Keratin reagime Flokët dhe rekomandimet për kujdesin


Krijo imazhin magjike - punë e përditshme. Maskat, balms masazh, Facials ... Dhe madje edhe ata që e dëgjoi për straightening flokët keratin, buzëqeshje dyshuese: është e mundur në një pikë për t'u bërë pronar i curls luksoze? Dhe receta e gjyshes së tij me hithrat dhe uthull nevojshme më?

Përmbajtje

  • Disa teori
  • Shko tek Praktikë
  • Çfarë jeni duke kërkuar
  • Zgjedhja e drejta

Procedurat sallon, të aftë për kohë të gjatë shpjegoj curls, tregu rus ka qenë përdorur për më shumë se tre vjet dhe popullariteti i saj është në rritje. Nëse besoni në reklamat, keratirovanie jo vetëm që thjeshton stacking disa muaj më parë, por edhe të zgjidhur problemin e flokëve të dëmtuar dhe të dobësuar - pas një permanent, zbardhues, thekson dhe madje edhe të qëndrojnë në det. Femrat janë tërhequr furi komente në lidhje me flokët Keratin mbuluara mjeshtrave në sallonet e bukurisë pyetje në lidhje me përfitimet dhe dëmton mënyrë të mrekullueshme, dhe disa nga përgjigjet do të gjenden në këtë artikull.


Disa teori

Përbërja kimike e flokëve: keratin 78%, 15% ujë, 16% lipide dhe pigment 1%. Të ndryshojë çdo element të çon përbërë për prishjen e integritetit të strukturës së flokëve. Keratin - komponenti kryesor që formon shtresa e jashtme e flokëve. Kjo proteinë jep famë e saj, elasticitet dhe butësi.

Shkallët e cuticle e bosht e flokëve të shëndetshme, të pasura me keratin, fort ngjitur me njëri-tjetrin, duke formuar një sipërfaqe të lëmuar dhe të sheshtë që mund të reflektojnë dritë - shndrit. Faktorët negative klimatike dhe mjedisore, trajtimet kimike të çojnë në dobësimin e peshore mbrojtjes hapur, flokët bëhet poroze dhe i brishtë. Flokët Keratin - si një burim i shërimit, ajo mund të rivendosur strukturën e thyer dhe të kthehet të shkëlqejë e flokëve dhe forcë.

Rezervat keratin projektuar për të njom flokëve humbur substancave. Por një rezultat pozitiv duhet ende të rregullohet, sepse procedura zhvillohet në disa faza.

  1. Kryetari i larë me kujdes. Krem thellë shampo jo vetëm pastron mbeturinat ukladan, pluhurit dhe sebum, por gjithashtu përgatit flokët për efektet, duke i bërë ata të prekshme për molekulat keratin.
  2. Përbërja zgjedhur mjeshtër aplikohet në mënyrë uniforme në të gjithë gjatësinë e flokëve duke filluar nga rrënjët centimetra dhe flokët e thatë.
  3. Me pranga të flokëve, të nxehtë në 230 gradë, fillesat e vogla nxjerrë dhe të shpjegoj, peshore zapechatuyuchy dëmtuara. I tërë procesi zgjat rreth tre orë, por kjo nuk është e gjatë.
  4. Kur restaurimin flokët keratin në kabinë është e përfunduar, duke pasur parasysh Arifaj, një numër rekomandimesh për 72 orët e ardhshme, këshilla kujdesit, shampo të veçantë dhe maskë ushqyes. Prodhuesit premtojnë se efekti do të zgjasë për 2-4 muaj.

Shko tek Praktikë

Kjo është për të ndarë straightening keratin amerikane dhe braziliane e flokëve. Besohet se sistemi amerikan përmbajnë më pak formal - një substancë që ruan keratin. Edhe në qoftë se mjetet për straightening shkrim «formal të lirë», është i përbërë nga derivateve të aldehide dhe acidit aldehyde përmbajnë - në sasi shumë herë më të larta se limitet e lejuara. Ministria e Shëndetësisë së Izraelit, SHBA dhe shumica e vendeve evropiane e kanë botuar në mënyrë të përsëritur listat e fondeve të rrezikshme straightening curls, por ende nuk e humb rëndësinë e saj.


Fakti është se për straightening flokët korrespondojnë saktësisht komponentët Aldehyde, duke përfshirë farmalinë. Kjo është një efekt anësor i procedurave tonik, e cila ishte fillimisht keratirovanie. Përmbajtja e lartë e komponentëve të rrezikshme, efekti më i sigurt dhe më të qëndrueshme të "directness", çmimi i straightening keratin flokët gjithashtu varet nga dëmtimit të.

Në një përpjekje për të ruajtur një shumë të shkojnë edhe më tej dhe për të blerë pajisje për përdorim në shtëpi. Ajo ishte pas këto eksperimente kanë shpesh jo vetëm për të thënë lamtumirë galerive, por gjithashtu apel për kujdes profesional mjekësor për shkak trajtim keratin flokët në shtëpi mund të shkaktojë formal serioze helmimit.


