Gjimnastikë hap për humbje peshe dhe shëndetin - bazat dhe video për fillestar


Klasike gjimnastikë hap u shpik nga një instruktor amerikan Gene Miller. Nga shkolla e ajo ishte shumë atletike dhe gjimnastikë. Pas kolegjit, pasi duke punuar për disa vjet për trajner fëmijëve, Gene ka vendosur që të bëhet një instruktor gjimnastikë. Ndërsa trendi ishte në bodybuilding e grave, dhe Miss Miller nuk ka shkuar larg, duke fituar disa shfaqje.

Përmbajtje

  • Çfarë një hap gjimnastikë mësim i mirë
  • Gjimnastikë hap për fillestar
  • Është efektive gjimnastikë hap për humbje peshe
  • Gjimnastikë Hapi në shtëpi: për dhe kundër


Workouts shterur të çojë në dëmtime në gju dhe operacionet. Ortoped këshilluar grua e re rehabilitimin gju me anë të hapave në një platformë të ulët.

Natyrisht, të tilla një person aktiv si Gene thjesht nuk mund të shurdhër orë stomp mbrapa dhe me radhë. Ajo përfshinte muzikë dhe hapat e sigurta të përmendura gjimnastikë klasike. Sot ne jemi në gjendje për të vëzhguar, ku rezultoi në ndonjë palestër.

Çfarë një hap gjimnastikë mësim i mirë

Në mënyrë tipike, klasa gjimnastikë hap marrë pjesë për ta plotësuar dhe muzikë poruhatysya. Por kjo nuk është argëtim i thjeshtë, dhe madje shumë të shëndetshme. Hapi forcon muskujt e këmbë, pa ngarkesa të tepërta shoku. Lëvizja e rregullt ndihmon për të shpenzuar kalori për të hequr qafe pasojat e pasivitetit fizik, të përmirësojë disponimin dhe fle.

Çdo gjë është e madhe, por ka avantazhin e pothuajse çdo klasa aerobic nga Zumba të shkund vrapim. Çfarë tërheq gratë të hap klasa gjimnastikë?

Atmosferë. Muzika është zgjedhur në mënyrë që "të fillojnë" dhe të bëjë valle edhe pas një dite të lodhshme pune. Në të njëjtën kohë, çaktivizoni plotësisht vetëdija dështon. Ju duhet të mbani mend hapat dhe lidhjeve. Kjo ndihmon për të shpëtuar nga problemet e përditshme.

Hapi i thjeshtë në aspektin e koreografi. Tufa deri të përshtaten 32-shok "Music Square". Mos harroni lëviz lehtë. Kjo ju lejon të angazhohen njerëzit me çdo nivel të trajnimit koreografik.

Gjimnastikë hap për fillestar

Sot, gjimnastikë hap për fillestar paraqitur mësimet Hapi Themelore, Hapi 1, hap fillestar. Në fakt, klasa janë asgjë, por emërtimin nuk është e ndryshme. 40 minuta grupi mëson hapat bazë të këtij gjimnastikë prirje, pas rreth 10-15 minuta e ushtrimit të kryera në muskujt e barkut, dhe shtrihen të gjitha skajet.


Në klubet ku mësime për fillestar nuk janë mbajtur, ka dy opsione:

  • njeri i panjohur vjen në një grup të përbashkët, mësuesi paralajmëron se kjo është klasa e parë, dhe trajnimin e hershme ai shpejt tregojnë hapa;
  • Administrata Club inkurajon blerjen e trajnimit personale hyrëse. Qëllimi i tij - për të mësuar të sigurt për të ecur në platformën hap, nuk duhet të ngatërrohet në hapa.

Fillestar hap ende mund të bëhet testi. Edhe pse ne lexuar në lidhje me atë të pastër dhe të thjeshtë, disa minuta më komplekse ende duke pritur fillestar.

A nuk do të turpërohet vendosur në fund të sallës. Më të mirë për të vënë hapin e tyre, ku ju do të shihni mësuesi të mirë. Ose të paktën këmbët e tij. Vendi më i favorshëm për fillestar - në qendër të dhomës, në rreshtin e parë, pothuajse menjëherë pas mësuesi.

Subscribe nevojshme vetëm për të kryer një hap të plotë në këmbë, çdo gjë tjetër që ju nevojitet për të treguar dhe tregojnë. Humbur për herë të parë, nuk bien në ritmin dhe këmbët hutuar plotësisht të gjithë njerëzit. Relive dhe vjen për të vjellë, sepse ajo nuk është e vlefshme.

Është efektive gjimnastikë hap për humbje peshe

Ju mund të gjeni pohimin se gjimnastikë hap për humbje peshe nuk është duke punuar. Ata janë zakonisht të bazuara në prova hekuri. Dashurën dikujt kërceu në shkretëtirë për një vit, dhe jo ulur, por është rritur në madhësi. Historitë e muskujve të mrekullueshme pompimit të kofshës mëparshëm dhe rritjen magjike e trupit pas grave HAPI povnyatsya forume.

