Amly Ayurvedic naftës për flokët luksoze


Ndoshta shumë prej jush e kanë dëgjuar një fjalë misterioze "Ayurveda", por nuk e kuptojnë të gjithë plotësisht atë që është e mbuluar me këtë emër interesant. Pra, Ayurveda është një zonë indian mjekësisë popullore dhe fjalë për fjalë përkthehet në "njohjen e një jete të gjatë."

Metodat e lashtë të trajtimit janë bazuar në një filozofi të caktuar dhe, natyrisht, përdorin dhuratat e natyrës. Artikulli Hero sotme - vaj amly i aftë sa më shpejt të jetë e mundur për të përmirësuar dhe transformuar përtej njohjes flokët tuaj dhe të kokës.


Përmbajtje

 • Si të naftës ndikon në flokët
 • Përfitimet e amly naftës
 • Si të përdorni flokët
 • Maskat nga indian i tretë
 • Gatim naftës vetëm
 • Si tjetër mund të aplikojë amlu

Vaj rrjedh amly nga të ashtuquajturit "indian i tretë" dhe është përdorur gjerësisht në mjekësi Ayurvedic. Në sajë të një seri të acideve yndyrore esenciale, flavonoids, polyphenols, proteina, karbohidratet, vitamina dhe minerale, ajo mund të përmirësojë ndjeshëm lëkurën dhe flokët. Dhe efekti nuk është vetëm vizuale, por edhe kurativ!

Në mënyrë tipike, Amla është përgatitur nga steeping tharë indian i tretë në vajra bazë - kokosit, minerale, susam. Pas disa ditë fryti është hequr nga tank dhe të naftës është i filtruar dhe pastruar.

Si vaj amly ndikojnë në flokët?

Nëse ju doni të përmirësuar cilësinë e curls dhe të përballen me shumë probleme që lidhen me flokët ju këtu. Vaj flokët amly pa keqardhje mund të quhet "ilaç njëqind sëmundjet" dhe këtu e pse:

 • ushqen gjëndër e flokëve, duke siguruar forcën e flokëve dhe të shkëlqejë;
 • pastron kokës, duke eliminuar zbokth;
 • masazh duke përdorur vaj nxit rritjen e përshpejtuar dhe për të siguruar fillesat ngurta gjumë të qetë;
 • për shkak të antioksidantë të përfshira në përbërjen pengon shfaqjen e hershme të flokëve gri;
 • zvogëlon humbjen e flokëve;
 • me përdorim të rregullt ndihmon mbyllja mbaron ndarë dhe parandalon shfaqjen e tyre më vonë;
 • depërton thellë në lëkurë e kokës, kornizat shkëlqyer me kruarje dhe thatësi.

E rëndësishme! Duke gjykuar nga kritikat e naftës amly për flokët, ndryshim të vogël të hije. Kjo është arsyeja pse të naftës filloi të prodhojë dy lloje: dritë ngjyrë jeshile për blondes brunettes dhe ngjyrë të gjelbër.

Përfitimet e amly naftës

Shumë nga zonjat vajra neglizhuar qëllimisht, duke besuar se ata janë të papërshtatshëm për t'u përdorur. Hedhin poshtë këtë mit nga shembulli i amly naftës:

 • zbatohet shpejt, pasi ajo ka një cilësi të lehta;
 • larë për herë të parë në krahasim me, për shembull, nga vaj kokosit;
 • Nuk flokët e yndyrshëm më shpejt se zakonisht, në të kundërtën normalizuar prodhimin e sebum;
 • vënë në poret e kokës.

Blej vaj amly mund në dyqane të tilla të famshme si iherb.com, si dhe stola indiane. Ky mjet është e vlefshme që të përpiqen dhe të bien në dashuri përgjithmonë! Dhe kjo është një buxhet dhe shpenzimet në rajonin e 300-400 rubla. Prodhuesit më të njohur dhe provuar - Sahul, Dabur, Veda Vedica, Baraka dhe Amrita.

Nëse ju nuk doni të përdorni vajra në kujdesin tuaj, ju e dini se vaj me bazë amly prodhojnë shumë produkte të tjera kozmetike - shampoos, balms, kondicioner, maska ​​dhe soaps.

Si të përdorni vaj flokët amly

Një avantazh i madh është se mënyra e aplikimit të naftës amly shumë e thjeshtë - është e mundur jo vetëm për të përfshirë maska, por përdoret edhe si një produkt të pavarur.

Procedurat për të kryer shampo të mirë apo të natës. Nëse keni flokë të shkurtër, do të jetë e mjaftueshme lugë fonde çift në një rritje të konsumit fije floku të gjatë.

1 hap

Para përdorimit, ngrohjes e naftës në një banjë me ujë për të shpejtuar procesin e përthithjes në lëkurë.

2 hap

Së pari, vënë gjalpë në rrënjët, masazh të lëkurës, atëherë ndarja mbetet mbi të gjithë gjatësinë e flokëve.

