L-Carnitine komente humbje peshe dhe rekomandimet praktikuar trajner palestër


Pothuajse çdo person i cili viziton klubet palestër të paktën një herë, e dëgjuan fjalën «L-carnitine." Reklamim premton se për shkak të drogës, jo vetëm mund të humbni peshë, por të ndjehen më mirë, bëhen më energjike dhe aktive. A është e vërtetë dhe nëse do të vendosë mbi shpresat L-Carnitine, duke u përpjekur për të arritur shifrën e përsosur?

Përmbajtje

  • Çfarë është L-carnitine?
  • A mund ta marr L-carnitine për humbje peshe?
  • Pranimi levokarnitina

Disa dekada njerëzimi është në kërkim të mënyrave të shpejtë dhe të sigurt për të humbur peshë pa e bërë këtë përpjekje të veçantë. Në rrjedhën janë shtesa të ndryshme, burners yndyrë, teknologji inovative, kirurgji plastike dhe madje edhe hipnozë.


Kompanitë farmaceutike, prodhimin dhe promovimin e tregut të një tjetër "Pilula mrekulli", fitojnë miliona në duan për të gjetur një shifër e ëndrrave. Ndër këto janë të përfaqësuara gjerësisht në drogës tregun e brendshëm, e goditi dhe L-carnitine (levokarnitina), të cilët janë të inkurajuar për të marrë si një mënyrë efektive substanca zhyroszhyhayuscheho dhe për të siguruar trupin me energjinë e nevojshme.

Çfarë është L-carnitine?

Levokarnitin referohet amino acidet që janë prodhuar në trupin e çdo personi, kur duke përdorur një sasi të mjaftueshme të proteinave shtazore (rreth 150 gram). Me përdorimin e pamjaftueshëm të proteinave, L-carnitine sintetizohet nga trupi në veshkat dhe mëlçinë.

Levokarnitina funksion është për të rritur pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore të acideve yndyrore. Shkalla e prishjes së rritet indeve yndyror, por rrit sintezën e molekulave yndyrore në mënyrë që të sigurohet energjinë e trupit të njeriut ose të kafshëve. Kështu, L-carnitine ndikon në rrjedhën e lipolysis pa shkatërrimin e tyre. Një metodë efektive është një çështje para se të aktiviteteve fizike (sidomos të rënda), por pa marrë levokarnitina vetëm do të çojë në rritjen e tepruar oreks.

Gjithashtu L-carnitine nuk ka ndonjë ndikim në yndyrna që vijnë nga ushqimi, dhe nuk do të ndikojë në ndarjen e karbohidrateve dhe formimit glycogen, e cila është burimi kryesor i energjisë për trupin e njeriut.

Në sportet moderne levokarnitina ilaç përdoret si një agjent anabolik, zhvillimin e muskujve, si dhe për trajtimin e kushteve të shoqëruara me lodhjes kronike dhe lodhje.

A mund ta marr L-carnitine për humbje peshe?

Informacioni ekziston aktualisht në lidhje me efikasitetin e L-carnitine, shumë e diskutueshme. Përkrahësit thonë se L-carnitine është i domosdoshëm për ushtrimin e madhe ndihmon jo vetëm të humbur peshë, por edhe të rritet ndjeshëm durim gjatë ushtrimit aerobe.

Besohet se duke marrë drogë në bazë të ul kolesterolin në gjak, pastron enët e gjakut dhe ndihmon prishen acid laktik, i cili është formuar në trup pas workouts aktive.

Shtesë "bonus", kur të marrë L-carnitine mund të konsiderohet si ngadalësuar procesin e humbjes së kockave, një ndikim pozitiv në muskujt e zemrës, funksionin e trurit dhe përmirësojnë imunitetin.

Megjithatë, ka fakte që flasin për kotësinë dhe efektet nganjëherë e dëmshme të sintetike L-carnitine për person. Nëse konsumimi i L-carnitine në formë të pilulës dhe në mungesë të nevojave shtesë të organizmit në carnitine, një substancë excreted shpejt me urinë.


