Si mund të përdorni vaj ulliri për flokët


Për shekuj me radhë, vaji i ullirit është përdorur me sukses në kozmetikë dhe mjekësi. Për shkak të pronave të saj unike natyrore, ajo kthen bukurinë dhe rininë e lëkurës, pastron trupin, rregullon gjëndra dhjamor dhe normalizes metabolizmin. Më shumë gra në Egjiptin e lashtë janë përdorur vajin e ullirit për flokët. Bukuritë egjiptian besonin se kjo është veçanërisht e dobishme për flokë të gjatë - i jep forcë, shndrit dhe stimulon rritjen e mirë, por është me të vërtetë?

PërmbajtjePronat e dobishme e vaj ulliri

Vaj frut përmban një sasi të madhe të ushqyesve, vitamina dhe acide yndyrore të pangopura. Vaji i ullirit mund të rubbed në rrënjët e flokëve në formë të pastër, të bëjë një maskë nga përzierja me përbërësit e tjera natyrore.

Ushqyesve Përmbajtja në vaj ulliri:

 • Omega 9 acid;
 • acid palmitik;
 • acid palmitoleinovaya;
 • Omega 6 acidet;
 • acid stearik;
 • Omega 3;
 • tocopherols;
 • vitaminë E;
 • hekuri (forcon flokët, parandalon flokët hershme gri);
 • fenolet, polyphenols dhe acidet fenolike;
 • sterols dhe sitesterol veçanërisht β (pengon formimin e kolesterolit);
 • karbohidratet, skvaleonom, β-carotene (redukton rrezikun e kancerit);
 • β - carotene, α - klorofil, β - klorofil (kanë pronat e shërimit);

Ushqyesit dhe vitaminat që përmban në këtë çudi-mjet me veti të shkëlqyera rivendosjen që ushqejnë strukturën e flokëve dhe në përgjithësi japin shndrit e flokëve dhe pamjen i pastër. Nuk është çudi Homer i madh në një kohë të quajtur vaj ulliri "ari të lëngshme", ky produkt vetëm një depo e ushqyesve dhe vitamina. Vaj i lejon jo vetëm për të përmirësuar, por kur përdoret rregullisht promovon restaurimin e plotë të strukturës së dëmtuar dhe dobësuar flokët.

Maska nga vaji i ullirit

Vaji i ullirit mund të bëhet një bazë për maska, kështu që të jetë një pjesë së bashku me përbërës të tjerë kozmetike, sigurimin e flokëve të shëndetshme pamjen i pastër. Këto fonde mund të gatuaj në shtëpi vetëm.

Përfitimet e vajit të ullirit për flokët ka kohë që janë provuar dhe të përdoret si një bazë për maskat e brendshme që nga ditët e Greqisë së lashtë, ku gratë e përdorur atë për të përshpejtuar rritjen e flokëve. Maskë e thjeshtë që forcimin e flokëve dhe për t'u dhënë atyre një pamje të ujdisur mund të jenë të përgatitur si më poshtë:

 • 3 lugë vaj ulliri ngrohur;
 • 2 lugë lëng limoni.

Mix dhe të zbatohet në rrënjët e flokëve dhe u përhap në të gjithë gjatësinë dhe pastaj të përfundojë flokët me kapak plastike dhe për të mbajtur maskë për 30 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe shampon.

Mund të përdorim vaj si një përbërës të veçantë në formën e ngrohur aplikuar rregullisht në flokë para larjes për 20-30 minuta, por në kombinim me përbërësit e tjerë të dobishme mask rrit efektin e saj.

Me të vërtetë e mrekullueshme mënyrë një maskë me mjaltë, vezë dhe vaj ulliri. Kjo maskë është përdorur për të forcuar dobësuar, të privuar nga flokët shndrit jeta si parandalimin e zbokth. Përgatitur atë mjaft e vështirë, ju duhet:  

 • vezë të freskëta;
 • mjaltë cilësi të bardhë (të lëngshme);
 • vaj i parafinuar ulliri.

Të gjithë përbërësit janë të përziera në një raport prej 1: 3: 1 lugë dhe aplikohet në mënyrë uniforme për flokët, fërkim dhe rrënjësisht. Maska duhet të përballojë 30 minuta, pastaj pije përzierje shampo.


Rezultatet e vaj ulliri

Komente të shumta të përdorimit të vajit të ullirit për flokë të reduktuar për performancën e saj të jashtëzakonshme, shkathtësi e saj në adresimin e brishtësinë dhe brishtësinë e flokëve. Më shumë cilësi të burimeve natyrore për një çmim të tillë të ulët është e vështirë për të gjetur.

Një problem i madh është flokët zbokth, sepse ju mund të dëgjoni reagime pozitive jo vetëm për gratë, por edhe e njerëzve të cilët kanë përdorur me sukses vaj ulliri për të hequr qafe këtë sëmundje të pakëndshme. Vaji i ullirit është shumë efektive për trajtimin e kokës, ka një efekt qetësues, duke luftuar me predispozicion tepërt yndyrë të flokëve dhe të përkryer forcon follicles.

Pas maska ​​rregullt duke përdorur vaj ulliri, rezultati nuk do të marrë shumë kohë: tashmë pas 2 javësh të aplikimit do të gjeni flokët tuaj një lustër natyrore dhe të bëhet i butë.

Mundohuni të blerë ftohtë naftës presion të fundit, ajo është më e dobishme. Kundërindikimet për përdorin atë atje, përveç nëse sigurisht, ju nuk keni alergji është në vaj. Avantazhi i vajit të ullirit në faktin se ajo mund të aplikohet për çdo lloj të flokëve, në çfarëdo gjendje që ata janë. Mos harroni se për efekt, maska ​​duhet të bëhet para çdo lani kokën, të paktën dy herë në javë.

Ndiqni rregullat e thjeshta të kujdesit të flokëve duke përdorur vaj ulliri dhe flokët tuaj do të jetë gjithmonë e shëndetshme dhe të bukur!