Hatha Yoga për fillestar - asanas themelore Video dhe ushtrime


Në një drejtim të tillë si yoga ose Hatha Yoga dëgjuar një njeri, një të huaj të plotë në televizion dhe letërsisë. Pas të gjitha, ajo është për shumë vite në kulmin e popullaritetit në mesin e tifozëve të drejtpërdrejtë "trup i zgjuar" ose «mendjes e trupit».

Përmbajtje

 • Çfarë është Hatha Yoga?
 • Yoga Hatha për humbje peshe

Njerëzit të cilët për herë të parë ndeshen me botën e yoga, shpesh shtrohet pyetja: "Çfarë përbën - sistemin e trajnimit ose një filozofi e jetës" Përgjigjja është e thjeshtë: Yoga - një harmoni e trupit dhe shpirtit, e cila arrihet nëpërmjet ushtrimeve të caktuara dhe teknikat e frymëmarrjes.


Shkaqet e trashje janë një numër faktorësh negative: mungesa e ushtrimit, dietë të varfër, metabolizmi, gjumë të rregullt, dhe një zakon i "bllokim" dhe "Pi" situata stresues. Yoga ndihmon për të përballuar me të gjitha pikat e mësipërme dhe të rregulluar rezultatin për shumë vite. Trupi do të jetë i fortë dhe i aftë, dhe ndryshimi i shëndetit për të mirë.

Çfarë është Hatha Yoga?

Ky sistem ka origjinën në kohët e lashta në Indi. Përmendja e parë e yoga shfaq në Veda - Gjurmë të lashta të shkruara datojnë dy dhe një gjysmë mijë vjet para Krishtit. Parimet dhe kaluar nga brezi në brez, nga mësues për nxënësit për shumë vite përmes sesioneve të përpiktë.

Kjo metodë e lejuar për të mbajtur mësimin në formë origjinale së hapur dhe të mbajnë të gjitha sekretet e tij. Për këtë arsye yoga mësohet në shumë klube sportive moderne, ka pak gjëra të përbashkëta me lumë të lashtë. Por nuk do të heqë dorë nga studimet, si dhe yoga palestër të mirë për ju dhe është një alternativë e madhe për llojet e tjera të trajnimit.

Një nga veprat më të famshme të shkruara në lidhje me yoga është konsideruar "Hatha Yoga Pradipika" - një traktat, i shkruar në sanskritisht në shekullin e 15. Ai është i përkushtuar për Shiva, që kaloi në njohuritë e tij për gruan e tij Parvati dhe përbëhet nga disa pjesë. Nuk është një traditë e komenteve librave në gjuhën ruse, në mënyrë që çdo tifoz i yoga mund të njihen me të.


Klasa Yoga gjithmonë të fillojë me lëvizje shumë të thjeshtë për të zotëruar fuqinë e askujt, madje edhe personi fizikisht papërgatitur. Yoga Diplomë për fillestar quajtur Hatha Yoga. Ajo është duke kërkuar për një shkallë më të lartë, Raja Yoga, Bhakti Yoga, yoga zhnani dhe karma yoga.

Yoga Hatha për fillestar zgjat rreth 8 muaj dhe ka për qëllim përmirësimin e shëndetit, zhvillimin e fleksibilitetit të përgjithshme, sjellje korrekte dhe humbjen e kg shtesë. Trajnimi do të ndihmojë për të ndryshuar jo vetëm formën, por edhe jetën, duke i dhënë njerëzve një shumë zakone të dobishme. Për shembull, Yoga mëson frymëmarrjen e duhur, të cilat pozitivisht ndikojnë në sistemin kardiovaskular dhe nervor.

Në zemër të Hatha Yoga janë pozicionet statike - asanas. Çdo artikull është përgjegjës për organet e caktuara dhe të saktë komplekse palosur do të ndihmojë për të hequr qafe një sëmundje të veçantë. Ushtrime të frymëmarrjes të dizajnuara për të forcuar Prana - energjinë vitale të njeriut.


Pavarësisht nga efektet anësore më pak dhe contraindications, ka disa shtete, në të cilën klasa do të fshihen:

 • Sëmundjet kronike në fazën akute, inflamacion dhe ethe;
 • menstruacioneve;
 • shtatzënisë në tremujorin e dytë dhe të tretë.

Gjithashtu, nuk e dëshirueshme për fëmijët nën moshën gjashtë vjeç dhe personat mbi gjashtëdhjetë duhet të fillojë ngadalë dhe me shumë kujdes. Në praninë e sëmundjeve kronike yoga kundërindikuar, por mund të ndalohen disa asanas specifike. Në çdo rast, klasa Hatha yoga për fillestar duhet të kryhet nën drejtimin e një mësuesi me përvojë dhe të pajtueshmërisë me rregullat themelore. Këtu janë ato kryesore:

 • Ushtrim Vizita duhet të jetë e rregullt (mundësisht çdo ditë);
 • ju duhet të fillojë gradualisht, duke lëvizur nga e thjeshtë në kompleks;
 • A nuk e hedhin nëse diçka nuk funksionon;
 • nuk presin rezultate të menjëhershme;
 • nuk imponojmë gjërat kur kryejnë ushtrime të frymëmarrjes, sepse trupi merr kohë për të përshtatur;
 • të mos angazhohen në lodhje të plotë dhe humbja e fuqisë;
 • Shmangni stërvitje në një stomak të plotë dhe natën vonë, kështu që nuk mund të ketë probleme me bie në gjumë.

