Vitaminat për rritjen e flokëve dhe forcimin humbjen


Kohët e fundit, pacientët gjithnjë e më shumë nga ana e mjekëve të dermatologji dhe trichologist me probleme të ndryshme që lidhen me flokët. Brishtësia, thatësi dhe ngjyra e flokëve të shurdhër dhe të japë humbje peshe zonjat përvoja të fortë.

Përmbajtje

 • Shkaqet e humbjes së flokëve
 • Çfarë do mjek?
 • Flokët Mezoterapia
 • Vitaminat
 • Recipes vitaminë maska ​​për flokët

Le të shohim se çfarë janë arsyet shpesh të çojë në dëmtime të flokëve që mund të ofrojnë sallon bukurie në zgjidhjen e këtij problemi, dhe çfarë ju mund të bëni vetë dhe çfarë ndihma mund të sigurojë vitamina për flokë.


Shkaqet e humbjes së flokëve

Le lista shkaqet kryesore të flokëve hedh lëng:

 • Faktori gjenetik (një predispozitë e lindur, të cilat kanë dhënë prindërit);
 • Rritja e nivelit të gjakut e hormoneve mashkullore androgens (kjo ndodh në menopauzë, kur rëniet e nivelit të estrogjenit dhe ka një preferencë ndaj androgens, çekuilibër hormonal në çdo moshë);
 • Kokës seborrhea (nëpërmjet prodhimit të zgjeruara të sebum ndërprerë lulëzim normal të qelizave të vdekur, ata rrinë së bashku dhe për të parandaluar frymë lëkurës, ato mund të shihen si krupnoplastinchatoe zbokth);
 • Shkeljet e ndryshimeve të fazës rritjen e flokëve (kjo shpjegon humbjen masive e flokëve në sapo nënat);
 • Trauma kronike të flokëve (nachesyvanie shpeshta, afrokosichki, dreadlocks, punët në shumëllojshmëri, krehër me dhëmbë metalike ose shumë të shpeshta, curlers shtrënguar nakrucheny);
 • Sëmundje fungale apo natyra infektive;
 • Nuk zgjidhet siç duhet kozmetike apo reaksion alergjik ndaj përbërësve të tyre;
 • Ushqyerit Uniform, dietë, sëmundje të shpeshta - e gjithë kjo shkakton një mungesë e vitaminave për flokët;
 • Stresi.

Siç mund ta shikoni shumë arsye. Tani ne e kuptojmë mënyrat e trajtimit të tyre.


Çfarë do mjek?

Për flokët mjekët e kujdesit të përmbushur trichology. Gjej në klinikën e qytetit të specializuar në trajtimin e flokëve, nëse jo, atëherë ju mund të kontaktoni klinikat bukuri profesionale.

Para se mjeku përshkruajnë trajtim të inspektojë e kokës dhe flokët e pacientit duke përdorur pajisje të posaçme.

Pyes veten se çfarë ai sheh në ekranin e monitoruar tuaj? Zmadhoni figurën e flokëve, dhe me një çarje të ndryshme, lot dhe dëme të tjera në cuticle. Pas analizimit të gjitha të dhënat e mbledhura gjatë anketimit caktohet një trajtim të veçantë. Mjeku mund të gjeni se çfarë vitamina për rritjen e flokëve janë më të mirë për ju.

Më efektive dhe në të njëjtën kohë Mënyra më e shtrenjtë për të ju ndihmojë të harrojmë për problemet me flokë - Mezoterapia.

Flokët Mezoterapia

Flokët Mezoterapia - shpërndarjen e substancave të nevojshme "me dorë tek i adresuari" - gjëndër e flokëve. Deri më sot, mënyra më e mirë për t'u marrë me problemin e përhapur alopecia ose hedh lëng flokëve atje. Një koktej i vitaminave, mineraleve ose substancat medicinale administruara intradermal, kështu shpejt arritur një përqendrim të lartë të substancave aktive rreth gjëndër e flokëve.

Mezoterapia gjithashtu bën efekt irrituese në receptorët e lëkurës, për shkak të kësaj rritje fluksit të gjakut në lëkurë e kokës, follicles gjumë hyni në një fazë aktive, dhe flokët fillon të rritet më të shpejtë dhe të trashë.

