Sportive të ushqyerit per vajzat Mitet dhe Realiteti


Shtojcave të ndryshme ushqyese janë shumë të popullarizuara në mesin e bodybuilders meshkuj, por sportive të ushqyerit për vajzat përdoret më rrallë. Industri moderne prodhon shumë nga varietetet e saj - proteina, fituesve peshë, zhiroszhihateli etj

Përmbajtje

 • Lloje kryesore të sportit të ushqyerit
 • Sportive të ushqyerit për humbje peshe
 • Rregullat themelore për përdorimin e sportive të ushqyerit

Megjithatë, shumëllojshmëri e grave shpesh zgjedhin për medikamente për humbje peshe, sepse problemi i peshë të tepërt kanë më shumë gjasa të shqetësojë gratë. Kjo frikësuar shumë efektet e mundshme anësore. A është e sigurt sportive të ushqyerit dhe efekti në trupin e njeriut - është pyetja kryesore që lind në ratings e klubeve sportive dhe palestra.


Lloje kryesore të sportit të ushqyerit

Ka disa shtojcave që janë më popullor me atletë:

 • proteinat (protein koncentruar në formën e shtrëngon, bare, etj);
 • amino acidet, aminoacidet rralla;
 • BCAA;
 • Fituesve Pesha (një përzierje e proteinave dhe karbohidrateve);
 • kreatinë;
 • zhiroszhihateli;
 • Shtesa e zinkut, magnezit dhe vitaminave B;
 • L-arginine;
 • L-carnitine (kemi shkruar në lidhje me të) dhe të tjerët.

Sportive të ushqyerit për muskujve paraqitet si proteinat, heynerov komplekset specializuara predtrenirovochnyh dhe kreatinë në kërkesën kryesisht në bodybuilders meshkuj. Megjithatë, vajzat që duan të pompimit deri muskujt mund të përdorni këto barna.

Mundësia më e zakonshme është për të blerë proteina lehtësim. Në fakt, ushqimi me proteina - një proteine ​​të pastër, pa yndyrë, karbohidratet dhe komponentëve të tjerë. Në natyrë proteina gjenden në mish, vezë, produkte qumështi, si dhe fara dhe bishtajore.

Pas një dietë të bazuar në proteina natyrale, personi do të marrë yndyrna dhe karbohidratet shtesë, të cilat mund të çojnë në formimin e yndyrë. Kjo është arsyeja pse atletët profesionistë përdorin aditive speciale.

Sportive të ushqyerit është i bazuar në disa lloje të proteinave: proteina vezë, kazeinë, proteina soje, hirrë (të izoluar dhe të koncentrohen). Opsioni më i mirë është konsideruar izoluar proteina hirrë dhe aditivëve kompleksit. Izoluar përmban laktozë dhe prodhuar nga teknologji inovative që ofron cilësi të lartë dhe asimilimit të lehtë të produktit, por ky i drogës është mjaft i shtrenjtë.

Një tjetër lider në tregun e fituesve sportive të ushqyerit Pesha janë. Ata përfaqësojnë një përzierje e proteinave dhe karbohidrateve, por me përqindje të ndryshme të një komponent. Për ata që nuk e prirur për të trashëri mund të rekomandojë fituesve peshë nga proteina, dhe për atletët e hollë - karbohidratet në bazë.

Creatine - një acid karboksilik, i cili është pjesë e detyrueshme e funksionimin normal të trupit të njeriut. Sportive të ushqyerit për gratë dhe burrat në bazë të kreatinë monohydrate ka një efekt pozitiv në disa fusha:

 • rrit durimin;
 • rrit forcën e muskujve;
 • promovon shërim të shpejtë pas ngarkesave të rënda;
 • ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular;
 • subjekt dietë e duhur do të promovuar humbje peshe.

Sportive të ushqyerit për humbje peshe

Që problemi femër (ndonjëherë i sforcuar) është problemi i peshë të tepërt, më të popullarizuara në mesin e vajzave të gëzojnë të ndryshme zhiroszhihateli. Ëndrra që ju mund të pini një pilulë mrekulli dhe të bëhet pakta ndjek një brez të zonjat bukur.

Prandaj vajzat zhiroszhihateli janë kërkesa të mëdha. Por, para se të dalë në farmaci ose shitësit e sportive të ushqyerit, ju duhet të njoh nga afër veten me pikëpamjet e tij dhe të konsultoheni me një specialist.

Të gjitha përgatitjet janë të ndarë në mënyrë të efekteve në trup:

 • thermogenic;
 • bllokuesëve karbohidratet dhe yndyrnat;
 • substancave që zvogëlojnë oreksin;
 • substanca që ndikojnë në sekretimin e kortizolit hormon;
 • diuretics (kanë një efekt diuretik);
 • lipotropiki.

Kur shtojcave zgjedhur duhet të marrë parasysh faktorë të tillë si gjinia, sëmundje kronike dhe karakteristikave individuale.

