Si për të marrë proteina hirrë


Sport dhe jetese aktive, trajnim dhe stërvitje, kujdesit personal dhe të ushqyerit e duhur - këto koncepte që lidhen me njerëzit e suksesshëm do të qëllimeve dhe të punojnë në to.

Përmbajtje

 • Çfarë është çdo proteina hirrë
 • Çfarë është proteina hirrë është më e mirë?
 • Si për të marrë proteina hirrë

Duke folur për sport dhe aktivitete fizike, ju nuk mund të humbasë një moment kaq të rëndësishëm si

Proteina Whey thatë përqendruar përzierje të, ashtuquajtura proteinat globulare speciale të prodhuara nga qumështi stvorazhyvanyya; përmirësuar ndjeshëm dhe të rafinuar qumësht. Produkt - pluhurat shpjegueshëm dhe dridhet.sportive të ushqyerit. Sot vëmendja jonë përfaqësuar një përzgjedhje të konsiderueshme të shtojcave të veçanta proteinave të dizajnuara për të rritur në masë të muskujve, humbje peshe, trupin përmirësuar lehtësim dhe muskujt për të rregulluar dietë dhe të plotësoni në aminoacide të humbur në trup dhe proteina.


Ajo është përdorur në këtë sport të energjisë për ndërtimin e muskujve, mungesa e proteinave në dietë, si dhe ushqimi i shëndetshëm përfshin përfshirjen e proteinave në dietë si jashtëzakonisht ushqime të dobishme.

Whey protein izoluar është bioavailability e formën e saj. Hirrë proteina - një mjet i madh për sportive të ushqyerit, dhe të përdorin si një burim shtesë të ushqyesve, minerale dhe aminoacidet. Por, si me çdo produkt, përdorimi më i mirë i proteinave kombinuar me një qasje kompetent në sasi të arsyeshme. Proteina nuk është e kundërindikuar për përdorim edhe fëmijët. Të gjitha frika e një produkt të ri për tregun e brendshëm në lidhje me injorancën dhe identifikimin e shtojcave proteinike steroide. Parimi i funksionimit dhe përbërja e këtyre substancave krejtësisht të ndryshme, kështu që është e produkteve të krejtësisht të pangjashëm

Çfarë është çdo proteina hirrë

Përbërja e proteinave hirrë mund të formulohet në një fjali: "Amino Acidet dhe substanca të cilat ndihmojnë për të krijuar volum, dendësia, dhe shije të mirë."

Perberja e proteinës perfundimtar përfshijnë:

 • beta-laktoglobulin (~ 65%);
 • laktalbumyn alfa (~ 25%);
 • serum albumine (~ 8%);
 • amino acid lactose imunoglobulinave.

Dallimi në llojet e proteinave është obrabot

prodhimin dhe proteina filtrim. Në shitje vjen në format e mëposhtme:

 1. përqendrohen (WPC): Nivel i ulët i pastrimit, kështu që si pjesë e një sasi të vogël të kolesterolit dhe yndyrave; substanca biologjikisht aktive dhe lactose në 30%;
 2. izoluar (WPI): Pastruar më të mirë, shtojcave dietike shpërndani - më shumë se 90%;
 3. hidrolizate (WPH): E shtojcave më të tretshëm dhe me cilësi të lartë në këtë moment - produkt më të mirë të këtij emërimi, mungon - e shtrenjtë dhe pa shije.

Proteina kazeinë - Një fraksionet e dendura proteina, zinxhirët e gjatë të molekulave dhe një qëllim shumë të veçantë. Kazeinë është e nevojshme për ata që kanë kohë të gjatë mbeti pa pushtet dhe të detyruar në këtë mënyrë për të mbështetur anabolism. Proteina kazeinë është quajtur proteina "të ngadaltë", pasi ajo është tretur për 6 orë.