Mjeku zhvillon një procedurë algorithm bazuar në karakteristikat individuale të secilit pacient. Kur përdoret si një kokteje trajtimit të gatshëm dhe të hartuar mjeku. Kjo bën të mundur që të përshtaten me nevojat e secilit klient, dhe për të rritur efektivitetin e trajtimit.

Zakonisht pjesë mezoterapevtychnyh përbëhet nga: bakri, zinku, squfuri, vitamina B, A, E, C, biotin, Panthenol; Minoxidil dhe finosterol (ata ndihmojnë me androgen alopecia).

Për të trajtuar një procedurë nuk është e mjaftueshme, një kurs i 8-10 seancave me intervale javore. Mezoterapia Veprimi mund të vlerësohet vetëm pas një kohë mjaft të gjatë. Follicles shërimit dhe zgjuar për të rriten flokët duhet të bëjë atë në mënyrë që pacienti të ruhet dhe të presin për të paktën gjashtë muaj, nuk e harrojmë për kujdes të mirë në shtëpi.

Si është procedura

Mjeku, i armatosur me një shiringë e nevojshme për ju "eliksir", bën injeksion ndarë flokët në ikje. Në mënyrë tipike, anestezi nuk është përdorur për shkak të kompleksitetit të aplikoni krem ​​të kokës.


Ndjenja, natyrisht, nuk mund të quhet e këndshme, por mjaft e durueshme. Dendësia mbulimi drogës kokës prej 0.5 cm. Mjaftueshëm për çdo gjëndër e flokëve marrë racionin e vitaminave. Pas një seance të Mezoterapia përmbahen nga larja dhe masazh kokës për të paktën dy ditë.

Nëse ju nuk mund të përballojë Mezoterapia, por kurë flokët vetëm duke përdorur maska ​​dështon, blini Darsonvales. Çmimi i saj rreth 2 mijë. Rubla, e cila është e krahasueshme me çmimin e një kurs të plotë të kësaj procedure në kabinë.

Darsonvalization alternativ

Darsonvalization - një mënyrë e mirë dhe të lirë për të përmirësuar gjendjen e flokëve, të zvogëlojë lajka e lëkurës, të rritur veprimin e maska ​​dhe balms dhe të shpëtoj nga dhimbje koke. Darsonvales aktuale - të tensionit të lartë e tanishme e madhe elektrike, e cila është ushqyer përmes një tub qelqi të mbyllur me gaz inert.

Kur punon Darsonvales dukshme të kuqe-portokalli tub shkëlqim dhe të dëgjuar kërcëllimë karakteristike. Ndjenja e procedurës këndshme, ka një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë dhe një nxitojnë të ngrohjes.

Avantazhet e pajisjes: të lira, lehtë, zhdërvjellët dhe i lehtë për t'u përdorur. Kursi i trajtimit është zakonisht 15 ditë seancat ditore, kështu që të shkojnë në sallon çdo ditë nuk është shumë i përshtatshëm. Në shtëpi ju roztashuytesya rehatshme në TV dhe të shpenzojnë kohë me përfitime shëndetësore. Pajisja ju shpëtimit më shumë se një herë, si spektrin e veprimit të shtrihet jo vetëm për trajtimin e flokëve. Mirë për qëllime kozmetike në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të tilla si lëkurës dhe të organeve të brendshme.


Për përdorim në flokët ju do të duhet elektrodë në një krehër. Fuqia është zgjedhur nga ndjenjat, ata duhet të jenë të rehatshme. Furçë të thatë linja flokët tuaj të pastër nga ballin, veshët dhe në qafë për kurorën. Filloni në 5-7 minuta, rritur gradualisht kohë për 15 minuta. Pas sesionit degrease çdo alkool përmbajnë elektrodë të lëngshme.

Darsonvales rrit rrjedhjen e gjakut, dilates enët e gjakut, kështu që ju nuk do të vetëm të përmirësuar gjendjen e flokëve, por të shpëtoj të presionit në rritje intracranial dhe dhimbje koke, si rezultat i kësaj. Bëni një nga darsonvalization vitaminë maska ​​e mëposhtme për flokët (gjeni receta në fund të shkrimit), asimilimi i ushqyesve do të jetë më aktiv dhe i plotë.

