Video Tutorials palestër për fillestar - ushtrim i thjeshtë dhe efektive për gratë


Asnjë orar sportive klubi nuk mund të përmbushin drejtimin e "Fitness për fillestar." Prandaj, çdo person, së pari vendosi të bëjë sport, mbetet në mëdyshje: çfarë drejtimi të zgjedhin se si për të përmirësuar formën, nuk dëmtojnë shëndetin. Pas një jetese aktive dhe dinjitoz, trup i hollë jo vetëm që ndikojnë në vetë-respekt, por edhe të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e jetës.

Përmbajtje

 • Si te zgjidhni një klub sportiv
 • Palestër kompani në shtëpi

Para se të zgjidhni llojin e trajnimit dhe vendit të punës (në shtëpi ose në klub), për të analizuar jo vetëm kushtet fillestare të trupit, por edhe për të vlerësuar siç duhet aftësitë e tyre.


Nëse financat lejojnë, si diversitetit dhe dialogut, si dhe vullnetin jo të mjaftueshme për ushtrime të rregullta në shtëpi, ajo është e mirë për të përdorur shërbimet e klubeve të shumta dhe studiot palestër. Ka një njeri jo vetëm të jetë në gjendje për të ndryshuar veten përmes një trajner profesionist, por edhe të marrë miq të rinj dhe të pushojnë pas një dite në sauna ose masazh.

Nëse ka pak kohë të lirë (për shembull, një fëmijë të vogël në krahë), gjendja financiare është e dobët, dhe motivimi është mjaft e fortë, atëherë ne mund të qëndrojnë në shtëpi ose në klasë trajnimi jashtë. Kjo nuk është vetëm e dobishme, por edhe shumë efektive. Gjëja kryesore - të ushtrojë rregullisht dhe të ndjekin një dietë të saktë dhe palestër fillestar ndërtesë duhet të ndihmojë për të arritur qëllimet.

Si te zgjidhni një klub sportiv për një fillestar?

Si në mesin e ndryshme të organizatave palestër zgjidhni atë që nuk është vetëm i përshtatshëm në të gjitha aspektet, por edhe të bëhet vendi ku ju doni të ktheheni? Ka disa parametra që ndikojnë në qendrën e përzgjedhjes:

 • vendndodhja e klubit;
 • çmimi;
 • Çështjet e brendshme;
 • stafi;
 • pjesa më e madhe e marrëveshjes;
 • redstavlennye drejtime.

Lokacioni është pika kyçe për të cilat ju duhet t'i kushtojë vëmendje në fillim. Sa më afër për shtëpi apo zyrë - më të mirë. Ajo do të marrë pjesë në trajnim në çdo mot, pa marrë parasysh transportit apo faktorë të tjerë. Është shumë e rëndësishme për fillestar të cilët nuk e kanë "vizatuar" në procesin e trajnimit dhe shpesh rënie klasa pas muajit të parë.

Një tjetër faktor i rëndësishëm - llojet e biletave sezonit dhe koston e tyre. Lojtarët kryesorë të tregut shpesh ofrojnë palestër kartë klub për 6 dhe 12 muaj, i cili përfshin shumë shtesa të tilla si pishinë, sauna, konsultime sportive mjeku, palestër dhe disa trende palestër.

Ju duhet të vendosni nëse doni të gjitha ose në abonim standarde mujore të një ose më shumë lloje të klasave. Përveç kësaj, ka raste kur një trajner në qendër prestigjioze palestër sëmurë "sëmundje Star", që mund të krijojnë siklet për fillestar dhe e goditi atë dëshironi të bëni. Prandaj, një studio të vogël në afërsi të shtëpisë, me një atmosferë komod, pothuajse i zakonshëm, mund të pëlqen shumë më tepër se klubi reklamohen palestër.

Momente personale, prania e të cilave duhet t'i kushtojë vëmendje entuziast palestër fillestar:

 • pastërti;
 • tharëse flokësh dhe dush;
 • dhomë dollap me kyç me dollapët individuale;
 • individualitet, dritaret dhe ajer te kondicionuar (të gjitha pozitat duhet të jenë të pranishëm);
 • ngrohje;
 • Veshje jo-shqip në dhomë që mund të pastrohen lehtë;
 • Zona Hall;
 • pije freskuese të ujit dhe gota.

Secila prej këtyre pikave është një komponent i detyrueshëm i çdo, madje edhe një klub të vogël. Nëse myk në dush dhe nuk ka dritare në dhomë, atëherë ky institucion është më mirë të mos marrin pjesë.

Çështjet që lidhen me stafin po aq e rëndësishme. Dhe në qoftë se administratori nuk shumë e rëndësishme ende mund të vuajnë, trajneri duhet jo vetëm profesionale, por njeriu i këndshëm. Këto janë cilësitë që gjithmonë ka një instruktor të mirë palestër:

 • aftësitë komunikuese dhe ndërpersonale;
 • një nivel të lartë të profesionalizmit;
 • dashuria për punën e tyre;
 • Përvoja në industrinë e palestër për të paktën një vit;
 • Dëshira për të vazhdimisht rritet dhe zhvillohet, duke vizituar konventat dhe aktivitete të tjera arsimore;
 • Disponueshmëria e arsimit special (të paktën - është studimi i trajnerëve kurseve në anatomi dhe fiziologji);
 • mirë formë fizike dhe pamja e këndshme;
 • modest.

