Gjimnastikë për ofrimin shtatzënë siguruar të sigurt


Orari i pothuajse çdo klub palestër mund të përmbushur këtë lloj të profesionit si "gjimnastikë për gratë shtatzëna" ose llojet e tjera të trajnimit për moms të ardhmen. Popullariteti i zonave të tilla është në rritje çdo vit, si themeluar gjatë një lidhje të drejtpërdrejtë në mes të aktivitetit fizik të grave gjatë shtatzënisë, lindjes dhe se si shëndetin e fëmijës.

Përmbajtje

 • Rekomandime të përgjithshme
 • Aktiviteti fizik në faza të ndryshme të shtatzënisë

Përveç kësaj, ushtrimi i ndihmon për të shmangur kilogram panevojshme grup, paraqitja e të cilit në muajt e fundit të shtatzënisë mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si preeclampsia, preeclampsia dhe presionit të lartë të gjakut.


Para se të shkoni për të blerë një biletë në pishinë apo palestër klub duhet të konsultoheni me mjekun tuaj që mbikëqyr shtatzënisë. Në disa raste, madje edhe pa probleme të dukshme mund të jetë fshehur kërcënimin e ndërprerjes apo probleme të tjera shëndetësore.

Gjithnjë e më shumë, gratë janë të përfshirë në mënyrë aktive në sport dhe madje edhe të kandidojë në mëngjes deri në lindje. Kids në lëvizin nënat lindur fortë dhe i fuqishëm, por në qoftë se sporti nuk ishte shoqërues të vazhdueshëm gjatë gjithë jetës, kjo mund të dëmtojë sesa dobi. Megjithatë, shtrirë në shtrat dhe të hani çdo gjë në sasi të mëdha, si të padëshirueshme. E vërteta si gjithmonë qëndron diku në mes: ngarkesës duhet të jenë të rregullta dhe të realizueshme, për ajër të detyrueshëm të freskët.

Palestër për gratë shtatzëna: rekomandime të përgjithshme

Para se të filloni ndonjë mësim është e dëshirueshme që të konsultoheni me një specialist. Fakti që ka shteti kur mjeku do të rekomandojë pushim të plotë ose të zgjatur shtrat. Në një situatë e tillë do të kufizojë ushtrimin për një kohë (nganjëherë deri në lindjen e fëmijës).

Arsyet mund të jenë simptomat e mëposhtme të shtatzënisë:

 • kërcënimi i ndërprerjes, dhe rritje ton mitrës;
 • PREVIA placentë;
 • Shkëputja e parakohshme e placentës;
 • helmim gjaku të rënda;
 • preeclampsia;
 • rrjedhje e lëngut amniotik.

Në mënyrë për të minimizuar efektet negative të hypokinesia (mungesës së aktivitetit të muskujve), madje edhe ndërsa në shtrat është e rekomanduar për të kryer ushtrime të thjeshta për gratë shtatzëna: roll nga njëra anë në tjetrën, duke bërë një lëvizje rrethore në nyjet e këmbëve dhe duarve. Ajo duhet të shmangin lëvizjet e papritura dhe tendosje e muskujve të barkut.

Nëse gjendja e mësipërme mungon, në rrjedhën normale të shtatzënisë çdo grua mund të përballojë për të notuar, gjimnastikë uji, yoga për gratë shtatzëna, pilates, duke ecur dhe zonat më aktive të palestër. Për moms sportive, ka edhe një gjimnastikë të veçantë për gratë shtatzëna që kombinon elemente të thjeshta valle kardionahruzku realizueshme dhe forcë ushtrime.

