Çfarë është trajner i mirë eliptike dhe se si të zgjedhin ellipsoid për workouts shtëpi


Shumë trajnerë kritikojnë trajner eliptike. Dhe kjo nuk është për shkak se askush nuk dëshiron që njerëzit të humbur peshë në shtëpi. Arsyeja është prozaike. Shumica e jo-ekspertë thjesht nuk mund të "roll" ellipsoid në mënyrë që puna në të vërtetë i dha kardionahruzku. Dhe disa edhe duke u përpjekur për të pompuar disa muskujve atje në pajisjet fillimisht nuk projektuar për këtë.

Përmbajtje

 • Ellipsoid: trajner apo hallkë
 • Cilat janë trajnerët eliptike
 • Që muskujt të punojnë në trajnerët eliptike
 • Programi i trajnimit me trajner eliptike


Në përgjithësi, nëse përdoret siç duhet, së pari të zgjidhni një të mirë, mund të rrisë durim dhe djeg shumë kalori. Ata që duan një makinë në shtëpi për të zëvendësuar të gjithë arsenalin e pushtetit, është për të mësuar pak më shumë për trajnerët eliptike.

Ellipsoid: trajner apo hallkë

Pa hyrë në çështjen më të lartë, shpesh ellipsoid shtëpi - një veshje të vërtetë. Do të ndihmojë për të humbur peshë, përmirësuar shëndetin apo për të rritur durim mësime objekt në shtëpi për vetëm ata që mund të punojnë në atë rregullisht.

Nuk ka asgjë të keqe apo e turpshme për të pranuar paraprakisht se asnjë, shtëpi ndër-trajner asgjë unë nuk do, sepse unë nuk mund të sjellë veten për të kandiduar në të.
Është e thjeshtë. Suksesi i pret ata të cilët janë të angazhuar në në shtëpi apo në sallë. Ose dëshiron kardionahruzku rritet pak, për shkak të workouts shtëpi. Situatat janë të ndryshme - dikush për një sesion trajnimi në mëngjes nuk duan të shkojnë në sallën, të tjera - të qëndrojnë në vijë për të bërë "hitches" të 15-minutëshe.

Nëse trajneri është blerë si një mënyrë për të detyruar veten e tyre, jo fakti se ajo do të punojë. Së pari të përpiqet për të detyruar veten për të bërë diçka që nuk kërkon pajisje speciale, me kalimin e kohës, mund të marrë një vendim në lidhje me blerjen e shumë.

Cilat janë trajnerët eliptike

Disa trajnerët eliptike për shtëpi në përgjithësi jo të përshtatshme për klasat e rregullta. Palestër Wellness ne besojmë se njerëzit do pedale dhe të lëvizë trajtuar të paktën 5 herë në javë për 30 minuta në ditë. Është shumë e shumë nëse ellipsoid:

 • tenton të jostabilitetit, pavarësisht imitues butë mat. Zakonisht problemi ndodh në komplekse ndër-trajnerët apo Orbitreks pedals të shkurtër dhe në mënyrë disproporcionale të gjata trajton. Shifër Advance "ajo" apo jo, mund të gjykohet vetëm për të kandiduar në blerjet e ardhshme. Mundësisht një ritëm të shpejtë, duart e mira shtyjnë stilolapsa;
 • jo të përshtatshme për rritjen. Njerëzit e mësipërme 170 cm janë përballur shpesh me faktin se përpiqet pajisje kuzhine tip mbi, e ka vetëm për të fituar shpejtësinë dhe fuqinë. Ju mund të këshillojë blerjen modele shumë profesionale ose, për të shmangur lëndimit, rritjes apo rutine;
 • Rregullator Mekanike ka një barrë të vështirë. Shumë modele të vërtetë janë 2 rezistencës pullat nivelit dhe pedals - shumë i madh, të papërballueshme për fillestar, dhe mjaft i vogël, shumë të lehta. Get efekt trajnimit në pajisje të tilla Better vështirë akoma, të blej një trajner me kontroll më fleksibël;
 • ndryshojnë pedals shumë të ngushta. Këmbë, mbathur në atlete duhet të jetë të rehatshme në imitues pedale nëse mbështetja është tepër i ngushtë, të shpërndara, ju mund të humbni stabilitetin dhe plagosje.

