Mitet rutine humbje peshe dhe realiteti


Shumë vajza duke blerë një punë rutine për humbje peshe. Ne e kuptojmë ju - punë zyre, gëzimin e të blesh një makinë dhe apartament të rehatshëm nuk e shtuar aktivitetin fizik në jetën e përditshme. Pra, ose pothuajse çdo ushqim më pak normale mund të bëhet i tepërt, dhe pesha në mënyrë të pashmangshme të shtypur. Por janë blerë kardyotrenazhera Best Buy për kontrollin e peshës?

Përmbajtje

 • Rutine humbje peshe: fakte të rëndësishme
 • Si te zgjidhni një punë rutine
 • Si për të trajnuar në një punë rutine për humbje peshe
 • Siguria në punë rutine


E njëjta rrugë mund të përdoret në mënyra të ndryshme dhe shumë varet nga ndërgjegjësimi duke filluar atletëve. Dhe çfarë më mirë një punë rutine, mekanike apo elektrike?

Rutine humbje peshe: fakte të rëndësishme

Për të kuptuar, ju keni nevojë për një udhë në shtëpi apo jo, një pyetësor i thjeshtë do të ndihmojë:

 • Ju disiplinuar? Jo, jo në aspektin e punës dhe trajnimit, por në aspektin e sportit. Ju bëni disa ushtrime fizike në? A nuk e bëjnë fytyrën fajtor kur hipur në shtëpi - një projekt afatgjatë, e cila i takon vetëm që të kuptojnë, është e nevojshme për të filluar me diçka më pak të shtrenjtë. Për shembull, me ndonjë nga gjimnastikë intervalit me bloget pa pagesë video ose klasa yoga ose Pilates për humbje peshe nga atje. Para se të blesh të mëdha është e rëndësishme për të zhvilluar një zakon, përndryshe ju do të merrni rroba mjaft i shtrenjtë rrobash;
 • Çfarë është sport juaj qëllime? Përsëri, shumë vajza ngatërruar humbje peshe dhe trupin formësimin. Fundit - procesi i gjetjes shpëtoj e yndyrë. Në formën e tij të pastër përfshin çdo aktivitet fizik dhe një deficit të vogël të energjisë. Këto dy pika nuk do të ndryshojë formën e hips, jo "ashensor" mollaqe dhe bark nuk do të bëjë një top me shtypin bukur. Sorollatur treadmills ju merrni vetëm deficitin e energjisë, dhe pastaj, në qoftë se ju sinqerisht dhe në mënyrë aktive të angazhohen në "udhëheqjes" kardio, dhe mos enden lazily, Flipping përmes një revistë. Në qoftë se prioritet është formësuar më mirë blej sythe nate, një grup i peshave dhe një çift i orëve të instruktorit funksionale trajnim i cili do të mësojnë këtë për të punuar drejtë. E pra, shëndetin kardio mund të bëhet në formatin duke ecur në rrugë është pa pagesë;
 • Ju mund të kryejnë ushtrime monoton për kardio? Kjo ka kuptim për të provuar. Blej një abonim një herë në një klub palestër, të sjellë një lojtar dhe e ujit dhe shkojnë. Vënë detyrë - për të trajnuar në një punë rutine me një ritëm të moderuar në dispozicion një orë. Dështuar dhe nuk duan të ikin për mësim salsa? Ju mund të marrin trajnerin shtëpi dhe përditësimin e bibliotekë video. Vështirë? Duken më të mirë për opsione të tjera.

Dhe tani gjurmët e efektivitetit për humbje peshe. Është e thjeshtë - të jenë në gjendje të kalojnë një ditë prej 300 deri 600 kalori, kështu që - do të menaxhojë pa dieta të veçanta, dhe të vendosë problemin e tyre me peshë. Nuk mund të - do të punojë ekskluzivisht në rritjen e oreksit, dhe pesha duhet për të rregulluar një dietë të rreptë.

Si te zgjidhni një punë rutine

Shumica e tifozëve rutine përshtatshme elektrike për shtëpi. Fuqia mekanike vetëm zhvillon imitues "rastalkyvanyya." Kjo lëvizje, e cila trajnuar sprinterët. Hapi i pushtetit, shtytje kanavacë për veten e tyre, dhe të përsëritur me këmbën tjetër - jo vetëm për humbje peshe. Kur nuk është e mirë për drejtimin e një udhë mekanike do të shkojnë ngadalë dhe të japë një intensitet të veçantë të stërvitje tuaj.


Lista nuk është cilësi shumë e nevojshme që rrisin koston e një rutine për shtëpi:

 • ndërtuar në normën e zemrës. Pajisje të tilla janë të pasakta dhe të shtrembërojnë leximet e 10-20%, mundësisht fileto gjoksi më buxhetore me rrip kardio;
 • Programet e krijuara për humbje peshe. Ju ende duhet të bëjë një plan nga rregullat e zakonshme për trajnim durim, dhe programet janë zakonisht vetëm të përshtatshme për fillestar se 3-4 muajt e parë të trajnimit;
 • tharëse flokësh. Në shumicën e modeleve të shtëpisë është kapaciteti i ndryshëm, dhe nuk ka përdorimi i tij. Për të siguruar qarkullimin më të mirë të ajrit vetëm duke hapur një dritare apo punuar nga vet sistemi i ndarë në shtëpi.