Vitaminat për flokët

Cilat vitamina nuk janë të mjaftueshme në qoftë se flokët bien jashtë, dhe jo vetëm të bien jashtë, dhe vetëm ra shi, dhe çdo krehje vëreni me tmerr se sa herë holluar flokët tuaj.

Kreu i vajzave tona është shtyrë stereotipet pamjen e përsosur. Në ekranin e TV, kopertinën e revistës dhe reklamave shenjat e krenari shikuar nesh vajzave pa aluzion të vogël të shtresës yndyrore! Dhe për të përmbushur ato gjysmën e mirë të popullsisë femërore në dieting unison.


Së bashku me yndyrë dhe bukurisë femërore është: lëkura bëhet i butë, flokët e pajetë, ndërprerë ekuilibrin hormonal në trup. Ind dhjamor jo vetëm prishin pamjen tonë, ajo sintetizon hormonet seksuale femërore, dhe prej tyre varet pamjen tonë dhe shpejtësinë e vyshket.

Për flokët e trashë të mirë, thonjtë të fortë dhe lëkurë të bukur elastike kërkon ushqim. Përgjegjësia kryesore për bukurinë tonë qëndron në vitamina A dhe E, të cilat janë të tretshëm në yndyrë dhe mund të gjendet vetëm në ushqime të lartë kalori: gjalpë (gjalpë dhe perime), vezë e verdhë veze, mëlçisë, perime dhe fruta ngjyrë të verdhë-portokalli. Vitamina E është gjithashtu zarzavate të pasura.

Nëse ju duhet të kufizojnë veten për këto produkte, burim shtesë të vitaminave që ju nevojitet vetëm. I gjithë kompleksi i vitaminave dhe mineraleve për flokë të shëndetshëm mund të gjenden në forma të përfunduar farmaceutike.

Tregu farmaceutik ofron një gamë të gjerë të vitaminave për rritjen e flokëve. Vitaminat për forcimin e flokëve dhe të ndihmojë, si për pritjen e brendshëm, dhe aplikimi jashtëm. Ju mund të bleni vitamina për ampula flokët dhe shtoni ato në maska ​​shtëpi. Këtu janë vitamina në dispozicion që mund të gjenden në shitje:

 • Perfektyl;
 • Revalid;
 • Nutrikap;
 • Vita Charm;
 • Aurita;
 • Pantovihar;
 • Biotin.

Vitaminat pini humbje e flokëve duhet të jetë jo më pak se 3 muaj rresht dhe më tej pidlikovuvaty ato. Marrë vitaminat farmaci në kapsula: A dhe E, PP (acid nikotinik), B1, B2, B5, B6, B12.

Recipes vitaminë maska ​​për flokët

Këtu janë disa receta të maska, shtuar në të cilin vitamina kundër humbjen e flokëve:

Recetë №1

 • B2, B6, B12 - 1 ampulë;
 • Vezë - 1 pc .;
 • Vaj rodhe;
 • Vaj buckthorn detit;
 • Almond naftës - 1 tbsp. l.

Të gjitha komponentët përzierje tërësisht dhe të zbatohet në tërë qimet nga rrënjët. Mbajtur ngrohtë në 1.5-2 orë.

Retsept№2

 • Niacin - 1 shishkë;
 • Lëng Aloe;
 • Propolisi tretësirë ​​- 25 pika.

Fshij përzierje në rrënjët e flokëve, të ngrohtë dhe të mbajë për 2 orë.

Retsept№3

 • Ketamine - 2st.l .;
 • Vit D (zgjidhje me vaj) - 1 shishkë;
 • Verdhë veze - 3 copë .;

Në vaj pour përmbajtjen e shishe, përzierje mirë dhe të shtoni yolks. Maskë mirë ushqen dhe forcon flokët, por lëkurës me vaj mund të bëjë jo më shumë se 1 herë në 10 ditë.

Retsept№4

 • Vitaminat A, E, D, B6, B12 - 1 ampulë;
 • Honey;
 • Lëng limoni - 1 tbsp. l .;
 • Verdhë veze - 1pc.

Aplikoni, të mbajë për 1 orë.

Vitaminat për humbjen e flokëve, si pjesë e maska ​​shpejt do të zgjidhë problemin e humbjes së flokëve dhe të japë flokëve një pamje të shëndetshme dhe të pastër.