Si për të bërë flokët të butë dhe me shkëlqim në shtëpi


Ujdisur flokë me shkëlqim - me stoli kryesor i femrave. Por jo çdo njëri prej nesh mund të krenohem me të tillë një dhuratë madhështore nga natyra. Përveç kësaj, përdorimi i bojës, shkume, goditje-tharje, ngjyrosje shpeshta dhe mungesa e vitaminave të bëjnë punën e tyre - e flokëve bëhet e shurdhër, i brishtë, dhe të vështira për përfundim pushatsya ...

Përmbajtje

 • Maskë mjaltë, yolks vezë dhe limon
 • Xhelatinë Smoothing Maskë
 • Maskë fortifikuar
 • Maska e majonezë
 • Kafe për flokët e errët
 • Maskë glicerinë
 • Maskë djathë për të shkëlqejë e flokëve
 • Rregullat e rëndësishme të produkteve të kujdesit të flokëve

Por ka një zgjidhje - mund të ndihmojë maskë të qetë natyrore për flokët, bëjnë që në shtëpi nuk është e vështirë - të gjitha recetave janë mjaft të thjeshtë dhe përbërësit - janë në dispozicion.


Maskë mjaltë, yolks vezë dhe limon

Kjo maskë është shumë popullor, sepse ajo mundëson rezultate të shpejta dhe të dukshme! Mjet i ndihmon të bëjë flokët e butë, të freskët, të butë në të prekur, njom brenda. Prandaj, ju do të duhet:

 • Lëng i një limoni;
 • pesë lugë vaj bazë;
 • tre lugë mjaltë, ngrohur në një banjë me ujë;
 • vezë e verdhë veze.

Përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikoni në flokët e thatë, atëherë vënë kapak celofan. Mbani maskë për rreth një orë, pastaj pije flokët.

Xhelatinë Smoothing Maskë

Kjo smoothness maskë për efekt tuaj të flokëve është disi e petëzim kujton. Për të maskë do të duhet përbërësit e mëposhtme: lugë gjelle xhelatinë e ushqimit, tre lugë flokët balsam dhe një lugë gjelle çdo vaj, të tilla si bajame, bukuroshe, embrion gruri.

Nëse e dëshiruar, ju mund të shtoni disa pika dhe vajra esenciale, flokët jo vetëm që do shkëlqyer dhe i butë, por edhe aromatik.

Për të filluar, pour xhelatinë me ujë të ngrohtë dhe të prisni derisa ajo është plotësisht bymehet. Pastaj shtoni vaj dhe balsam. Aplikoni maskë e nevojshme për të pastruar flokët pak të lagur, shpërndarjen në mënyrë të barabartë të gjithë. Ju lutem vini re se kjo nuk është e nevojshme për të prekur rrënjët - mund të merrni efektin e flokëve të pista. Petë përfundojë dhe një ngrohja peshqir, shkoni snorkelling orë.

Lahen flokët pa përdorur shampo. Pas tharjes, ata drejtojnë, të lehtë për krehër, i ndritshëm dhe erë të mrekullueshme!

Maskë fortifikuar

Për të bërë këtë ilaç në shtëpi për smoothness e flokëve që ju duhet për të blerë në një farmaci vitamina A dhe E. Ju mund të shtoni ato në çdo maskë shtëpi dhe shampon tuaj të preferuar dhe balsam. Vitaminat jo vetëm u kthye smoothness dhe të shkëlqejë për flokët, por edhe të ndihmojë në forcimin e tyre, për të nxitur rritjen.

E rëndësishme! Shtimi vitamina fondet direkt në shishkë nuk mund të jetë! Kjo duhet të bëhet vetëm me një pjesë, e cila është duke shkuar për të përdorur në këtë moment!

Maska e majonezë

Për smoothness dhe të shkëlqejë përshtatshme Maskë Tjetër flokeve (recetë detajuar shikoni videon më poshtë).


Tre lugë majonezë tonë duhet të vihet në të pastër, flokët pak të lagur, duke përfshirë në hardhi. Pastaj ju duhet të përfundojë përfundojë fillesa dhe kapelë të ngrohtë ose peshqir. Maskë lënë në për gjysmë ore, pastaj pije me një shampo të butë. Për të hequr qafe erën e uthull mund të shtoni disa pika të vajrave thelbësore.

Prona të dobishme majonezë se ajo është e pasur me proteina - kjo ndihmon për të ringjallur flokët e dëmtuar dhe të brishtë, t'i bëjë ata të gjallë, e butë dhe me shkëlqim.

