Callanetics për humbje peshe shpejtë duke u shpëtoj kg shtesë


Një çift i dekada më parë humbje peshe callanetics ishte një zbulim në botën e palestër shëndetësor.

Gjatë ekzistencës së saj, "gjimnastikë dispozita të pakëndshme" (si amerikanët e quajnë atë) ka fituar mijëra tifozë në të gjithë botën për shkak të metodologjisë unike e mjekut amerikan Callan Pinkney. Duke pasur probleme me figurën e saj, ajo ka zhvilluar një seri ushtrimesh janë femra ideale.

Përmbajtje

 • Teknika
 • Një grup i thjeshtë i ushtrime callanetics
 • Shqyrtime dhe komentet

Në fakt humbje peshe, callanetics zotëron dhe efekti rinovimin në trup. Gjatë orëve ka fleksibilitet në nyje, përmirëson qarkullimin e gjakut në organet e legenit, rrit imunitetin, celuliti zhduken, dhe humor të mirë është një shoqërues i vazhdueshëm i grave.


Teknika

Si ritmin e ushtrimeve gjimnastikë callanetics pak si Pilates. Lëvizjet e qetë, të kryera në një ritëm të qetë. Një trajnim i tillë do të kënaqë dashamirët e ushtrimeve të ngadaltë me koordinim të thjeshtë pakomplikuar. Autori argumenton teknika që seanca një orë kallanetykoy performancë të barabartë në 24 orë gjimnastikë klasike.

Megjithatë gjimnastikë ka shumë contraindications për arsye shëndetësore, të tilla si sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe problemet me nyje. Kundërindikimet për callanetics pothuajse jo-ekzistente, si në procesin e krijimit të figurë të bukur shkon pa ngarkesa intensive "shoku".

Avantazhet përfundimtare "Dispozitat gjimnastikë të çuditshme":

 • për shkak të thjeshtësisë dhe aksesit e një grup të madh të videos trajnimit paraqitur në internet;
 • Ushtrime statike mund të zvogëlojë herë trajnimit trauma në krahasim me llojet e tjera të palestër;
 • efikasitet të lartë dhe ndikim pozitiv në formën;
 • Metoda Callanetics përfshin përdorimin e ushtrimeve komplekse që përfshijnë të gjitha grupet e muskujve në trupin e njeriut;
 • Prania minimale e contraindications dhe kufizimet e moshës.

Për të filluar trajnimin klubit opsional palestër dhe qendër sportive. Të mjaftueshme për të blerë një klasë mat, formë të përshtatshme dhe të përfshijë CD me muzikën tuaj të preferuar. Në muajt e ngrohtë, ju mund të rrisë efektivitetin e klasave, duke lëvizur ato në ajër të pastër. Ata që për disa arsye nuk duan për të trajnuar në mënyrë të pavarur, ne mund të rekomandojë klubit palestër. Callanetics referohet zonave të përbashkëta për shkak të vështirësive kur zgjedh një vend për klasa nuk lindin.

Efektiviteti i metodave për humbje peshe, askush në dyshim. Megjithatë, shtrohet pyetja se pse orën ngarkesa intensive rraskapitëse nuk i japin rezultat të tillë, siç 01:00 qetë ushtrime Callanetics? Përgjigja është fare e thjeshtë: në trajnim janë të vogla, muskujt të vendosura thellë. Ky efekt përshpejton metabolizmin e trupit dhe stimulon konsumin shtesë të energjisë. Prandaj humbje peshe pa rritjen më të madhe të muskujve.

Një tjetër avantazh i padiskutueshëm është përdorimi i gjimnastikës lëvizjes kombinuar për të gjitha grupet e muskujve. Në llojet e tjera të palestër shpesh janë vetëm disa muskuj të mëdha që disi redukton efikasitetin e trajnimit.

Gjatë klasa kallanetykoy në dy ose tre javë trupi do të fillojë ndryshime pozitive:

të ulur dhimbjet në të ulët mbrapa, qafën dhe nyje e lidhur me stilin e jetës;

 • përmirësuar sjellje;
 • të përshpejtojë metabolizmin;
 • do të fillojë të ulet pesha;
 • vijnë në muskujt ton;
 • lëkura bëhet e duhur, uljen pamjen e celulitit;
 • do të intensifikojë shkallën e fleksibilitetit dhe lëvizshmërisë së përbashkët.

Një grup i thjeshtë i ushtrime callanetics

Para se të filloni trajnimin, ju duhet të mësoni disa rregulla, zbatimi i të cilave do të bëjnë mësime më të efektshme:

 • ngarkesës duhet të rritet gradualisht, duke shmangur ndjesi shumë të dhimbshme në muskuj;
 • Shmangni frymë vonesat;
 • nuk presin rezultate të menjëhershme, si në ditët e para një peshë të vogël mund të rritet;
 • callanetics për fillestar duhet të kryhet nën drejtimin e një instruktor me përvojë ose një video të trajnimit për të parandaluar gabimet në ushtrime teknikë;
 • rregullat e të ushqyerit e mirë dhe gjumë nuk është anuluar, kështu që ata duhet të ndjekin gjatë çdo sportive dhe palestër;
 • në qoftë se ju të filloni të trajnimit "pryyidatysya" mundësisht jo t'i hedhin, dhe të përpiqemi për të kombinuar Pilates ose yoga.

