Tharje e trupit të ndikojë vajzat modës apo domosdoshmëri


Shprehja "Trupi tharje" gjindja shpesh perceptohen si pjesë e procesit të trajnimit në përgatitje për konkurse të ndryshme, të tilla si Bodybuilding.

Përmbajtje

 • Tharjes është e ndryshme
 • Programi i tharjes trupit Vajzat
 • Pesë javë për lehtësim dhe harmonisë

Shumë prej tyre kanë dëgjuar për dieta të veçanta që ndihmojnë në formë "të thatë", shpëtoj yndyrë nënlëkurës dhe të shtoni trupin për lehtësim e dëshiruar. Por gratë kanë nevojë është e zakonshme - kjo është një nga pyetjet më të zakonshme kërkuar nga klubet sportive të trajnerëve të tyre.


Tharjes është e ndryshme

Sigurisht, ajo shkon në të gjitha bagel tuaj të preferuar ose një nga opsionet, makinë, dhe fenomenit misterioze që ka ardhur nga Bodybuilding profesionale dhe përdoret si një mënyrë emergjente për të humbasin peshë më shpejt në mënyrë periodike.

Qëllimi kryesor i çdo kalë është për të reduktuar yndyrë nënlëkurës vetëm për qëllime estetike. Çdo muskujve është qartazi e dukshme dhe ndjenja e bukur, "derdhur" trup. Kjo fazë është paraprirë gjithmonë nga një cikël të gjatë të trajnimit, i cili përbëhet nga disa faza dhe është e ndryshme për burrat dhe gratë.

Përdorni tharëse për të përmirësuar shifrat nuk mund të vetëm një atlet, por pothuajse çdo vajzë duke ndjekur disa rregulla dhe duke marrë parasysh disa karakteristika të organizmit. Gjëja kryesore - për të kuptuar se ky proces nuk është vetëm një dietë, dhe për këtë arsye kërkojnë konsultime të detyrueshme me trajner apo njohjen me literaturë të veçantë. Tharje e trupit në shtëpi të jetë e mundur, por në qoftë se të trajnimit themelor fizike dhe vetëm pas duke folur me mjekun tuaj.

Një kusht i domosdoshëm për fillimin e tharje trupin në vajzave është vendosur duke përdorur trajnimin e muskujve dhe të hahet optimizuar. Tjetra, ju duhet të ndryshojë dietën në mënyrë që të shpëtoj yndyrë pa humbur muskujve. Ajo përdor një menu të plotë, përveç ëmbëlsirat dhe burime të tjera të "shpejtë" karbohidratet.

Ne di që kur përthithet "shpejtë" Karbohidratet rritur nivelin e glukozës shpejt, të cilat mund të grumbullohen në formën e glycogen. Nëse shumë karbohidratet, glukozë është konvertuar në yndyrë. Në qoftë se në të ardhmen ka një mungesë të glukozës, trupi si një burim i energjisë përdor glycogen parë dhe pastaj prishet yndyrë. Kjo është arsyeja pse ind dhjamor është konsideruar rezervë kryesor strategjik në rast të ushqimit dhe për të marrë atë jo aq e lehtë.

Veçanërisht e vështirë për të hequr shtresa e gjysmës së drejtë të njerëzimit. Kjo është për shkak të veçantive të strukturës dhe metabolizmit, ind dhjamor nuk është vetëm "shpëtuar rrethit" paparashikuara gjatë shtatzënisë apo të ushqyerit me gji, por edhe për sintezë shtesë të estrogjenit hormonit.


Sigurisht, pesha e tepërt ndikon negativisht në shëndetin, por mungesa e një ndikim negativ në funksionin riprodhues. Një rrudhë të vogël në bark, e cila çon vajzën në tmerr, për sa i përket natyrës jo vetëm që nuk e dëmshme, por edhe të dobishme. Kjo është arsyeja pse seksi i bukur është të humbni peshë më keq se meshkujt të cilët kanë më shumë masë të muskujve dhe hormonet e ndryshme.

Programi i tharjes trupit Vajzat

Para se të vazhdojmë të bezvuhlevodnoyi dietë të rreptë duhet të jenë të njohur me një numër të contraindications:

 • ushqyerja me gji ose shtatzënia (në çdo fazë);
 • diabeti;
 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal (ulcerat, gastrit dhe kështu me radhë. d).
 • sëmundje dhe sëmundje kronike të mëlçisë dhe veshkave;
 • Puna lidhur me tendosje të përhershme fizike dhe mendore.