Shumë njerëz refuzojnë të yoga, duke e konsideruar atë mërzitshëm dhe nuk mund të ndikojë në peshë. Por ky mendim është i gabuar. Së pari, ne duhet të mësohemi me çdo gjë dhe madje edhe më të paduruar personi një ditë kur klasa do të jetë kënaqësi. Së dyti, yoga nuk është vetëm dispozitat e statike, por dinamike dhe ushtrim. Së treti, asanas yoga Hatha ndihmojë në mënyrë efektive të humbni peshë. Dëshmi për këtë është fakti që plotësisht të përmbushur mësuesi pothuajse e pamundur.

Yoga Hatha për humbje peshe

Humbje peshe gjatë yoga bazuar në normalizim e proceseve metabolike në trup. Shkaku i humbje peshe nuk do të zvogëlojë futje me kalori apo aktiviteti fizik i fuqishëm, dhe një efekt pozitiv në sistemin endokrin e asanas. Kjo është arsyeja pse rezultatet duhet të presin një kohë të gjatë, por ata do të jenë të qëndrueshme dhe do të mbajë peshën në pikën e dëshiruar.

Në zemër të Hatha Yoga për humbje peshe quhen asanas inversi, kur këmbët janë në pozitë nga lart. Këto përfshijnë sarvanhasana, halasana dhe shershasana. Para fillimit klasa, sidomos në prani të problemeve tiroide, ju duhet patjetër të konsultoheni me një mjek. Në disa raste yoga duhet të japin.


Sarvanhasana. Ju duhet të shtrihen në shpinë (mundësisht të shkojnë në veri), krahë në anët tuaja, këmbët së bashku për të kombinuar. Duke u duart në dysheme, ngadalë heqë legen, këmbët dhe prapa. Pastaj ju bëni duart pas shpinës së tij, lakimi bërryla e tyre, Chin kokëfortësi në gjoks. Trungu dhe këmbët duhet të jetë në një linjë dhe të trupit vertikale rënies në peshë mbi supet, qafën dhe kokën. Logging nga situata duhet gradualisht, duke shmangur lëvizjen e shpejtë në hapësirë.

Halasana. Pozicionin e fillimit - shtrirë në shpinë të tij, krahët e shtrirë përgjatë trungu. Së pari ju duhet duke përdorur muskujt e barkut për të hequr këmbët dhe bust të ulët lart, këmbët pastaj ngadalë të ulët pas kokën tuaj dhe të prek kate tyre. Ju pastaj mund të merrni të mbajë të këpucë me majë, mbajtja e tyre drejt dhe të qëndrojnë në atë pozitë.

Urdhva prasarita padasana. Ne duhet të ulemi anash në mur në mënyrë që kofshën e djathtë dhe mollaqe ishin sa më afër saj. Pastaj ju ligët mbrapa, të hapur trungu, të heqë të dy këmbët dhe ata mbështesin murin e tyre. Duart mbi me kokë zgjatur, legen mbetet në dysheme. Ushtrimi i duhur për të përpiqen për të tërhequr këmbët lart dhe poshtë basenit. Kjo është shtrihet asana dhe lejon trupin për t'u çlodhur.

Përveç dispozitave të mësipërme asanas synojnë grupe të veçanta të muskujve:

 • dandasana Chaturanga, vrikshasana - armëve, këmbët dhe mbrapa;
 • navasana paripurna, Ardha navasana - muskujt e barkut;
 • trikonasana uttihita, virabhadrasana - kofshët dhe këmbët.

Nëse qëllimi kryesor është klasa humbje peshe, dietë gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë. Ju mund të përpiqen për pak të ndryshuar sjelljen e zakonshme rutinë në tryezë dhe të përpiqen të ndjekin rregulla të thjeshta:

 • të mos vendosë kufizime të rrepta në dietën e përditshme dhe do të lejojë vetes kënaqësitë e vogla në formën e karamele ose një copë tortë;
 • mbajtur perime në frigorifer të freskëta, fruta dhe bimëve dhe përdorimin e tyre në vakt kazhdoya;
 • pirë sasi të mëdha të çajit të gjelbër dhe të ujit;
 • përdorin ushqime si arra dhe fruta të thata;
 • dëgjoni me trupin tuaj - ajo shije, preferencat, ndjenja e urisë.

Të jenë të bukur dhe të shëndetshme është mjaft e thjeshtë. Mjaftueshme për të blerë një rrogoz për yoga, të qëndrojë ende dhe të hapur. Frymëmarrje të freskët e fllad në mëngjes, frymëmarrje të duhur dhe koncentrim të plotë në ndjenjat e tyre do të ndihmojë për ta bërë një ditë më vjen të këndshme dhe të qetë.