Për keratirovanie sigurt mund ta bëjë vetëm në sallon të specializuar, në një zonë të ventiluar mirë me një ekstrakt, i cili është mbi karrige, dhe disa mund të mburremi këto kushte në shtëpi.

Çfarë jeni duke kërkuar

Sa keratin straightening flokët?

Kjo varet nga bukuria dhe zgjedhjen e prodhuesit. Në kryeqytetin e kostos Brazilian straightening varësi të haircuts gjatësi në shumën prej $ 200 në $ 500, dhe SHBA - nga $ 250 në $ 700. Por mbani në mend koston e seancave përmirësuese dhe të specializuara të produkteve të përditshme e kujdesit të flokëve të përpunuara - jo më pak se 1.000 rubla secili.

Çfarë mban straightening flokët keratin?

Ajo thjesht varet nga disa faktorë: zgjedhja e keratirovaniya për mjeshtër profesionalizëm, kujdes kompetent për karakteristikat në shtëpi flokët individuale dhe kusht kryesor flokët. Termat standarde deklaruar nga prodhuesi 3-6 muaj - në praktikë rreth 1-3 muaj. Por përdorimi i shkeljes shampo alkaline restauruese "periudhë e pushimit", menjëherë pas ekspozimit sallon, mund të çojë në rezultate të plota të shkatërrimit në disa ditë. Ajo duhet të mbahet mend gjithashtu se vala shumë kaçurrel curls mund të mbahet pas keratirovaniya.

Si të kujdeseni për flokët pas straightening keratin?

Në tre ditët e para pas procedurës kundërindikuar ndonjë veprim në flokë, kunjat, gomë, syzet rims - çdo gjë që mund të krijojnë rrudhat, ju keni nevojë për të hequr përkohësisht. Edhe fillesat mbushur veshët nuk është e rekomanduar për ata që e ka zakon nuk do të jetë e lehtë.

Ju gjithashtu nuk mund të lani flokët tuaj dhe të aplikojnë çdo styling. Më vonë përdoret vetëm bessulfatnye shampoos, si zakonisht nuk mund të mohoj të gjithë efektin e procedurës, por edhe në masë të madhe dëmtojnë flokët. Mënyra më e lehtë për të blerë mjete të specializuara në zotëria e tij, ai do të ofrojë maska ​​Keratin dhe ajrit - rezultati zakonisht nuk është ofruar.

Çfarë është petëzim mirë ose straightening keratin flokët?

Keratirovanie është procedura më e thellë që jep efekt afatgjatë, në krahasim me petëzim. Megjithatë, kjo metodë është shumë pasoja tepër të rrezikshme për shëndetin dhe bukurinë. Formacionet për petëzim nuk përmbajnë komponentë të ndaluara, dhe ndarë me rezultatin e saj është gradual. Vërtetë, duken menjëherë pas kësaj hairstyle nuk është aq shumë e si pas keratin straightening.

Flokët Keratin është e dëmshme apo jo?

Çdo procedurë kozmetike, përmbajtja e të cilave në film që mbulon flokët, është e dëmshme për strukturën e saj. Substancat të përfshira në mjetet keratiruyuschih që mund të ndikojnë në mënyrë dramatike në trup. Keratirovaniya sigurt nuk ndodhë. Rikthe flokët pas një cikël i trajtimeve nuk është gjithmonë e mundur, shpesh duhet të mësohen për të haircuts shkurtër.

Nuk ka përvojë të mjaftueshme, nuk merret me procesin e vetë - mund të përfundojë deri në spital me probleme serioze. Le procedurat sallon bëjnë profesionistëve sallon.

A mund të ngjyros flokët tuaj pas straightening keratin flokët?

Pikturë dhe duke theksuar të jetë e mundur si keratirovaniya dhe pas, me një interval standarde prej dy javësh. Megjithatë racional do të krijojë të plotë flokët keratin straightening, jo anasjelltas. Procedurat Features do të rregullojmë bojë në bosht e flokëve, që do të thotë se ngjyra të ndritshme do të mbetet më gjatë.

E njëjta gjë vlen edhe për shkurtimin e: ajo nuk është aq shpejt sa normale, humbasin formën, dhe në disa raste nuk kanë nevojë për të rinovuar korrigjim keratynovoy. Në përgjithësi, kjo ka kuptim për të besojë flokët tuaj një master, atëherë ajo do të jetë më e lehtë për të zgjedhur rend saktë dhe koha rekomandoj vizita.

Zgjedhja e drejta

Pra, straightening flokët keratin është e përkryer për ata që kanë nevojë për një kokë luksoze e flokëve këtu dhe tani. Do të çdo gjë ashtu siç pritet: të jetojnë dhe me shkëlqim, të trashë dhe të fortë ... por jo për kohë të gjatë. Nëse ju nxitim kudo, atëherë është koha për të marrë një fletore me receta gjyshes fuqishme s. Atëherë ju mund të jeni i sigurt - Princess nuk kthehet në një Hirushja, dhe curls mrekullueshme të zhduket si një mirazh ose sot ose nesër. Asnjëherë.