Akvaerobika ushtrime hollim dhe Video reagime vuajtur


Një nga më të ri dhe tashmë ka arritur kulmin e popullaritetit drejtimet gjimnastikë për humbje peshe është akvaerobika. Uji është si një magnet që tërheq njerëzimin që nga kohët e lashta dhe përfitimi i notit është i njohur për pothuajse të gjithë.

Përmbajtje

 • Fuqia shëruese e aqua gjimnastikë
 • Ku për të filluar
 • Rregullat e zanatiya ndërtimit
 • Rishikimet e aqua gjimnastikë

Me mësimet në ujë të hapur apo pishinë nuk mund të përmirësojë shëndetin, por edhe të forcojë në mënyrë të konsiderueshme figura. Përparësia e madhe e gjimnastikë ujit në frontin e llojeve të tjera - është mungesa e shokut, e cila shpesh të çojë në dëmtime gjunjë dhe shpinë.


Fuqia shëruese e aqua gjimnastikë

Ndikimi i ndryshme në palestër trupit është i lidhur me pronat e mahnitshme fizike të mjedisit ujor. Është e njohur se densiteti i ujit është 1000 herë densitet të ajrit. Sipas parimit të Arkimedit ', një organ i zhytur në ujë humbet peshë sa më shumë fluide ajo "shtyn". Kjo është fuqia e shtyjnë efekt pozitiv në nyje, muskujt, ligaments dhe shpinë, largimin e tyre nga rritja e ngarkesës.

Aqua ushtrime gjimnastikë të ndikojë pozitivisht në punën e të gjitha sistemet e trupit:

 • ndikojnë thermoregulation;
 • të përshpejtojë metabolizmin;
 • përmirësimin e qarkullimit;
 • të lehtësojë ngarkesën në shpinë dhe nyje;
 • përmirësuar TURGOR lëkurës;
 • rritur aktivitetin e sistemit nervor qendror dhe autonome;
 • rritur durimin;
 • mundësojë për të normalizuar peshën.

Një tjetër arsye për të filluar trajnimin në ujë do të jetë në gjendje për të forcuar sistemin imunitar. Në verë, ju nuk mund të ndërpresë klasa, dhe për të shkuar në një pellg natyrore.

Ushtrime Core janë mjaft të thjeshta, dhe numri minimal i mjeteve të nevojshme. Kushti kryesor për trajnim të vazhdueshëm të bëhet e lehtë disponibilitetin rroba banje, por përfitimet aqua gjimnastikë do të jetë shumë më e madhe se sa nga shtrirë pasive në plazh.

Ku të fillojë?

Ka dy lloje kryesore të gjimnastikë në ujë, duke ofruar pishinave moderne dhe qendrat palestër në cekët gjimnastikë uji dhe ujit gjimnastikë në ujë të thellë. Secila prej këtyre varieteteve ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, kështu që para se të trajnimit është mirë që të konsultoheni me një trajner me përvojë ose mjeku.

Gjimnastikë në ujë të cekët ofron disa lloje të stresit:

 • gjimnastikë hap;
 • Trajnimi rrethore;
 • aerobics me pajisje të ndryshme shtese ne formen e pengesat ose elastik.

Aqua mësimet gjimnastikë në ujë të thellë mund të zhvillohet në fushat e mëposhtme:

 • dzhohinh (hedhur) në ujë;
 • lojëra të trajnimit;
 • ushtrime rehabilitimit;
 • trajnim intensiv për atletët profesionistë.

Sigurohuni që të i kushtoj vëmendje në zgjedhjen e lokacionit për klasat. Objektet duhet të jetë i pastër, me ujë rregullisht në ndryshim, dhoma të rehatshme dollap me kyç dhe tharëse flokësh. Çdo vizitor duhet të paraqesë një certifikatë mjekësore që konfirmon praninë e contraindications për trajnimin një letër të veçantë të lëshuar nga sëmundjet veneriane. Nëse këto rregulla nuk janë përmbushur, atëherë është e mundshme të "kapur" një numër të sëmundjeve, duke përfshirë infeksionet fungale.

Kritike për trajnimin e ka temperaturën e ujit, temperatura efekte aq të ndryshme mjaft të ndryshme në trup. Temperatura në rangun e 21 deri 25 gradë është optimale për atletët të përfshira në mësimet profesionale not për dzhohinhom.

Gama of 26 në 30 gradë është ideale për simulim rekreative, 30 gradë është alternativa më e mirë për stërvitje aqua gjimnastikë për të humbur peshë, dhe në një temperaturë mbi 32 gradë mund të kryejë klasa për të moshuarit dhe rehabilitimit trajnimit.

Pajisja është zakonisht në dispozicion në çdo pishinë, kështu që duhet vetëm për të blerë një rroba banje të veçantë të mbyllur për gjimnastikë aqua, doreza dhe kapele. Angazhohen nevojën të paktën tre ose katër herë në javë, dhe nëse është e mundur, edhe të përditshme. Me pishinë përditshme not not dëshirueshme të alternativ stile të ndryshme dhe gjimnastikë me pajisje shtesë (shkopinj të veçanta, platformat hap dhe pesha).

Pavarësisht nga fakti se trajnimi në ujë praktikisht ka kufizime në Kundërindikimet disa aqua-gjimnastikë është ende atje. Këto përfshijnë kushtet e mëposhtme:

 • Sëmundje kardiovaskulare shkallë të parë dhe të dytë;
 • në atherosclerosis rënda;
 • sëmundjeve infektive;
 • Sëmundjet kronike në fazën akute;
 • sëmundjet e lëkurës dhe alergjitë.

