Gjimnastikë për shpinë parandalimit mirë e dhimbje prapa


Gjatë gjithë jetës së tij përsëri ndjehet rritur ngarkesën si pasojë e bipedalism si ushtrime për shpinë duhet të jetë i pranishëm në jetën e përditshme.

Përmbajtje

 • Shkaqet kryesore të problemeve me shpinë
 • Kundërindikimet për trajnim
 • Ushtrimet për të shtrihet shpinë

Pothuajse të gjithë mund të përballojë një aktivitet të veçantë fizik, varësisht nga mosha dhe gjendja shëndetësore. Ka shumë metoda të parandalimit dhe trajtimit trajnimit, bazuar në parimet e tërheqje dhe mobilizimit.


Shkaqet kryesore të problemeve me shpinë

Të ballafaquar me dhimbje në shpinë ose qafë, personi kryesisht shkon te mjeku. Ai parashikon një listë të barnave, anti-inflamator dhe dhimbje. Më shpesh ajo të zgjidhë problemin vetëm për një kohë, ndërsa shkaku mbetet.

Pas një kohë situata në përsëritet përsëri dhe duhet të shkoni te mjeku. Për të shmangur një kthesë të tillë më të nevojshme jo vetëm diagnozën kompetent, por i rregullt shtrihen mbrapa muskujt dhe një ndryshim të plotë të jetesës.

Faktorët që çojnë në dhimbje në shpinë:

 • ndryshimet strukturore dhe trauma (spondylosis, osteokondroza, herniation disk intervertebral, thyerje, të çara, spondylolisthesis);
 • inflamacion dhe sëmundjet ngjitëse (artrit të natyrave të ndryshme, sëmundje Bechterew, osteomielit, tuberkulozi);
 • metabolike (osteoporosis);
 • tumoreve në disa organeve të brendshme me metastases;
 • Dëmi për muskujt dhe ligaments tendosje;
 • sëmundje vaskulare dhe zemrës;
 • mënyrë jetese të sëmurë, të çojnë në shkelje të sjellje.

Shumica e ndryshimeve patologjike që janë shkaqet e dhimbjes, shpinë prirur mesit, sidomos zonjat. Kjo është për shkak të veçantive të fiziologjisë dhe duhet të mbajnë pasardhës.

Mungesa e ushtrimit, stërvitje e tepruar, ekspozimi i zgjatur në këmbë (shitësi dhe floktar - tradicionalisht profesionet femra), puna në kopsht pa straightening prapa, trashje, hormon-i tradhtisë, shtatzënisë - kjo nuk është një listë të plotë të faktorëve që provokojnë dhimbjen mbrapa.

Në raste të tilla është e nevojshme për të parë se si përgjegjësitë e tyre të përditshme dhe qëndrimet për aktivitet fizik. Duhur shtrihen në shpinë duke përdorur pajisje të posaçme dhe pa, forcimin e ushtrimeve, fle në një sipërfaqe të fortë, vizita në banjë ose sauna - këto janë teknika që të zvogëlojë dhimbjen, muskujt vrullshëm shtrirë dhe ligaments dhe të hequr inflamacion në indet periarticular.

Kundërindikimet për trajnim

Para se të filloni kursin, ju keni për të përfunduar diagnoza dhe të konsultohet me një mjek si ka një numër të contraindications relative dhe absolute në përdorimin e kinesitherapy (trajtimi i lëvizjes).

Kundërindikimet Aferm:

 • operacioni i kohëve të fundit mbi shpinë, nyjeve dhe muskujt;
 • dëmtime të rënda përfshijnë thyerje dhe ruptures e muskujve dhe ligamenteve;
 • pengues sëmundje pulmonare;
 • zemra të rënda dhe sëmundje vaskulare (sulmi në zemër, hipertension);
 • hepatike dhe dështimi i veshkave;
 • diabet të rënda;
 • Sëmundjet e komplikuara ind lidhës;
 • inflamacion akut;
 • tumoret e sistemit muskulor të ndonjë natyre.

Duke contraindications absolute për të tërhequr shpinë përfshijnë dhimbje kur kryejnë ushtrime, trombozë malinje tumor. Përveç kësaj, ka një numër të kufizimeve në lëvizje që janë të pranishme në sëmundje të caktuara të shtyllës kurrizore.

Për shembull, osteokondroza ryvkovye lëvizje të mprehta dhe të padëshiruar, duke kërcyer, dridhje dhe gjarpërues përgjatë boshtit gjatësor të shtyllës kurrizore. Ngarkesa të tilla të shkaktojë presion brenda e disqe intervertebral dhe compressing ato më tej. Me kalimin e kohës, mund të ketë kufizime dhe hernia. Gjithashtu kundërindikuar drejtimin dhe shumicën e llojeve të gjimnastikë (përveç aqua gjimnastikë).

