Ushtrime në mëngjes për të humbur peshë mirat dhe të këqijat


Kjo stërvitje në mëngjes për humbje peshe ka shumë avantazhe, të gjithë e dinë. Të gjitha sistemet e trupit të njeriut kërkojnë lëvizje komplekse të thjeshtë të dizajnuara për të përmirësuar qarkullimin dhe të përgatisë muskujt dhe nyje të stresit të mëtejshëm gjatë ditë pune.

Përmbajtje

 • Pak në lidhje me përfitimet e ushtrimeve mëngjesit
 • Një grup i ushtrimeve për ushtrime në mëngjes
 • Drejtimin në harmoni

Kështu, përfitimet e mëngjesit ushtron asnjë dyshim. Por personi modern i zënë i cili ka një kilogram disa ekstra, të shqetësuar disi në lidhje me humbje peshe. Por klubi palestër apo marrëveshje me një trajner personal nuk mund të gjithë. A është e mundur që të përdorin stërvitje si një mjet për të luftuar trashje ose ajo është i përshtatshëm vetëm për të ngrohtë?


Pak në lidhje me përfitimet e ushtrimeve mëngjesit

Shumica e njerëzve merr në alarm, pasi mori atë në kohë më vonë në mënyrë që të gjumit më të gjatë. Në këtë rast, pothuajse asnjë fazë të tranzicionit gradual nga gjumi me aktiv, trupi është nën stres, hedhje të mundshme presion dhe efekteve të tjera negative të shërim të shpejtë. Të përshpejtojë procesin e zgjohen me ndihmën e një filxhan çaj apo kafe me stomak bosh, i cili nuk është gjithmonë e dobishme.

Ushtrime në mëngjes për 15 minuta ndihmon për të kapërcyer tranzicionin në jetën aktive me humbje minimale, duke kryer disa funksione kryesore:

 • ndihmon për të zgjoheni;
 • ruan lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e nyjeve;
 • rezulton në tonin e muskujve;
 • stimulon zemrës dhe enëve të gjakut;
 • efekte të dobishme në sistemin nervor, stimulon prodhimin e serotoninës (hormon i lumturisë);
 • ndihmon stabilizimin e peshës.

Pika e fundit është me vlerë në kërkim një më pak. Shumica trajnerët tha se yndyrë fillon të ndahet pas vetëm 25-30 minuta e ushtrimit aktiv. Por kjo nuk është kështu. Çdo ushtrim mëngjes për 20 minuta ndihmon të përshpejtojë metabolizmin, jep tonin e muskujve. Muskujt aktiv dhe më të mëdha vazhdojnë të djegur kalori për një periudhë të gjatë pas trajnimit. Kjo dhe efekti i bazuar hollim e ushtrimeve në mëngjes.


Për të hequr qafe e rrudhave të shëmtuara që ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 • hani e drejtë, për të shmangur ushqim të shpejtë dhe të karbohidrateve të thjeshta, sepse nuk ka menu racional hequr qafe kilogram panevojshme është pothuajse e pamundur;
 • angazhohen rregullisht duke përdorur disa programe të ndryshme, mundësisht në mëngjes (djegien e kalorive është më intensiv se gjatë natës) të mos hani pas trajnimit për 1.5-2 orë;
 • shmangur gjatë gjimnastikë në mëngjes ushtrimeve të rritjes së kompleksitetit që mund të plagosë nyjeve dhe ligaments;
 • periodikisht plotësuar kardyonahruzkamy ngarkuar si running, not apo çiklizmit;
 • fle sepse mungesa e gjumit ndihmon vendosur mbipeshë.

Një grup i ushtrimeve për ushtrime në mëngjes

Pick up stërvitje për ushtrime të nevojshme mëngjesit marrë parasysh gjendjen fillestare shëndetit, peshës dhe karakteristikat e trupit të njeriut. Në çdo rast, ajo është e dobishme për të filluar shtrirë në krevat. Kjo përfundimisht do të zgjoheni të pastaj të kalojnë në lëvizje më intensive. Më poshtë është një listë e ushtrimeve përgatitore:

 • thjeshtë shtrihen duart e themelimit prapa kokën e tij në anën e pasme, stomak dhe anë;
 • fërkim duart;
 • keq;
 • lëvizjet rrotulluese e këmbëve dhe bërryl;
 • Rotacioni i kishave heqjen këmbët;
 • Duart compression / razzhymanye;
 • Rotacioni i supet dhe kokën në një pozicion ulur.

Pas ngrohja deri për të filluar stërvitjen menjëherë. Për të peshuar e dëshirueshme që të shtangë dore peshon 1-2 kg ose përdorin shishe plastike të mbushura me ujë. Si një shembull, ofrojnë ushtrimin e mëposhtëm për ushtrime në mëngjes të dizajnuara për njerëzit fizikisht të papërgatitur, por nuk ka ndryshime të mëdha në gjendjen shëndetësore. Nëse keni përsëri probleme, të zemrës ose enëve të gjakut, mësimet mund të rregullohen duke ulur numrin e qasjeve apo zëvendësuar mocionet.

Këmbë të ngrohtë me anë të tilting, kthyer dhe drejtimin në vend. Ju mund të përdorni në litar. Koha: 2-3 minuta.

