Flokët Aloe efektive dhe të përballueshme burim i bukurisë


Emëruar mirë dhe një vështrim të mirë - një kërkesë e modës moderne për të seksit të drejtë. Natyra jep grave shumë përbërësit e natyrshme që janë përdorur në mënyrë aktive nga prodhuesit e kozmetikës. Një prej tyre - lëng i flokëve aloe. Direkt në dritareje rritet një burim të dobishëm të micronutrients, të cilat thjesht nuk mund të shpërfillet.

Përmbajtje

 • Pse kaq vlerësuar aloe?
 • Lëng Stoletnyka - një ilaç për flokët
 • Recipes maska ​​mjekësore


Pse kaq vlerësuar aloe?

Pothuajse çdo shtëpi e dini dhe dashuri bimë shumëvjeçare me gjelbërim të përjetshëm të përbërë nga lëng, lë me mish me një lulëzim prej dylli. Lule ka qenë prej kohësh i njohur për efektin e saj të fuqishme të shërimit. Rezultatet e hulumtimit aktual zbuluar se përbërësit që përmban:

 • Vitamina B, A, PP, E.
 • Acid Askorbik.
 • Beta-carotene.
 • Enzimat.
 • Minerale.
 • Pitches.
 • Vaj esencial.
 • Allantoin.
 • Flavonoids.
 • Taninet.
 • Aminoacidet.
 • Antioksidantë.

Aloe Family - Afrikë. Nuk ju mund të gjeni rreth 200 lloje. Lartësia e bimëve - më të ndryshme: nga shumë të vogla deri në 20 m pemë aloe e përhapur (agave) dhe aloe vera..

Siç doli, kjo është një përzierje e substancave medicinale - stimulator biogenic. Kjo është arsyeja pse lëng lule aq e dobishme - ajo ushqen dhe aktivizon follicles flokët. Bimore forcon rrënjët, nxitur rritjen e flokëve, trajton ndarë përfundon.

Aloe është pjesë e shumë produkteve kozmetike. Vini re se një shampo ose balsam komponentë terapeutike duhet të jetë të paktën 20%. Bukuri të veçantë që çdo grua ka një mundësi për të përgatitur 100% bimeve natyrore për flokë me aloe.

Lëng Stoletnyka - një ilaç për flokët

Ekstrakt nga gjethet - mënyra më e thjeshtë dhe efektive për të përmirësuar gjendjen e flokut. Aloe flokëve - një ilaç i bërë në një mënyrë të veçantë. Ideja takon Filatov. Një shkencëtar ka shpikur një metodë që nxit biostimulation në lule.

 1. Përshtatshme janë të moshuar (mbi 3 vjet), lë të ulëta dhe të mesme. Ajo është në përqendrimin e tyre më të madh të mineraleve të dobishme. Lë të prerë me kujdes dhe të ndara nga rrjedhin. Është e dëshirueshme për të parandaluar rrjedhjet e lëng.
 2. Pjesët e bimëve janë të larë me ujë të zier. Pas tharjes, vihet në një pjatë, që mbulon vegla të tjera, letër apo petë.
 3. Pas 12 ditë me një pjatë përmbajnë fshehur në një vend të errët dhe të ftohtë (+ 40 ... + 80s). Frigorifer është e mirë.
 4. Pas duke pritur për një kohë të caktuar, gjethet e hapur dhe të zgjedhur më të mirë: nxira nuk i përshtaten.
 5. Lëndët e para janë të grimcuar, shtrydhur përmes napë lëngshme.
 6. Shëndeti aloe flokët gati për përdorim.

Sipas legjendës, Alexander stoletnyka maqedonase për këshillat e Aristotelit, pushtuar Socotra. Ky arkipelag, e cila u rrit bimore. Win, pushtuesi çuan njerëzit lokalë dhe të vënë grekët. Që atëherë ata e përdorin këtë drogë mrekulli.

Për shpjegimet e shkencëtarit, kur pjesë të lule janë në një mjedis të pafavorshëm, aktiviteti i tyre fillon të ngadalësohet. Për mbijetesën e burimeve të aktivizuar: numri i elementeve në mineralit është maksimalisht. Letra e krijuar stimulators biogenic, në sajë të tyre shenjat e jetës shpëtuar.

Në kokës aplikuar lëng që është përgatitur siç përshkruhet më sipër. Stimuluesve të veprojë si katalizator, janë aktivizuar në indet. Rezultati - flokët follicles gjallë, fillesat rriten më shpejt.

Mos harroni, maskë me lëng aloe duhet të zbatohet për flokët rregullisht pa humbur një ditë të vetme. Pas ndryshimeve të rëndësishme për përbërjen më të mirë për parandalimin e aplikuar disa herë në javë. Gjithë Kursi i trajtimit - disa muaj.


Për substancë përgatitur ruajtur mirë, kjo shtoi vodka (8: 2). Për curls thatë përdorni alkool komponent nuk është i rekomanduar. Në këtë rast, opsioni më i mirë - lëng i pastër. Por alkoolit lëngshme flokët me vaj do të bëjë. Para se të lani kokën tuaj, fërkim infuzion dhe të lënë për disa orë.

Përgatitur lëng - përbërës kryesor, i cili është përgatitur në bazë të maskë flokët me aloe. Shumë receta. Lule fillesë ndihmën e çdo lloji të bëhen të fortë dhe me shkëlqim.