Përveç kësaj, njerëzit mbi 50 vjet para se të trajnimit është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun dhe të fillojnë trajnimin me programe rehabilitimi.

Rregullat ndërtuar aqua gjimnastikë mësim

Ashtu si çdo lloj palestër, gjimnastikë uji ka rregullat dhe tiparet e stërvitje të saj. Klasë klasike gjithmonë përbëhet nga ngrohja deri (ngrohjes), dhe pjesa kryesore e vonesës. Megjithatë, duke qëndruar në një mjedis ujor bën disa rregullime të procesit të trajnimit, të cilat duhet të adresohen.


Pjesa përgatitore apo stërvitje fillon me një qëndrim të shkurtër nën një dush të ngrohtë dhe përfundon ngrohje aktive të tokës (trajnimin "thatë") dhe stërvitje në ujë. Si një të ngrohtë-up ushtrime mund të aplikojnë anim standarde, rotacionit, lunges dhe hap gjimnastikë janë të thjeshta themelore.

Pjesa kryesore duhet të zënë 80% të ushtrimit aerobic, gjatë së cilës kryhet dy fuqi dhe ushtrime kardio. Këtu janë disa lëvizje që mund të përdoren gjatë trajnimit në pishinë dhe ujë të hapur.

Lartësi këmbët

Ne duhet të qëndrojmë në ujë deri në gjoksin e tij në gjatësinë e krahut nga ana e pishinë dhe duke mbajtur një anë me dorën tuaj të majtë, të heqë gju këmbën prirje drejtë. Në nxjerr, ju duhet të tërheq këmbën e djathtë para jush, përkulem përsëri dhe të kthehet në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 16-20 herë dhe për të ndryshuar këmbë.

Ushtrimi Gërshërë

Në rrjedhën e ushtrimeve aqua-gjimnastikë punojnë muskujt e barkut dhe këmbët. Ne duhet të marrë të mbajë të pishinë skaj me këmbët drejt, këmbëve tërhoqi poshtë. Është e nevojshme për të rritur këmbët derisa ata janë paralele në fund të pishinë, ndajini mënjanë dhe të kalojnë në mënyrë që një këmbë ishte mbi tjetrin. Pas 20 repetitions e këmbë për të ndryshuar.

Ushtrimi Frog

Ju duhet të jetë në ujë mbi supet e tij, tërheq duart larg dhe vënien e tyre në sipërfaqe. Këmbën e djathtë duhet të bëj gju në kofshën ishte paralel me fund të pishinë. Pastaj ju duhet të ik nga pjesën e poshtme të këmbës majtë, ngritjen e nivelit të gjurin e djathtë. Kthehu tek pozicionin e fillimit dhe të përsëritur.

Nëse orari i klasave të duhet për të ndërtuar vetë (p.sh. pushimi), ne mund të rekomandojë programin e mëposhtëm, i projektuar për 5 ditë në javë.

 1. Trajnimi №1. Nxehet. Pjesa kryesore në një not -. 300 m Dy apo tre ushtrime forcë.
 2. Trajnimi №2. Nxehet. Pjesa kryesore - not për 40 minuta.
 3. Trajnimi №3. Nxehet. Pjesa kryesore, në formën e trajnimit forcë dhe hedhur në ujë.
 4. Trajnimi №4. Ngrohtë deri në formën e prirjeve, sulmeve dhe një seri e hedhur litar. Pjesa kryesore - not për 30 minuta.
 5. Trajnimi №5. Nxehet. Pjesa kryesore, në formën e trajnimit forcë dhe hedhur në ujë.

Rishikimet e aqua gjimnastikë

Në një studim të vizitorëve të njërit prej palestër të kryeqytetit, e cila ka punuar një kohë të gjatë juaji me të vërtetë, ka marrë disa komente në trajnim në ujë. Këtu janë disa prej tyre.

Unë jam i angazhuar në gjimnastikë e ujit për të humbur peshë pas lindjes së fëmijës. Rezultati është mbresëlënëse: minus 5 kg në muaj, organ dinjitoz pa muskujve shprehur dhe lëkurën elastike. Vetëm negative - pas shkollës shumë i uritur. Unë rekomandoj.

Ella, 24 vjeç, një nënë e re

Dua gjimnastikë, valle si dhe fushë. Por pas një viti klasa kishte për të dhënë ato, kështu që kam filluar të përparojë varices. Unë kam qenë këshilluar Zumba dhe ujit gjimnastikë në ujë. I pëlqente që të ngarkesës të mëdha, dhe efektet anësore minimale.

Ana, 35, floktar

Akvafitnes kombinuar me një vizitë në palestër. Pas trajnimit intensiv në "gjëndra" ujë ndihmon për të shërohen shpejt dhe për të eleminuar dhimbjet e muskujve. Kalorive me "djegie" të paktën kur running.

Svetlana, 32, amvise

Çdo lëvizje - kjo është jeta. Megjithatë, shumë njerëz e gjejnë veten të sëmurë, të dobët dhe të paaftë për të luajtur sportive. Gjimnastikë Uji është një mënyrë e shkëlqyer për të marrë një dozë të përditshme të trafikut pa mbingarkesat pacientit mbrapa dhe nyje. Gjëja kryesore - për të bërë hapin e parë dhe për të blerë një rroba banje të ndritshme dhe pastaj do të kthehet do të jetë zhdukur.