Ecje nordike shkopinj me sport të arritshme për të gjithë


Trajnimi jashtë, duke përfshirë edhe duke ecur me pole nordike, është një nga mënyrat më të mira për të humbur peshë dhe për të përmirësuar shëndetin. Palestër duhet të jetë i pranishëm në jetën e njeriut, por mësimet në park apo pyll është unik dhe do të thotë në dispozicion jo vetëm për Sëmundjet fizike, por shumë stres shoqërojnë njeriun modern. Ecje nordike (e njohur edhe si ecje nordike norvegjeze ose në këmbë do të jetë një alternativë e madhe për drejtimin e zakonshme dhe në këmbë, ndërsa nuk ka disavantazhet e tyre.


Përmbajtje

 • Parimet e ecje nordike
 • Si te zgjidhni shkopinj për ecje nordike?
 • Ecje nordike me shkopinj për humbje peshe

Shkopinj, të ngjashme me ski, por projektuar për të ecur, fitoi popullaritet të madh në Evropë disa vite më parë. Fillimisht në shtëpi në Finlandë marrin në konsideratë ecje nordike (sepse në jetën e përditshme mund të gjendet gjë të tillë si "ecje finlandez me shkopinj" ose "këmbë norvegjeze me shkopinj") është ku atletët skiatorë zhvilluar dhe futur në sistemin e saj të trajnimit, këtë lloj të stërvitjes.

Tani hapësirat e hapura të vendit tonë në këtë sport ka më shumë tifozë. Arsyet janë disa: rritura kalori se sa në këmbë normale (pothuajse 65 përqind), një ngarkesë të vogël shoku (në krahasim me drejtimin, por me moshë kjo është veçanërisht e rëndësishme) dhe të marrin pjesë në trajnimin e pothuajse të gjitha grupet e muskujve (jo vetëm të ulëta, por gjymtyrë e sipërme).

Parimet e ecje nordike

Në përgjithësi, çdo këmbë - është lloji më e sigurt e palestër, në dispozicion për pothuajse çdo njeri, madje edhe më të vjetër. Teknika nordike duke ecur me shkopinj paksa të ndryshme nga teknikë normale këmbë që është e njohur për pothuajse të gjitha rrethoresh.

Përsëri duhet të mbetet banesë, dhe duke ecur lëvizjet e ngjashme me lëvizjet e skiator, shigjetat këmbën e majtë përpara me këmbën e djathtë dhe anasjelltas. Këmba nevojë për të ulur i pari që i pestë dhe pastaj deri te këmbët.

Në rastin e traumave fundit gju ose shin për shërim më të mirë të fillojnë të angazhohen në një biçikletë stacionare, dhe pastaj do të vazhdojë për të ecur. Sëmundjet e zemrës nuk është një contraindication absolute për ecje nordike me shkopinj, por kërkojnë impuls të kontrollit të vazhdueshëm gjatë trajnimit. Është e dëshirueshme që shkalla e zemrës nuk i kalon 120 rrahje në minutë për fillimin e klasave, dhe në fund arriti të shënojë "140".

Në qytetet e mëdha ka komunitete të tëra dhe klube me tifozët bastunet. Nuk ju nuk mund vetëm të mësojnë teknikën e duhur, por edhe për të gjetur një kompani për udhëtime të gjata. Për të mësuar se si të ecin, ju mund të shikoni qartë në video tutorial në fund.

Avantazhet e trajnimit:

 1. Aftësia për t'u angazhuar në çdo sezon dhe në çdo vend, jo e lidhur me orarin e klubit palestër. Dimër në këmbë nordike shkopinj për të ndihmuar të mbajtur ekuilibrin dhe të mos të kaloj në akull.
 2. Accessibility për çdo mirëqenien e njeriut. Rroba të veçanta nuk duhet këpucët duhet të jetë aq i përshtatshëm, por kanë kaluar vetëm një herë - purtekat blerjes.
 3. Efekti pozitiv në të gjithë trupin dhe të punës aktive të pothuajse të gjitha grupet e muskujve gjatë stërvitje.
 4. I përshtatshëm për njerëz të çdo moshe dhe shëndetit. Përfitimet kardionahruzok nuk ka dyshim, por jo të gjithë, veçanërisht të moshuarit mund të angazhohen në drejtimin apo çiklizmit. Duke ecur me shkopinj do të reduktojë stresin në nyje dhe shpinë, dhe eliminimin e ndikimit të mprehtë në zemrës dhe enëve të gjakut.
 5. Nordike kembe - një mënyrë e madhe për të humbur peshë dhe të vënë veten në formë. Megjithatë shëtitje të ngadaltë dy herë në javë nuk do të japë rezultatin e dëshiruar. Hollim nevojë për të praktikuar rregullisht dhe në mënyrë intensive, duke përfshirë një program të ushtrimeve të barkut dhe të ndjekur rregullat e të ushqyerit e mirë.