Lista e cilësive të kërkuara:

 • Sistemet për të zbutur ngarkesa shoku. Të bëjë trajnimin e sigurt për nyje;
 • motor të mirë, mundësisht markë Leeson (ata janë të zhdërvjellët dhe i lehtë për të ruajtur), e cila jep fuqi të mjaftueshme;
 • varg shpejtësi nga 14 km / h, por më mirë - më shumë;
 • mundësia e heqjes së kanavacë për të simuluar lëvizjen e një kodre, dhe në mënyrë efektive të përdorura nuk tryrivnevi pista, më të avancuar, duke i lejuar për të rritur kënd nga 0 në 10%;
 • leckë gjerësia. Gjurmët e ngushta të përshtatshme vetëm mjaft e vogël, me një rritje prej jo më shumë se 160 cm, e gjerë teh, pak të ngjarë që ju do të kandidojë në plastike prek tokën, të pengohen;
 • kompaktësia. Është më mirë për të zgjedhur një model kompleks me rrota, është vetëm i përshtatshëm.

Si për të trajnuar në një punë rutine për humbje peshe

Së pari ju duhet të dini dy numra:

 • Zona juaj norma e zemrës për drejtimin aerobe. Përdorni formulën (220 - numri i viteve të plota) x 0,6-0,8;
 • Deficiti maksimal kalori. Kjo vlerë imagjinare, e cila është e vendosur nga dietën tuaj.

Për shembull, ju kurseni duke përdorur kufizim në dietë të 200 kalorive, dhe doni të mbajë një normë të shëndetshme humbje peshe - rreth 400-600 gram në javë. Pastaj një ditë duhet të krijojë një deficit prej rreth 200-300 kalorive nëpërmjet ushtrimit.

Shifra e parë e rëndësishme e mitik "zhyrospalyuvannya impuls" (kjo është një "copë" zonë aerobic në 70% të normës maksimale të zemrës), si për të përcaktuar kufijtë e pranueshme vlerat stërvitje aerobe. Është e rëndësishme, nëse ju zgjidhni një rutine apo ushtrim biçikletë. "Korridori impuls" le të mbajtur zemrën të shëndetshme dhe për të marrë ngarkesën e mjaftueshme.

E dyta ju lejon të mos për të fituar oreksin rritur dhe overtraining.
Bazuar në këtë, ne të përcaktojë se sa për të trajnuar për një javë, dhe në një seancë:

 • Nëse maksimale Zona jonë aerobic - një ecje të shpejtë, dhe afat të gjatë ne nuk e dimë se si, duhet të fokusohen në 3-4 seancave në javë, me kohëzgjatje të lartë, prej 45 në 60 minuta. Në ditët e lira - Forca e trajnimit me shtangë dore, gjimnastikë ose diçka si yoga dhe metabolizmin tuaj do të jetë mirë;
 • Nëse zonën tonë maksimal aerobic - po kalon me një shpejtësi prej 10 km / h dhe më lart, ju mund të praktikoni trajnimit shpërthyese shkurtër interval 2 herë në javë, kryerjen e fjalë për fjalë 4-6 sprint në një distancë prej 400 m, me dy-minuta pushim intervale mes tyre, 1-2 plus më sesion vraponte për sport. Përsëri, ngarkesës pushteti në ditët e lira.


Run në çdo rast, ju keni një normë e cila do të sigurojë një impuls të zonës aerobe. Kjo do të ndihmojë për të djegur më shumë kalori.

Siguria në punë rutine

Së pari ju duhet për të zotëruar teknikën e running. Ajo do të jetë ndryshe nga zakonisht. Nëse udhë që ne mund të bëjë këmbën shumë më përpara, të shtyjë përveç këmbët, dhe të fuqishëm për të ndihmuar veten me duart e tij dhe trupin gjatë një sprint në rrugën e duhur do të kandidojë një hap të vogël.

Mundohuni të vënë këmbë mbi gjerësinë e hips, nuk do të kandidojë "pemë", dmth kryerjen çorape diversitet, gishtin dhe paraqitur në përputhje. Marrë hapa të vogla, por të shpeshta në mënyrë që këmbët e tij ishin në të njëjtin avion me shpinë, jo "fluturues" në mënyrë dramatike përpara. Kjo erdhi të kërkojë aftësi, së pari kushtojnë punës së tij të trajnimit.

Asnjëherë mos fillojnë trajnimin yntervalnuyu, apo edhe të punojnë në zonën aerobic, jo rozim'yalysya. Rritja e normës së zemrës gradualisht, duke pasur parasysh trajnimin dhe të përpiqen për të hyrë në zonën e aerobic të paktën 10 minuta. Para se të hidhen në rrugën dhe drejtuar, bëni ushtrime të thjeshta të përbashkëta - rotacionin në të gjitha nyjet e trupit të 10 herë në çdo drejtim.

Dhe mos harroni se historia e këmbë për humbje peshe, e cila është më e mirë se drejtimin, është e vërtetë vetëm për personin BMI e të cilit është mbi 30 vjeç dhe të cilët deri pak nuk mund të kandidojë. Nëse urdhri "tepruar" e 3-6 kg, sportive formë të mirë, zemër të shëndoshë, nuk ka contraindications për trajnim më të forta.

Në çdo rast, para se të fillojë të kandidojë apo ecin rregullisht, të konsultoheni me një kardiolog, ortoped dhe endokrinolog në drejtim të contraindications. Një stërvitje do të ndihmojë të diversifikuar muzikë dinamike, dhe të moderuar ndër-trajnim. Trajnimi Alternate në një punë rutine me trajnim forcë për rezultate optimale.