Si për të rikthyer flokët në këshilla shtëpi dhe receta për maska


Krenaria jonë dhe gratë tona të njëjtin problem - e flokëve. Flokët dëme mjaft e lehtë, dhe kthimin e tyre për shëndetin dhe forcën më të komplikuar. Për të kuptuar se si për të rivendosur flokët, është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e gjendjes së tyre. Kryesor karakteristika flokët në nevojë për trajtim apo shërim, brishtësi, thatësi, zbokth, humbje të fortë e flokëve, ngjyra e shurdhër. Nëse vëreni këto simptome në veten tuaj, mendoni dhe analizuar flokët tuaj.

Përmbajtje

  • Flokët mekanike dëme
  • Abuse mjeteve styling termike
  • Ndriçimi: se si të rregullohet?
  • Shërim nga zbardhues
  • Këshilla të dobishmeFlokët mekanike dëme

Ju nuk përdorni tharëse, mos lyej flokët e tyre, nuk e bëjnë kimi, dhe për këtë arsye sinqerisht pyes veten - pse flokët tuaj në gjendje të tillë të keqe? Është e thjeshtë: ju përdorni vjedhurazi, hairpins, elastike me fut metalike. Skajet e tyre të mprehta dhe pjesëve të dëmtojë seriozisht strukturën luspa të flokëve.

Ashpra fillesat krehje hutuar edhe një nga shkaqet e zakonshme e flokëve të brishtë, veçanërisht nëse ata janë të dobësuar nga pikturë e vazhdueshme apo paketim termike.

Masat parandaluese duke hequr këmbët larg dhe të padukshme, të përpiqen të përdorin ato me masë. Blej çamçakëz të re, pa pjesëve metalike. Pajisje popullore me rruaza, fluturat dhe detaje të tjera në të njëjtën mënyrë duhet të shmanget. Rregullisht ndryshoni hairstyles dhe çamçakëz vend, këmbët dhe më shumë. Furçë flokët ngadalë dhe butësisht krehër ose të ndryshojë /

Maska për flokë të dëmtuar

Përshtatshme të rivendosur dy maska ​​në shtëpi. Ata kanë për qëllim për të rivendosur dhe për të forcuar strukturën e flokëve.

Këna pangjyrë

Recetë standarde është dhënë në manual, por tifozët e mjekësisë tradicionale ka ndryshuar gjatë recetë në flokët e tyre. Për këna butë flokët i hedh infuzion i kamomil (2 tbsp. Lugë lule kamomil derdhur 0,5 ujë të valë).

Për flokët densiteti përdorur nettles për të nxitur rritjen - Marsh horsetail. Shumë përbërësit, më e rëndësishmja, e dini llojin tuaj të flokëve dhe të saktë të vini të gjithë të dobishme. Është e nevojshme që të jenë të kujdesshëm ka tharje elemente, të tilla si limon.

Maskë raki bazuar

Brandy maskë - e thjeshtë dhe efektive. Një lugë gjelle e raki hedh një vezë e verdhë veze, pastaj shtoni 1 tbsp. një lugë mjaltë. Mbani gjithçka të ngrohtë për 30-60 minuta, ju mund të lani pa shampon.


Abuse mjeteve styling termike

Rivendosur flokët pas hekurosje mund të jetë e vështirë - flokët bëhet i hollë, e thatë, e shurdhër dhe i brishtë. Vajzat, mos e humbni shpresën - kjo është vetëm e rëndësishme për të bërë zgjedhjen e duhur.

I kushtoj vëmendje të hidratues maskë flokët. Përjashtojë hekurosje dhe përdorimin e tifozëve ose minimizohet. Është gjithashtu e rëndësishme për të parandaluar dëmtimin e flokëve - që ndihmojnë mjetet për flokët mbrojtjes termike. Për të rivendosur flokët pas djegia kishte disa maska ​​hidratues - të zgjedhë një shampoos ushqyese dhe balms.

Maska Recipes

Një nga mënyrat më të thjeshtë dhe më efektive të shkuar për flokë të dëmtuar që kanë humbur sharmin e tij për shkak të përdorimit të vazhdueshëm të fondeve styling - dy maskë të thjeshtë shtëpi.

Vaj Tradicionale rodhe

Vaj Maska Baza caktuar rodhe (3 tbsp. Lugë), në dy yolks vezë e saj të parë janë shtuar, ndjekur lugë çaji kakao. Kjo strukturë themelore, është e mundur për të shtoni përbërësit gjatë curls tuaj. Maskë për të mbajtur për rreth një orë, pastaj pije me uthull (Art. Lugë për litër ujë).

Përsëriteni procedurën modë një herë në javë. Të jenë të kujdesshëm - maskë nuk ka për të marrë proteina. Proteina mpikset në temperatura të larta direkt në bilancin, dhe pije atë jashtëzakonisht e vështirë.

Mjaltë dhe Daisy

Një lugë çaji kamomil lule e mbushur me 0.1 litër ujë të vluar, të vënë një çiban. Pas rreth 17 minuta ju duhet të shtoni një lugë gjelle mjaltë. Në flokët pak të lagur për të mbajtur përzierje për rreth 30 minuta. Aplikimi këtë shënim recetë - pak mjaltë mund të ndriçohet ngjyrën.

Ndriçimi: se si të rregullohet?

