Si për të bërë flokët e trashë dhe të rëndë - mund të zgjojë follicles në gjumë


Para së gjithash, le të kujtojmë, se pse është dendësia e varur vizuale e flokëve? Përgjigja është e qartë - dy faktorë dhe shuma e trashësisë së flokëve. Na vjen keq ndikon në trashësinë e flokëve nuk mund, dhe ato kozmetike që ju premtojnë një trashje - më shumë dëm sesa dobi.

Përmbajtje

 • Maskë me raki dhe kripë
 • Maska e këna pangjyrë për dendësinë e flokëve
 • Maskë me mustardë dhe konjak për rritjen dhe dendësinë e flokëve
 • Maska e kakao dhe kos
 • Maskë me vaj rodhe
 • Ymbyrnaya maskë - garanci dendësia e flokëve
 • Maskë qepë për volum
 • Maskë me argjilë blu
 • Maskë e bukë thekre për volum


Një efekt i ngjashëm është arritur me anë të silicones, flokëve obvolakyvayuschyh dhe për t'u dhënë atyre vëllim. Trashësia Natyrore flokët në varësi të madhësisë dhe formën e gjëndër, e cila nga ana janë përcaktuar vetëm nga faktorë të trashëguar. Megjithatë, stresi dhe hormonet (p.sh. - dihydrotestosterone) mund të ndikojë në flokët follicles kompromentuar funksionimin e tyre dhe transferimin e tyre në një nga kushtet patologjike, fundi i të cilit është një shtet gjumë.

Online ju mund të gjeni shumë receta që gjoja ndihmojnë zgjojë follicles në gjumë - nuk është e vërtetë. Wake follicles gjumë nuk mund ata të thyer ciklet e funksionimit normal dhe indeve 10-15 vjeç rriteshin lidhor. Dhe ajo që është në fuqinë tonë? - Ju pyesni. Shmangni stresin, ndiqni dietën dhe shëndetin, dhe të zgjasë jetën ... në një gjendje të catagen flokëve (fazë pushimi) dhe anagen (faza e rritjes) dhe kjo do të na ndihmojë maskë shtëpi.

Maskë me raki dhe kripë

Një përzierje e kripë, mjaltë dhe raki bën flokët voluminoze, ndihmon fazën anagen dhe rrit densitetin. Rezultati i dëshiruar do të shihet në disa aplikime.

Përbërësit:

 • Ose 4 lugë kripë deti.
 • 3 lugë cilësi raki.
 • 2 lugë mjaltë (hikërror më të mirë për të marrë).

Nëse jeni alergjik në mjaltë, ai mund të zëvendësohet nga një numër i ngjashëm i vajit të ullirit parafinuar.

Të gjitha komponentët përzierje mirë, të mbuluar dhe vendin në një vend të ftohtë të errët për dy javë e gjysmë, pas së cilës maskë është gati për përdorim. Ajo duhet të flavorful aplikojnë lëvizjet fërkim në një lëkurë e kokës të pastër, prisni 45 minuta dhe pastaj del me të larë me një shampo të butë. Për të bërë një maskë mjaltë kurset e kërkuara për dy muaj, një herë në çdo 10 ditë.

Maska e këna pangjyrë për dendësinë e flokëve

Këna pangjyrë është një substancë natyrore që mund të depërtojnë në bosht e flokëve, duke plotësuar strukturën e saj dhe në këtë mënyrë të bëjë flokët visually trashë. Efekti do të jetë i dukshëm edhe pas një përdorimi. Bëni një maskë nga këna nuk mund të jetë më shumë se një herë në dy javë, si mund të jetë i këna pidsushuvaty flokëve.

Përbërësit:

 • 25 g të këna pangjyrë.
 • 150 ml ujë.
 • 2 lugë vaj kokosit ose rodhe.
 • 8 pika vaj patchouli.

Këna derdh në një enë qelqi dhe i hedh ujë të nxehtë, por jo edhe ujë të valë. Tërësisht përzierje në jo më shumë gunga. Në përzierje shtoni vaj dhe le të qëndrojë për 20-30 minuta në çështje këna.