Në total janë tridhjetë ushtrime Callanetics, të cilat janë të ndarë në 7 grupe në varësi të këtyre muskujve të cilin ato janë të drejtuara. Çdo stërvitje duhet të fillojë me një të ngrohtë-up, e cila mund të jetë lëvizjet si të thjeshta rastyahyvayuschyh, rotacionet dhe prirjet, dhe vetëm pas kësaj duhet të shkoni për të principalit.

Si një shembull, një ushtrim për çdo pjesë të trupit. Ky 15-minuta gjimnastikë mundësisht kryhet në vend të ushtrimeve në mëngjes, dhe kur ka kohë të lirë - të kryer një gamë të plotë.

Ushtrimi për një bark të sheshtë

Pozicionin e fillimit - të shtrirë në dysheme, këmbët ngriti duart tuaja rrokje kofshës, kokën dhe supet tërhequr deri në gjunjë. Pastaj, këmbët e saj, figurë lëvizje, ndiqni pjesën e sipërme të trupit me një amplitudë prej 20-30 cm. Përsëriteni të paktën njëqind herë. Nëse në fillim të ketë vështirësi, ju mund të bëj këmbët në gjunjë.

Ushtrimi për këmbët hollë

Pozicionin e fillimit - këmbë, këmbë të drejtë dhe qëndron në anën e pasme e karrige. Ajo duhet të ngrenë duart dhe këmbët për të kryer anim, të përsëritur të paktën 50 herë dhe këmbë të ndryshojë.

Ushtrimi për mollaqe

Pozicionin e fillimit - gjunjëzuar ballë për një karrige, trupi tilted pak mbrapa. Ne duhet ngadalë të rritur gju tuaj të majtë dhe larg, dhe pas pesë sekonda shkëput nga dyshemeja dhe këmbë. Të përsëritur të paktën 50 herë për secilën këmbës.

Shtrihen ushtrime №1

Pozicionin e fillimit - të shtrirë në dysheme, mjekër shtrirë në tavan. Ne duhet të ngrejë këmbën dhe të shtrëngoj duart e saj, tërheq në gjoks, shpjegoj. Të përsëritur të paktën 50 herë në çdo këmbës.

Shtrihen ushtrime №2

Pozicionin e fillimit - në këmbë fytyrën në një karrige, duart e tij janë në anën e pasme. Ju duhet të përkulem përpara me armë drejt, të ngrejë këmbën prirje në gju, shtrirje mollaqe duke i shtyrë legen përpara. Kryen 50 herë për çdo këmbë.


Pavarësisht thjeshtësi në dukje, duke bërë kallanetykoy kanë mjaft përvojë të madhe. Pra, nuk do të kërkojë për të zbatuar 50-100 repetitions, por më të mirë për të filluar me një sasi minimale - 15-20 herë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ka një problem me shëndetin. Madje edhe në një drejtim të tillë që callanetics disa kufizime ende janë:

 • Sistemi kardiovaskular;
 • procedurat post-operative për një vit;
 • Periudha pas seksion cezariane në një vit;
 • probleme serioze vizion, kirurgji sy;
 • astma dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes;
 • në sëmundjet e shpinë e nevojshme për të vendosur kufizime në disa ushtrime (p.sh., duke e kthyer);
 • Prania e hemorroide dhe venat me variçe të vendosë një ndalim mbi squatting.

Shqyrtime dhe komentet

Autori, juaji me të vërtetë, shumë vjet ka punuar me instruktor palestër në një rrjet të madh të klubeve palestër. Studimet e kryera statistikore atje. Këtu janë disa komente nga studimi ynë mbi callanetics:

"Unë jam i angazhuar kallanetykoy më shumë se një vit, nganjëherë kombinuar me një vizitë në yoga. Gjatë kësaj kohe unë jo vetëm që ka humbur peshë prej 15 kg, por është bërë më fleksibël. Më pëlqen mungesa e kardionahruzok intensive dhe ushtrime të lehtë. Gjimnastikë mëhershme ndjerë siklet për shkak të vështirësisë në frymëmarrje, dhe tani të marrë kënaqësi nga çdo klasë. "

Anna, 35.

"Callanetics nuk zbuluar kohë më parë, por kjo teknikë vlerësohen në bazë të meritës. Në përgjithësi unë e mbështes palestër aktive, por për arsye shëndetësore çdo load përshtatet mua. Pesha shkon, por jo shumë shpejt, duke qenë i shkëlqyer. Nga minuset - pak i mërzitshëm ".

Albina, 41 vjeç.

"Mendova se callanetics - është e lehtë dhe e thjeshtë. Si unë ishte e gabuar! Ajo doli se disa ushtrime unë nuk mund të kryejnë më shumë se 20 herë. Por përfundimisht tërhequr dhe shënoi një efekt mahnitëse të trajnimit. "

Nastya, 25 vjet.

Pothuajse ka njerëz që janë Kundërindikacionet absolute ndaj aktivitetit fizik dhe sportit. Një yoga qasje, të tjerë - callanetics, të tjerë e gjejnë veten në vallëzim ose vrapim.

Gjëja kryesore - nuk do të heqë dorë, nuk do të heqë dorë nën presionin e përtacisë, stresit dhe sëmundjeve. Ju mund të bëni vetëm atë një rregull për të ecur para se të shkojnë në shtrat 15 minuta dhe kjo do të jetë hapi i parë drejt shëndetit dhe harmoni.