3 hap

Vendos mbi kapak plastike dhe kokën të mbuluar me një peshqir për të marrë të ashtuquajturin "efekti sauna" kontribuon për një absorbimin më të mirë të vitaminave dhe mineraleve. \

Kohëzgjatja e kësaj procedure të marr tuaj, bazuar në sasinë e kohës së tyre të lirë. Është e mundur për të lënë maskë në mëngjes? Kjo është vetëm një plus!

4 Hapi

Amly larë naftës nga flokët pa asnjë problem dhe nuk ka pasur shpesh herë të parë. Për të konsoliduar efektin mund të pije barishte tuaj të flokëve apo ujë me një lugë çaji uthull molle. Sesione të përsëritur "masloterapiya" mund të jetë dy herë në javë.

Këshillë: Amla ka një erë shumë të fortë e erëza orientale dhe bimëve që jo të gjithë i pëlqen. Provoni duke shtuar një shishe në rreth dhjetë pika vaj esencial të portokalli, livando ose rozmarinë - është e ulet dhe pak ndryshon shijen.

Maskat vaj me bazë në "indian i tretë"

Për të shpejtuar rritjen e flokëve, përzierje dy lugë gjalpë dhe kos, aplikoni në flokët dhe të lënë në të gjithë natën. Njomet fillesat e dëmtuara dhe utyuzhkamy shufër duke përdorur një maskë bërë nga yolks vezë dhe dy palë lugë vaj indian. Dërgo flokët një lustër të shëndetshme, gjallëri dhe ndihmë shkëlqimin korrigjuar në bazë të mjaltit të freskët të përzier me një gjalpë pak amly. Në mënyrë që të merren me rrënjët e flokëve me yndyrë, të aplikojnë për të kokës pak vaj, të përzier me pika dy vaj esencial e livando ose pemë çaji. Struktura kohore - një orë.

Gatim naftës amly vetë

Mos i besoni prodhues moderne dhe frikë të prishin flokët përbërësit errëta? Nuk është një zgjidhje - të përgatisë vaj amly veten tuaj! Ky proces nuk do të ju marrë shumë kohë dhe ju do të dini me siguri se çfarë ilaç në shtëpi nuk do të shkaktojë reagime negative.

Afrohem? Ju do të duhet përbërësit e mëposhtme:

 • Njëzet e pesë gram fruta amly ose pluhurat;
 • njëqind ml vaj bazë, të tilla si jojoba, bajame, bukuroshe.

Hidh vaj në një enë me kapak, shtoni amlu, horoshenechko përzierje përbërësit dhe vendin në një vend të errët, para-përfundoi peshqir jar. Ora Gatim amly naftës - rreth dy javë. Mos harroni gjatë kësaj periudhe përbërjen tronditur në mënyrë periodike.


Për ata që nuk duan të presin aq gjatë, ne ofrojmë një mundësi të dytë - për të kombinuar të njëjtën përbërësit dhe pastaj të vënë në enë në një furrë të ngrohtë për disa orë. Pasi përzierje ka ftohur, e mbylli jar dhe ta dërgojnë atë një ditë në një vend ku nuk ka rrezet e diellit depërton. Pas këtyre manipulimeve të thjeshtë filtër nafte, dhe të përdorin në mënyrë të sigurtë, pa frikë nga pasojat!

Si tjetër mund të aplikojë amlu?

Prodhimi i naftës - nuk është produkt i vetëm që është bërë nga fruti i "indian i tretë."

Shitjet mund të gjendet pluhur amly fruta dhe ekstrakt. Përkundër faktit se përbërësi kryesor i vetëm, ato mund të përdoren në mënyra të ndryshme.

Powder amly

Tepër, Facials dhe bimët pluhur trupi indiane përdoret për sëmundje shumë të rënda të lëkurës (fytyre, psoriasis, kamedony) dhe ndihmon të japin lëkurës shkëlqim brendshme dhe elasticitet. Maska për curls të veprojë si një kondicioner natyror, krehje më të lehtë.

Ekstrakt amly

Të përfshira në sallon e kozmetikës. Nuk janë mjete të shkëlqyera për kujdesin e lëkurës në kundërshtim me metabolizmin pigment.

Fruta supë amly

Zierje Daily cleanser amly të ndihmojë për të ruajtur lëkurën dhe gjoksin në të rinj dhe të freskëta. Në këtë mënyrë flokët ndikon mahnitshme - parandalon brishtësinë, dullness, kryqëzimin dhe humbje. Për thonjve dhe cuticles do të jetë jashtëzakonisht e dobishme dush me zierje fruta të mrekullueshme.


Këtu është një gamë të gjerë të aktiviteteve mbulon një fabrikë të madhe indiane Emblika fillantus ose amalaki apo Amla. Me kozmetikës natyrore përgatitur në bazë të tij, ju mund të përmirësojë në masë të madhe curls tuaj dhe lëkurës, dhe, për këtë arsye, të bëhen edhe më të bukur! Një argument i rëndësishëm?