Aplikoni për flokët e lagura nevojë për të dy rrënjët dhe të gjithë gjatësinë. Pastaj kreu peshqir të ngrohtë. Mbajtur deri në një orë. Maskë flokët lavazh pa shampon.


Maskë me mustardë dhe konjak për rritjen dhe dendësinë e flokëve

Mustardë për shkak të ngacmues saj rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë e kokës dhe 

Përbërësit: follicles flokët. Konjak, nga ana tjetër, rrit densitetin e flokëve. Kjo maskë lejuar për të bërë kurs tre herë në javë, por jo më shumë se tre muaj, pastaj të marrë një pushim.

  • 3 lugë sheqer kafe.
  • 3 lugë majonezë shtëpi.
  • 2 lugë mustardë.
  • 3 lugë raki (mund të zëvendësojnë vodka).
  • 2 lugë vaj buckthorn detit.

  Të gjitha komponentet e nevojshme për të ndezur tërësisht dhe të lënë për 10 minuta. Maskë është aplikuar plotësisht në të gjitha flokët në dhe tundi koken e tij duhet të përfundojë dhe të izolojnë peshqir ose cap. Koha Banoni është dy orë. Atëherë ju duhet të lani flokët tuaj një shampo të butë. Nëse ju mendoni se nga vymylas e para maskë jo në fund, pastaj shampooing mund të përsëritet.

  Maska e kakao dhe kos

  Kjo është një variant i një maskë aktorit të rrisë densitetin e flokëve të tyre në shtëpi. Kakao ka një veti të mirë ushqyes dhe kos për të përmirësuar strukturën e flokëve. Një bonus bukur për dendësinë e flokëve do të bëhet më shumë dhe shndrit e tyre të pabesueshme. Aplikoni një maskë të kakao dhe kos mund të jetë dy herë në javë.

  Përbërësit:

  • 3 lugë kakao pluhur (mund të zëvendësojnë integruar).
  • 3 lugë kos.
  • 2 yolks vezë.
  • Ulliri 1 lugë gjelle ose vaj bajame.

  Kefir është më e mirë për të marrë përmbajtje të lartë yndyrë dhe temperaturën e dhomës. Vaj para-ngrohje.

  Të gjitha komponentët e përzierje, pastaj u përhap në të gjithë flokët, duke mos harruar rrënjët, dhe për të mbajtur deri në katër orë. E gjithë kjo kohë e flokëve duhet të jetë e ngrohtë. Pas katër orësh larë off maskë.


  Maskë me vaj rodhe

  Murrizat naftës shumëllojshmëri më i pasur i ushqyesve dhe vitaminat. Ajo përkryer forcon flokët dhe rrit densitetin e tyre. Përdorim vaj rodhe mund të jetë në mënyrë të pavarur dhe të dy në kombinim me vajra të tjera bazë. Aplikoni maskë me vajra nevojë për një orë para shampooing. Vaj Rodhe ka një strukturë të lehta, kështu që nuk ka probleme lahet një herë të parë.

  Përbërësit:

  • 2 lugë vaj rodhe.
  • 1 lugë gjelle vaj bajame.

  Rodhe dhe vaj bajame për përzierje një të ngrohtë të vogël, të aplikojnë në lëkurë e kokës mocionet zoti fërkim dhe të lënë për një orë. Lani maskë duke përdorur shampo.
  Nga rruga, vaj rodhe mund të merret si një solo dhe një duet me shtesa të ndryshme - hithrat, piper, kamomil.

  Ymbyrnaya maskë - garanci dendësia e flokëve

  Ginger përmban në përbërjen shumë vajra esenciale të saj, dhe vitamina A, kalcium, hekur, fosfor, magnez. Të gjitha këto substanca të ushqyer gjëndër e flokëve dhe të përshpejtuar rritjen e flokëve.

