Maska Shtëpi për smoothness e flokëve - shkëlqim dhe forca e natyrës


Flokët e bukur - dekoratë e natyrshme e çdo gruaje. Dhe, sigurisht, secila prej seks më të drejtë dëshiron të flokët e saj dukej me shkëlqim, të butë dhe i butë. Le të lënë mënjanë kozmetike të shtrenjta dhe për të diskutuar se si për të arritur këtë përmes një maskë të qetë flokët në shtëpi. Çfarë maska ​​receta provuar të mirë si ata të përgatiten dhe si t'i përdorin ato.

Përmbajtje

 • Maska Recipes
 • Kujdesi për flokët

Maska e flokëve, të cilat do të diskutohen, ushqyer dhe moisturize flokët nga brenda, peshore të qetë, kështu flokët duken të shëndetshme dhe të ujdisur mirë. Ju thoni, "Fe, pse ata janë të nevojshme, si është një hekurosje veçantë?". Fakti se efekti mbi straightener flokët të nxehtë, ju shtjerë ata mbinxehjes. Nëse ju bëni atë rregullisht, flokët do të zbehet dhe të dobësohet.


Maska Recipes

Bëni flokët të shëndetshëm dhe të bukur do të na ndihmojë të përbërësit të thjeshta natyrore - vezë, kos, limon, mjaltë, uthull, qepë dhe madje edhe banane!

Dhe sigurisht të veçantë vajra, pluhur, rodhe, glicerinë kokosit, livando mund të përdoret dhe vitamina. E gjithë kjo është në dispozicion në çdo farmaci. Gjëja kryesore për të dini se si për të ndërtuar përbërësit për të marrë maskë efektive shtëpi për smoothness dhe të shkëlqejë e flokëve tuaj.

Maskë smoothness për flokët me mjaltë dhe vaj rodhe

Bëni më flokët qetë, ju të ndihmuar maskë e mëposhtme:

Ju do të duhet:

 • 5 tbsp rodhe ose vaj ulliri;
 • 2-3 tbsp mjaltë;
 • 2 tbsp Lëng limoni:
 • 1 vezë e verdhë veze;

Ky numër është zgjedhur përbërësit në flokët e gjatësi të mesme. Nëse ju jeni pronari i një flokë shumë të shkurtër ose shumë të gjatë, përdorni pak a shumë, respektivisht. E gjithë kjo përzierje në tank dhe të aplikohet në flokët e thatë. Share të gjithë më vkutuyemo të gjitha në një peshqir apo plastike cap.


Ne të mbajë rreth një orë (ju mund të izolojnë polietileni dhe peshqir), pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Lani maskë rekomandohet shampo për flokët me vaj, megjithatë, për shkak të mungesës të tij, mund të marrë ndonjë tjetër.

Maskë e thjeshtë për flokët qetë

Një maskë vaj recetë që ndihmon të bëjë flokët e butë dhe me shkëlqim:

 • 2-3 tbsp vaj ulliri
 • 2-3 tbsp vaj rodhe
 • 1 tbsp bajame (ose kokosit)

Përzierje dhe të aplikoni në flokët pak të lagur. Ne mbulojnë celofan kokë dhe veshin këtë hat orë - gjysmë. Pastaj tërësisht del me të larë me ujë të ngrohtë dhe shampon. Pas shampo aplikoni kondicioner është e dëshirueshme, pasi nafta është e vështirë që të del me të larë.

Maskë për shndrit flokët me xhelatinë

Tani unë do të flas në lidhje me recetë, sipas mendimit tim, maska ​​më të shquar e cila do të ndihmojë për ta bërë flokët të butë dhe me shkëlqim të gjatë.

Për këtë nevojë:

 • Xhelatinë 1st.l.
 • 3st.l. ngrohtë ujë
 • Çdo balsam flokët 1.5 tbsp

Shpërndarë xhelatinë, shtoni balsam. Nëse gunga formuara mund të shkrihen ato duke përdorur një banjë me ujë, por sigurohuni që përzierje ishte shumë e nxehtë. Aplikoni gjithë gjatësinë, paketë të ngushtë apo kapak, top-ins, të tilla si një peshqir dhe të ecin 45 minuta - orë.

Dua të theksoj se në këtë maskë balsam shërben vetëm për të pastaj të lajë atë të gjithë. Në qoftë se ju të shtoni atë shumë, efekti nuk mund të jetë.

Duke përdorur këto maska, të butë flokët tuaj do të jenë të denjë për admirim.

Kujdesi për flokët

Që të ketë flokë të butë, me shkëlqim dhe të shëndetshme, ata kanë nevojë për kujdes të veçantë. Tani unë do të flasim për disa nga sekretet e kujdesit, të cilat do të dinë çdo vajzë të vetë-respektuar:

 • lani flokët tuaj si shpesh si ndotja, shampo, zgjedhur për llojin tuaj të flokëve (për vaj, e thatë dhe i brishtë, për të lyer)
 • në qoftë se ju rregullisht të shkurtojë këshilla e flokëve do të më ndarë dhe të thatë;
 • kreh flokët shpesh, sidomos para se të shtrat dhe para se të larë kokën. Kjo rrit rrjedhjen e gjakut dhe stimulon rritjen e flokëve. Dhe jo të përpiqen të përdorin kombinezon metalike, më mirë për të zgjedhur dru;
 • verë të përpiqen për të mbrojtur flokët nga rrezet e dëmshme UV. Në dimër - veshin një kapelë, ai do të mbrojë flokët e kokës nga hipotermi;
 • maska ​​duhet të bëhet të paktën një herë në muaj, atëherë ata do të jenë më efektive. Por ju nuk duhet ta bëni këtë shumë shpesh - gjithashtu nuk përfitojnë;
 • Uji për larje duhet të jetë 35 - 40 ° C. Mirë do të luajë në kontrast me ujë të nxehtë dhe të ftohtë, ky stimulim shtesë të follicles flokët në rritje;
 • vetëm kini kujdes e nxehtë, tharëse flokësh, hekurosje. Kujdes permanent dhe colorings të shpeshta, le të flokëve "pushim". Mbani bukurinë natyrore dhe shëndetin e flokëve.


Nëse ju keni ëndërruar gjatë për një flokë të shëndetshëm dhe të bukur, por nuk e di se si për të bërë flokët e butë, me shkëlqim dhe të butë - shkoni për të! Bëni një stoli e flokëve dhe modelet kryesore të tij roli - përdorni recetave dhe të ndajnë rezultatet tuaja në komente!