Si laminating flokët në shtëpi


Edhe Fashionista vogël e di: bukuria e gruas fillon me bukurinë e flokëve të saj. Kjo do të thotë që ju duhet të shqetësohen për flokët me kujdes, për t'i mbrojtur ata nga mjedisi agresiv të jashtëm, si dhe ukladan. Kjo është arsyeja pse laminating flokët në shtëpi është tani një i gjallë, ju mund të thoni - interes të tepruar.

Përmbajtje

  • Çfarë është e flokëve petëzim
  • Laminating në mjete profesionale në shtëpi
  • Laminating në xhelatinë shtëpi
  • Përfitimet petëzim me xhelatinë
  • Rishikimet e laminating flokëve


Çfarë është e flokëve petëzim

Termi "laminating" do të thotë "një shtresë të filmit për të mbrojtur kundër ndikimeve të jashtme." Plastifikuar nuk mund të shtypen vetëm produktet, por edhe flokët. Në të gjithë botën, kjo procedurë është quajtur "elyuminirovanie" Ne gjithashtu kapur termin "petëzim". Thelbi i këtij fenomeni është se si rezultat i përpunimit kompleks të veçantë çdo flokët si një "mbyllur" është një film i hollë që i reziston me sukses efekte negative në flokë.

Ky film ka poret mikroskopike që jep efektin e dëshiruar: flokët frymë lirisht, por nuk humbasin lagështi dhe nuk vuajnë nga substancat agresive. Përveç kësaj, prania e një filmi për flokët duke i bërë ata më elastike, të shëndetshëm, i jep volum ekstra. Kantier i flokëve - një procedurë shumë të dobishme, sidomos për flokët e hollë, i brishtë, zbardhues dhe ngjyrosje të dëmtuara.

Laminating në mjete profesionale në shtëpi

Për rezultat cilësor të besueshme vetëm kontaktoni ekspertët, por në kabinë, kjo procedurë është e shtrenjtë. Ajo duhet të përpiqet të bëjë petëzim në shtëpi. Përbërja e veçantë mund të blihet në një dyqan për hairdressers profesionale. Kompozime të tilla përmbajnë substanca agresive që hollojnë flokët (peroksid hidrogjeni, amoniaku), por përmbajnë substanca të kujdesit (aminoacidet dhe keratin) që të rivendosur strukturën e flokëve.

Procedura kryhet në disa faza:

  1. Flokët duhet të lahen me shampo të veçantë spastrimit që heq flokët nga jo vetëm pluhuri, yndyrat dhe papastërtitë, por edhe mbeturinat e styling. Pas larjes - thahet plotësisht.
  2. Në flokët e thatë aplikoni një mjet për laminating shpërndarë në mënyrë të barabartë.
  3. Mbulojnë flokët me kapem film (ju mund të përdorni një qese plastike), dhe alternuar gjysmë ore e tharëse të nxehtë (5 minuta), pastaj të lejojë që të ftohtë (5 minuta). Kështu, një ngrohje 30-minuta dhe ftohje përsëriten 3 herë.
  4. Hiq shirit, lani flokët do të thotë për të trajtuar ato me ajer te kondicionuar, dhe pije përsëri.

Procedura ka mbaruar. Tani ju mund të mund të bëhet vetëm flokët e thatë dhe styling.

Laminating në xhelatinë shtëpi

Një e thjeshtë, të arritshme dhe të lirë procedurë - një laminating në xhelatinë shtëpi. Kjo do të kërkojë vetëm xhelatinë, ujë dhe mjetet e zakonshme për kujdesin e flokëve që është në arsenalin tuaj: ca balsam, maskë flokët.

Përqindja e mëposhtme: 1 paketë xhelatinë (e cila është 1 lugë gjelle) duhet të marrë 3 lugë. lugë ujë dhe gjysmë e flokëve maskë lugë çaji (nuk është më e nevojshme, dhe zmastytsya efekt). Ky numër do të thotë i përshtatshëm për flokë të shkurtër dhe jo shumë të trasha. Nëse ju - pronar i lumtur i flokëve të trasha dhe të gjatë, sasia e rritjes të bazuara në realitetin tuaj. Gjëja kryesore - nuk e shkelin proporcion.