Në vazhdim të çdo lloj palestër në shtëpi dhe në palestër çdo vajzë në pozitë duhet të ndjekin masat themelore të sigurisë:

 • impuls të kontrollit;
 • për të ruajtur nivelin e duhur të lëngut në trup;
 • vëmendshëm për shëndetin;
 • Shmangni risi të ndryshme sportive: në qoftë se shtatzënia gruaja nuk ishte atlet aktiv, "pozita interesante" është më mirë që të kufizojë joproduktive obscheukreplyayuschey gjimnastikë;
 • praktikë vetëm në një dhomë të ventiluar mirë apo jashtë.

Përveç kësaj, nënat e ardhshme më e mirë që të mos angazhohen në sport traumatike (hipur, ski dhe çiklizmit), eliminimin e stresit të lidhura me lëvizje të mprehta dhe të hedhje dhe kardiotrenirovky intensitet të lartë.

Një nga llojet më të mirë të aktivitetit fizik për vajzat në pozitë është trajnimi në ujë. Si rezultat i mësimeve të shkarkuar joints, forcon muskujt e barkut dhe prapa, dhe rrit elasticitetin e lëkurës dhe zvogëlon paraqitjen e celulitit. Gjëja kryesore është që të zgjidhni një pishinë të mirë dhe të qetësojë shpërtheu pas një oreks disa nxehet si zhytjeje shpesh çon në rritjen e urisë.

Yoga dhe ushtrim në fitball gjatë shtatzënisë jo vetëm të ruajë fleksibilitetin e shpinë dhe lëvizshmërinë e përbashkët, por edhe të japë paqe e mendjes, pavarësisht nga faktorët e jashtëm. Avantazhi i madh i yoga është se ajo mund të praktikohet deri lindja përjashtuar asanas ndaluara.

Aktiviteti fizik në faza të ndryshme të shtatzënisë

Edhe në mungesë të contraindications përgjithshme të sportit duhet të marrë parasysh ndryshimet në trup që ndodhin gjatë tri periudhave të shtatzënisë - trimesters. Çdo periudhë ka karakteristikat e veta që duhet të merren për gjimnastikë për gratë shtatzëna.

Tremujori i parë

Tre muajt e parë të shtatzënisë është shumë e rëndësishme sepse ajo është koha formuar të gjitha organet kryesore të fëmijës. Përveç kësaj, gjatë kësaj periudhe nënat e ardhshme shpesh përgjuar manifestime negative të tilla si sëmundje në mëngjes dhe marramendje.

Shkencëtarët kanë vërtetuar se ushtrimi i rregullt për gratë shtatzëna në 1 tremujor ndihmën reduktojnë ndjeshëm siklet dhe për të lehtësuar më tej qëndrojnë në "pozitë interesante".

Nëse një grua është i trajnuar vazhdimisht të shtatzënisë dhe nuk ka contraindications, ajo mund të kursejnë ngarkesa në pothuajse të njëjtin nivel të. Formësimin, vallëzimi, gjimnastikë, klasa forcë, Pilates - këto klasa mund të vizitohen, por me pak rregullime.

Për shembull, ajo është më mirë për të braktisur e gjimnastikë hap dhe për të zvogëluar barrën mbi shtypin. Është zakon i rëndësishëm për të marrë frymë si duhet, si frymëmarrje të gabuar mund të provokojë probleme me furnizimin me gjak të fetusit.


Ata të cilët nuk janë një tifoz i madh i sportit nuk është e rekomanduar për të detyruar ritmin, dhe regjistrohen në pishinë ose ecje të kushtojnë të paktën 30-45 minuta çdo ditë. Në fund të ecin ju mund të bëni disa ushtrime të thjeshta për të forcuar muskujt e hips, mbrapa dhe zhdrejtë muskujt e barkut.

Tremujorit të dytë

Gjysma e dytë e shtatzënisë është konsideruar në përgjithësi "periudha e artë", kur stomaku nuk është ende ndërhyjnë në mënyrë aktive lëvizin, dhe efektet negative të tre muajt e parë tashmë u tërhoq. Ushtrimet për gratë shtatzëna në tremujorin e 2 nuk duhet të përmbajë gjarpërues, shpatet e mprehta dhe këmbët mahi apo armëve (sidomos me pesha). Si një pozicion pozicion fillestar më të mirë për të zgjedhur theksin në gjunjë dhe duart (armëve) ose në anën, por ushtrimi në pozicionin e shtrirë në shpinë mundësisht të fshihen.

