Si të shpëtoj zbokth në shtëpi receta kozmetike shtëpi


Zbokth nuk është një sëmundje e lëkurës autonom flokë (kreu, rrallë këmbët, prapa apo duart), dhe është një nga shenjat e trazirave në trup, e cila karakterizohet me lëkurë, kruajtje periodik, pirja e duhanit të lehta, arna në lëkurë e kokës dhe humbjen e flokëve do të vazhdojë. Sipas statistikave të WHO, rreth 70% e njerëzimit u përball me manifestimin e zbokth. A është e mundur dhe se si të shpëtoj zbokth në shtëpi? A mjetet juridike popullore ose kozmetike terapeutik preferoni?


Përmbajtje

 • Shkaqet e zbokth
 • Llojet e zbokth
 • Parandalimi dhe trajtimi
 • Zbokth Trajtimi në shtëpi


Shkaqet e zbokth

Zbokth nuk është një sëmundje ngjitëse, por i bën media të ndjehen siklet sociale. A nuk shpresoj se problemi do të shkojë më larg tyre, ai është i mençur për të kërkuar ndihmë nga një mjek dhe të gjetur se pse ka zbokth.

Arsyet kryesore për këtë:

 1. Patogjen kryesor zbokth - kërpudhat patogjene Malassezia furfur, e cila është pjesë e microflora të njeriut dhe është e përfshirë në procesin e rinovimit të qelizave të lëkurës. Sekretimi i gjëndra dhjamor të lëkurës është thyer nën ndikimin e faktorëve negative (mjedisore, infeksionet, stresi, mungesa e vitaminave apo ndryshimet klimatike), e cila çon në sjellje agresive kërpudhat dhe për këtë arsye zbokth. Pasi kërpudhat fillon të shumohen ulur në mënyrë dramatike ciklin e rritjes së qelizave të lëkurës. Numri Java e peshore shumë më e lartë se normale, dhe ata bëhen të dukshme.
 2. Nën ndikimin e ndryshimeve të shpeshta të temperaturës dhe ndryshimit të klimës lëkura bëhet e thatë, e cila çon në ndryshimin e saj dhe zbokth.
 3. Mbindjeshmëri ndaj përbërësve të kozmetikës për flokët të jetë një shkak i zakonshëm i zbokth. Abuzimi apo përdorimi i pavend i ngjyra e flokëve, shkume, xhel dhe fondeve të tjera të kujdesit jep sekretimin e gjëndra dhjamor dhe të çon në zbokth.
 4. Reduktuar imuniteti mund të shkaktojë jo vetëm zbokth, por sëmundje të tjera më të rrezikshme.
 5. Zbokth mund të jetë një manifestim i kronike, sëmundjet e lëkurës (psoriasis, dermatit), mangësi vitamina dhe alergjitë.

Llojet e zbokth

Për të hequr qafe zbokth mjetet juridike popullore dhe ilaçe, duhet të dini se në varësi të lëkurës salootdeleniya, zbokth është i ndarë në 2 lloje:

 • Zbokth është e thatë

Kjo ndodh në njerëzit me llojin e lëkurës të thatë. Kjo zmadhues është i vogël, niset lehtë dhe të shpërndara në të gjithë kokë.

 • Zbokth yndyrë

Nuk është rritur në njerëz me salootdeleniya. Zbokth me vaj është i madh, ngjitur së bashku. Parkuar në flokë, zbokth vychisuyetsya vështirë.

Parandalimi dhe trajtimi i zbokth

Pa trajtim të duhur, praktikisht të padëmshme mund të shkaktojë zbokth, pezmatim i lëkurës, ekzemë dhe madje edhe baldness. Por, para se ne të shpëtoj zbokth në tyre, është e rekomandueshme për të vizituar një mjek të përgjithshëm, specialist sëmundjeve infektive, një dermatolog dhe trichologist për të sunduar nga sëmundje të tjera dhe për të parandaluar. Metodat e që kanë të bëjnë me zbokth shumë sot, dhe në mesin e tyre është mjaft efektive.

Hapi i parë drejt lirisë nga zbokth - një dietë e duhur, mënyrë jetese të shëndetshme dhe rekreacion. Rishikimi dietën tuaj. Eliminimi alkool, yndyror, i kripur, me erëza, ushqime të ëmbël dhe të skuqur.

Shto ushqime menu të pasura me zink, kalcium dhe vitaminë B, P, A dhe D. Forcimi i sistemit imunitar dhe nervor. Shpesh, të relaksoheni dhe të ketë një të mirë emocionet.

