Një grup efektiv i ushtrimeve për ushtrime në mëngjes


Çdo program ushtrim për ushtrime në mëngjes nuk ofrojnë, ndoshta, një revistë e përkushtuar për kultivimin e trëndafila. Në vetëdijen masive të mbërthyer atë akuzë - ajo e dobishme. Ndërkohë, në jetën e vërtetë, ne shpesh ngatërruar gjimnastikë higjienike, që shtrihen dhe stërvitje mjaft serioze.

Përmbajtje

  • Mëngjes ushtron të gjitha të nevojshme?
  • Ushtrime në mëngjes, qasjet dhe opsionet

Nëse shpenzimet dy të fundit, pa e duhur të ngrohtë-up, ju mund të merrni të këqijat më të shpejtë, jo vetëm disa pluset. Gjithashtu, nuk e lënë pas dore dhe faktorë individualë, si karakteristika regjim të përditshme, dietë, dhe shpërndarjen e aktivitetit gjatë gjithë ditës. Kush ka nevojë për gjimnastikë në mëngjes?


Mëngjes ushtron të gjitha të nevojshme?

Disa përfitime janë në krye. Është objektivi. Grup i thjeshtë i ushtrimeve lejojnë zgjoheni, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe "shkaktojë" metabolizmin, kështu që të flasin. Aktiviteti i ulët në mëngjes ndihmon trupin tonë për të shpenzuar kalori më efikase gjatë ditës. Ajo promovon humbje peshe.

Ndihmon dhe fakti i thjeshtë se njerëzit janë psikologjikisht më të prirur për të ndjekur ushqim racional dhe të shëndetshme, në mëngjes, kur ata janë të përhapur diçka aktive në vend të derdhur vetëm nga shtrati në makinë dhe zyra karrige.

Por ka raste kur vetëm një akuzë e dëmtimit.

Personi nuk po fle sa duhet, dhe për të marrë deri në një orë më herët për të tërhequr formën dhe për të arritur në shesh lojërash të afërt që ai nuk mund të. Shtëpitë e familjes dhe fqinjët dakord të aktivitetit fizik thjesht sepse ajo i ndalon ata nga gjumi. Shkoni në palestër është shumë herët, në fund, ajo rezulton jo aq të mirë, sa stres dhe abuzimi i proceseve të restaurimit.

Njerëz të tillë nuk do mend shumë se aktiviteti në mëngjes mund të jetë dikush. Për shembull, ju mund të lënë makinën në shtëpi dhe të ecin në zyrën në këmbë, në qoftë se ajo lejon distancë. Ose ngasin një biçikletë. Në këtë rast ju duhet të zgjidhni diçka si një mënyrë aktive për të punuar thjesht sepse vyspitsya kështu që ju më mirë. Por trupi është gjithmonë e mundur për të praktikuar pas punës;

"Sindromi Bikini". Më Populloret "devijime" Gratë që kërkojnë të jenë atletike dhe të bukur. Shprehur në përmbushjen kardio rraskapitës me stomak bosh në mëngjes, si ushtrime në mëngjes. Vetëm duke bërë gjimnastikë e tyre ata të cilët janë duke u përgatitur për garat. Dhe për ta është - normë, të tilla si atletët e pushtetit është paksa e ndryshme nga mendjengushtë "mos hani pas gjashtë, mos hani menjëherë pas ushtrimit të jetë e mundur -. Nuk do të hani aspak"

Pjesë Nahapavshys e strategjive të trajnimit në revista sportive, të marrë një shumë të hypoglycemia hipotension, dhe paaftësia për t'u përqëndruar gjatë "pjesa tjetër e mëngjesit", jo kurajo, shëndetin dhe bukurinë. Nëse jeni duke bërë kardio, ndiqni të gjitha trajtim, duke përfshirë pjesshëm 5-8 vakte me një sasi të mjaftueshme të karbohidrateve;

Intervale intensitet të lartë. Lidhjet dhe nyje nuk të vërtetë të gatshëm për amplitudë të madhe të lëvizjeve të nevojshme për të kryer trajnimin peshë, çdo seanca HIIT dhe diçka si sprinting.

Po, ata mund të përgatiten nga ngrohja deri, por në qoftë se ju do të kërcejnë vetëm nga shtrati në mat dhe të bëjë atë në Freeletics tipit aplikimi ose ndonjë popullore video konsol HIIT, ka shumë të ngjarë, së bashku me përshpejtimin e metabolizmit mund të blejnë një numër të pakëndshme ndjesi në ligaments dhe nyje;

Tarifimi parandalon shërim pas trajnimit themelor. Në këtë pikë, ne duhet të vendosë për veten tuaj atë që ju një strategji të përshtatshme. Përfunduar një stërvitje në mëngjes ose 20 minuta të asaj që quhet fjalët "ushtrime në mëngjes". Nëse ju bëni të parë dhe të dytë në përafërsisht të njëjtën stil të, ju mund të shpejt punë jashtë orarit.

Ushtrime në mëngjes, qasjet dhe opsionet

Gjimnastikë moderne mëngjes - nuk është domosdoshmërisht rotacionit në të gjitha nyjet, këmbët mahi, dhe hedhje të lehta plus 1-2 ushtrime të barkut. Ju mund të zgjidhni ndonjë prej jush personalisht opsionet përkatëse.