Sport trajneri për të kaluarën nuk është një parakusht, si atletët e mira nuk bëhen gjithmonë mësues të mirë.

Sa për zonat e përfaqësuara në klub, atëherë si një palestër e përkryer për fillestar yoga, kalanetyka, Pilates, klasa të ndryshme të pushtetit, gjimnastikë uji dhe çdo lloj hyrje të nivelit të kompleksitetit gjimnastikë, vallëzimi. Në mungesë të contraindications, një muaj i rishtar të rregullt ushtrim mund të lëvizin për ngarkesa më intensive në një kravatë për fita dhe kryq. Gjëja kryesore - për të i kushtoj vëmendje për shëndetin. Nuk është një listë e contraindications absolute për të gjitha llojet e palestër dhe disa kufizime që zbatohen vetëm për disa prej tyre. Për shembull, gjimnastikë hap është i ndaluar për sëmundjet e nyjeve dhe venat me variçe, dhe gjimnastikë uji është më mirë të mos shkojnë për njerëzit me alergji dhe sëmundjet e lëkurës.


Organizimi fillestar palestër shtëpi

Praktika në shtëpi kanë një numër të avantazhe të padiskutueshme në krahasim me studimet në klub. Në shtëpi ju mund të bëni në çdo kohë të ditës apo natës, në një T-shirt të thjeshtë dhe pantallona të shkurtra, pa shpenzimet e parave për blerjen e një biletë sezonit. Sigurisht ju mund të pajisur një qoshe palestër në apartament, i cili do të kërkojë disa shpenzime. Por këto shpenzime janë një kohë dhe trajner në shtëpi gjithmonë mund të shesë atë pa nevojë. Gjëja kryesore - për t'u angazhuar në Orbitreks ose punë rutine, dhe nuk rri rrobat për ta.

Si komerciale në dispozicion, dhe web gjithmonë mund të gjeni video tutorial për fillestar palestër. Ata janë ushtrime të ndryshme, si me pajisje shtesë dhe pa atë, të gjitha grupet e muskujve. Një alternativë e madhe në shtëpinë e trajnimeve dhe të jetë në ajër të hapur (në park ose në stadium), e cila mund të plotësohet çiklizmit, not, vrapim dhe vetëm në këmbë.


Çfarë ju duhet për të filluar workouts në shtëpi dhe një palestër mini pajisur me një pajisje të veçantë ose mjeteve të improvizuara në shtëpi? Së pari ne kemi nevojë për të vënë një qëllim të veçantë, atëherë thyejnë atë në hapa të vogla (p.sh., humbni 5 kg në dy javë apo veshin një madhësi vishen më të vogël) dhe me kujdes dietën. Për një njeri që kurrë nuk shkoi në për sport, rezultatet e stresit të rregullta dhe dietë do të shihet tashmë në javën e parë të rrugës së re të jetës. Kjo është ajo që do të jetë shtysë e mirë për të vazhdojë të luajë sportive.


Dhomë në të cilën Trajnimi do të zhvillohet duhet të ventiluar mirë dhe të keni mjaft dritë natyrore. Minimumi për fillestar - një yoga mat dhe një çift i shtangë dore peshon 1-1,5 kg. Shtangë dore mund të zëvendësojë dy shishe plastike litër të mbushura me ujë.

Nëse ju mund të blejnë dhe vendi kardyotrenazher (rutine, stepper ose Orbitreks) - është vetëm gjobë, por ju mund të caktoni një goditje e lehtë në park ose një litar kërcejnë. Konsumi i energjisë kur vraponte për sport në rrugën apo në varg rrugë 700-850 kalori në orë. Litar duke kërcyer mund të humbasë, por kjo ngarkesë është e rëndë, dhe për të mbajtur atë më shumë se 1-2 minuta në një kohë në punë rishtar.

Shembull i qoshe palestër në shtëpi, të plotë me pajisje të improvizuar:

 • shishe plastike e ujit;
 • pjata letre e disponueshme (për hlaydinh);
 • Librat krupnoformatnymy (për push-ups);
 • Lartësia stol prej 15-20 cm (në vend të platformës hap);
 • shkarko fort me një peshqir;
 • Gome Fëmijët top diametër mesatar;
 • fashë elastike (në vend të kasetë-shok);
 • druri trajtuar lopatë (në vend bodybar).


Kur dikush thotë se sportive ai nuk ka kohë dhe të holla, vetëm ajo justifikon dembel e saj dhe nuk duan të llojit. Në fund të fundit, hani e drejtë, të marrë deri në fillim për një afat dhe të heqë dorë nga të hahet ëmbëlsira nuk mund të gjithë. Ajo duhet të kuptohet se të gjithë çështjen e zakonit dhe kohës. Pas dy apo tre muajve të ushtrimit të rregullt trupi vetë do të kërkojë ngarkimin, dhe ende vakt preferuar të gatshëm dhe ëmbëlsirat nuk do të shkaktojë oreksin ish. Gjëja kryesore - dëshira për të parë të mirë dhe të qëndrojnë të shëndetshme për vitet që vijnë!