) janë në ushqimet normale proteina - pule, bardhë veze, peshk, hirrë dhe produkte të tjera të qumështit. Besohet se personi në qoftë se unë i trajnuar merr rreth 0.8 -1 g proteina për 1 kg peshë, nevoja e tij për aminoacidet kënaqur.

Fizikisht gratë aktive "i takon" deri në 2 g proteine ​​për 1 kg në qoftë se ata janë të shëndetshëm dhe nuk kanë contraindications të traktit gastrointestinal dhe veshkat. Në këtë rast, personi gjithmonë merr amino acidet esenciale.

Megjithatë, palestër Nuk është një tjetër teori - futja e aminoacidet shtesë prej shtojcave ndihmon për të rimarrë më pas ushtrimit dhe të zhvillojnë punën e madhe në trajnim.

Në BTSAA është një tipar - ata janë të zhytur si karbohidrateve të thjeshta, pothuajse menjëherë. Pra, marrjen e tyre - mënyra më e lehtë për të kompensuar mungesën e ushqimit, veçanërisht nëse ajo është vazhdimisht pabalancuar.

Çfarë mund dhe nuk mund BCAA

Artikujt u përqendruan në gratë shpesh shkruaj diçka si "BTSA-shki duhet të pini gjatë humbje peshe që nuk është djegur në muskujt e trajnimit." Prova shkencore se ajo sportive shtojcave plan i tillë të parandaluar humbjen e tepërt e muskujve gjatë trajnimit, nr. Deri në njëfarë mase ato ndikojnë, por më e rëndësishme është shuma e përgjithshme e proteinave konsumuar.

Pra, në dietë, e ndjekur me tren forcë në një person i shëndoshë duhet të rritet. Amino thjesht përshpejtojë proceset shërim në muskuj, inflamacion dhe pengimin, por reduktohet në zero humbjen e muskujve ata nuk mund.

Por ka mënyra të tjera për të provuar maksimizuar ruajtjen e mases muskulore:

  • rritur hormon të rritjes natyrore, dhe të përmirësojë shërim. Për këtë natë duke marrë suplemente të zinkut dhe magnez, dhe të përpiqen për të fjetur të paktën 8-9 orë. Përqendrimi GH mbi të gjitha në mëngjes, kështu që shumë atletë profesionistë të trajnuar atë në mëngjes;
  • karbohidratet në një dietë të ekuilibruar. Për fat të keq, në praktikën e brendshme estetike përdorur dietë të ulët të sportit - vetëm proteina, me një sasi minimale të karbohidrateve. Në fakt, për njerëzit e shëndetshëm kanë nevojë për karbohidratet, ato kontribuojnë në ruajtjen e normës metabolike në një dietë dhe nuk lejojnë përdorimin e proteinave për qëllim të neohlyukohenezu (prodhimin e glukozës nga proteina), dhe për ndërtimin e muskujve dhe rivendosjen e imunitetit;
  • Forca e trajnimit. Jo "mnohopovtorka" me pesha minimale, dhe të punojnë një gamë mesatar të dytë me të njëjta ose pak më të ulët pesha e, si para humbje peshe.

Shpesh BTSAA duke u përpjekur për të përdorur si aditiv në dietë të ulët-karbohidrate, dhe shumë i lumtur me faktin se pi jep atyre të energjisë. Në fakt, arsyeja për gëzim është i vogël. Në mënyrë tipike, "ekstra" amino thjesht shkoni në sintezën e glukozës. Ajo rezulton se një person blen një SportPyt shtrenjtë dhe mund të hanë vetëm ushqim të lirë, efekti do të jetë i njëjtë, por me më pak stres në mëlçi.


Në përgjithësi, kjo ushqyerit sportive produkt mund të ruani në muskujve pa trajnimin dhe trajtimin.

Miti i dytë lidhur me aminoacidet projektuar për laik. Coaches shpesh them reparte e tyre që BCAA mirë të fituar "tharje" si ata të djegur yndyrë. Në fakt, ajo hutuar shkakun dhe efektin. Në "tharje" shtesat ushqimore para, gjatë dhe pas ushtrimit marrë vetëm për të "mbijetuar" dhe cilësia është jashtë punës.