Dhe pothuajse çdo mësuesi përgjigjen që vjen me stepe - me të vërtetë. Por "nakachatysya" vetëm duke bërë atë - nuk ka. Mbi të gjitha, ndiqni rregulla të thjeshta:

  • duhet të hani moderuar, me një deficit të vogël të kalorive. Rekomandimi standarde - zbres një të dhjetën e numrit të përgjithshëm të nevojave energjetike çdo ditë;
  • duhet të angazhohen të paktën 3 orë në javë. Idealisht, ditët e lirë është bërë ndonjë trajnim, përshpejtimin e metabolizmit - gjimnastikor, energjisë, pesha;
  • në trajnim, ajo nuk është e habitshme si ajo Dashuri, ne duhet të lëvizim. Edhe në qoftë se ju nuk e kuptoni lidhja nuk mund të përsëritet ose të lodhur, ju duhet të vazhdojë të hap. Instruktorë me përvojë këshillojnë klientët e tyre të kardio portativ. Ajo do të tregojë normën tuaj të zemrës, e cila do të monitorojë intensitetin.

Standard mësimet 3 grupit në javë sigurojë një deficit prej rreth 1000 kalorive për 7 ditë për një grua peshon 70 kg. Kjo është e mjaftueshme për të humbur teksteve 400g mbipeshë nëse respektohen dietë nestrohaya.

E vetmja Qëllimi është që hap gjimnastikë rrit oreksin, e cila nuk është e mirë për humbje peshe. Për të luftuar këtë do të ndryshojë "pjesë" dietë. Një përafërt, ushqime natyrale do të ndihmojë për të frenuar urinë dhe për të arritur qëllimet e tyre. Por koktej i ushqimeve zëvendësuese dhe ëmbëlsirat për mëngjes duhet të braktiset.

Gjimnastikë Hapi në shtëpi: për dhe kundër

Trajnerët Master Reebok Universiteti zhvillojnë mësim vetëm klube. Çdo zyrtar i përfshirë në një seri e videos në shtëpi nuk ekziston. Por që duan të vijnë në ndihmë të videohostinhy lirë. Ata janë plot me disa instruktorë të mësojnë klasa grup në disiplinën e tyre. Unë vetëm mund të blej platformë.


Trajnimi mund të jetë i sigurt, nëse një person është koordinimi i mirë, dhe ai ka kohë dhe dëshirë për të filluar me një pamje të thjeshtë e hapave themelore dhe të shikojnë video të paktën një herë nga fillimi në fund.

Ushtrimet platformë hap apo hapa themelore

Lista e hapat kryesore që kërkohen për të studiuar fillestar, jo aq i madh.

Hapi bazë ose hapi THEMELORE

Të qëndrojë në frontin e platformës, këmbë këmbë të plotë në këmbën e tij të djathtë, transferimin peshë në këmbë të djathtë, të caktojë atë të majtë, këmbën e djathtë të ulët në tokë, të caktojë majtë. Ky është një hap në të djathtë. Hap shkon mbetur në pasqyrë.

Jo-up ose gju

Hap këmbët e duhur në një stepe kënd, bëj gju tuaj të majtë dhe ta sjellë atë për të si të afërta me bel. Bëni teetering lëvizjet e dorës për të siguruar stabilitetin. Ky hap mund të përsëritet, të tilla si "tre gjunjë." Ajo është përdorur shpesh për të ndryshuar drejtimin e lëvizjes apo këmbë të punës.

Stredli

Lak të përballet me pjesën e ngushtë të platformës. Hapi këmbë të drejtë në qendër, të caktojë atë të majtë, tani ulët alternuar këmbët drejtë dhe të majtë të anët e gjera të dysheme shkretëtirë. Platforma do të jetë në mes të këmbëve. Pastaj ndiqni lëvizjen në mënyrë të kundërt.

Drekë apo sulm

Ndiqni hap themelor me këmbë të djathtë, por nuk tërhiqet plotësisht. Vetëm të prekin në dysheme prapa platformave tuaja të drejtë këmbë, të caktojë atë dhe të ndjekin lëvizjen e këmbën e majtë. Në fund të platformës të shkojnë poshtë këmbën e gabuar, e cila filloi lëvizjen.

Kundërindikimet të hap klasa gjimnastikë

Trajnimi është i sigurt për njerëzit e shëndetshëm. Ajo duhet t'i japë përparësi për llojet e tjera të veprimtarisë për personat me lëndime të nyjeve dhe ligaments, artrit, artrit, dhe inflamacion në muskuj.

Prisni qëndron pak më të gjatë dhe ata BMI cilëve më lart 30. Këta njerëz mund të angazhohen në klasë për fillestar dhe të mos kryejë hedhje, por nuk kanë të bëjnë elemente komplekse teknike. Nuk rekomandohet hap klasa gjimnastikë dhe venat me variçe dhe thrombophlebitis.