Kujdesi i duhur e flokëve është po aq e rëndësishme. Provoni më shpesh përdorin një tharëse flokësh, hekur dhe kaçurrela. Zgjidhni ilaç cilësisë për zbokth, të përshtatshme për llojin tuaj të flokëve. Përdorimi i kaotike shampo vetëm forcon kauzën e zbokth, sepse kjo çështje më mirë të besimit trichologist ose dermatolog i cili do të përshkruajnë një trajtim të plotë.

Si për të kuruar zbokth në shtëpi

Megjithë zhvillimin e vazhdueshëm të barnave, mbështetësit e mjekësisë tradicionale nuk bëhen më të vogla. Mjetet juridike popullore avantazhin se përbërja e tyre përfshin komponentët e origjinës natyrore, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon gjasat e alergjive dhe efektet anësore. Gjithashtu, në qoftë se duke përdorur një xham zmadhues për të kuruar infusions shtëpi, maska ​​dhe zgjidhjet - mund të kurseni në mënyrë të konsiderueshme dhe të kthehet flokët një lustër natyrore, shëndetin dhe fuqinë.

Li naftës. Për parandalimin dhe trajtimin e zbokthit marrin nga 1. një stomak bosh çdo mëngjes një lugë liri.

Tea Tree. Përdoret si një antibiotik natyral, antiseptik dhe agjent antifungal. Aplikoni për të kokës dhe butësisht fshij me majë të gishtave.

Vezë. Merrni 2 vezë, rrahur dhe trajtuar rrënjët. Të thith proteina, të mbajë maskë 20 minuta.

Kripa e detit. Mënyra më e arritshme dhe më e lehtë për të trajtuar zbokth. Shkrihet 1 tbsp. e kripës në 0.5 litra ujë. Trajtimin e flokët dhe pije pas 10 minutave.

Trumzë si një ilaç për zbokth. Një mjet shumë efektiv të gjerë-spektrit. Në 0.5 litra ujë duhet të shtoni 4 tbsp. trumzë lugë. Simmered 10minutes, pastaj tendosje dhe trajtimin e flokët. Ju mund të përdorni supë në vend të gargarë.

Calendula. Mjet i shkëlqyer për trajtimin e zbokth. 1 Brew. Calendula i thatë në 0.5 litra ujë. Le të qëndrojë për gjysmë ore, atëherë trajtojnë rrënjët. Përsëriteni procedurën tri herë në javë.

Rrënjë rodhe. Ajo normalizes tajitje e gjëndra dhjamor dhe parandalon zbokth. Merrni 0.5 kg rodhe dhe kuzhinier 3 litra ujë. Pasi vlon uji, lëng mishi mloyite është 6 orë. Kur ftohur, vidtsidit. Released zierje trajtojnë rrënjë çdo ditë dhe të jetë i sigurt për pije me ujë. Përdorim shampo nuk është e dëshirueshme.

Lëng limoni. Merrni në proporcione të barabarta e mjaltë, vaj ulliri dhe lëng limoni. Mix, trajtimin e kokës tuaj dhe të mbajë për 20 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Qepë maskë zbokth. Qepë origjinal recetë maskë me mjaltë. Që nga ajo është e vështirë për të larë off erën e qepëve, ne rekomandojmë duke bërë një maskë gjatë natës. Pass 1 qepë përmes mulli mishit. Në lëng rezulton të shtoni nga 1. një lugë mjaltë dhe 2 vezë yolks. Treat kokës tuaj me një përzierje të një orë dhe pije.

Hithër. Për të parandaluar zbokth ju mund të përdorni infuzion e hithër (hithër 0.5 gota në 1 gotë me ujë të valë).

Aspirinë. Çuditërisht, aspirina asistent i shkëlqyer në luftën kundër zbokth. Shtrydhje 2 tableta dhe shtoni 10 ml shampo. Trajtojnë flokët dhe del me të larë pas 3 minutash përzierje.

Mirë për të përdorur ihtiolovuyu sapun zbokth katranit dhe shampo në vend.

Kaloni trajtime çdo 3 ditë gjatë muajit, si më parë ju mendoni rezultatin.
Tani ju e dini se si të shpëtoj zbokth dhe flokëve mbrapa shëndetin, forcën, bukurinë dhe madhështi. Mos harroni për të ndjekur masat parandaluese dhe rekomandime, dhe duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Health & Beauty ato për ju!