Ndriçimi ndryshon flokët ynë nuk është për të mirë - ngjyra e shurdhër, i brishtë dhe probleme të lëkurës kreu - që nuk është seri të plotë të problemeve që kemi marrë përveç imazhit të ri. Për të rivendosur flokët pas ndriçimit, ju do të duhet sakrifica të caktuara dhe përpjekje.

Së pari, ju duhet të refuzojë në kohën e trajtimit kimik - ngjyrosje, zbardhues, kimi, dhe më shumë.

Harrojeni styling, tharëse flokësh, pranga, në qoftë se ju doni të kthehet bukurinë e flokëve tuaj. Zgjidhni një shampo me një numër minimal të alkali dëmshme, silikone dhe aromat. Ideal - vizitë shampoos natyrore nga ekstrakte bimore, bukë thekre dhe të tjerët. Ata jo vetëm që lani flokët, por forcimin e tyre, të sigurojë ushqyesve.

  1. Ju mund të bëni procedurën e zakonshme, vetmi ndryshim: shtimin e vitaminave A dhe E. Vitamina B6, B12, shiten në ampula mund të zbatohet menjëherë para se të larë flokët, ose të përziera me shampon.

  2. Nëse keni përdorur për besim vetëm produkte dyqan, dhe ju përdorni shampo të përshtatshme për flokët me ngjyrë, të përpiqen për pije infuzion flokët e nenexhik për të rritur efektin. Dy shekuj. lugë nenexhik ngjitur litër ujë të vluar për një orë, pastaj pije zierje e flokëve duhet rreth 5 minuta.

Shërim nga zbardhues

Nëse flokët tuaj është dëmtuar rëndë zbardhues rregullt, ju duhet të shkoni për të ekspertëve. Rivendosur flokët në shtëpi nuk është gjithmonë e mundur, por vetëm në rastet kur ju duhet vetëm për efekt kozmetike. Një ndërhyrje serioze do në kabinë - kauteryzatsiya, shqyrtimit, terapi spa dhe më shumë.

Mos lahen flokët me lagështi, nuk thatë atyre tharëse flokësh, të zvogëlojë përdorimin e hekurosje, të ndaluar përdorimin e të gjitha llojet Musa, Bojra, shkume dhe produkteve të tjera. Si për të rikthyer flokët tuaj pas zbardhues receta popullore?

Vajrat për shërim

Ringjallë flokët në një kohë të shkurtër për të ndihmuar të naftës. Vaj bazë është ndezur në një banjë me ujë, pastaj të aplikuar në flokë. Të mbajtur ngrohtë në një maskë është e nevojshme nga të parat deri të tretë. Përzgjedhja bazë varet llojin tuaj të flokëve: rodhe, ulliri, pluhur, bajame, bukuroshe.


Maskë mirëpritur me shtimin e vajra esenciale. Ulliri ose rodhe bazuar dhe vajra të tjera shtohen 3-15 pika. Duhet të theksohet se vaj rodhe në formën e tij të pastër është jashtëzakonisht e vështirë për të larë off, kështu që mund të bëhet në gjysmën e me të tjerët, për efekt të mirë.


Nuk është e rekomanduar për të blerë vaj rodhe me përzierje të ndryshme të aditivëve legkosmyvaemoy - vaj efektive në formën e tij të pastër, pa shtimin e substancave të caktuara.

Maska e aloe

Maskë e mirë të ndihmojë me lëng aloe, mjaltë dhe vaj pluhur, të përziera në një raport prej 1: 1: 1. Gjysma rubbed me kujdes në lëkurë e kokës, e dyta shpërndahet të gjithë fillesa nga rrënja deri te maja. Mbani kokën tuaj të ngrohtë në 30 minuta lani flokët tuaj pa shampo.


Këshilla të dobishme

Kur përzierjen e përbërësve të ndryshëm të kujtuar një rregull të thjeshtë: Mos përdorni vegla metalike. Reagimi i mundur kimike me tas / lugë dhe efekt të paparashikueshëm të përdorur një përzierje të tillë.

Nëse dëmtimi flokët shpesh shfaqen mbaron ndarë. Mos harroni, nuk do të përpiqet për të nënshkruar ato, ose të shërohen - është një barrë e panevojshme një flokët tashmë të dobësuar. Fundi Split nuk është restauruar dhe me flokë të shëndetshëm, kështu që të ndjehen të lirë për të shkuar në floktar. Në të gjitha rastet, të mbajnë flokët e tyre, nën diellin e nxehtë, ose në plazh - UV mund të komplikojë seriozisht situatën.

Vajzat, të rivendosur maska ​​në shtëpi - një gjë e mirë, por jo vendimtare: mbani mend dy rregulla për kujdesin e curls, të matur dhe rregullsinë. Konsideroni me kujdes kujdes të ndërlikuar, nuk e teproj me maska ​​të dobishme - ushqyesve të flokëve të zgjasin më shumë në qoftë se shumë prej tyre.

Një herë në muaj e gjysmë duhet të ndryshojë maska ​​- lëkurës dhe flokëve të mësohemi me një procedurave të caktuara të kujdesit dhe efikasitetit ul në mënyrë të konsiderueshme. nuk duhet të ndryshojnë shumë shpesh kujdesen - ju do të arrijë vetëm përkeqësim të situatës. Watch për frekuenca të përdorë asnjë mjet - një herë ose dy herë në javë do të japë efektin më të mirë. Good luck në përmirësimin e flokëve tuaj!