Si te zgjidhni shkopinj për ecje nordike?

Mjeti kryesor të nevojshme për punësim janë të rrinë të veçantë në këmbë. Zgjidhni ecur shkopinj fare e thjeshtë: kur shufra mbështetet në terren, grusht duhet të jetë në linjë bërryl dhe parakrah - paralel në tokë.

Pajisje mund të blihen në dyqanet sportive dhe në Internet. Kostoja fillon në 25 $ në grup për modelet e thjeshta, çmimi më të shtrenjtë mund të arrijë deri në 200-250 dollarë.

Tradicionalisht, si material bazë për prodhimin e shkopinj alumini është, por ata janë të përshtatshme vetëm për të eksploruar ushtrimet. Për një ngarkesa më intensive më të mirë për të përdorur pajisje plastike që përmban fibrave të karbonit. Përveç kësaj, shufra duhet të ketë një dorezë të veçantë, me të cilën ajo është e bashkangjitur në dorë - rrip. Në konvencionale rrip pol ski nuk është në dispozicion, dhe nuk siguron një tip i lëvizshëm për të ecur në asfalt. E pra të blerë modele largpamës që mund të transformohet në bazë të rritjes së njeriut.

Ku mundësia për të blerë pajisje speciale është zhdukur, ju mund të përdorni polet e skive të zakonshëm, por vetëm në fillim. Gjatësia e shkopinj për ecje nordike është rreth 68-70%, kështu që ju mund të vini deri shtyllat e skive në të njëjtin parim. Sigurisht, marrëveshje me ta nuk është shumë i përshtatshëm, por është e mirë për fillestar.

Në shtyllat e përzgjedhura si duhet, duhet këpucë të mira në këmbë. Shoes duhet të jenë të lehta, me "thembra të përforcuar 'dhe shputa ribbed, i cili do të jetë e angazhuar gjatë gjithë vitit.

Ecje nordike me shkopinj për humbje peshe

Në një efekt të përgjithshëm të bastunet është një mënyrë e mirë për të humbur peshë. Kjo do të duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:

 1. Rritja intensitet. Ecni me një shpejtësi më të madhe - mënyra më e mirë për të humbur peshë (Nëse nuk ka sistemin kardiovaskular). Kur ecje të shpejtë që ju mund të ngarkesës më të muskujve, të djegur sa më shumë kalori si drejtimin dhe kur të mos mbingarkoj joints. Gjëja kryesore - është që të përmbahet për teknikën e duhur dhe sjellje, si edhe për të kontrolluar ritmin e zemrës. Për këtë ju mund të përdorni një monitor të veçantë impuls dhe për të mbajtur në 75% maksimum.

 2. Rritja e kohëzgjatjes. Në mënyrë që të humbni një kilogram pak duhet të merren nordik në këmbë çdo ditë për një orë. Në shëtitje të gjata nuk është një pengesë: rritja e numrit të lëndimeve dhe sprains.

 3. Ndryshojë shpejtësinë dhe të përdorin parimin e trajnimit intervali. Për shembull, ju mund të shtoni disa opsione me klubet lëvizjes: drejtimin, duke kërcyer shkopinj dhe duke kërcyer (drejtimin me shkopinj dhe pidskikamy). Për shkak të rritje të përkohshme me shpejtësi jo vetëm do të rrisë konsumin e kalorive, por edhe për të forcuar sistemin kardiovaskular.

 4. Zgjeruar prirje. Një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të rritur aktivitetin e - këmbë deri kodrës apo shkallët. Kjo i lejon muskujt gluteal shkëlqyer ngarkesës dhe muskujt hip. Rritet pjerrta kundërindikuar fuqishëm në dëmtime në gju, venat me variçe dhe sëmundjeve të zemrës.

 5. Përdorni peshë ekstra. Si ngarkesës përshtatshme shiritat shpinës me shkumë apo jelek të veçantë për të ecur me ngarkesë të rregullueshme. Shtimi i peshës që gradualisht, duke filluar me një kilogram, përndryshe shanset e lëndimit apo zvogëluar shpejtësinë.

Për të humbur peshë, ju duhet të shpenzojnë më shumë se norma e rreth 500 kalori në ditë, por për shkak të ecje intensive nordike mund të shpenzojnë rreth 200 kalori në orë. Prandaj, përveç kufizimeve në dietë duhet të përfshijë në programin e disa ushtrime të trajnimit forca për të gjitha grupet e muskujve, duke përfshirë shtypin muskujt.

Dhe ju mund të marrë një shëtitje në kamera dhe mos harroni bukurinë e natyrës përreth dhe të gjitha momente të paharrueshme. Dhe pastaj duke ecur me polet nordike jo vetëm që do të humbni peshë, por edhe të japë një humor të mirë për ditë!