  Përbërësit:

  • 2 lugë imët integruar rrënjë xhenxhefil të freskët.
  • 1 lugë gjelle kafe të freskët organike.
  • 2 yolks vezë trembem vezë.
  • 0.5 lugë mjaltë natyrore lules.

  Të gjitha komponentët përzierje dhe të aplikoni maskë vetëm në rrënjët e kokës, dhe gjithmonë të ngrohtë, të larë një orë. Përsëriteni xhenxhefil mund të maskë çdo javë për tre muaj.


  Maskë qepë për volum

  Kjo është ndoshta maskë më aromatik flokëve. Por mos kini frikë aromë të qëndrueshme qepë në flokë. Nga ajo që ju mund të merrni me lehtësi flokët shpëtoj opolosnuv pas larjes me ujë, uthull acidified verë ose acid limoni.

  Përbërësit:

  • 3 lugë lëng qepë.
  • 3 lugë mjaltë hikërror natyrore.
  • 3 lugë raki (mund të zëvendësojnë vodka).
  • 7 pika vaj esencial të patchouli.

  Lëng qepë, mjaltë dhe raki përzierje mirë dhe ngrohjes në 50-60 gradë dhe shtoni patchouli naftës. Aplikoni për kokës jashtme lëvizjet, të lënë për gjysmë ore. Kokë peshqir të ngrohtë ose duke përdorur kapele. Flokët duhet të larë tërësisht për të hequr qafe erë të mprehtë dhe të pakëndshme të qepëve.

  Tashmë pas i pari përdorimi husks e flokëve maskë do të duken shumë më të madhe, për më tepër, duket shkëlqim të shëndetshme. Frekuenca e maska ​​- deri në dy herë në javë.

  Maskë me argjilë blu

  Blue balta është i përshtatshëm për kujdesin e çdo lloji të flokëve. Ajo ushqen flokët tonë, e bën me sy të trashë, duke u dhënë atyre volum dhe të shkëlqejë.

  Përbërësit:

  • 30 g balta blu.
  • 1 lugë gjelle gjalpë.
  • 7-9 pika vaj rozmarinë.
  • 1 lugë gjelle lëng gëlqere ose limon.

  Gjalpë para-shkrihet dhe përzierje me përbërës të tjerë në mënyrë që asnjë gunga. Aplikoni me tepri në rrënjët e flokëve dhe kokës, mbetje të shpërndara përgjatë gjatësisë së maskë.

  Udhëheqës të izolojnë më mirë maskë. Pas 30-45 minuta lani flokët tuaj. Maskë Përsëriteni me argjilë mund të jetë një javë. Gjithashtu, nëse dëshironi, mund të zëvendësohet nga balta blu të bardhë ose rozë.


  Maskë e bukë thekre për volum

  Bukë thekre ka krijuar kohë që veten si një ilaç mrekulli për rritjen e flokëve, dendësisë dhe vëllimit të tyre. Recipes Ka shumë, por më efektive dhe të lehtë që mbante këtë.

  Përbërësit:

  • 100 gram thërrime bukë thekre.
  • 2 yolks vezë.
  • 1 lugë çaji vaj buckthorn detit.

  Duke grurit m'yakushtsi shtoni pak ujë të ngrohtë dhe të bluaj në thërrime. Më vete të hedh vezë e verdhë veze me vaj detit buckthorn, shtoni m'yakushtsi bukë. Masë që rezulton është vënë në gjithë gjatësinë e flokëve dhe të lënë për dy orë.

  Si rezultat, duket sasi mahnitëse të smoothness e flokëve dhe të shkëlqejë. A maskë drithëra mund të jetë jo më shumë se 3 herë në javë.

  Flokët e trashë dhe të bukur - kjo është një arritje jo vetëm të Nënë Natyra, por edhe përpjekjet tona. Të gjitha metodat e mësipërme të ndihmojë të bëjë flokët e trashë dhe më të mëdha. Gjëja kryesore - për të bërë sistematikisht maska ​​shtëpi dhe kujdesi për flokun. Dhe pastaj efektin e dëshiruar nuk do të mbajë shumë të vijë.