Fillestar Krossfit atyre që e duan potyazhelee


Ejani në palestër gjashtë herë në javë, por ende e pakënaqur me ijet e tyre dhe nuk mund të derdhet nga një kat? Diçka është e gabuar ose me planin e trajnimit apo sallë. Shumica marrëveshje e thjeshtë nuk do të dëmtojë pak të përballueshme ushtrime themelore që zhvillojnë tërë trupin si një mekanizëm i vetëm.

Përmbajtje

 • 5 fakte të dobishme në lidhje me Krossfit
 • Programet e trajnimit për krossfita
 • E sigurt dhe efektive Krossfit në shtëpi
 • Krossfit dhe lëndimet

Ju mund të dëshironi të provoni Krossfit për fillestar - sistem funksional të trajnimit, zhvillimin jo vetëm forcën, por edhe durim, fleksibilitet dhe aftësinë për të mbajtur sjellje të duhur nën peshë. Në të gjitha trajnimet e tillë djeg shumë kalori dhe mund të arrijnë të gjitha qëllimeve të njohura, nëse lehtësim trup muskulor apo harmoni dhe fleksibilitet.


5 fakte të dobishme në lidhje me Krossfit

Nuk Krossfit lidhur me ushtrinë dhe policinë

Në kundërshtim me legjendë popullore, Krossfit jo një program trajnimi për të "nënshkruar", "Beretave blu", apo edhe një e forcave speciale. Super-ushtarëve të trajnuar në këtë stil, por jo planet e zhvilluara Crossfit HQ. Po, ata të drejtuar sprints dhe tërheq Klasa, por ta bëjë këtë në skemën e rreptë.

Ndërsa klasike Krossfit - një sekuencë vazhdimisht në ndryshim e ushtrimeve themelore qëllimi i të cilit - për të zhvilluar forcën dhe durimin, vazhdimisht muskujt "habitshme". Lidhje të trajnimit të ushtrisë janë shitur mirë në SHBA për shkak se tregu nuk është i ngopur me programet për fillestar që nuk kërkojnë ndonjë përkushtim dhe trajnimit janë të lidhur në mendjen e publikut me mungesën e rezultateve.

Aftësitë Lëvizja kërkojnë trajnim pa pajisje

Rishtar 3-4 muajt e parë të trajnimit pajisje speciale për krossfita, për shembull, mashtrues Fitness, do të jetë e nevojshme. Së pari ju duhet të mësoni mbledhje të thjeshtë me një shpinë të drejtë, pak përkulem prapa dhe legen bie nën gota gju. Gjithashtu - të thjeshta push-ups në katin "me çorape" për të prekur zemrat kat. Një tjetër - zakonisht pull-ushqyerit në bar kur bëni 5 copa, mund të mësojnë nga tërhequr ose lëkundje "Kippinh", por më të mirë për të bërë atë me trajnerin.

Gjithashtu ju duhet të mësojnë për të kryer shumë rritet byk të plotë nga një pozicion të prirur në dysheme me këmbët prirje, çorape dhe disa ascents në bar. Duket që ju keni mësuar mbi? Ne tani duhet të mësojmë platformë duke kërcyer ose stol lartësinë prej 50 cm për gratë dhe 60 cm për djem dhe burpi, pambuku makineri tjerrje dhe sprinting. Vetëm të mësuarit për të bërë atë, dhe vetëm rritjen e qëndrueshmëri elementet e nevojshme për të filluar peshëngritje dhe gjimnastikë përdorur në Krossfit.

Krossfit - nuk është një video të analog në workouts shtëpi

Rishtar më të mirë në shtëpi "në video" dhe jo të merren me vetëm. Sigurisht, në qoftë se pas jush për vite me rradhë dhe barbell peshëngritjes seksion, ose shumë orë në bare pabarabartë dhe rreze, ju mund të përpiquni. Por fillestar klasik, i cili ka shërbyer më parë vetëm palestër stërvitje apo Bodybuilding pushtet, nuk mund të shkojnë në krossfitu vet. Ai ishte i sigurt për klasë në devijim. Ata janë mësuar të sigurtë lëvizur me pajisje të ndryshme. Dhe mendje që të gjithë mund të ndryshojë "përshkruar" trajnim krossfita mënyrë që të marrë një efekt të trajnimit dhe jo të plagosur.

Është më mirë për të shkuar në palestër me programet e veta

Dhe jo çdo vend është i përshtatshëm për fillestar. Edhe në qoftë se kutia është Krossfit për vajzat, kjo nuk do të thotë se ajo është e përkryer për ju. Shko në institucionet ku trajnerët e certifikuar HQ Crossfit, dhe nuk kanë "diplomat të ngjashme palestër funksionale."

Përveç kësaj, klubi duhet të jetë një njeri, si një methodologist kryesor. Kjo kualifikimet trajner. Ai shkruan programe për zhvillimin fizik për qëllime të ndryshme. Dhe vetëm kur të gjitha institucionet që kryejnë WOD c faqen kryesore të sistemeve zyrtare të faqes kanë tendencë që të vuajnë mungesën e specialistëve të kualifikuar.

Krossfit kërkon normale dhe dietë

Ata që duan vetëm për të djegur të gjitha kalorive naedennyh seanca orë, është ulur në botën reale. Në Krossfit e pamundur për të reduktuar peshë pa dietë mënyrë të mjaftueshme "të pastër". Ardhurve të ofrojë një zgjedhje të dietës apo Paleo "Zona" nga Barry Sears. Me pari duhet të heqin dorë qumësht dhe drithëra, si dhe me sheqer, niseshte dhe produkteve të tjera të rafinuara.