Ekziston edhe një listë të sëmundjeve në të cilat pranimi i L-carnitine është i kundërindikuar:

  • sëmundje kronike të veshkave dhe të mëlçisë (ciroza);
  • diabeti;
  • hipertension;
  • semundjeve kronike te sistemit kardiovaskular.

Në të gjitha rastet e mësipërme, vendimi për të pranuar produkte që përmbajnë carnitine, merr vetëm mjeku. Në rast të mbidozë mund të jetë përzier, të vjella, diarre dhe kapsllëk. Prandaj, ju duhet të shqyrtojë me kujdes rregullat e pranimit dhe dozen e treguara në paketë.

Ka një numër të sëmundjeve dhe kushtet në të cilat plotësim carnitine rekomanduar mjekësi. Këto përfshijnë disa kancer, sëmundje të veshkave dhe sëmundjes Alzheimer. Është e këshillueshme për të marrë atë vegjetariane mëtejshme të cilët nuk konsumojnë mish - burimi kryesor i carnitine natyrore.

Pranimi levokarnitina

Është e njohur se carnitine gjenden në mish, kështu që duke marrë gjëra të mira në trup është gjoks pule ligët ose viçi. Si për të bërë një sintetike L-carnitine, në qoftë se ekziston një nevojë e tillë?


Ka tre format e dozimit me të cilin për të furnizuar carnitine trupit: tableta, kapsula dhe shurup. Atletët janë të inkurajuar të marrin parasysh drejtpërdrejt para trajnimit dhe kurseve të kërkuara kohëzgjatja e të cilave është zakonisht 5-6 javë. Pas kësaj është e dëshirueshme për të ndaluar marrjen e drogës.

Një dozë e vetme e madhe para se aktiviteti fizik është 500 deri 1.500 mg.
Pavarësisht nga doza që kanë shënuar gjithmonë në paketa, ju kontroll shtesë me mjekun tuaj, veçanërisht në qoftë se të drogës është planifikuar për të dhënë fëmijët ose njerëzit me sëmundje kronike.

Rishikimet e L-carnitine janë mjaft të ndryshme, në mënyrë që të marrin ato si një udhëzues për veprim tërësisht të padëshirueshme. Megjithatë, një konsensus të vijnë të gjithë ata që u përpoqën për të marrë tableta levokarnitina ose kapsula: së pari, ajo rrit oreksin, dhe, së dyti, efektive vetëm në kombinim me aktivitet fizik.

Vetëm ulur në shtrat, munching kifle dhe piu atë me shurup, pesha shtesë mund të rritet më shpejt se pa të. Mos harroni se ilaç përdorur Carnitine trajtojnë anoreksi, mungesë të fituar peshë në fëmijët dhe kequshqyerje infarkt. Ndonjëherë njerëzit duke marrë shënime pamjen e marramendje të butë dhe të rritur excitability nervor. Arsyeja për këtë efekt anësor është një pronë e L-carnitine pak të rritur presionin e gjakut.

Nëse një person ha në mënyrë racionale, trajnon rregullisht dhe vazhdimisht në ndryshim shkallën e ngarkesës, procesi i teknikave Fat Burning do të shkojnë pa marrë parasysh aditivëve të tjera ushqimore dhe pilula mrekullueshme. Është e njohur se efekti i marrë carnitine ndodh vetëm gjatë workouts të gjatë (të paktën 30 minuta), të cilat përfshijnë aerobic normë trajnimi zemra zonë të synuar prej jo më pak se 65% e maksimum. Por në qoftë se ju do të ndiqni një plan të ngjashëm të klasave, disa kufizuar veten për ushqim, procesi i humbje peshe do të shkojnë mjaft natyrshëm.

Palestër trajner Golik Oksana në mënyrë specifike për ladymadonna.ru