Para se të bëni një maskë me aloe, është për të siguruar asnjë alergji. Rastet e reagimeve të dhimbshme nuk janë aq të rralla. Nëse pika e lëng në dorë nuk shkaktojnë skuqje, atëherë të gjithë është i mirë dhe ne të fillojnë më e rëndësishme - maska ​​recetë.

Recipes maska ​​mjekësore

Maskë ushqyes me mjaltë

Përbërësit:

 • 1 tbsp. lugë raki
 • 1 tbsp. lugë gjelle mjaltë
 • 1 tbsp. lugë çaji lëng agave
 • 1 tbsp. lugë e naftës pluhur
 • verdhë veze - 1 pc.

Përzierje të gjithë përbërësit mirë. Fshij përbërja në rrënjë. Kreu i mbuluar me polietileni. Terry përfundojë peshqir të lartë. Pas 90 minuta - me kërkesë që ju mund të shtoni një tjetër 30 minuta - përzierje lahen me ujë dhe uthull.

Firming maskë për flokët me aloe dhe mjaltë

Përbërësit:

 • 1 tbsp. ekstrakt lugë lule e aloe
 • 1 tbsp. lugë gjalpë bajame
 • 1 tbsp. lugë mjaltë
 • Hudhër lëng -. 0.5 h lugë.
 • Infuzion i rodhe - 2 tbsp. lugë.

Komponentët e përzierje. Kjo maskë flokët me aloe dhe mjaltë aplikuar për rrënjët dhe pjesërisht në fillesë. 40-60 minuta - dhe kjo larë larg. Është e këshillueshme që të përdorin pije zierje e rodhe.

Shërim

Ideal për të dobët, flokë të ndarë.

Përbërësit:

 • 2 tbsp. lugë ekstrakt vaj jojoba e luleve aloe
 • 2 tbsp. lugë agave lëng
 • 1. lugë me lëng aloe

Përzierje është ndezur në një banjë me ujë, duke shkaktuar flokët ve. Pas 30-40 minuta del me të larë me ujë të ngrohtë.

Maskë kundër zbokth

Përbërësit:

 • Lëng Aloe - 2 tbsp. lugë.
 • Lëng limoni - 1 tbsp. lugë.
 • Pluhur të naftës -. 1 h lugë.
 • Honey - 2 ch lugë..

Mix përbërësit në një masë homogjene. Ngrohjes në një banjë me ujë. Një maskë ngrohtë është aplikuar në flokë dhe butësisht rubbed në rrënjët. Pas gjysmë ore pije kokën tuaj. Efektiviteti i maska ​​do të rritet në qoftë se shtohet ekstrakte ujore të bimëve (kamomil, i urtë).

Vitamina koktej për flokët

Përbërësit:

 • 1 tbsp. lugë kos
 • 1 tbsp. lugë çaji lëng agave
 • 1 tbsp. lugë e naftës pluhur
 • Zgjidhja vaj i vitaminës A dhe E -. 1 h lugë.
 • Vitamina B1 (B6) - 1 shishkë.

Mix përbërësit dhe të zbatohet në të gjithë gjatësinë e flokëve dhe fshij atë në rrënjët. Pas 30 minutash pije shampo.

Nëse ju nuk doni të gatuaj lëng e tyre, ose nuk ka mundësi të tillë, atëherë ju mund të bleni kupat e aloe në farmaci. Blerja lëng të përzier me komponente të njëjta në të njëjtën maska ​​proprotsiyah. Aloe Vera xhel është paraqitur në dyqanet e kozmetikës natyrore.

Kushtëzimi Maskë

Përbërësit:

 • Lë Agave - 2-3 copë.
 • Vaj esencial i çdo bime - 10 pika.

Pjesë e lule grimcuar (mund blender). Shtimi i naftës masazhin rubbed në fillesë masë. Mbajtur 5 min.

Për dobët shkëlqejë e flokëve që kanë humbur

Përbërësit:

 • Një zierje e bimëve - 1 filxhan.
 • Bukë e zezë - 100 g
 • Verdhë veze - 1 pc.
 • 1 h. Lugë e vaj jojoba
 • 1 h. Lugë lëng limoni
 • 1 h. Vaj lugë pluhur
 • 1 h. Lugë me lëng qepë
 • 1 h. Lugë lëng agave

Rozmochuyut bukë në kamomil (hithër, Lopukhov) supë. Në tensionuar përmes peshë napë shtuar komponente të tjera. Flokët trajtohen izoluar. Pas pritjes 1 orë, lani përbërjen. Kjo maskë flokët me aloe dhe qepë përdoret për një muaj para se të larë.

Është e vështirë për të gjetur një centrali të dytë, e cila mund të krahasohet me aloe në aspektin e pronat medicinale. Secili mund të rritet këtë lule Shqiptar dhe me ndihmuar në trajtimin e flokët e tij. Gjëja kryesore - nuk do të jetë dembel dhe rregullisht përdorin këtë dhuratë të natyrës.

Nëse ju jeni të njohur me aloe, përjetuar fuqinë e rekreative të saj, nuk mbajnë sekrete përshtypjet e tyre. Ndajnë me të tjerët përvojën dhe provuar recetave bukuri.