Që të gjitha proceset në gratë dhe burrat janë të ndryshme, dhe kanë medikamente të ndryshojnë. Vajzat shpesh yndyrë të depozituara në bark, bel dhe hips, përveç kësaj, ata kanë tendencë për të "rrinë" probleme psikologjike. Ata përshtaten aditivëve që mposhtur oreksin dhe të përshpejtojë metabolizmin në trup.

Seksi i fortë është metabolizmi më intensive, burrat muskujve dhe më të prirur për rritje të shpejtë. Ata përshtaten L-carnitine, e cila nuk është e zhyroszhyhatelem, por të ndihmojë të zvogëlojë hendekun me transportimin yndyrë në "vendin e shfrytëzimit".

E RËNDËSISHME! Zgjedhja sportive të ushqyerit për humbje peshe është vajza e dëshirueshme kushtoj vëmendje për efektet e mundshme anësore. Për shembull, droga thermogenic nuk mund të përdoret për hipertension, aritmia dhe tiroide sëmundje. Diuretics janë të ndaluara në devijimet në sistemin nxjerrës dhe të kërkojë respektimin kujdesshëm për udhëzimet, sepse ata mund të shkaktojë dehidratim.

Ka edhe shtesa që absolutisht nuk mund të përdorni të dy gratë dhe burrat. Këto përfshijnë droga bazuar në Sibutramine, ephedrine, caffeine dhe thyroxine. Për shembull, hormon thyroxine është tiroide dhe me përdorimin e rregullt të saj gradualisht pushon të funksionojë normalisht. Prandaj është e nevojshme që të lexoni me kujdes udhëzimet me kujdes dhe të lexoni dozen: në doza të mëdha çdo ilaç bëhet një helm.

Përgjigje të vetme në pyetjen se a sportive këqija të ushqyerit për gratë apo jo, nuk ekziston. Në disa raste edhe proteina sigurta mund të shkaktojë reaksione alergjike, skuqjen e lëkurës dhe probleme me traktin gastrointestinal. Prandaj, përveç duke ndjekur rregullat e përdorimit para se të aplikoni më të mirë të shfaqen për zbulimin e sëmundjeve kronike. Kjo do të ndihmojë për të shmangur probleme serioze në të ardhmen.

Rregullat themelore për përdorimin e sportive të ushqyerit

Zhiroszhihatelya të gjitha gratë mund të ndahen në tre grupe: thermogenic, lipotropic dhe bllokuar aditivëve.

Efekti thermogenic e punës për ngrohje dhe zakonisht përfshijnë në komponentët e tij përbërjen si synefryn, caffeine, Guarana, ekstraktin e piper i kuq, ekstrakt çaji jeshil dhe një numër të substancave. Jo vetëm që ata të rritur temperaturën e trupit, të përshpejtojë metabolizmin, por edhe të rritur performancën dhe durimin.

Shtojcave thermogenic rekomanduar për të marrë jo më shumë se dy herë në ditë. Në mëngjes - në një stomak bosh, gjysmë ore para mëngjes dhe në mbrëmje - 30-40 minuta para se të trajnimit, por jo më vonë se 4-5 orë para gjumit. Pavarësisht nga dozen e specifikuar në paketën e merr më të mirë për të filluar me doza minimale (p.sh. një kapsulë). Ky opsion do të gjurmojë përgjigje individuale dhe për të eleminuar shfaqjen e reaksioneve alergjike. Në rast të shfaqjes së shtojcave duhet të braktiset!

Një grup tjetër është droga zhiroszhihateley lipotropic (shpesh në kombinim me diuretike). Ato përmbajnë choline, levokarnitina, metionine, i cili përshpejtuar ndarjen e yndyrave, stimulon mëlçinë dhe normalizimin e niveleve të insulinës. Merrni lipotropiki si dhe termohenyky - dy herë në ditë, por metoda e dytë mund të llogarisë në një kohë më vonë. Avantazhi kryesor i drogës lipotropic (pa diuretike) nuk kanë efekte anësore.

Karbohidratet dhe blockers yndyrë mund të përfshijë në ekstraktin e saj të anëtarësimit të fasule të bardha dhe të kuqe, chitosan dhe ekstrakt hartsynyy. Marrë ato një herë në ditë për 10-15 minuta përpara se të hahet, duke shmangur konsumimin e ushqimeve yndyrore, pasi kjo mund të shkaktojë probleme të zorrëve.

Përveç grupeve të mësipërme janë të kombinuara zhiroszhihateli, të cilat përfshijnë substanca me orientim të ndryshëm funksionale. Ata janë më të efektshme, të përfshijë suplemente vitaminë, por mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

Çdo ekspert do të ju them se sportive të ushqyerit është efektive vetëm së bashku me stërvitje dhe dietë. Sigurisht, atletët profesionistë shpesh nuk mund ta bëjë pa proteina apo heynerov. Por duhet të shtojcave të shtrenjta dieters vajzat? Pas të gjitha, të ushtrojë dhe një dietë të ekuilibruar do të japë jo vetëm një figurë të mirë, por shëndetin për shumë vite. Një mrekulli ruajtur në pllakat e para për të shpenzuar në pazar, një masazh ose një prerje flokësh të mirë.