E dyta nënkupton peshon ushqime dhe duke numëruar kalorive në një skemë të veçantë. Mënyra e vetme për të arritur humbje peshe shpejtë me sistemin. Dhe e vetmja mënyrë ju do të përparojë dhe të zhvillohet fizikisht. Përveç kësaj, përpjekjet mjaft absurde e shokë të shëndetshme që nuk rregullisht merrni mjaft gjumë, duke stimuluesve dhe shërim lënë pas dore.

Programet e trajnimit për krossfita

Filisteu i imagjinoni kështu - në veshje të modës për krossfita e atlete Reebok dhe kuti të veçantë që ju vijnë në të pajisur posaçërisht (të ashtuquajturat objekte të veprojë në këtë sistem).

Në whiteboard ju jeni duke pritur për ditën e trajnimit apo WOD (stërvitje të ditës), se "fluturoi" direkt nga SHBA, nga faqja zyrtare. Me një grup të shokëve pas stërvitje ju jeni duke bërë është trajnimi, konkurrojnë me njëri-tjetrin në shpejtësinë dhe sile.Dovolnye dhe lodhur "tërheq" dhe shkoni në shtëpi, është paleo-pancakes dhe paleo-bare

Kjo skemë, të cilat janë, për ta vënë atë butë, dhoma jo shumë të mira krossfita. Dhe mos tren sportistë folës. Ky sistem vazhdimisht i mbushur me lëndime në mesin konkurruese do të jenë atletët përmes një ego të madhe dhe fakti që njerëzit nuk merrni ndonjë aftësi. Për shembull, në qoftë se një vajzë nuk mund të arrijë deri, ajo do të kryejë një version të thjeshtuar - TRX ose të tërheqë në unazat e këmbët poshtë në dysheme. Pra, këto versione thjeshtuar të bëjë asgjë për të përmirësuar, në fakt, duke tërhequr mbi bar. Dhe kjo vajzë të veçantë do të jetë më mirë që të angazhohen në bar më tej. Për programet individuale.

Në klubet e mira të trajnimit janë të organizuara

 • ju vijnë në mësim të parë në një klasë për fillestar ose në devijim;
 • nuk ju jepni një "vulë bosh" plastike, mësoi të ngrohtë deri dhe të kryejnë ushtrime themelore krossfita;
 • në fund të këtij ushtrimi që ju bëni një WOD të vogël, por me lëvizjet, të përshtatshme për një fillestar. Dhe kjo do të jetë shumë e ndryshme nga ajo që ne shohim edhe në garat rajonale dhe më shumë ... kujtoj klasa në sport seksionin e fëmijëve;
 • ju shkoni në këtë klasë sa më shumë që trajneri i tij thotë prezantues, nuk klasat 3-4, siç thonë ata në internet;
 • atëherë ju do të jepet një të ashtuquajtur aftësitë fletë, ose më mirë zbatimin e fuqisë dhe trajnimit gjimnastikor për ju personalisht përbërë. Ju do të vijnë disa kohë para se të WOD, dhe të bëjë të programit të energjisë;
 • disa klube janë Krossfit për vajzat, për humbjen e peshës, për studentët e Peshëngritjes apo gjimnastikë. Angazhuar zgjidhni grupin, dhe të kthehemi për të bërë "aftësitë" e tyre atje;
 • 3-4 herë në javë ju do të ecin edhe në grupin WOD, që, si të thuash, për të rritur palestër të përgjithshëm dhe të djegur kalori;
 • 4-5 muaj ju do të mësojnë shumicën e ushtrimeve, dhe vetëm mund të merren ose vetëm për argëtim workouts ditë, ose të vënë një qëllim sportive, dhe për programin specifik

E sigurt dhe efektive Krossfit në shtëpi

Në fakt, ky fenomen ekziston edhe. Çka në qoftë se klasa nuk janë në dispozicion në një klub të mirë, pajisje për krossfita tashmë e blerë, si ngarkesë e trajnimit dhe aftësitë Periodization - jo?

Ne ju sugjerojmë të përdorni një komunitet të fortë në internet, e cila ndryshon këtë sport. Pothuajse çdo klub i lartë zhvillon programet e veta trajnuese. Ata të cilët dëshirojnë për të përmirësuar klasat performancës fuqia aftë Outlaw Crossfit, një shoqatë e jetesës nga ligjet e peshëngritje, dhe është i ndarë në një planet të trajnimit për të lira në faqen e saj.

Lose Weight me workouts mund të zgjidhni programin ndonjë klub palestër shënuar ose jo-konkurrent. Por, duke dashur për të konkurruar, patjetër me vlerë të identifikojnë dobësitë e tyre dhe të punojnë jashtë të humbur trajner aftësive.

Krossfit dhe lëndimet

"Travmfit" - pseudonim jozyrtare e sistemit ndër powerlifters nga Interneti. A është e vërtetë se krossfitery - vazhdimisht peretrenuvalysya, dhe me një bandë e lëndimeve? Si në çdo sport, ruajtja e shëndetit varet shumë nga qasje të trajnimit.

Crossfit mund të dëmtojë më tepër, nëse personi është me rëndësi jetike që të jetë gjithmonë më të shpejtë dhe më të fortë. Dhe në vend të mbrojtur nga lëndimi në qoftë se një person nuk ka trajnim funksionale aftësi, por ai është duke u përpjekur për të ngritur peshë të konsiderueshme.

Në çdo rast, Krossfit drejtën e pakufizuar të përparojë dhe të sakta përmirëson palestër. Dhe jo më shumë shtytje ups me gjunjë dhe shtangë dore peshon 2 kg.