Si te zgjidhni trajner eliptike që nuk ndeshen të ngjashme? Sigurisht, ju duhet të provoni. Simple Këshilla - në supermarkete të mëdha është më modele sportive e atyre që mund të porositen online. Kështu që ju mund të gjeni gjithmonë paraprakisht se nuk ka të ardhme me simulator tonë.


Përndryshe, gjëra të tilla si programet e trajnimit të themeluara me prodhuesit dhe ngulitur Pulsometers vetëm të bëjë makinë më të shtrenjtë, por nuk e shtuar efektivitetin e trajnimit.

Për trajnim të efektshëm në çdo rast duhet të blejnë programe shtesë kardio dhe individuale, parimin e të cilave ne e përshkruajmë më poshtë.

E cila është më e mirë: një punë rutine apo trajner eliptike?

Çështja e mirë apo imitues udhë për në shtëpi nuk ka përgjigje të qartë. Disa situata kërkojnë të zbutur ngarkesën e shokut në gjunjë, hips dhe shpinë.

Më trajner eliptike duhet të zgjidhni nëse:

 • Ndërsa një BMI më lart 33, dhe nuk erdhi të përshtatshme për këtë qëllim. Mbingarkesat nyjet në fillim të rrugës për ZOZhu - jo atë që ne kemi nevojë. Më të mirë trajner eliptike, por shumë më e lehtë për të ruajtur e nevojshme për pulsin se kur ecin dhe mund të forcojë gradualisht ligaments;
 • që do të thotë scoliosis, sjellje apo materiale. Shpinë "pëlqen" ngarkesën shoku, veçanërisht ndërsa muskujt mbrapa nuk janë dhënë në ton të mirë. Si mund, sigurisht, dhe të fillojnë për të kandiduar në të butë mbulon, por në fillim të trajnimit të menaxhuar më mirë ndër-trajner për të shmangur rrezikun e protrusions dhe hernias;
 • ju jeni duke pritur një fëmijë. Situata është shumë individuale, por shumica trajnerët me sukses mund të shkojnë deri në 9 muaj, ata janë të dizajnuara në mënyrë që stomaku nuk do të ndërhyjë. Por duke ecur deri në kodër, e cila është aq naiv e nënat e ardhshme si kardio, ajo mund të jetë "pengesë" shell komunikimi përpara hyperextension dhe shqetësim;
 • ju jeni duke kërkuar për një trajner të sesioneve alternative në shtëpi me një afat. A nuk mendoni se ellipsoid - makina për rehabilitim, ajo mund të përshpejtojë dhe të cilësisë dhe aerobic "pompë", por alternativ me patheksuar workouts drejtimin me të vërtetë e nevojshme për nyje të shëndetshme

Shtigje përzgjedhje më të mirë kur është fjala për një trajnim të ngushtë atletike. Përshpejtimi dhe anaerobe duke i përshtatshëm për të ushtruar mbi të. Pesha Lose mund të jenë të angazhuar me sukses në ndonjë nga pajisjet e mësipërme. Detyra kryesore - rregullsinë dhe intensitetin.

Që muskujt të punojnë në trajnerët eliptike

Na vjen keq, por çështja është edhe më e papërshtatshme. Për një fillim - asgjë "pompë", të angazhohen në zonën aerobe kardio dështojnë. Një trajnim mbi ellipsoid në fushën e anaerobe dispozicion fitnessistov më të shëndetësisë.

