Ushtrime efikase dhe të thjeshta për sjellje


Një nga komponentët më të rëndësishme të trendeve shumë palestër janë ushtrime për sjellje, dhe ka një numër arsyesh objektive. Pas sjellje ndikon në pozitën dhe statusin e të gjitha organeve të brendshme dhe se ajo varet në shëndetin e shpinë. Edhe figura të pakta nuk do të duken të përsosur pa kokë mbajtur të lartë dhe supet vendosur.

Përmbajtje

  • Sjellje dhe ndikimi i saj mbi trupin e njeriut
  • Një grup i ushtrimeve me unazë Pilates
  • Ushtrimet përdorur stol

Klube palestër ofrojnë një numër të programeve që kanë për qëllim përmirësimin e shpinë dhe sjellje korrekte. Këto përfshijnë Pilates, yoga, balet trupit dhe shumë të tjera trendet moderne. Megjithatë, në mungesë të dhomës për të marrë pjesë nuk duhet të humbni shpresën - një zbatimi të thjeshtë të ndihmës komplekse të zgjidhur problemin në shtëpi.


Sjellje dhe ndikimi i saj mbi trupin e njeriut

Çfarë është sjellje? Qëndrimi - një bust të njeriut, e cila duhet të jetë në një gjendje të relaksuar me këmbë të mbyllura dhe të këmbëve larg. Në këtë kohë vlerësim se sa janë krahët, këmbët, qafën dhe kokën, si dhe vëmendje barazim me kthesa e shpinë.


Shkeljet në shkallë të ndryshme, tregojnë mënyrë jetese të sëmurë dhe të shëndetit të dobët, si dhe palestër të dobët fizike. Jeta moderne, pothuajse të lirë të lëvizjes së rregullt, shpesh duke rezultuar në atrofi të pjesshëm të muskujve që mbështesin shpinë. Në këtë situatë, dhe pirja duhet të bëni ushtrime për të korrigjuar sjellje.

Pasojat e refuzimit të masave parandaluese mund të jetë shumë i pikëlluar dhe të ndikojë në të gjitha sistemet e trupit:

  • të shkaktojë dhimbje të përbashkët dhe shkeljen e lëvizshmërisë së tyre;
  • të çojë në mushkëri këqija mbushur me ajër;
  • shkaktojë deformimin e sistemit të tretjes;
  • Qëndrimi i keq i jep zemrës dhe enëve të gjakut, duke çuar në migraines dhe problemeve me presionin.

Të gjithë faktorët e mësipërm të ndikojë negativisht në gjendjen e sistemit nervor dhe të riprodhimit, si dhe të dobësojnë sistemin imunitar, prish gjumin dhe dëmtojnë kujtesën.

Sigurisht, sjellje krejtësisht e saktë, pas 18-20 vitesh është e vështirë, por e mundshme. Gjëja kryesore - të ushtruar rregullisht dhe si duhet të zgjedhin komplekse trajnimit.

Ka shumë mënyra për të përcaktuar saktësinë e sjellje - provë mur, një rishikim në shpatin apo anën. Në çdo rast, prania e problemeve të rëndësishme vërejtur asimetri në pozitën e supet, qafën dhe prapa, fryrë blades.

Nëse në dyshim, ajo është e mirë për të parë një specialist i cili do të përcaktojë shkallën e deformimit dhe marr trajtim profilaktik. Por ndonjë problem për të siguruar më të mirë, kështu që nuk lejojnë shfaqjen e dhimbjes dhe manifestimeve të tjera negative, dhe të fillojnë për të bërë ushtrime për të korrigjuar sjellje si më parë. Ata jo vetëm përmirësimin e shëndetit, por edhe të ndihmojë "të rriten" në disa centimetra.

Një grup i ushtrimeve me unazë Pilates

Blej këtë simulator është mjaft e thjeshtë - çdo dyqan sportiv që shet pajisje palestër. Ajo do të jetë i domosdoshëm kur bën shumë ushtrime dhe nuk merr shumë hapësirë ​​në shtëpi.

Blej unazë më të mirë të ngurtësinë mesme me të rehatshme jo-shqip trajton.

Gjatë trajnimit këtë inventar do të përfshijë muskujt të thella, dhe do të kryejë një seri të lëvizjeve rastyahyvayuschyh. Të bësh mundësisht të paktën tre herë në javë, duke bërë stërvitje Kado dy qasje.

Nxehet në fillim të trajnimit dhe shtrihen pas saj - janë të nevojshme. Ushtrimet e mëposhtme për korrigjimin e kontribuar në zhvillimin e fleksibilitetit dhe ngarkesës përsosur gjitha grupet e muskujve.

Squatting

Unaza duhet të merren në dorë dhe tërheqja e tyre përpara, të qëndrojë deri të drejtë dhe të bëjë kofshët mbledhje paralele në dysheme. Duart nuk duhet të ngrenë shumë të lartë, përndryshe tendosje muskujt e pasme është e pashmangshme.

Bilanci në një këmbë

Unaza marr, këmbët gjerësi shpatullave përveç vendin, tërheq barkun dhe pak të ulen. Me nxjerr lot këmbën e tij të majtë off dysheme dhe tërheq goditje prapa. Për frymëzim kthehet në pozicionin e fillimit, të përsëritur 16 herë dhe për të ndryshuar këmbë.