Kafe për flokët e errët

Dy lugë shtratin e natyrshëm të krijoj kafe terren në një gotë me ujë të valë, të ftohtë dhe tendosje. Aplikoni për të lagur nga flokët të pastër supë dhe të vënë një kapak plastike. Prisni gjysmë ore, pastaj pije me ujë të ftohtë infuzion pa shampon.

Ju do të befasuar këndshëm nga rrezatimin e flokëve të saj! Kjo procedurë nuk është e rekomanduar blondes, si zierje kafeje jep flokëve një hije të errët. Tortë mbetur kafe mund të shtohet në xhel - do të jetë pastrim aromatik.

Maskë glicerinë

Ju do të duhet të naftës pluhur dhe glicerinë në një raport prej 12:58, dhe të bardhë veze. Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikojnë përzierje në gjatësinë tuaj të flokëve për njëzet minuta para se të larë.

E rëndësishme! Flokët duhet të lahen me ujë të ftohtë, ndryshe proteina mund zvarytysya.

Maskë djathë për të shkëlqejë e flokëve

Djathi është një kondicioner i shkëlqyer për flokët. Për të përgatitur këtë maskë do të duhet një vezë dhe pak lugë djathë. Aplikoni pastrues në gjatësinë dhe dhjetë minuta pije me ujë të ngrohtë. Flokët do të jetë edhe krehër, elektryzuvatysya ndaluar dhe pushim.

Pasi ta keni larë maskë dhe kokën, kapem barishte rezultat. Për blondes çaj ideal kamomil dhe vajza errët me flokë të rekomanduar trumzë, nenexhik dhe urtë.

Ajo është gjithashtu zgjidhje shumë e dobishme shpëlarje të vajrave thelbësore, të cilat janë shumë të lehtë për të bërë veten. Vetëm të shtoni ujë të mjaftueshëm të ngrohtë të naftës e pishe, ylang-ylang ose portokalli në përqindjen e tre pika për njëqind mililitra ujë. Rezulton zgjidhja duhet të larë flokët pas shampo. Shndrit joreale e garantuar!

Por mos harroni se asnjë maskë nuk do të ndihmojë flokët tuaj për të blerë një vitalitet dhe një shkëlqim të shëndetshme, nëse ju nuk jeni rregullisht dhe duhet të kujdeset për ta. Për të mbrojtur flokët nga thyerje, thatësi, dhe kalimit, mjaft të ndiqni disa rregulla.

Rregullat e rëndësishme të produkteve të kujdesit të flokëve

 1. Mos lani flokët tuaj me ujë shumë të nxehtë, temperatura optimale - 37 ° C.
 2. Shampo dhe balsam duhet të përputhen me llojin tuaj të flokëve.
 3. Mos furçë flokët e lagësht, ajo dëmtojë ata.
 4. Mos abuzojnë tharëse flokësh, utyuzhkamy, curlers. Mos përdorni një tharëse flokësh në mënyrë të shpejtë, të nxehtë e ajrit është shumë e dëmshme. Mbajnë pajisjen në një distancë prej tridhjetë centimetra nga kokës.
 5. Zgjidhni bojë me cilësi të flokëve që nuk përmban amoniak.
 6. Kujdesi për flokët vazhdimisht bëjnë maska ​​që nuk do të paguani ato grupe të ngushta elastike.
 7. Mundohuni të përdorni një krehër bërë nga materiale natyrore - me shpohet natyrore apo dru.
 8. Gjumit me kujdes krehër krehër flokëve mund të dalë në vaj esencial.
 9. Shmangni qeth, ata pa mëshirë plagosë strukturën e flokëve.
 10. Mbroni çallmat flokët tuaj verës - nga dielli, dhe në dimër - acar.
 11. Hani shumë fruta dhe perime. Merrni vitamina dhe minerale në vjeshtë dhe pranverë, kur trupi është i dobësuar. Mos pini alkool apo duhan - e gjithë kjo ndikon vetëm gjendjen e flokëve të saj, por edhe të lëkurës, shifër.


Maska për flokë të butë në shtëpi për të gatuaj nuk është e vështirë, gjëja kryesore për të marr një recetë që është e drejtë për ju dhe në lidhje me kujdesin e duhur dhe rezultat dietë e ekuilibruar nuk do të marrë kohë! Të qetë flokët ishte e mjaftueshme për të bërë ato dy herë në javë.