Mendoni për diçka si drejtimin rezistencën e rreth 12 njësi, dhe të paktën 60 rotacionet në minutë pedaling. Pastaj në ellpise është edhe më e mundur për të "pompë up". Por edhe atëherë nuk është i përshtatshëm, dhe më të mirë përdorimi i trajnimit peshë projektuar posaçërisht për pajisjet e saj.

Gjatë lëvizjes vazhdimisht i përfshirë qendër quadriceps, biceps, mollaqe, muskujt e trupit, prapa të jashtëzakonshme, gjoks, biceps, dhe madje edhe me triceps. Megjithatë, në qoftë se ju vetëm të shtyjë këmbët pedale, dhe mund të rishpërndarë ngarkesën në muskujt e kofshës mëparshëm.

Programi i trajnimit me trajner eliptike

Gjëja e parë për të kuptuar - program trajnimi për trajnerët eliptike zgjedhur në varësi të nivelit të përgatitjes dhe qëllimeve.

Nëse ne nuk rreptësisht kardio për humbje peshe, durim ne jemi të interesuar jo aq, ne mund të rekomandojë sistemin progresiv mëposhtme:

 • 1-3 muajt e parë thjesht të ecin për 30 minuta 5 ditë në javë. Pulse zbresë deri në 50% të normës maksimale të zemrës, por jo më shumë se 75% të kësaj vlere. Mos organizoni ndonjë intervale. Rozmynayemosya 5 minuta, gradualisht përshpejtimin dhe pastaj vetëm të punojnë në zonën impuls;
 • pastaj rritet gjatë një nga workouts për 45 minuta, dhe pjesa tjetër të bëjë intervali. Për më tepër, ajo është më mirë të alternativ 1 minutë të konkurrojnë me rezistencë dhe 2 minuta e running lehtë. Tani ju mund të bëni stërvitje 4 herë në javë.

Feature trajner eliptike mund të konsiderohet natyra tepër i butë e ngarkesës, kështu që një mbingarkesë interval 3 javë zakonisht nuk e bëjnë. Por nëse ka ndodhur që, ju mund të zgjedhin nga një sesion intervali për një zëvendësim

I pikë të caktuar në eliptike Trajner "agjërimit" ose shtimin e dietë të ulët-karbohidrate për tifozët atje. Ju mund të hani vetëm pas dietë për humbje peshe. Më e rëndësishmja - të mbajë normën e zemrës gjatë intervalit të seancës mbi 70% të normës maksimale të zemrës. Kjo ndihmon për të rritur konsumin e kalorive.

E pra, llogaritjet preferenciale "djegur yndyrë ose carbs" ende kanë kuptim vetëm në maratonë trajnimit. Në rastin e humbjes së peshës është më e rëndësishme për të ushtruar rregullisht, nuk e teproj dhe të mbajë një deficit kalori me anë të një dietë të ekuilibruar.

Kur është fjala për zhvillimin e sportit durim, skema mund të jenë pak më të ndryshme:

 • Filloni me 30 minuta në ditë;
 • gradualisht shtoni 5 minuta në javë, dhe të përpiqen për stërvitje të paktën çdo 30 minuta për të kryer aerobic zone rrahjet e zemrës;
 • Ju mund të sjellë deri në 1, 5 orë në ditë, por numri i përgjithshëm i trajnimit nuk duhet të tejkalojë 8 orë në javë. Është më mirë për të përmirësuar korrektësi në sport, në të cilën ju jeni të angazhuar.

Si ndër-trajnim për tifozët garë mund të përdoren interval seancë por 1 ngarkesën minutë për pushim 2 minuta, dhe 1 me 1. Për më tepër, ju mund të përdorni intervale të shkurtra ngarkimit, të tilla si 30 sekonda.

Çdo mësimet në imitues duhet të lë pas sërë lëvizjesh në të gjitha nyjet e mëdha, dhe të përfundojë - të lehta që shtrihen.