Nëse kushti i mësipërm nuk është zbuluar, ju mund të filloni, duke respektuar rregulla të caktuara:

 • Ushqimi tharje përfshin ushqime të ndarë dhe refuzimin e shumë produkte, sepse regjimit dhe kufizimet - kushtet kryesore për suksesin;
 • lëngu duhet prekje në sasi të mjaftueshme (të paktën 2.5 litra në ditë);
 • dy orë para dhe pas stërvitje nuk mund të hani;
 • vakt e fundit duhet të jetë të paktën dy orë para gjumit.

Filloni "thatë" duhet-blerjen e mases muskulore. Do të japë rezultatet e dëshiruara të zgjedhura siç duhet trajnimit peshë, duke marrë parasysh karakteristikat strukturore dhe prania e zonave problematike. Hapi i ardhshëm do të programit trupin tharje veçanërisht për vajzat, e cila përfshin kardyonahruzky mundur, trajnim forcë dhe dietë.

Ne do të duhet të heqin dorë nga ëmbëlsirat, produkte furre, qumësht dhe yndyrna shtazore. Gjithashtu, për të shmangur kripë, pasi ajo mban ujë dhe çdo produkte gjysëm-të gatshme, të cilat përmbajnë yndyrna polyunsaturated. Të jetë i sigurt për të përdorur: drithëra (të tilla si hikërror dhe oriz), mish ligët, perime, djathë të ulët yndyrë dhe kos, fruta pa sheqer. Banane, pjepër, rrushi kanë një indeks të lartë glycemic dhe të përmbajë një karbohidrateve "të shpejtë" në formën e sheqerna. Ëmbëlsirat mund të zëvendësojnë mjaltë (jo të gjitha varieteteve janë të përshtatshme, në varësi të indeksit glycemic) ose zëvendësues të sheqerit (jo shumë të dobishme).

Tharje Trupi Vajzat siguron një dietë më rigoroz sesa për meshkujt, sepse në javën e parë është e dëshirueshme për të kufizuar përdorimin e yndyrave dhe karbohidratet, por të monitorojë nga afër situatën. Kjo dietë mund të jetë i mbushur me zhvillimin e ketoacidosis, e cila është karakterizuar nga aroma e frymës aceton, dobësi, takikardi. Në këtë situatë dietë më të mirë gradualisht dobësohet dhe menjëherë të hyjnë në lëng dietë e ëmbël dhe fruta.

Pesë javë për lehtësim dhe harmonisë

Menu mostër për një trup tharje muaj për vajzat, i projektuar për pesë javë në dispozicion për çdo grua në shtëpi.

Javë 1. Karbohidratet duhet të hyjnë në trup në normën e 2-2.5 gram për kilogram të peshës. Çdo vakt ngrënë dëshirueshme për rekord, duke përdorur tabela glycemic ushqime të indeksit dhe përmbajtjen e tyre kalori. Fundit varet nga pesha fillestar dhe mënyrë e jetës. Dietë duhet të përmbajë një shumë fibra nga drithërat, perimet. dhe proteina (mish ligët, vezë). Javën konsiderohet hyrje, sepse rregullat e të ngrënit mjaft besnikë. Sharp fillim tharje rigoroz absolutisht nuk mund!

Javën e 2. Gjatë javës së dytë të karbohidrateve reduktuar në 1 gram, por përmbajtja specifike proteinave në dietë duhet të rritet në 80%. Menuja duhet patjetër të përfshijë kos me pak yndyrë dhe djathë, mish të zier pule, perime, herbs, peshk. Fruta dhe kripa duhet të shmanget.

Javën 3. Rregulla karbohidratet reduktuar nga një tjetër 0.5 gram. Dietë mund të largohet njëjtë si javën e dytë, duke shtuar vezë trembem tij.

Javë 4. Ofron fillimi i një dalje graduale nga procesi i tharjes, kështu menu përsërit 2 javë.

Javë 5. Në këtë pikë një dietë pak më të zbutur dhe ndjek javë 1.

Ju gjithashtu mund të ndihmojnë trupin, duke përdorur një shumëllojshmëri të sporteve të ushqyerit dhe shtojcave: L-carnitine, vitamina, proteina dhe zhyroszhyhately.


Çdo dietë mund të jetë një stres i vërtetë për trupin dhe të çojë në pasoja jashtëzakonisht negative. Këto metoda të drejtuar në shumë atletë, pothuajse gjithmonë të sjellë lëndim dhe jo të përshtatshme për njerëzit e zakonshëm. Ajo është e mirë për të shmangur ëmbëlsirat dhe ushqim të shpejtë, të angazhohen në palestër sesa të përdorë masa drastike në një shumëllojshmëri të Pesha Humbje, dieta ekstreme dhe aktiviteti i tepërt fizik.