Creatine për gratë - për të marrë ose jo


Zakonisht monohydrate kreatinë përfshijnë një pjesë për shtesa sportive të ushqyerit për të rritur forcën dhe në masë të muskujve. Ky azot permban acid karboksilik - një substancë natyral prodhuar në trup.

Përmbajtje

 • Si funksionon kreatinë
 • Kjo i përshtatet kreatinë
 • Kur është koha për të marrë kreatinë

Futja e tij në dietë në shtimin është i sigurt për shëndetin e njeriut. Megjithatë, vajzat marrin kreatinë apo jo, çështja është tepër ideologjike sesa rreptësisht dyetolohycheskyy. Vetëm një fakt në lidhje me këtë shtojcë - ajo në mënyrë të pashmangshme rrit peshën.


Si funksionon kreatinë

Ndryshe paraqiten çdo vit aditivëve të përmbajtjes së panjohur dhe me origjinë të dyshimtë, kreatinë mirë e vjetër punon për bodybuilders dhe powerlifters për dekada të tëra. Matja lugë 3 gram substancë dërguar në gojë, dhe kërkesa e ujit të japë efektet e mëposhtme gjatë trajnimit:

 • Muskujt më të mira banimit me gjak, të quajtur kështu "pampinh" që na lejon të shohim fuqinë më muskulor menjëherë pas seancës;
 • Rritja e peshave operative. Efekti shpjegohet lehtë. Kreatinë transporton ushqyesve të muskujve, përmirësimin e tkurrshmërisë e fibrave. Më shumë stres, më shumë pushtet, më shumë pancakes në bar, kjo është e gjitha;
 • Shërim përshpejtuar. Ushqyesve janë përdorur gjerësisht qelizat e muskujve dhe kreatinë monohydrate marrë parasysh shpesh më pak dhimbje në muskujt dhe për të reduktuar periudhën e rimëkëmbjes.

Creatine është një pjesë e shumë pijeve predtrenirovochnyh njohura, pastaj ajo është e holluar me ujë, sepse përbërja e këtyre sistemeve është acid. Në një aditivëve të pastër substancave në ujë të ftohtë pazgjidhshëm, vetëm në të nxehtë dhe acidified.

Kjo i përshtatet kreatinë

Komente të shpeshta të sportistëve profesionistë nga bodyfitness botërore, palestër dhe palestër bikini në këtë produkt. Shumë thonë se ajo fjalë për fjalë ndryshon perceptimin e procesit të trajnimit. Së bashku me kreatinë vjen dëshirën për të trajnuar dhe përqendrim mendor, sepse shtesë lejon të heqë më shumë peshë. Kjo në përgjithësi nuk kërkuar për të rritur, dhe nuk duan të shikojmë seriozisht "fryrë", sugjeron marrjen e kreatinë.

Paradoksi i këtij produkti është se pritja e saj "në kundërshtim me" qëllimet e grave tipike. Konsideroni një situatë të përbashkët. Ajo vjen në dhomë, si të lexuar diku se muskujt shtrënguar të fortë të ndihmojë djegur metabolizmin yndyrë dhe më të shpejtë. Ajo e kupton procesin fjalë për fjalë:

 • I rritur bar tri herë në javë;
 • Përshpejtuar metabolizmin dhe të rishikojë të gjithë punën për mua;
 • Pesha ime është reduktuar

Në të vërtetë, peshë, më të shpejtë në rritje përsëri. Ajo zhytet në një mpirje, por fiziologjikisht mjaft e natyrshme - muskujt punuar pak "ënjtje" likuide vonuar, dhe në masë të rritet nga një çift i paund në muajin e parë. Nëse ju filloni duke marrë kreatinë në këtë kohë rezultatet në aspektin e shtesave do të jetë edhe më mbresëlënëse.

Zakonisht fillestar të punësimit femra dhe të çojë në një rritje të fortë oreks. Tipike klasa "vajze" apo gjimnastikë duket callanetics asnjë ndikim në uri, por muskujt në rritje mund të bëjë atë një problem serioz. Nëse jo të jetë gati për këtë, dhe nuk organizojnë një dietë të plotë mjaft të lehtë për të kaloj në overeating. Në rastin e aditivëve që vonojë ujë do të jetë një problem.


Creatine është i përshtatshëm nëse:

 • Ju nuk duhet të përqëndrohet në numrin e mbi peshore, ajo ka humbur rëndësinë dhe qëllimin e një sërë mases muskulore dhe proporcione të trupit të ndryshojë;
 • Ju e kuptoni se vetë nuk aditivëve nuk të çojë në rritjen e muskujve dhe duhet ende të trajnuar vështirë;
 • Trupi juaj i gatshëm për trajnim të vështirë. Kjo është më e vështirë për t'u kuptuar pikë.

Ju mund të studiojnë 1000 artikuj të kreatinë për gratë, dhe sa më shumë komente, të shikojnë clips milionë atletët profesionistë dhe të mos jenë të gatshëm. Para se të marrë ndonjë shtesë për të rritur forcën, për të siguruar veten me mjetet e nevojshme për kryerjen e sigurt të ushtrimeve të energjisë.