Një tjetër gjë që "tharje" nuk duhet të përdoret në palestër amator me një ndikim të diskutueshme mbi shëndetin e grave. Por nëse përdoret mirë, duke marrë aminoacidet ndihmojë të ndiheni më mirë, por se procesi i djegur dhjamin është vetëm me një deficit të kalorive, dhe pa shtesa e acidit amino "bëjnë" është e pamundur.

BTSAA provuar të ndikojnë sintezën e leptin, një hormon të ngopje, por jo të gjithë njerëzit me probleme peshe që lidhen me mbushje ose mungesa e tij. Për disa overeating - një veprim të përhershëm, apo diçka të shkaktuara nga probleme psikologjike.

Natyrisht, këto probleme nuk janë zgjidhur duke marrë aminoacidet. Por specifikohet normalisht dietë dotrymuvanoyu drogës në të vërtetë përmirëson tolerancën dhe promovon trajnim intensiv.

Shpesh shkruaj se efekti i rritjes së muskujve thatë lidhur në masë me humbjen yndyrë too. Pra, së pari të arrihet nëpërmjet ushqimit të cilësisë së lartë, duke përfshirë trajnime shtesë dhe normale forcë. Dhe e dyta - vetëm një derivat i metabolizmit të shpejtë në këtë kontekst.

Me BTSAA stoyitsya "vetëm" 35% të muskujve, por marrjen e tyre përmirëson ndjeshëm proteina kazeinë dhe produkteve.

Si për të marrë BCAA

Së pari, është e rëndësishme për të zgjedhur një produkt me cilësi. Më e zakonshme oferta sportive kompani të ushqyerit:

  • kapsula xhel, zakonisht dozohet nga gram aminoacide. Advantage - lehtësinë e përdorimit, aftësia për të bërë pa pirë një sasi të madhe të lëngjeve shtesë dhe pastërti. Në këtë formë të rrallë të glutamine ulë çmimin e ushqimeve dhe shtojcave tjera;
  • Forma pluhur - Shpërndajë në ujë. I përshtatshëm për ata që nuk preferojnë të marrin shtesat vetëm para dhe pas, por edhe gjatë trajnimit, kanë shije të ndryshme. Pluhurat ulim janë shpesh të dobët maskë hidhërimin natyrore e sweeteners produktit dhe të lirë glutamine shtesë produkti. Shumë amino edhe e dobishme, por është më mirë të mos marrë gjatë trajnimit dhe para se të shkojnë në shtrat, dhe dozimin BTSAA e vështirë për të përcaktuar se kur një produkt kompleks të përdorura;
  • tableta të ngurta - Të rehatshme dhe të përmbajnë papastërti të ndryshme, por, sipas disa atletë shumë kohë absorbohet për të dhënë një efekt të mirë;
  • tableta chewable - Delicious, të zëvendësojë desserts dhe ëmbëlsirat, janë përdorur shpesh nga ata që refuzuan të qenë në një dietë të ëmbëlsirat dhe shumë e trishtuar. Zhytur mirë, por mjaft të shtrenjta.

Zgjedhja aminoacidet duhet të jenë të vetëdijshëm se të drogës më të lirë, më shumë të ngjarë prania e një glutamine dhe aminoacidet të tjera më të lira. BTSAA e tij të parë më të mirë për të marrë asnjë shije apo ngjyra, pasi ky i fundit mund të shkaktojnë alergji dhe intolerances.


Merrni 4-8 gram në ditë, gjithmonë - shërbyer para dhe pas workouts. Ndonjëherë marrë aminoacidet në mëngjes, menjëherë pas zgjimit.

Efektet anësore të BCAA

Efektet tipike anësore të BCAA manifestuar veten nëse personi vuan nga alergjitë. Në këtë rast problemi nuk do të shkaktojë të njëjtat aminoacidet, dhe ngjyra dhe sweeteners të përdorura në versionet e pluhur. Ka gjithashtu nje reaksion te vajit të sojës, e cila përdoret si një tretës në kapsulat prej xheli.

Por efektet anësore mitike si fouling muskujt brenda natës nga 4-5 aminoacidet kg nuk japin. Nëse ka ndodhur shtim në peshë të natyrshme, duhet të mendojnë për shkaqe të tjera të edemë, të tilla si kripë tepërt në dietë.