Këpucë të duhur për palestër që të


Në një mirë-njohur rrjet mallrave sportive dyqan është çmimi tags shumë qesharake. Për shembull, "këpucë, 30 minuta, drejtimin e dy herë në javë." Dhe çka nëse rritet distanca? Implode?

Përmbajtje

 • Çfarë këpucë për palestër ne kemi nevojë
 • Si te zgjidhni këpucë
 • Si te zgjidhni një këpucë dimrit
 • A kam nevojë për këpucë të veçanta për palestër

Seriozisht, çdo lloj i ngarkesës trajnimit kërkon këpucë të veçanta, dhe kjo nuk është aq shumë në markave dhe trendet, shumë në rrugën e ndreqim këmbë, ngurtësi e këmbës dhe materialet e përdorura. Dhe tags çmimeve që tregojnë se koha shkon vetëm aluzion në atë vzuvannya ku, nuk maratonë.


Çfarë këpucë për palestër ne kemi nevojë

Në botën e sotme markë e famshme zgjidh pak. Profesionistët e dinë se mbajnë atlete markë-name mund të jetë për jo më shumë kohë se sa kryesisht të panjohura. Një tjetër gjë, këpucë për palestër nuk duhet të paraqesë veten me pantofla dhe moccasins, por është e qartë.

Në përgjithësi, të gjitha varet nga ajo që ne bëjmë:

 • peshëngritjes, Programi amator palestër si NROL, dhe sistemet e tjera të trajnimit të forcës - për trajnim forcë në të cilën ju mbledhje, tërheq dhe shtytje, ju mund të vishen ose këpucë sportive apo atlete shkruani Nanon me një vetmi të sheshtë. Nuk ka nevojë për veshin këpucë në modë me pads shoku trashë thithjen e ajrit, ose "burime". Vetëm shumë i butë mund të shkaktojë jostabilitet në gjunjë dhe këmbët, dhe të çojë në travme.A këtu për të praktikuar "për durim", e cila është kryer në një rutine, me një slitë ose në rrugën e duhur, ju mund të përdorni ndonjë atlete me "shkumë" thembra cushioning;
 • Grupi gjimnastikë. Disa njerëz janë të këshilluar që të veshin këpucë, por ai është i përshtatshëm vetëm për ata që nuk kanë scoliosis, çrregullime sjellje dhe probleme me kyçin e këmbës. Nëse e gjithë kjo është - të shikoni për këpucë të veçantë për palestër, mbajtjen e kyçin e këmbës;
 • artet marciale. Në varësi të llojeve, disa stile të shefit këmbë, dhe në Vibram 5 gishtat që të vishen në përgjithësi, apo ndonjë gjë. Në PFD janë këpucë zakonisht të thjeshta running;
 • peshëngritjes - Niveli i mirë kërkon veshur shtanhetok në një vetmi të ngurtë prej druri ose tjetër. Zhvlerësimi nuk është e lejuar. Fillestar mund të angazhohen në atlete apo këpucë për krossfita;
 • pesha - Këto hyrovyky përfshirë zbathur, por veshur çorape (ata rrëshqitje) kështu fitnessisty zakonisht zgjedhin "dridhje". Nëse një dhomë të pista apo të marrë të ecin pa këpucë - atlete për krossfita;
 • vallëzim - Varet nga stili. Balerinë zgjedhur këpucë palestër dhe këpucë të veçanta që simulon pointes dhe përkrahës i stilet bashkëkohore valle - shpesh këpucë të larta apo këpucë të veçanta stilizuar

Si te zgjidhni këpucë

Për kostum rishtar absolutisht çdo këpucë drejtimin që janë ulur mirë. Ata duhet të jenë:

 1. amortyzyruyuschye futur në zonën e thembra, dhe harku mesme e këmbë. Sot, disa teknologjive të përdorura. Pavlefshëm mbushur me një xhel të posaçëm, i bëjnë ato dhoma me ajër. Ndonjëherë shoku është diçka si një pranverë e bërë nga materiale sintetike. Ky lloj i këpucëve running është bërë shumë e popullarizuar në vitet e fundit, por ne duhet të mbani mend se është më i përshtatshëm për vrapim në një distancë. Nëse praktikohet sprnnty më të mirë të këpucë me xhel është më mirë mbron kundër shokut ngarkimit, në këtë rast të madh;
 2. ventilim. Shpesh e përdorur Gore-Tex apo materiale të tjera për izolimin, fut rrjetë dhe të thjeshtë për këmbë "frymë". Duhet të theksohet se në një mot me shi mund të mbulojë neto llak ujë i neveritshëm, dhe pat këmbët jo aq frikë nga këpucë me fut nuk është e nevojshme;
 3. Lehtësim i vetëm i përshtatshëm. Para se të marrë këpucët çdo grave me funksionalitetin e duhur, është të kuptoj se ku ju drejtuar. Nëse këpucët blerë për trajnim në imitues, i kushtoj vëmendje të materialeve foamed plastike. Pak më keq janë "elastik" e vetme, ata nganjëherë shqip. Pothuajse nuk është i përshtatshëm për drejtimin në gjurmët atlete gjithanshëm për krossfita dhe Sprint. Nëse trajnimi të zhvillohet në kushtet e parkut dhe jo edhe lehtësim, në vjeshtë dhe pranverë për të blerë këpucë drejtimin dhe ecje, ose bënte vrap në pyll. Ata dallohen nga një më agresive "të pjekura" terrenit. Në rrugën, stadiumi mund të kandidojë pothuajse çdo këpucëve. Por, për asfalt më të mirë famëkeq "burimet", dhe moderim në zgjedhjen e distancës;
 4. këpucëve të rehatshme. Profesionistët zgjidhni këpucë të llojit të vënë këmbë. Tifozët mund të bëni një montim të thjeshtë. Shoes duhet të përshtaten këmbë, por jo "rrip". Thembra nuk duhet të argëtohem dhe gishtat duhet të jetë relativisht i lirë të qëndrojnë në një çorap.


Zgjedhja e artë sundimin e atlete për palestër thotë, "Try në këpucë pas një dite të vështirë në këmbët tuaja, ose pas trajnimit. Këmbë një plagë të vogël, dhe ju mund të bleni diçka më të përshtatshme se në qoftë se ju i matur në kushte normale ".

Si te zgjidhni një këpucë dimrit

Para se të blej këpucë dimrit, duhet të vendosni se çfarë janë ata. Ata që drejton zakonisht marrin dimrit dy palë këpucë:

 • këpucë të thjeshta me pak ecurit më agresive dhe fut me tex Gore për drejtimin e shkeli tokën pidmerzloyu dëborë. Këto këpucë të mbyllura zakonisht fut për ventilim nuk duhet të duken, vetë mirë Gore-Tex ofron ventilim të shkëlqyer;
 • studded këpucë. Grupe të "bëjë atë vetë" me thumba të vidhos zakonisht nuk janë të lejuar për të drejtuar të qetë (spikes bien nëse drejtuar aktiv), dhe një zinxhir me thumba të cilat veshje të lartë të dizajnuara më shumë për turistët, por jo deri në këtë afat, në mënyrë si vend i papërkulur.

Në qoftë se ju për disa arsye duan të blejnë këpucë sportive për të ecur, i kushtoj vëmendje jo për këpucë, jo hiking boot. Ata janë më pak të rrëshqitshëm dhe të ngrohta. Se këpucët e dimrit mund të jetë shumë e lehtë për të ecur për disa orë me një karrocë fëmijësh, për shembull.

Janë gra të ndryshme nga këpucë për burra

Besohet se ju mund të veshin atlete për një djalë dhe një adoleshent erdhi në madhësi. Në fakt, këpucë e grave pak ndryshe amortizojë. Qendra vajzat e gravitetit më afër thembra, këpucë në mënyrë të prerë disi të ndryshme. Burrat mund të veshin atlete vetëm zonjë shumë e hollë dhe dwarfish, dhe kjo nuk është e nevojshme. Shumica e prodhuesve kopje identike e modeleve cilësisë më të lartë në gratë dhe në versionin e burrave.

A kam nevojë për këpucë të veçanta për palestër

Të mendojnë se atlete për palestër nuk është blerë me vlerë, të vijnë dhe këpucë vrapim, nuk është për të gjithë. Së pari, do të përcaktojë se çfarë ju bëni në palestër.

Nëse puna do të thotë disa ushtrime të thjeshta me shtangë dore dhe lëvizje të ulur dhe të shtrirë në palestër, me të vërtetë, këpucë mund të jetë pothuajse askënd. Por amortizimi fut llojin e pillows nën tabanin duhet të shmanget.

A nuk veshin për palestër dhe të ashtuquajturave atlete për humbje peshe. Kjo këpucë të specializuara për palestër, e cila bëri të tipit platformë e vetme e paqëndrueshme. Hemisferë me ajër nën thundrën duhet, në teori një prodhues të promovuar punën e madhe muskujt këmbë dhe trupit. Salla është vetëm pengon këpucë, duke krijuar paqëndrueshmëri të tepërt dhe rrezikun e lëndimit.

Atlete për palestër nuk është blerja e përjetshme. Për tifozët që shkon / e angazhuar 3-4 herë në javë justifikuar zëvendësimin e tyre çdo gjashtë muaj ose më shpesh. Këpucë Pra reja - modë nuk është në modë, por një mënyrë për të ruajtur shëndetin dhe ushtrimi pa lëndime.