Në palestër rregullt nuk është e nevojshme për të shpenzuar shumë kohë. Për shembull, kompleksi vijim merr vetëm 20 minuta dhe disa edhe të forcojë grupe të mëdha muskujve. Çdo ushtrim duhet të kryejë 1-2 grupe të 8-16 repetitions me një pauzë në mes grupe për 1 minutë.

Disa ushtrime të thjeshta për gratë shtatzëna (2 afat):

 1. Squats në pliye. Ne kemi nevojë për të vënë këmbë më të gjerë se sa supet, bërrylat zgjeruar, dhe për ruajtjen e ekuilibrit të rrinë dorën në karrige e tij. Në këtë pozicion, ju duhet të kryejë squats aq të ulët sa të jetë e mundur. Pliye dhe forcuar muskujt e hips, mollaqe dhe prapa.

 2. Këmbë Mahi nga një pozicion të prirur. Ju duhet të shtrihen në anën tuaj, fund prirje këmbë dhe të shpjegoj të lartë. Ju duhet së pari të plotësoni disa ascents këmbën e sipërme, pastaj të rregullojmë atë në peshë dhe të tërheqë atë më të ulët (tashmë straightened) këmbë. Ndryshojë mënyrën. Mahi të tilla të shkëlqyera të forcuar muskujt dhe anën e brendshme të kofshës.

 3. Planck. Ajo duhet të mbahet në shirita pozitën në gishtërinjtë tuaj dhe parakrahët disa cikle të frymëmarrjes, pauzë dhe të përsëritur ushtrimin. Planck do të forcojë muskujt e mbrapa, abs dhe të armëve.

Tremujorin e tretë

Në pjesën e tretë të shtatzanisë nëna shtatzënë kufizuar lëvizshmërisë, ndryshime ecje për shkak të zhvendosjes së qendrës së gravitetit, të bëhet e vështirë për të përkulem. Megjithatë, kjo nuk është një arsye për të braktisur Messenger stërvitje. Ushtrime për shtatzëninë tremujorit 3 mund të kryhet duke përdorur një top të madh - feetball. Këtu janë disa prej tyre:

 1. Ulur në fytbole, këmbët gjerësi shpatullave larg, për të "nxjerrë" një rreth hips në drejtime të ndryshme.

 2. Qëndruar në të njëjtën pozitë fillestare për të kryer një seri e shpatet në anën.

 3. Pozicioni fillestar është i njëjtë, pëllëmbët palosur në nivelin e gjoksit, bërrylat anash rezervuara. Nevoja për të shtrydh duart, lodhje muskujt gjoks, zgjatem për disa sekonda dhe relaksohuni.

Këto klasa mund të vazhdojnë deri në dorëzimin në qoftë se nuk contraindications. Gjithashtu preferohet më shumë se sa në këmbë dhe pishinë deri në 36 javë.


Rregulli kryesor i një shtatzëni të lumtur - një ndjenjë e përgjegjësisë jo vetëm për jetën e tij, por për jetën e fëmijës së palindur. Jo, madje edhe mjeku më profesionale nuk mund të mbahen përgjegjës për njëqind shëndetin përqind nënës dhe fëmijës së saj.

Sepse të gjitha nëntë muaj e pritjes emocionuese duhet të vëmendshëm për trupin tuaj dhe mos harroni në lidhje me ushqim të shëndetshëm, humor të mirë dhe lëvizje të rregullt. Në këtë rast, të lehta dhe të qëndrueshme lindjes fëmija do të jetë shpërblimi i vërtetë për durim dhe vetë-disiplinës.