Kazeinë - është proteina kryesore dhe më e komplikuar në qumësht. Ajo precipiton në qumësht skisanie. Saj marrin edhe metodë të veçantë të filtrimit. Proteina kazeinë përmban një sasi të lartë të aminoacidet dhe për të siguruar nivelin e tyre të qëndrueshëm dhe optimale të lartë në gjak. Siç e dini, aminoacidet - energji për indet e muskujve dhe pa to është sinteza e pamundur proteinave vitale në qelizat. Përveç kësaj, proteina kazeinë pengon procesin katabolizmin, eliminon urinë dhe ndihmon të djegur trupin yndyrë.

Proteina vezë konsiderohet e pastër dhe lehtësisht të tretshëm, por është mjaft i shtrenjtë dhe sinqerisht nevkusen. Proteina vezë është konsideruar të jetë diku në mes kazeinë dhe proteina hirrë dhe tretshëm mesatare - 3 orë.

Ai gjithashtu përmban një numër të aminoacidet të dobishme dhe të ndikojë pozitivisht në rritjen e mases muskulore për shkak të rritjes së përmbajtjes së proteinave globulare. Veza mënyrë Proteina për të marrë të bardhë veze të ngrira në një temperaturë të caktuar, tharje dhe ngrohje. Një tjetër emër i përbashkët i proteinave vezë - albumin.

Proteina Multykomponentnyh - Ky kompleks i proteinave, ose një lloj përzierje e llojeve të ndryshme të proteinave janë të larta në amino acide. Struktura e saj është domosdoshmërisht proteina hirrë, proteina kazeinë dhe, nganjëherë, për të rritur përqendrimin e përzierje, proteina vezë.

Të gjitha përzierje e rrallë e proteine ​​soje. Për shkak të dy mendimeve rreth përfitimeve të saj dhe dëmet, ne e konsiderojmë vetëm proteinat ekskluzivisht efikasitetit.

Proteina nga serum quajtur proteina "të shpejtë". Shpejtësia e ndarjes së saj dhe të përthithjes në trup - jo më shumë se 40 minuta. Është e domosdoshme për ndërtimin e muskujve dhe prodhimin e sportive efektive produkteve të ushqyerit në përgjithësi. Ajo është prodhuar në filtrimit të qumështit në një mënyrë të veçantë.

Si rezultat i gatshëm Proteina Whey mban të gjitha mineralet e vlefshme e qumështit - peptides, albumina, imunoglobulinave dhe laktohlobulyn. Me mbetjeve lactose në përbërjen e përgatitur produktin e saj e proteinave ka një shije të këndshme.

Proteina është me shpejtësi dhe plotësisht të zhytur, kështu që për një sërë mases muskulore është e dëshirueshme për të marrë atë menjëherë pas trajnimit, të cilat menjëherë do të stimulojnë muskujt. Përparësia e proteinave hirrë para multykomponentnyh qëndron në aftësinë e saj për të shpejt të krijuar pishinë të lartë të aminoacideve në gjak. A pik përqendrimi i amino acideve është një balanca pozitiv azot, e cila është e domosdoshme per sintezen e strukturave të reja proteinave.

Një duhet të nxjerrë në pah një nga vetitë më të vlefshme të proteinave - rrit nivelet e glutathione, një antioxidant thelbësor. Me kombinimin e tre aminoacidet: glutamine, cisteina dhe glycine, janë nxjerrë toksina, metalet e rënda dhe radikalët pezulluar procesin dhe manifestimin e shumë sëmundjeve plakjes.

Glutathione është prodhuar nga trupi, por në situata të vështira, të cilat përfshijnë: stres dhe lodhje, mjedisi i keq, zakone të këqija dhe përkeqësimi i sëmundjeve kronike; - Çdo gjë çka hasim çdo ditë, zvogëlon kapacitetin glutathione reduktiv dhe përkeqësimin e qelizave. Prandaj është e rëndësishme për të ruajtur nivelin e duhur të substancave të dobishme, në mënyrë të konsiderueshme kontribuon në çfarë konsumin shtesë të proteinave në proteina hirrë.

Çfarë është proteina hirrë është më e mirë?