//

Lunges me një pozicion gjysmë-ulur djathtë / majtë këmbë në një kohë. Ju mund të ndryshojë: një ditë lunges përpara / prapa, e dyta - larg. Dy qasje për secilin 10-15 sulmeve këmbë secili. Për të shtuar komplikim duhet të jetë në duart e shtangë dore dhe për të ndryshuar ritmin e ushtrimit.

Squats dhe anojnë nga një pozicion në këmbë, kofshët paralele në dysheme pa hequr pesë. Duart mund të largohen përpara dhe koeficient të shtangë dore ose shishe uji. Dy grupe të 15-20 repetitions secili. Shënim: Nëse keni probleme me gjunjë tuaj - ju mund mbledhje! Ju mund të kryejnë mahi sfidë hips prapa dhe në anën.

 

Këmbët Mahi nga një pozicion në këmbë. përkulem gjunjët, nxjerr dhe të bëjë vypryamlyuyemosya zgjatem majtë dhe të djathtë për të qëndruar për 5 sekonda dhe frymëzim përsëri në gjendjen origjinale. Dy grupe të 10-15 repetitions.

Lartësi këmbët nga një pozicion të prirur. Ne duhet të ngrenë gjunjë pak këmbët e përkulura në kënde të drejtë në dysheme, shpjegoj, përkulem dhe ngadalë të kthehet në gjendjen e tij origjinale. Kujdes: Nëse lënduar të ulët mbrapa, mollaqe mund të vënë nën shuplakat tuaja. Dy grupe të 10-15 repetitions.

Push-ups me gjunjë. Pozicionin e fillimit - në gjunjë e tij, shpinën drejt, duart kokëfortë në dysheme. Është e nevojshme për të kryer shtytje-ups, sa më të ulët të jetë e mundur dhe nxjerr të kthehet në pozicionin e saj origjinale, të armëve rregullohet plotësisht. Shënim: rrumbullakosura mbrapa absolutisht nuk është! Dy grupe të 10-15 repetitions.

Në fund mëngjes ushtron dëshirueshme që të qëndrojë në bar në forearms dhe të këmbëve, gradualisht rritjen e kohës nga 15 sekonda deri në 2 minuta. Ky ushtrim është ngarkesa e madhe e shtypit, stabilizant sup dhe këmbë muskujt. Pushtimi fund kushton përçarjet në anën e pasme dhe të lehta shtrihen për dy deri tre minuta.

Ky mini-stërvitje është duke shqyrtuar disa grupe të mëdha muskujve, por ndonjëherë është e nevojshme për të ndryshuar parimin e ndërtimit të saj. Për shembull, të hënën, e mërkurë dhe e premte janë ngarkimin e gjymtyrë të ulët dhe shtypin, dhe të martën, të enjten dhe të shtunën - janë gjymtyrë e sipërme dhe shtypi. E diel kushtojnë shtrihen dhe ushtrime të frymëmarrjes. Pas klasa të dobishme për të marrë një dush të ftohtë dhe gjysmë ore për të pirë çaj jeshil pa sheqer (ose mjaltë). Mëngjes trashë është shtyrë për disa orë.

Drejtimin në harmoni

Kur ushtrime në mëngjes nuk është e mjaftueshme, është për të shtuar një kardyonahruzky të paktën tre ose katër herë në javë. Nëse mbipeshë se 7,10 kilogramë, ajo është e mirë për të ndaluar në këmbësorë ecën dhe not. Në mungesë të contraindications, ju mund të përpiquni të bëni vraponte për sport.

Një goditje e lehtë në mëngjes - një mënyrë e madhe për të jo vetëm të humbur peshë, por edhe të shpëtoj nga një humor të keq. Përfitimet vrapim disponueshmërinë: disponueshmërinë, lirinë për të zgjedhur kohën dhe vendin, si dhe efikasitet të lartë. Një orë për drejtimin e vendit kryq (park, pyll) trupi mund të djegur deri në 700 kalori në orë.

Para atlete veshin dhe të shkojnë në stadium duhet të analizojë të gjithë trupin. Ngarkesa të mëdha si shpinë dhe nyje (gjunjë), kështu që është e rëndësishme për të zgjedhur këpucë të duhur. Ajo ka nevojë për të rregulluar këmbët dhe të jetë amortizues. Vrapim nuk duhet të marrë kodrës rrugët më të ngarkuara, si dhe asfalt. Opsioni më i mirë është që të parkut ose gjurmët e pyjeve.

Pozita e saktë, ndërsa running ofron bust të relaksuar e sipërme, ra supet, armëve prirje në kënde të drejtë. Thembra dhe gishtin duhet të qëndrojnë në terren pothuajse në të njëjtën kohë. Nxehet dhe shtrirje para ushtrimit të trajnimit pas e nevojshme!

Nëse qëllimi kryesor i kryqit në mëngjes është humbur peshë, ju mund të provoni duke interval. Ai sugjeron trajnim mbi "rreckosur" pulsin kur përshpejtimin ndryshim në trafik mesatar ose të ritmit të ngadaltë.

Çdo aktivitet fizik, madje edhe në formën e ushtrimeve në mëngjes, ka një efekt shumë pozitiv në trup. Edhe një numër i sëmundjeve kronike nuk është një contraindication për një veprimtari të tillë fizik. Gjëja kryesore - për të bërë hapin e parë në një seri sulmesh ose ulem-ups menjëherë pas zgjohen. Habit gëzojnë ushtrimi manifestohet më vonë do të garantojë jo vetëm një figurë të pakta, por edhe humor të mirë për jetën.