Zgjohuni dhe Run

Për ata që nuk vvd, sistemin kardiovaskular, dhe rezistenca e insulinës. Menjëherë pas zgjimit dhe higjienike procedurat duhet të qëndrojnë nën një dush të ftohtë. Alternate 30 sekonda moderuar të ftohtë dhe të moderuar të ujit të nxehtë, masazh trupin poshtë, fshij me një peshqir. Kjo do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit. Atëherë hani diçka të lehta dhe hidrokarbure, në qoftë se ju doni mëngjes, ose të gëzojnë një të freskëta, dhe të shkoni për një goditje e lehtë ose kardio në imitues.


Filloni me një 10 minuta të ngrohtë-up në pulsin ulët, vjen në 60% të normës maksimale të zemrës, dhe madje edhe të punojnë si 30-40 minuta në një ritëm të rehatshme dhe impuls mbi 65% të normës maksimale të zemrës. Brenda 10 minutave të ngadaltë, ecin, atëherë tërheq grupe të mëdha muskujve.

Ky opsion është e mirë për humbje peshe, veçanërisht nëse ju jeni në gjendje normale fizike që ju lejon për të kandiduar. Nga rruga, është më mirë të llojeve alternative kardiokompleksiv. Për shembull, në e parë në mëngjes - vrapim të kandidojë në të dytin - biçikletë pedale ose trajner në të tretë - të shkojnë në pishinë dhe duke notuar, pastaj - përsëri të kandidojë. Ju mund të alternativ midis shtëpi dhe kardyotrenazhery duket stepper, makina eliptike dhe makinë me rrema.

Kjo qasje për ushtrime në mëngjes nuk janë shumë të mira për ata që nuk janë të angazhuar në trajnim forcë në shtëpi apo në fakultative, si ajo mund të çojë në humbjen e mases muskulore në këtë rast.

Yoga Videokompleksy dhe Pilates

Pothuajse e përkryer për ata që, në parim, nuk është një shumë të energjisë në mëngjes. Ndihmon në përmirësimin e qarkullimit dhe të japë tonin e muskujve. Sign up për një çift të kanaleve me yoga ose Pilates për fillestar, të përpiqen për të kontrolluar frymëmarrjen dhe sistemet ndryshojnë në mënyrë që të mos përsëritur për 2-3 ditë.

Trajnimit të drejta të plota në video

Shpesh ne thjesht nuk kanë kohë për të pasur për të trajnuar diku tjetër ushtrime jashtë në mëngjes. Ju mund të përdorni ndonjë grup të ushtrimeve me pesha që ju mund të bëni për shkak të formës së tyre fizike. Megjithatë, ne duhet të ndjekin rregulla të thjeshta të sigurisë.


Para së gjithash, para se ndonjë ngarkesë duhet të shkoni douches. Pastaj - 10, dhe mundësisht të nivelit të thjeshtë 15 minuta kardioraboty, për shembull, në një shtëpi mini-stepper ose ndonjë imitues tjetër. Shkon lehtë në këmbë heqjen lartë gju. Pastaj kthehet në video, dhe të bëjë një stërvitje që ofron mësuesi. Më shumë gjasa, nuk do të jetë diçka si ushtrime të përbashkëta dhe ushtrime funksionale.

Gamë të vlerësuar të ushtrimeve me shtangë dore

Kryerja rreptësisht pas stërvitje

Squats me shtangë dore zhymom deri

Hidhe shtangë dore për supet, bien në squats, marrjen e lart, ngre krahët tuaja deri, duke bërë e zakonshme për shtyp stol trap. Një pjesë e energjisë së lëvizjes duhet të japë këmbët, vendosur kështu peshë në mënyrë adekuate të rëndë;

Tjerr në rrip shtangë dore fut

Dip theksin shtrirë, duart në qafën e shtangë dore, të kryejë shtytje-ups, dhe tërheq trap bel në dorën e djathtë. Butësisht ulur krah për polozhenit filluar, derdhet përsëri dhe të përsëritur goditje e majtë, kjo është një përsëritje;

Zgjatem me mbrapa lakimi për biceps

Stand up drejtë, hap majtë këmbë prapa dhe më të ulët në sulm, shtangë dore në duart, në të njëjtën kohë të kryejë bending. Me rritje - extension. Përsëriteni një të parë, pastaj këmbën tjetër.

Push-ups dhe trap për triceps zgjerimin në

Merrni pozicionin e fillimit për push-ups me gjunjë. Shtangë dore nën supet, të kryer curls në bërryla në mënyrë që parakrahët ishin rreptësisht përgjatë trupit, për të prekur zemrat kat. Fillimisht lot dorën e djathtë nga dyshemeja, të sjellë forearms tuaj paralele në dysheme dhe të kryejnë straightening e bërryl, zvogëlimin triceps, përsëri në pozicionin e fillimit, të përsëritur me krahun tjetër;

Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe do të kryejë një të thjeshtë të drejtë-gjarpërues, të mbajë një trap prapa kokës

Kryen çdo ushtrim për 30 sekonda, njëri pas tjetrit pa pushim. Merrni 2-3 raund për të punuar jashtë të gjitha grupet e mëdha muskujve në më pak se 20 minuta.