Nuk ka asnjë përgjigje të vetme në pyetjen se proteina hirrë është më e mirë atje. Në hirrë më popullore si e këtij shkrimi është produkt i proteinave pastër. Arsyeja - jo për ndonjë produkt superyakosti, dhe se ajo është e lirë. Pak pas tij kompanitë e ushqimit Hard Body, gjenetike Labs, dhe udhëheqësit e klasik të tregut SAN, Bsn, ON.


Në Kanada (ku jeton dhe është rilindur autor) popullsia femër preferon produkte të specializuara:

 • Serum furnizuar bizzy dietën e saj;
 • Produktet e kompanisë Gym Angel;
 • Varg i specializuar i Labrada, të lëshuar në lidhje me modelin Jamie Izon
 • Udhëheqësit gjithashtu kompani lokale Nutrabolics, dhe produktet Mutant masive.

Në fakt, gratë proteina padallueshëm nga "mashkulli" thjesht të promovuar modelin e tyre të njohur, dhe prania e thjeshtë e produkteve të tilla sugjeron një vëmendje prodhues në audiencë të synuar të rëndësishëm.

Si për të marrë proteina hirrë?

Zakonisht përgjigje për mënyrën se si për të marrë proteina hirrë varet nga qëllimi. "Pesha" e të ndërhyjnë me lëngje dhe rrip, dhe merr 2-3 racione në ditë. Në "tharje" - duke izoluar dhe mos pi qumësht pas ushtrimit dhe karbohidrateve, ose t'i zëvendësojë një ose dy vakte. Ky rregull i përgjithshëm varet nga specifikat e atletëve dietë.

Për asimilimin më të mirë në trup Whey Protein është e rekomanduar për të marrë një ditë disa orë para se të trajnimit. Proteina kazeinë është më i tretshëm gjatë natës.


Trupi merr energji nga të shpejtë "të shpejtë" proteinave hirrë dhe proteina efekt mbushje zgjatet nga "ngadalësuar" kazeinë. Ky është parimi bazë i veprimit kompleks proteinave multykomponentnoho që ushqen trupin tuaj me amino acidet esenciale dhe proteina për të gjithë ditën. Dhe, siç u përmend më herët, siguron një proces të vazhdueshëm të djegur yndyrë të tepërt trupore, rritje të duhur dhe formimin e muskujve.

Proteina është përdorur dhe me qëllimin e kundërt - domethënë, për të reduktuar peshën si dietë shtesë. Proteina miratuar pas ushtrimit për të ruajtur në masë të muskujve lejon një deficit të kalorive. Proteina Miratimi koktej para shtrat do ngrënie e madhe alternativë për ata që dëshirojnë për të humbur peshë. Çelësi për këtë udhë si veshkat - proteina neto në sasi të larta është shumë e dëmshme për trupin.

Përveç nga atletët për ushqim, e përdorur si një mjet shtesë në kanceri, HIV, sëmundjet autoimune, stresi kronik, hepatiti, normalizes presionin e gjakut, rrit normën e serotonin në fatin e trurit dhe përmirëson shëndetin. Studim shumta eksploruar material mineral i protein aminoacidet dhe efektin e tyre në njerëz me përfshirje rregullt në dietë në formën e pastruar proteinave shtrëngon proteinë.

Proteina luan një rol jetik në reagimet e rëndësishme biokimike në nivel qelizor dhe pozitivisht ndikon në metabolizmin e trupit dhe sistemit nervor. Nga procesi biokimike vlen rigjenerimin e qelizave, përmes së cilës përmirëson gjendjen e përgjithshme të eshtrave, të përbashkët dhe kërc, të lëkurës, flokëve dhe pjatë gozhdë.

Prandaj proteina multykomponentnyh rekomandohet jo vetëm për sportive të ushqyerit, por edhe për një dietë të shëndetshme ditore si një ushqim shtues. Ky produkt në mënyrë të barabartë të dobishme dhe efektive për burra të zakonshëm dhe gratë që dëshirojnë për të përmirësuar cilësisht shëndetin dhe pamjen, dhe profesionistëve në sport dhe arritjet sportive.