Si për të larë off bojë me një sallon flokët procedurave alternative në shtëpi


Shumica e grave moderne në ndjekje të bukurisë nuk ka frikë për të shkuar në eksperimentet më të guximshme me pamjen e vet. Por jo gjithmonë rezultati korrespondon me efektin e pritshëm. Kjo është veçanërisht e vërtetë për t'u ngjyrosur flokët si mënyra më radikale për të ndryshuar imazhin e saj. Pra, si ju shpëtoj e ngjyra të pasuksesshme si flokët larë off bojë në shtëpi, duke shkaktuar dëme minimale në lavdinë e tij? Kjo shumë ...


Metodat për t'i shtyer bojë nga flokët tuaj


Shumë gra, të cilat përballen me një problem të ngjashëm, mos hezitoni të kthehet në Floktar, ku kohët e fundit ka pasur shumë. Sigurisht, ata do ta pranojnë atë dhe të përpiqen për të zgjidhur problemin. Por vështirë se një berber, stilist i cili do të shpjegojë dëm agresive sallon nënkupton rrezikun e humbjes së një klient fitimprurës.

Si rezultat i kësaj, bojë mjaft i shtrenjtë nga flokët mbartës "shpërblim" ju keni një problem të ri - thatësi e tepërt dhe brishtësinë. Rastësisht, kokës mund të perceptojnë negativisht sallon përbërjen kimike të drogës, në mënyrë që të jenë të përgatitur dhe mundësia e një reaksion alergjik.


Një tjetër gjë - mjetet juridike në shtëpi në një bazë krejtësisht natyrale. Është e mundshme që ata nuk janë në gjendje për të larë off bojë me flokë të zeza në një kohë, por gjithmonë e mundur për të përsëritur procedurën e më shumë se një herë. Përveç kësaj, ju mund të jeni plotësisht të sigurt se mjetet natyrore japin efekt shtesë ushqyes, e cila forcon flokët.

Heqja e bojë mjete natyrore

Nëse ju jeni i bindur prej karakteristikave të dobishme të lan natyrore, ka shumë opsione. Mënyra më efektive ende janë:

Kefir shtyer

Kos dhe produkte të tjera të qumështit të ketë aftësinë për efekt të njëjtën kohë në flokët dhe yndyrë acideve.

Recetë maska ​​kefiric është e thjeshtë: 1 litër kos përqindje më të madhe të yndyrës, paraprakisht pak të nxehtë, të përzier me 1 tbsp çdo vaj vegjetal dhe 1 tbsp kripë.

Përzierje rezultuar ishte vënë në të gjithë gjatësinë e flokëve dhe të mbulojë çdo qese plastike. Është e këshillueshme që të përfundojë kokën tuaj me një peshqir, duke krijuar një efekt termik. Maska duhet të mbahet të paktën një orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Shtyer Honey

Ndoshta ju tashmë e dini në lidhje me shumë prona medicinale dhe kozmetike të mjaltit. Në mënyrë të ngjashme, ajo mund të jetë e dobishme për të vendosur nëse dhe si për të larë bojë nga flokët të qenit oxidizer mrekullueshme natyrore. Dush të nxehtë me ujë të një mjaltë të lëngshme shtetit aplikuar për pak lagur flokët.


Përsëri, ndiqni kusht i nevojshëm - të përfundojë kokën me polietileni dhe peshqir. Maskë mjaltë sigurojë flokët tuaj me vitamina, ushqyes e tyre të gjithë. Megjithatë, bojë 1 përsëri nuk del me të larë, të përsëritur procedurën 10-15 herë për ndriçim të dukshëm efekt.

Sodë rrobash

Sigurisht, maskë flokët nga sode gjasa për dietën e tyre dhe forcojnë, por mbartës vepron si. Ajo madje nxit rritjen e flokëve, duke përmirësuar qarkullimin e arousing follicles flokët. Natyrisht, nuk është e nevojshme për të marrë të përfshirë, ju nuk mund të aplikoni më shumë se 2 herë për të shmangur tharjen e tepërt.