Squatting në sulme

Ju lutemi të bëni lëvizje e beftë mbrapa alternuar këmbët djathtas dhe majtas, ndërsa unaza duhet të jetë në duar, bark u tërhoq në, mbrapa drejt. Për efekt të mirë mund të jetë një unazë pak shtrydh, duke përfshirë punën e muskujve gjoksit dhe muskujt e mbrapa.

Lartësi në çorape

Pozicionin e fillimit - në këmbë, gjerësia këmbët sup përveç, armëve zgjatur përpara me pëllëmbët së bashku, unazë sandviç në mes të këmbëve në këmbë. Në nxjerr, ju keni nevojë për të kryer squats ndërsa heqja në çorape. Për frymëzim prapa në pozicionin fillestar.

Lartësi rasti

Ju duhet të shkoni përsëri, duart rrjet hapet e mbyllet, këmbët soedenyt së bashku dhe të dalë në katin. Në nxjerr, ngadalë të rritur ndërtimin e nevojshme up, ndërsa heqja unazë mbi kokën e tij. Prapa tij gradualisht duhet të marrë tuaj të parë qafës së mitrës, kraharorit, dhe pastaj në kthesën e fundit përsëri. Ky ushtrim jo vetëm që korrigjon mbajtje e trupit tuaj, por edhe të forcuar muskujt e barkut.

Lartësi këmbët rrjet

Shtrirë në anën e tij, duhet të pirg këmbët ring, dorën e poshtme të ligët në dysheme, dhe pjesën e sipërme të kofshës të ulët. Në nxjerr, ngre edhe pjesën e sipërme të trupit dhe këmbët, dhe frymëzim për t'u kthyer në dysheme. Përsëriteni dy grupe të 12 herë dhe drejtimin e ndryshimeve. Gjëja kryesore - për të mbajtur ekuilibrin dhe nuk overextend mbrapa.

Rezulton Rasti

Ju duhet të ulen në dysheme, këmbët prirje në gjunjë, armët shtrihet përpara në nivel shpatull, i vini një unazë në gjunjë dhe një shtrirje të vogël. Në nxjerr, duke mbajtur dorën e djathtë rrjet duhet të marrë përsëri anën e majtë dhe prapa. Përsëriteni 16 herë dhe të ndryshojë duart. Në fund të kompleksit, ndërsa kryerjen e shënon shtrirje, ju mund të përdorë gjithashtu edhe unazë. Për shembull, shtrihen në shpinë, ngre këmbët deri për të kapur unazë në çorape dhe tërheqja e tyre gjatë. Ju gjithashtu mund të tërheqë të drejtën dhe këmbët majtë alternuar.

Ushtrime për sjellje në shtëpi duke përdorur karrige

Të tilla të thjeshta si kryesues intventar gjenden në çdo shtëpi apo zyrë dhe të ju ndihmojë të pushojnë pas punës një ditë e vështirë dhe për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme shpinë. Në bazë të kompleksit nuk duhet shumë kohë, por rezultati nuk do të jetë shumë të vijë.


Gjëja kryesore - për të vëzhguar teknikën e duhur dhe praktikuar rregullisht. Trajnimi është i bazuar në asanas yoga që të ndihmojë në përmirësimin shtrihen, sjellje korrekte dhe të arritur harmoninë e brendshme. Situata në karrige të bëjë të mbajtur shpinën sheshtë dhe për të rritur më tej efikasitetin e ushtrimit. Çdo lëvizje duhet të marrë 3-5 cikle frymëmarrjes mbyllur në pozicionin përfundimtar.

Tërhequr deri

Nga një pozicion ulur në një karrige, ju duhet të thith zgjasë duart mbi kokën e tij, të lidhur palme tuaj dhe të kërkoni. Në nxjerr, duart duhet të ulen dhe mjekër presion në gjoksin e tij. Kthehu tek pozicionin e fillimit.

Shtrihen në shpinë

Ulur në një karrige, duart e tij ulur duart e tij së bashku. Për kokë frymëzim dhe trupin bien poshtë në mënyrë që pëllëmbët vë në dysheme. Pastaj ngre kokën dhe arrestimi prapa të kthehet në pozicionin e saj origjinale. Gjëja kryesore në këtë ushtrim - të ndjehen të shtrihen në shpinë dhe muskujt të punojnë shtypin.

Devijim në shpinë

Nga një pozicion ulur në dysheme, këmbët nën mollaqe, këmbët përbërësit shtrëngoj duart, inhaling ngadalë përkulem në bel dhe ngadalë të kthehet në pozicionin e fillimit. Përsëritur Ushtrimi.

Devijim duke u fokusuar në karrige

Ju duhet të merrni personin në një karrige në këmbë shtrirë dhe vuri duart mbi buzë, përkulem dhe raundin e pasme. Përsëriteni 10-16 herë deflections. Shkuarja në një karrige do të kryejnë qasje në një pozicion të sigurt për muskuj dhe nyje. Shumë ushtrime klasike do të jetë po aq efektive, por barra në këmbë do të jenë minimale.

Shumica e grave që përpiqen të ndjekin dietat e ndryshme, rregullisht viziton berber dhe beautician, por shpesh harrojmë për temën më të rëndësishme të bukurisë - shëndet të mirë. Kjo është arsyeja pse, së bashku me udhëtime në dentisti është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të aktivitetit fizik që do të ndihmojë sjellje korrekte dhe të lehtësojë shpinë.