Ushtrimet për të shtrihet shpinë

Nxjerrjen duhet të kryhet çdo ditë për 15-30 minuta, nëse është e mundur, madje edhe disa herë në ditë. Për shtrihen trajnerëve kraharorit dhe mesit Shumë rekomandojmë varur në bar, por kjo metodë nuk është shumë e mirë për disa arsye. Së pari, duart shpejt lodhur, e cila redukton punësimin kohë. Së dyti, një efekt i tillë mund të jetë shumë agresive. Në mënyrë më mirë të përdorur pajisje të tjera ndihmëse, që është lehtësisht i përshtatshëm për përdorim në vend.

Bordi Evminova (punishte barnash në spital Evminova) - një imitues për shtrihen në shpinë №1. Kjo është një bord i cili është i bashkangjitur në mur dhe ka një të trajtojë të veçantë. Këndi imitues vend mund të ndryshojnë në varësi të qëllimit primar të punësimit. Në punishte barnash në spital jo vetëm që mund të ul receptorin e telefonit, por të kryejnë ushtrime të ndryshme. Rezultat i trajnimit të shfaqet pas disa javë - janë dhimbje, përmirëson shëndetin, kthehet lëvizshmërinë.

Ekstrakt shpinë mund të jetë bërë me zhvillimet e reja në fushën e pajisjeve të trajnimit rehabilitimit - pajisje profilaksi. Profilaksis përbëhet nga dy pjesë: baza me rrip malin dhe pllaka të përkulura, të cilat mund të kenë yholchatuyu ose ballpoint sipërfaqe. Gjithashtu, pjatë mund të kthehet anë të qetë dhe të rregulluar madhësinë e kthese.

Imitues është e rekomanduar për të përdorur për të tërhequr gënjyer, të kryejë një numër të ushtrimeve për të gjitha grupet e muskujve të përdorur si një qëndrim në një pozicion ulur (karrige zyre, makinë). Përveç kësaj, pjatë gjilpërë mund të ecin, e cila është një shputë e rrafshët e madhe parandalimi.

Në pozicion të prirur Profilaksis duhet të lëvizë gradualisht përgjatë shpinë nga mesit të qafës së mitrës, duke ndaluar në çdo pozitë disa minuta. Kjo do të arrihet relaksim të thellë të muskujt e mbrapa dhe tërheq shpinë. Më shumë përdorues të avancuara mund të përdorni imitues për të kryer lëvizjet në këmbë origjinale, të shtrirë në shpinë të tij, stomak apo krah.

Relaksimi e pasme mund të arrihet duke përdorur ushtrime të shtrihen në shpinë, pa pajisje shtesë. Këtu janë disa prej tyre.

"Rezulton." Pozicionin e fillimit: shtrirë në shpinë, këmbët prirje. Ajo duhet të zgjerohet gjunjët në një anë dhe për të marrë dorën e kundërt dhe shtrirje. Ndryshimi drejtim dhe të përsëritur.

"Shallows". Duke filluar pozicion: të tilla si në ushtrimin e mëparshëm. Ju duhet të tërheq gju në stomak, shtrëngoj duart e tyre dhe të shkojnë në kurriz.

"Cobra". Pozicionin e fillimit: shtrirë në barkun e tij. Ne kemi nevojë për të rritur pjesën e sipërme të trupit ndaj armëve dhe të kthehet e drejta e parë kokë, pastaj u largua.

Çelësi kryesor për trajtim të suksesshëm është rregullsia e trajnimit dhe korrektësinë e shtrihen ushtrime shpinë. Njëri nuk duhet të harrojmë muskujt e barkut, krahët dhe këmbët. Zhvillimi i tyre i plotë do të përmirësojë qarkullimin e gjakut, rrisin forcën dhe fleksibilitetin e trupit të njeriut. Gjëja kryesore - të drejtën dozë ngarkimit dhe e konsiderojnë contraindications.

Çdo sëmundje kronike kërkon trajtim jo vetëm mjekësor, por një ndryshim të plotë të jetesës. Në disa raste, ushtrime të rregullta për shëndetin kurrizore mund të bëjë shumë më tepër se pilula dhe injeksione. Nis një "kujdes" qëndron prapa në fillim, por gjendja e rrezikshme mund të parandalohet dhe për të shmangur dhimbjen.