Xhelatinë duhet të derdh ujë të nxehtë, të mbuluar dhe të lënë për 20 minuta për të bymehet. Gjatë kësaj kohe ju mund të sigurtë të lani flokët tuaj, flokët përpunuar balsame pije dhe e thatë me një peshqir (jo tharëse flokësh!). Flokët duhet të jenë pak të lagur për të peshës të shpërndarë më mirë.

Tani ne duhet të shohim se si ata jeni xhelatinë. Nëse ai nuk e shpërndarë, ajo mund të jetë një banjë të vogël me ujë të ngrohtë (nuk vlim!). Nga pak në masë të ftohta të shtuar sasi të drejtën e maskë apo balsam, përzierje tërësisht. Tani kjo peshë në mënyrë të barabartë në flokët - vetëm duart ose duke përdorur një kurriz me një dhëmbë pak. Kreu i mbuluar me polietileni, peshqir përfundojë, tharëse flokësh të ngrohtë të lartë (10-15 minuta), atëherë të ndaluar ngrohje dhe do të lejojë stafi për të ndikuar në një gjysmë ore pa ngrohje. Pastaj pije flokët me ujë, asgjë tjetër nuk të trajtojë.

Faqja petëzim xhelatinë flokëve në shumë mënyra më të mira trajtimet sallon.
Së pari, xhelatinë - substancë krejtësisht natyrore përmban flokët kolagjenit kafshëve perceptuar si "amtare".
Së dyti, kjo procedurë mund të bëhet fjalë për fjalë çdo lani flokët, flokët do të ju falenderoj për pikëpamjet e tij madhështore.
Së treti, çmimi: Procedura - një lirë, të mirë - pamje nga deti - një milion!

Përfitimet petëzim me xhelatinë

Mjekët, nutritionists dhe mjekët trichology (ekspertë në sëmundjet e flokëve) në një padi e flokeve: flokë të shëndetshëm, ushqimi duhet të marrë pjesë në numrin e kërkuar të kolagjenit, dhe ata këshilluar edhe për të përfshirë në enët dietë xhelatinë: mish dhe peshk lumë, pelte ëmbëlsirë, etj Në këtë rast edhe një fije floku e kolagjenit të marrë "brenda", por në qoftë se ju të mbajë një "zhelatinoterapiyu" lokal, që është efekti petëzim vetëm intensifikohet.

Edhe shumë të brishtë, shumë i dëmtuar flokët me ndarje përfundon rivendoset shpejt, do të bëhet elastike dhe me shkëlqim, të fituar volumin shtesë, e cila është veçanërisht e rëndësishme për pronarët e flokëve të hollë dhe të rralla. Flokët pas procedurës së parë do të jetë me shkëlqim, të butë dhe i butë, me ndihmën e substancave natyrore, pa përdorimin e kimikateve.

Rishikimet e laminating flokëve

Që nga kjo procedurë po fiton popullaritet, shumë prej tyre kanë bërë gjykimet e tyre. Rishikimet e laminating shumëllojshmëri e flokëve mund të gjendet: një pjesë e saj nga gëzimi, dikush - një humbje. Ka edhe komente negative, por ata shpesh janë të shkaktuara nga informacione të pasakta. Ndonjëherë vajzat, e guximshme e procedurës petëzim, e konsiderojnë atë diçka e një permanent dhe besojnë se efekti do të zgjasë për gjashtë muaj.

Megjithatë, edhe duke përshëndetur nga agresive "kimia" nuk mbajnë shumë, efekti zgjat për 3-4 muaj. Kantier - Procedura e pakët që duket, përmirësimi efektin e saj zgjat 3-4 javë. Pra, nëse ju jeni të vendosur për procedurat sallon, ju duhet të shkoni për të zotëruar çdo muaj.

Përgjigja më entuziast vjen nga ata që janë "i tëri" në procesin e xhelatinë. Të lirë, të thjeshtë në ekzekutim, mund të bëhet sipas nevojës, gjithmonë efekt mahnitëse - kjo është ajo që përfiton flokët petëzim në shtëpi!

Galina Golitsyn - veçanërisht për ladymadonna.ru