Kur është koha për të marrë kreatinë

Në trajnim teori lidhur aktualisht me fillimin e të ashtuquajturit pushtet e pllajë të parë. Newbie ardhur në palestër, dhe fillon për të kryer ushtrime të përgjithshme zhvillimore. Ai kneels pa peshë presion nga dyshemeja, nxorrën një sythe gjimnastikor me këmbët në dysheme dhe merr disa lëvizje izoluar në palestër. Pasi trupi merr përdorur për të punuar në 2-3 muaj, trajneri fillon të vënë tij "bazë".

Heroina jonë mëson barbell mbledhje, deadlift dhe duke tërhequr mund të kryejë shtyn stol këmbë dhe shtrirë dhe duke tërhequr pa peshës trupore kompensim. Së bashku me këtë vijnë në ndryshime të luajnë në dietë (kufizim kalori në qoftë se ka një pjesë të madhe mbipeshë ose të zhvillojnë zakone është nevoja për energji dhe nopem) dhe shtoi interval kardiotrenirovky.

Pas 12-16 javëve të punës, zakonisht në gratë ndodh fuqi pllajë parë. Kjo gjendje, kur teknika e mirë në mënyrë të sigurt nuk arrin të ngrejë një të konsiderueshme barrën peshë se më parë. Pastaj përdoret zakonisht një periudha të ndërlikuara të trajnimit, në qoftë se qëllimi është që të lëvizë në powerlifting, dhe aditivëve që përmirësojnë shërimin, në qoftë se qëllimi - estetike.

Efektet anësore të kreatinë

Femrat janë të mbajtje të njohur më të interesuar fluide. Pra, kjo nuk është si çdo "celulitit", nuk ka ënjtje, po shkatërrojnë pothuajse të gjitha zonjat në ditë të caktuara të muajit. "Uji" derdhur muskujt. Ata bëhen gjithnjë e më të dendura në të prekur.

Është e rëndësishme për të kuptuar se procesi vlen për të absolutisht të gjitha indet e muskujve. Me kreatinë ëndrrat e tilla nuk janë realizuar mollaqe rrumbullakëta si të mëdha me këmbët e hollë, dhe supet janë të shprehura në mungesë të muskujt e gjoksit vëllim. Të thuash të drejtën, këto objektiva në përgjithësi nuk të arritshme me ndihmën e palestër, kështu që ju duhet të përgatiten për edhe më të rritur.

Ndonjëherë ata shkruajnë se kreatinë nuk është i përshtatshëm për gratë, si ajo shkel prodhimin e hormoneve seksuale. Kjo nuk është realitet. Raste të izoluara të çrregullimeve menstruale zakonisht ndodhin në ato atletët të cilët janë overtraining, dhe të vazhdojë për të rritur ngarkesën pavarësisht sinjaleve të trupit që duhet të ndalet. Dhimbje të vazhdueshme në të gjithë trupin, çrregullimeve të gjumit, ethe dhe imunitet të ulët janë të lidhur zakonisht me ngarkesë shumë e trajnimit, jo me kreatinë monohydrate.

Merrni shtesë nuk janë të nevojshme në dështim veshkave dhe mëlçisë, sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Megjithatë, në shumicën e këtyre rasteve është e kundërindikuar dhe trajnim forca e rëndë shumë.

Si për të marrë të drejtën e kreatinë

Zakonisht ky proces i acidit karboksilik me përmbajtje azoti është i rrethuar nga mite. I pari prej tyre - kreatinovaya shkarko. Disa burime rekomandojnë marrjen pothuajse 10 gram substancë çdo ditë për dy javët e para të pranimit. Kjo me sa duket duhet të shkaktojë akumulimin e kreatinë dhe rritjen joreal të gjitha indekseve në të njëjtën kohë. Pra, substanca është konsumuar menjëherë, dhe ai mbetet hiqet vetëm nga trupi, kështu që "Shkarko" të pakuptimta.

Gratë duhet të përfshijë kreatinë në të ushqyerit sportive predtrenyrovochnoho. Zakonisht është e mjaftueshme nga 3 në 5 gram e substancës 40 minuta para seancës së energjisë. Shumica e njerëzve të marrë një pluhur, larë poshtë me një gotë ujë në një gllënjkë. Por disa shpërndajë atë në çaj të nxehtë me limon. Studim mbi efektivitetin e versionin e fundit të pastërtisë të mjaftueshme shkencore ende. Është më mirë për të blerë kapsula, pije pluhur nëse vështirë.


A duhet të thyejnë në pritje? Në aspektin e organizimit të duhur të trajnimit, substancat e pritjes duhet të përkojë me 6-8 javët e fundit të ciklit të një sërë mases muskulore. "Tharja" e drogës mund të përdoret vetëm në fillim të ciklit. Kur ajo të sjellë në format në 2-3 javët e fundit, kreatinë duhet të fshihen me qëllim që të mos provokojnë mbajtjes fluide.

Në natyrë, ka njerëz që nuk ndihen asgjë nga duke marrë kreatinë. Dhe kjo - edhe normë. Nëse ju - një prej tyre, nuk duhet dëshpërim. Trajnimi dhe ushqimi ende do të rezultojë në qoftë se ata janë të organizuar si duhet. Një shtesë për shumicën e tifozëve nuk është aq e rëndësishme.