Recetë sode përzierje për t'i shtyer është: 1 litër ujë të ngrohtë për rreth 5 tbsp sode, përzierje deri tretur. Flokët krejtësisht të marrë zgjidhje të lagësht, dhe pastaj të përfundojë. Kohëzgjatja sode përfundon nuk duhet të kalojë 20 minuta. Shpëlaj duhet kohë për 15-20 minuta nën ujë të rrjedhshëm.

Zhvilluesit bojë duke përdorur vajra

Në një kategori të veçantë të përfshijë removers bojë shtëpiake përgatitur vajra bazë. Vajra vegjetale për shekuj konsiderohet një burim natyror i vitaminave, duke qenë në të njëjtën kohë një mjet i forcimit dhe trajtimin e flokëve. Vajra më të dobishme për të ndihmuar gratë të zgjidhur shumë probleme të flokëve:

 • Olive (vitamina ushqen, forcon);
 • Liri (rikthen strukturën e flokëve të dëmtuara);
 • Kokosit (nxit rritje të shpejtë);
 • rodhe (përballon humbjen e flokëve);
 • pluhur (jep shndrit, lufton zbokth);
 • bajame (dhe rikthen flokët lyer);
 • buckthorn detit (përshpejton rritjen e flokëve).


Vendimi për të larë off bojë me flokë me vajra, ju mund të zgjidhni ndonjë prej varieteteve të ofruara si më të dobishme dhe në metodën e pakët të njëjtën kohë. Përgatitja lan naftës në disa mënyra, për shembull, të përziera në pjesë të barabarta disa lloje të vajrave, ose të marrë vetëm një bazë. Cilado që ju dha, mos harroni se ...

 • Vaj para-ndezur në një banjë me ujë;
 • rubbed vaj nuk është vetëm gjithë gjatësinë e flokëve, por edhe direkt në rrënjët;
 • Sa më gjatë që ju mbani vajin mbi flokë, aq më mirë efektin. Ju edhe mund të lënë atë në brenda natës;
 • Përfundojë aktivitetin e naftës do të jetë më i lartë, sa më gjatë të naftës është e ngrohtë. Pra, pasi duke e dëshirueshme për të krijuar një "serë" efekt, dmth një përfundojë kokën dhe paketë peshqir të ngrohtë;
 • flokët shpëlarje duhet përfundimisht të përdorur një sasi të vogël të shampo për shkak të naftës është larë jashtë pak e vështirë për të maskuar.
 • përdorimi i rregullt i naftës nuk është i përshtatshëm për flokët me vaj.

Lahen zezë

Brunettes të fitojë përsëri botën, dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse flokët e errët madhështi gjithmonë të ndryshme të veçantë dhe bukuri. Megjithatë, në qoftë hije juaj natyrore është larg nga "çokollatë të hidhur" më mirë të mos për të eksperimentuar. Në të vërtetë, në këtë rast, ju do të shpejt ose më vonë duhet të vendosë se si të del me të larë me bojë me flokë të zeza në shtëpi me humbje minimale për shëndetin e tyre.

Bojë e zezë tenton të depërtojnë thellë në strukturën e bosht e flokëve, dhe metodat e mësipërme të shtyer shpesh japin efekt të vogël. Në rrethana të tilla, ju mund të provoni për disa kohë për të larë flokët e mia sapun komercial apo tar. Vetëm mbani në mend se ai përmban alkali shumë është në gjendje të mbajë flokët, kështu që e përdorin këtë metodë në një sistem me vaj ose kefir maska.

Për të shmangur këtë lloj problemi me kujdes para-përzgjedh hije e dëshiruar të flokëve, duke u përpjekur për të visually tanishme imazhin e saj në të ardhmen. Dhe pastaj edhe të mos vuajnë në kërkim të asaj që lani ngjyrë e flokëve nga lëkura, aplikoni një krem ​​të pasur para pikturë kontur e rritjes së flokëve. Vini re se "qilar" receta popullore janë tepër të ndryshme dhe gjithmonë ofrojnë mënyra e tyre unike për të mbështetur bukurinë femërore.